Dobrze jemy

IV edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego

„Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”

Nasza szkoła  bierze udział w IV edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”, którego celem jest przede wszystkim edukacja w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia oraz zachęcanie najmłodszych do gotowania.
 Dnia 19 listopada 2020 r. uczniowie klas 1-3 rozpoczęli  realizację programu i razem ze swoimi wychowawcami rozmawiali na temat „Dlaczego jedzenie jest ważne?” Dzieci zostały zapoznane z zasadami komponowania posiłków, potrzebami ograniczenia spożycia cukru oraz zrozumienia roli, jaką pełnią składniki mineralne i witaminy. Na warsztatach uczniowie oglądali film edukacyjny, podczas którego, dowiedzieli się czym jest prawidłowa piramida żywienia. Bogatsi o nową wiedzę sprawdzili siebie rozwiązując zagadki tematyczne oraz układając samodzielnie piramidę zdrowego żywienia. Było nie tylko edukacyjnie, ale także smakowicie, bowiem na drugie śniadanie uczniowie przygotowali zdrowe, pyszne i pełne witamin sałatki owocowe.
Kolejne zajęcia o tematyce „ Ryba na Wigilijnym stole” odbyły się w klasach 1-3 w formie zdalnej w dniu 18 grudnia 2020r. Celem zajęć było utrwalenie wiadomości na temat bożonarodzeniowych tradycji kulinarnych w Polsce oraz poznanie różnego rodzajów ryb i różnic pomiędzy hodowlą, a połowem ryb. Uczniowie otrzymali materiały drogą mailową. Zadaniem uczniów było wykonanie sałatki rybnej według własnego pomysłu lub podanych przepisów i przesłanie zdjęć przygotowanej sałatki do wychowawców.
25 stycznia 2021 roku uczniowie realizowali w formie stacjonarnej kolejny temat w ramach programu edukacyjnego i tym razem były to: „ Cztery pory roku czyli o sezonowości w kuchni”. Uczniowie zapoznali się z przyczynami, dla których warto uwzględnić sezonowość warzyw i owoców podczas przygotowywania posiłków oraz poznali zalety korzystania z mrożonek i przetworów poza sezonem. Dzieci dowiedziały się, że warzywa i owoce należy jeść przez cały rok, każdego dnia. Oczywiście najlepiej jeść te, na które akurat jest sezon. Zdały sobie również sprawę z tego, że o świeże warzywa i owoce najtrudniej jest zimą. Jednak można sobie z tym poradzić, przygotowując przetwory lub mrożonki. Nie zabrakło oczywiście filmu edukacyjnego z Marchwianinem w roli głównej. W końcowej części zajęć dzieci wykonały karty pracy dotyczące owoców i warzyw, które królują w danej porze roku.
Koordynatorami programu i osobami odpowiedzialnymi za realizację zajęć w szkole są nauczycielki: Agnieszka Krzyżanowska i Anna Pilimon.