DRZWI OTWARTE

W dniu 26 maja 2022r. w Specjalnym  Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Zespole Placówek Edukacyjno- Wychowawczych w Turku miało miejsce przedsięwzięcie pod hasłem ,,DRZWI OTWARTE”.  Na wstępie Pani Izabela Piotrowska – Dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjno- Wychowawczych przywitała wszystkich gości. Swoją obecnością przedsięwzięcie zaszczycili: Pan Dariusz Kałużny – Starosta Powiatu Tureckiego, Pan Sławomir Kosobudzki – Naczelnik Wydziału Edukacji oraz Pan Michał Jarek –  Rzecznik Prasowy Powiatu Tureckiego. Odwiedzających Ośrodek w tym szczególnym dniu czekała spora dawka atrakcji. Miedzy innymi:  dobra muzyka, popcorn, zabawy z animatorem – Panią Pauliną Kmiecik – właścicielką firmy „ Kraina Uśmiechu”. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z ALPAKAMI – CUDAKAMI, z którymi do placówki zawitała Pani Justyna Pietrasiak – animaloterapeuta z Siedlątkowa. Ponadto, wychowankowie wraz z nauczycielami prezentowali swoje umiejętności: wypalanie obrazów  w drewnie, konstruowanie ogrodów w szkle, plecenie wianków z kwiatów polnych. Każdy uczestnik miał możliwość skorzystania z zajęć z gospodarstwa domowego. Uczniowie wykonywali dla gości babeczki, gofry i popcorn. Ciekawą atrakcją była prezentacja harcerskiego namiotu przez szkolną drużynę harcerzy i zuchów, którzy omawiali na czym polega obozowe życie. 
 
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Kornela Makuszyńskiego w Turku to placówka, która daje możliwość rozwoju i nauki dzieciom niepełnosprawnym intelektualnie. Prowadzona jest w nim rekrutacja do Szkoły Podstawowej Specjalnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, Branżowej Szkoły I Stopnia Specjalnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Prowadzone są także indywidualne zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Ponadto, w Ośrodku istnieją grupy wychowawcze, w których dzieci i młodzież mają zapewnioną całodobową opiekę i wychowanie.  Podczas ,,DRZWI OTWARTYCH” zainteresowani mogli porozmawiać z dyrekcją, nauczycielami , zwiedzić budynek placówki, poznać pracownie specjalistyczne ( m.in. logopedyczną, terapii Biofeedback, Salę Doświadczania Świata ). Mieli możliwość podziwiać wystawy prac uczniowskich oraz medale i trofea wychowanków. Spotkaniu towarzyszył również występ artystyczny teatru ,,Makuszaki” działającego w Ośrodku. Niezwykłą atrakcją tego dnia było powitanie nowego członka społeczności uczniowskiej – misia o imieniu MAKUŚ – nowej maskotki – symbolu Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Turku.
Na zakończenie Pani Izabela Piotrowska – Dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Turku podziękowała wszystkim gościom za przybycie oraz nauczycielom, rodzicom i uczniom, którzy w sposób zaangażowany i kreatywny przyczynili się do organizacji tego ważnego dla szkoły przedsięwzięcia jakim są „DRZWI OTWARTE”.