Dzień Ziemi

22 kwietnia na całym świcie obchodzony jest Dzień Ziemi, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych, uświadamianie, jak kruchy jest ekosystem planety, która jest naszym wspólnym dobrem i poszerzanie wiedzy na temat środowiska naturalnego i jego ochrony. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Zainwestujmy w naszą planetę”.
W naszym Ośrodku, jak co roku z okazji tego święta, nasi wychowankowie wzięli udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach. Starsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Szkoły Branżowej uczestniczyli w warsztatach pt. „Ogródki w szkle”, podczas których z różnorodnych materiałów (mech, roślinki, kamyczki, szyszki itp.) wykonali niezwykłe kompozycje w szklanych naczyniach i słoikach. W czasie warsztatów powstał również kolorowy plakat przedstawiający Ziemię.
W szkole otworzono też sklepik „1001 śmieci”, w którym uczniowie „kupowali” niepotrzebne, zanieczyszczające naszą planetę rzeczy, aby symbolicznie ją oczyścić i w ten sposób w nią zainwestować. Ponadto młodsze dzieci otrzymały szablony, z których w klasach pod okiem wychowawców stworzyły kolorowe kosze na śmieci, ucząc się ich segregacji. Wykonywały one również makiety Ziemi z papierowych talerzyków. Wszyscy nosili plakietki z napisem: „PRZYJACIEL ZIEMI”.
Ten dzień był pełen wrażeń, wspólnej zabawy i śmiechu, ale przyniósł też gorzką refleksję na temat tego, że nasza planeta jest coraz bardziej zanieczyszczana i należy zrobić wszystko, by to zmienić i o nią zadbać.
Dzień Ziemi zorganizowały: Marlena Graczyk, Aneta Wieczorkiewicz, Magdalena Kalinowska, Karolina Poturała.