Spotkanie z Książką

W dniach 24-26 marca 2023 roku w naszym Ośrodku odbył się V Ogólnopolski Zlot Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku „Spotkanie z Książką”.
Zlot rozpoczął się w piątek uroczystym apelem otwierającym weekendową przygodę. Swoją obecność zameldowało ponad 50 harcerzy reprezentujących drużyny z całej Polski: 38 Słupecka Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Czarne Jedynki”, 20 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku im. Ireny Sendlerowej „Silne Dziki” z Dęblina, 4 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Karamba” z Łodzi, w roli wolontariuszy 58 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Rivendell” oraz gospodarze spotkania 8 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Europejczycy” z Turku. Podczas świeczkowiska zaprezentowała się każda z drużyn. Przy dźwiękach gitary śpiewaliśmy harcerskie piosenki, bawiąc się i pląsając. Druhna Marta opowiedziała gawędę wykorzystując do niej Teatrzyk Kamishibai.
Wieczór ten swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście: pan Michał Jarek Rzecznik Prasowy Biura Promocji Powiatu Tureckiego, harcmistrz Franciszek Pyziak Komendant Hufca ZHP Turek, harcmistrz Robert Chmielewski Zastępca Komendanta Hufca ZHP Turek, podharcmistrzyni Izabela Radka Zastępczyni Komendanta Hufca ZHP Turek oraz Dyrekcja Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku.
Sobotni dzień rozpoczął się od gry terenowej opartej na fabule książki „Szewczyk Dratewka”. Zadaniem uczestników gry było zbudowanie domku dla owadów, segregacja różnych materiałów, znalezienie klucza w stogu siana, odnalezienie prawdziwej księżniczki oraz wykazanie się wiedzą dotyczącą gatunków ptaków.
Po powrocie do Ośrodka i krótkiej chwili odpoczynku, popołudniowe zajęcia programowe rozpoczął występ Teatru „Makuszaki”. Następnie każda drużyna pracowała nad swoją „mega” zakładką. Wielką niespodzianką okazał się program „Szansa na sukces” oraz prowadzący Wojciech Mann, w rolę którego wcieliła się pani Aneta Lubas. Każda z drużyn śpiewała piosenki, a rozbawiona publiczność dopingowała wokalistów.
Po kolacji drużyny spotkały się na apelu podsumowującym zlot. Każda z drużyn otrzymała dyplomy i nagrody.
W niedzielę po śniadaniu uczestnicy bogatsi o nowe doświadczenia i wzbogaceni o kolejne przeczytane książki pojechali do domów obiecując, że jeszcze do nas wrócą.
Harcerskie „Spotkania z Książką” to dowód na to, że rehabilitacja osób niepełnosprawnych może przybierać różnorakie formy. Spotkania takie jak to integrują, rozwijają samoświadomość, inspirują do działania i wzmacniają poczucie własnej wartości osób niepełnosprawnych. Te i wiele innych zadań zawiera w sobie działalność Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku, która poprzez harcerski system wartości uczy samodzielności i funkcjonowania w życiu codziennym.
Zlot zorganizowały panie: Marta Bakalarz, Anna Knop, Izabella Frątczak i Aneta Lubas.