XIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS NIEPROFESJONALNEJ TWÓRCZOŚCI TKACKIEJ „TUREK 2022”

Już po raz trzynasty Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera zorganizowało Ogólnopolski Konkursu Nieprofesjonalnej Twórczości Tkackiej, który odbywa się w formule triennale. Ideą konkursu jest prezentacja prac tkaczy amatorów, którzy podtrzymują tradycję przeplatania wątku i osnowy, by nie została ona zapomniana, jak wiele innych zawodów, które zniknęły z krajobrazu polskich miast, miasteczek i wsi.
Dnia 9 grudnia 2022 roku odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu oraz nagrodzenie wyróżnionych prac. Uczniowie naszego Ośrodka już po raz kolejny mieli zaszczyt uczestniczyć w tym prestiżowym konkursie. Tegoroczni autorzy prac, które zostały wykonane w ramach Innowacji Pedagogicznej  pt: „Od niteczki do krajeczki – nowoczesne oblicze krajki” to uczniowie kl. II i III Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy : Adrianna Krysztoforska, Paulina Szymczak, Sylwia Słodzińska, Wiktoria Kawecka, Michał Buczyński oraz Wiktor Robaszek. To właśnie ci młodzi ludzie, jako członkowie Koła Rękodzieła Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego  przy Muzeum Miasta Turku wraz z wychowawcą klasy panią Karoliną Piwowarska systematycznie uczestniczyli w cotygodniowych zajęciach warsztatowych z tkactwa artystycznego prowadzonych przez instruktora panią Ewę Ogrodowczyk oraz Martę Baraniecką w ramach zajęć dydaktycznych z przysposobienia do pracy. Podczas tych spotkań realizowana była wcześniej wspomniana Innowacja Pedagogiczna, która stanowiła integralną część realizowanego programu edukacyjnego, a rodzaj wykonywanych przez uczestników przedmiotów to nie odwzorowywanie dawnych wzorców, lecz tworzone współczesnych form użytkowych, nawiązujących jedynie techniką do wyrobów prezentowanych w muzeum.
Głównym celem spotkań było szczegółowe poznanie rzemiosła tkackiego poprzez własne działania twórcze, rękodzielnicze, a także poznanie historii i tradycji tkackich własnego regionu i okolic. Serce, trud i wysiłek włożony w wykonanie prac konkursowych, którymi były torby naramienne po raz kolejny został doceniony przez wybitne jury i w kategorii Młodzieżowego Koła Tkaczy Amatorów uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolono – Wychowawczego w Turku otrzymali nagrodę dla najlepszego koła tkackiego zdobywając „Złote Czółenko”. Nagroda została wręczona przez pana Jerzego  Kurzawę –  zastępcę Burmistrza Miasta Turku oraz dyrektora Muzeum Pana Bartosza Stachowiaka. Dodam, iż jest to trzecie tak wspaniałe wyróżnienie dla Koła Rękodzieła Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Turku przy Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera w tak znakomitym konkursie tkackim.
Zwycięzcom serdeczni gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Instruktorem i opiekunem uczniów była Karolina Piwowarska
Jak powstały prace tkackie?
Uczestnicy innowacji wykonali niewielką, prostokątną tkaninę, która w fazie końcowej została złożona i zszyta  w kształt naramiennej torebki, do której przyszyto również samodzielnie wykonany ozdobny pasek. Tkanie rozpoczęto od stworzenia kolorowego projektu, który towarzyszył dzieciom, aż do ukończenia dzieła. Następnie sukcesywnie krok po kroku z największą dokładnością i starannością tkano szczegóły ilustracji, wprowadzając tradycyjną techniką tkacką na minikrosno szeroką gamę wielobarwnych wątków zgodnych z wybraną porą roku. Prace wykonane były techniką gobelinową, czyli tkane wełną przy pomocy grubej igły. W ten sposób wykonane i ukończone prace mogły zostać zgłoszone i zakwalifikowane do tegorocznego konkursu.
Prace tkackie wykonane prze niepełnosprawnych uczniów powstawały prze okres trzech lat, podczas których sukcesywnie, powoli i wytrwale dążyli oni do realizacji założonego celu. Wykonanie pracy tkackiej wymaga przede wszystkim czasu, wiele cierpliwość, precyzji ruchów palców oraz ogromnego zaangażowania i wytrwałości podczas pracy. Wszystko to sprawiło, że w atmosferze spokojnego i radosnego współdziałania, w e
i na pozytywną ocenę ich zdolności, jak również pozytywny obraz własnej osoby.