Biwak harcerski w Kaczce

W dniach od 6 do 10 czerwca harcerze z naszego Ośrodka podsumowali całoroczną pracę organizacji na biwaku w miejscowości Kaczka k/Spycimierza. Co roku odwiedzamy to przepiękne miejsce dzięki uprzejmości i gościnności państwa Emilii i Franciszka Pyziaków.
Przerwa spowodowana pandemią, na dwa lata przerwała naszą tradycję wyjazdu na biwak. Na szczęście w tym roku harcerze ponownie mogli spać w namiotach, z dala od miasta, pośród drzew.
Zgodnie z metodyką harcerską powstały trzy zastępy: „Różyczki”, „Wilki” i „Leśne byki”. Każdy dzień rozpoczynał i kończył się apelem. Po śniadaniu dbaliśmy o swoją sprawność fizyczną, ćwicząc jogę na trawie.  Harcerze w czasie biwaku zdobywali sprawność Przyrodnika, w związku z tym, każdego dnia wykonywali zadania ze swojej karty próby. Nie zabrakło zwiadów terenowych, gry w piłkę, bitwy na balony wodne. Każdy zastęp wykonywał Leśne mobile, szukał leśnych skarbów oraz poznał zwierzęta i rośliny chronione w Polsce. Nie mogło zabraknąć prac technicznych, czyli majsterki. Uczniowie wykonali drzewo, wykorzystując  gwoździe i sznurek, zażywali kąpieli w kompleksie termalnym w Uniejowie.
Nie zabrakło harcerskich ognisk i odwiedzających nas gości. Zawitali do nas: pani dyrektor Izabela Piotrowska, pani wicedyrektor Agnieszka Idzikowska, pani Jolanta Baran,  komendant Hufca ZHP Turek hm. Robert Chmielewski oraz rodzice i dziadkowie harcerzy.
 Dla wielu uczestników był to pierwszy wyjazd bez rodziców i pierwszy nocleg pod namiotami. Wszyscy obiecali, że powrócą za rok. 
            Biwak był wspaniałą okazją do podsumowania pracy drużyny, sprawdzianu radzenia sobie w trudnych sytuacjach, nabycia nowych umiejętności oraz rozwoju samodzielności. Świetna zabawa, nowe wiadomości i nawiązane przyjaźnie to wspomnienia, które pozostały w naszej pamięci. Ta niezapomniana przygoda była możliwa dzięki wsparciu, które otrzymaliśmy od pani dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych Izabeli Piotrowskiej,  komendanta Hufca ZHP Turek – druha Roberta Chmielewskiego oraz dzięki uprzejmości Państwa Franciszka i Emilii Pyziaków, którzy od 20 lat goszczą naszych harcerzy. Dziękujemy również Wójtowi Gminy Turek – panu Karolowi Mikołajczykowi za organizację transportu. Organizatorzy serdecznie dziękują za okazaną pomoc.
Organizatorami biwaku byli: phm. Izabella Frątczak, phm. Marta Bakalarz, druhna Anna Knop oraz druh Mariusz Dróżdż.