ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

21 marca 2023 roku w naszym Ośrodku obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa.
Data obchodów nie jest przypadkowa. Dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie. Data ta wiąże się również z istotą tego zaburzenia – trisomią 21 chromosomu, powodującą zespół wad wrodzonych u osób nią dotkniętych.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki, będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Dlatego też uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod czujnym okiem naszego gościa pani Beaty Tylki oraz pani Katarzyny Czerniak poznawali tajniki krawiectwa, szyjąc piękne, kolorowe skarpetki. Następnie starsi wychowankowie oraz młodsze dzieci z Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych ozdabiały uszyte skarpetki, wykorzystując szereg różnorodnych materiałów. Wykazali się kreatywnością, dokładnością i starannością. Projektowanie wzorów okazało się wspaniałą zabawą i pobudziło ich wyobraźnię.
Po warsztatach krawieckich przyszedł czas na zajęcia muzyczno – ruchowe. Starsi uczniowie z zapałem i gracją wykonywali ćwiczenia na stepie.  Młodsze dzieci bawiły się w rytmie znanych im piosenek. Nasi uczniowie mają duże poczucie rytmu i z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach muzycznych.
Wkładając w tym dniu kolorowe skarpetki nie do pary, okazaliśmy solidarność z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami.
Dziękujemy pani Beacie Tylki za udział w naszym przedsięwzięciu oraz firmie YEGO Desing Sp. z.o.o za przekazane materiały, pani Monice Łechtańskiej – Błaszczak z Fitness Planet za udostępnienie sprzętu, a także pani Katarzynie Czerniak i pani Karolinie Piwowarskiej za pomoc w organizacji obchodów.
Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie raz!
Organizatorami przedsięwzięcia były: Anna Pawlak, Izabela Siepka i Aneta Kubiak.