Niebieski Happening „Pokaż, co czujesz!”

1 kwietnia 2022 roku nauczyciele z naszego Ośrodka oraz Stowarzyszenie „Przyjaźni Dzieciom” zorganizowali Niebieski Happening pod hasłem „Pokaż, co czujesz!” w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, przypadającego 2 kwietnia.
Podobno, gdzie diabeł nie może, tam nas pośle, ale na pogodę wpływu to jednak nie mamy, a to przez nią właśnie musieliśmy zmienić plany i zamiast wyczekiwanego od dawna spotkania na Placu Wojska Polskiego, musieliśmy ograniczyć się do obchodów święta w budynku placówki.
Chcieliśmy w tym dniu zwrócić uwagę na to, że osoby autystyczne posiadają odmienny sposób myślenia, postrzegania świata oraz wyrażania emocji oraz często występują u nich zaburzenia sensoryczne, co nie zawsze jest przez innych przyjmowane ze zrozumieniem.
Dlatego na zajęciach przygotowaliśmy z uczniami niebieskie emotikony, wyrażające różne emocje, które później umieściliśmy na dwóch wielkich, niebieskich kostkach. Dzięki temu mieliśmy okazję do omówienia tematu emocji i sposobów ich wyrażania u dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu.
Później przyszedł czas na integracyjne tańce i zabawy, które poprowadziły nasze dwie „terapeutki uśmiechu” – pani Aneta Lubas i pani Anna Pawlak, bo radość to przecież najlepsza ze wszystkich emocji.
Nie zawiedli również nasi mali przyjaciele z turkowskich przedszkoli (Bajkowego Przedszkola, Słonecznego Przedszkola i Przedszkola Kubusia Puchatka), którzy aktywnie przyłączyli się do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, organizując zajęcia na terenie własnych placówek.
Piotrku, Bartku, Tobiaszu, Kacprze i Wy pozostali nasi wychowankowie, u których zdiagnozowano spektrum autyzmu, mali przedszkolacy oraz uczniowie neuroatypowi próbujący swoich sił w innych szkołach, wiemy, że nie zawsze jest kolorowo i łatwo. Nie zawsze potrafimy zrozumieć, co nam chcecie przekazać. Nie zawsze umiemy się ze sobą dogadać. Jednak chcielibyśmy, żebyście wiedzieli, jak bardzo cieszymy się, że jesteście z nami. Lubimy, kiedy się do nas uśmiechacie, lubimy codziennie rano mówić Wam „dzień dobry”. Wspieramy Was, jak potrafimy najlepiej, jesteśmy dumni z Waszych drobnych i dużych sukcesów i bardzo szanujemy wysiłek Wasz i Waszych rodziców, jaki wkładacie w codzienną pracę, tak aby nasz świat dla Was był zrozumiały i przyjazny…
Organizatorami obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu były: Aneta Kubiak, Małgorzata Wawrzyniuk i Katarzyna Wielkopolan-Janik.