Program ekologiczny „Przyjaciele przyrody”

Zagrożenie środowiska i konieczność jego ochrony to we współczesnym świecie ważne zagadnienia, na które powinni zwrócić uwagę wszyscy ludzie, a w szczególności młodzi. To oni bowiem w przyszłości będą decydować o wielu sprawach i to od ich działań i błędów, zależą losy przyszłych pokoleń.
Powinniśmy żyć w czystym i zdrowym świecie, a przez kształtowanie w młodych poczucia odpowiedzialności za otaczające nas środowisko, możemy to osiągnąć. Należy więc uwrażliwić młode pokolenia na piękno przyrody i wzbudzać w nim poczucie odpowiedzialności za nią,  rozpowszechniać wiedzę dotyczącą problemów ekologicznych , uczyć odpowiedzialnego zachowania, wskazywać pozytywne i negatywne zachowania ludzi wobec naturalnego środowiska.
 Szkoła jest idealnym miejscem do przekazywania treści proekologicznych. Jednak edukacja ekologiczna to nie zajęcia w ławkach i wiedza teoretyczna, ale konkretne działanie dla środowiska. To stwarzanie uczniom takich sytuacji, aby samodzielnie dochodzili do określonych prawd i zasad, aby umieli wyciągać odpowiednie wnioski, a co za tym idzie, aby umieli perspektywicznie myśleć.
Chcielibyśmy nauczyć dzieci i młodzież umiejętności zadawania dorosłym ważnych pytań, aby poruszyć ich serca i skłonić do refleksji nad ich stosunkiem do przyrody, a potem do zmiany postawy wobec niej w codziennym życiu.
Dla tak właśnie rozumianej edukacji ekologicznej powstał ten program.
Koordynatorami programu są: Magdalena Kalinowska i Karolina Poturała
 

Warsztaty ekologiczne

30 maja w ramach programu ekologicznego „Przyjaciele przyrody” w naszym Ośrodku miały miejsce warsztaty dla wybranych uczniów szkoły podstawowej. W czasie tych zajęć nasi wychowankowie sadzili roślinki w doniczkach oraz robili ciekawe kompozycje z naturalnych materiałów w szklanych słoiczkach (las w szkle). Celem zajęć było promowanie postaw proekologicznych oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni dzieci.
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonali powierzone im zadania, a ich dzieła będą wspaniałą ozdobą klas.
Zajęcia zorganizowały: Magdalena Kalinowska i Karolina Poturała.

Konkurs plastyczny „Polskie ptaki”

1 kwietnia obchodzimy Dzień Ptaków, w związku z tym w ramach Programu Ekologicznego „Przyjaciele przyrody” w naszym Ośrodku ogłoszony został konkurs plastyczny pt. „Polskie ptaki”, którego tematem przewodnim były polskie ptaki pod ochroną. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów. Technika i format pracy były dowolne. Praca mogła być przestrzenna.
Celem konkursu było zainteresowanie młodych ludzi światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem przyrody, kształtowanie umiejętności mądrego i odpowiedzialnego współżycia człowieka z przyrodą, zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami ochrony przyrody oraz rozwijanie ich talentów plastycznych i kreatywności. Napłynęło wiele ciekawych i niezwykle pomysłowych prac. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 19 maja.
Pierwsze miejsce zajęła klasa S6-7A (wychowawca pani Sylwia Kałużna), drugie przypadło klasie S5B (wychowawca pani Anna Knop), a na miejscu trzecim uplasowała się klasa S1-2C (wychowawca pani Anna Mikołajczyk). Jury przyznało też wyróżnienia dla: Julii Pściuk z klasy S6-7Z (wychowawca pani Aneta Wieczorkiewicz), Kariny Perek z klasy 3Br (wychowawca pani Iwona Andrzejak) oraz Żanety Kluchy z klasy P3AA (wychowawca pani Dagmara Dróżdż).
Konkurs zorganizowały: Magdalena Kalinowska i Karolina Poturała.

Wiosenny spacer z okazji Dnia Lasów

21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów. Z tej okazji nasi uczniowie wraz z opiekunami: panią Magdaleną Kalinowską, panią Karoliną Poturałą oraz panią Anną Mikołajczyk wybrali się na pierwszy wiosenny spacer. Dzień był wyjątkowo słoneczny i ciepły. Dzieci z radością udały się do parku, gdzie poszukiwały pierwszych oznak wiosny. W czasie spaceru wywiązała się ciekawa rozmowa, dotycząca tego, jakie znaczenie ma dla środowiska las i jak należy o niego dbać. Dzieci chętnie opowiadały też o tym, jakie zwierzęta można spotkać w lesie i dlaczego warto się tam wybrać. Zwieńczeniem spaceru była wspaniała zabawa na placu zabaw, po której nasi wychowankowie uśmiechnięci i szczęśliwi wrócili do szkoły.
Wiosenne wyjście z uczniami w ramach realizacji programu ekologicznego „Przyjaciele przyrody” zorganizowały: Magdalena Kalinowska i Karolina Poturała.

Dzień Kota

17 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Kota. W związku z tym najmłodsi uczniowie naszego Ośrodka spotkali się w szkolnej bibliotece pełnej pluszowych kotków, aby celebrować to święto, a także dowiedzieć się jak najwięcej o tych wspaniałych zwierzętach. Na początku dzieci poznały zwyczaje kotów, dowiedziały się, jak o nie dbać i jak bawić się z nimi, żeby nie zrobić im krzywdy. Następnie wzięły udział w wielu ciekawych zabawach, związanych oczywiście z kotami. Wysłuchały również kilku wierszyków, których bohaterami byli ci milusińscy towarzysze człowieka.
Na koniec odbyły się zajęcia warsztatowe, w czasie których uczniowie wykonali maski kotów i na koniec zrobili sobie w nich pamiątkowe zdjęcia.
Ten dzień przyniósł wiele radości, wszyscy wspaniale się bawili i kreatywnie spędzili czas.
Organizatorami Dnia Kota były: Karolina Poturała i Beata Biała.

Dzień bez Opakowań Foliowych

Co roku na świecie zwiększa się ilość opakowań z tworzyw sztucznych, zużywa się ich ok. 60 milionów ton! Rozkład torebek foliowych trwa od kilkudziesięciu do kilkuset lat. Przy obecnej ich produkcji za 30 lat waga foliowych opakowań wrzuconych do mórz i oceanów przewyższy wagę wszystkich żyjących w nich stworzeń. Dlatego podejmuje się coraz więcej działań, które walczą z zalewającym nas plastikiem.
Jednym z nich jest obchodzony w styczniu Dzień bez Opakowań Foliowych, który w naszym Ośrodku odbył się 14 stycznia 2022r. w ramach realizacji Programu Ekologicznego „Przyjaciele Przyrody”. W związku z tym uczniowie klas: S4-5L, S6L oraz S7-8L wzięli udział w zajęciach warsztatowych.
Ich celem było rozwijanie wyobraźni twórczej, zdolności plastycznych i kreatywności oraz promowanie zachowań proekologicznych.
Na początku zajęć uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu na temat problemu, jakim jest wszechobecny plastik. Następnie wśród nich wywiązała się dyskusja dotycząca tego, jak można zmniejszyć zużycie plastiku i tym samym zadbać o środowisko. Jednym z pomysłów, który się pojawił, to zastąpienie foliowych toreb zakupowych papierowymi lub materiałowymi.
Uczniowie otrzymali więc papierowe torby na zakupy, które przy użyciu różnych technik plastycznych pięknie ozdobili. Gotowe torby zabrali do domu. Z pewnością się przydadzą.
Zajęcia przygotowały: Magdalena Kalinowska i Karolina Poturała.

Konkurs pt. „Karmnik dla ptaków”

12 grudnia 2021r. w naszym Ośrodku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
„Karmnik dla ptaków”, który został zorganizowany w ramach Programu Ekologicznego „Przyjaciele przyrody”.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań, talentów i kreatywności uczniów oraz propagowanie treści ekologicznych.
Konkurs przeznaczony był dla najmłodszych uczniów. Jego zadaniem było wykończenie i ozdobienie, przy użyciu dowolnych technik plastycznych, tekturowych karmników dla ptaków, które dzieci otrzymały od organizatorów.
Uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością.
Jury pierwsze miejsce przyznało klasie S3Z (wychowawca Aneta Kubiak), drugie miejsce zajęła klasa S5B (wychowawca Anna Knop), natomiast trzecie miejsce przypadło klasie S1-2C (wychowawca Anna Mikołajczyk). Klasom S3L (wychowawca Anna Pilimon), S1-2A (wychowawca Agnieszka Krzyżanowska) oraz S1-2B (wychowawca Magdalena Kalinowska) zostały przyznane wyróżnienia.
Wszyscy otrzymali dyplomy oraz nagrody.
Serdecznie gratulujemy!
Konkurs zorganizowały: Magdalena Kalinowska i Karolina Poturała.

Dzień Jeża

W poniedziałek 8 listopada w naszym Ośrodku obchodziliśmy święto kłujących ssaków, czyli Dzień Jeża. W specjalnie przygotowanych z tej okazji zajęciach wzięli udział uczniowie klasy S1- 2B i S1- 2C. Rozpoczęły się one od utrwalenia wiedzy na temat jeży, sposobu ich życia i funkcjonowania w naturalnym środowisku. Uczniowie dowiedzieli się na przykład, że jeż ma około 5000 kolców, zasypia na 5 miesięcy, jego temperatura ciała wynosi wtedy 1 stopień, a jego przysmakiem wcale nie są jabłka, ale owady, gryzonie i mleko. Następnie dzieci miały za zadanie zaprojektować jeżom ubranka. Każdy chciał, aby jego jeż wyglądał najładniej i najciekawiej. Jednym słowem, pomysłów nie brakowało.
Podczas zajęć plastycznych dzieci poznały technikę tworzenia masy solnej, z której wykonywały jeże. Przyozdabiały je słonecznikiem lub makaronem. Dzieci tak się zaangażowały przy wykonaniu prac, że po skończonej pracy nadały jeżykom imiona.
Zajęcia były okazją do świetnej zabawy, przebiegały w radosnej, miłej i serdecznej atmosferze. Na koniec, każdy uczestnik zajęć otrzymał dyplom.
Zajęcia zorganizowała Magdalena Kalinowska.