Bezpieczne ferie

Dla jednych zima jest szczególnie zachwycająca i kojarzy się z iskrzącym, białym śniegiem, pięknymi  pobielonymi krajobrazami i zabawami w białym puchu, a dla innych to symbol siarczystych mrozów, gołoledzi, pośniegowego błota i trudnych warunków dla ludzi i zwierząt. Wszyscy co kochają tą porę roku mogą nareszcie wyjść z domu na sanki, łyżwy, narty, brać udział w  kuligach, wyjechać na wędrówki po górach, ulepić bałwana, brać udział w „bitwach na śnieżki”  a nawet… w łowieniu ryb w przeręblach lista zimowych aktywności jest bardzo długa. Każda udana zabawa musi być jednak przede wszystkim bezpieczna dla wszystkich jej uczestników. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych.
Pamiętaj zawsze należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność!
Kiedy wychodzisz na powietrze, ubiór dostosuj do warunków pogodowych, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. W okresie zimowym podczas długich zabaw i spacerów należy zaopatrzyć się w ciepły napój w termosie. Uprawiając sport (górskie wycieczki, jazda na nartach itp.) nie należy ubierać się zbyt ciepło, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu. Zwróć uwagę na to, że dłonie i stopy są najbardziej narażone na odmrożenia– organizm ogranicza w nich przepływ krwi, aby „zaoszczędzić” ciepło. Wychodząc z domu załóż dobre, nieprzemakalne rękawice i buty.
Do zabaw na śniegu, takich jak: jazda na łyżwach, nartach oraz zjazdy na sankach – wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od ulic, skrzyżowań i innych ciągów komunikacyjnych. Specjalnie przygotowane górki do zjeżdżania powinny być także usytuowane z dala od drzew. Uderzenie rozpędzonych sanek w drzewo może skończyć się bardzo poważnym urazem. Kulig to bardzo przyjemny sposób na spędzenie czasu na śniegu. Należy jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa, musi być on odpowiednio zorganizowany. Przede wszystkim nie wolno jeździć po drogach publicznych –to zagrożenie dla uczestników zarówno kuligu, pieszych jak i kierowców. Nie wolno też przywiązywać sanek do traktora, samochodu czy quada.
Pamiętaj, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu na hamowanie. Nie przebiegaj przez ulicę i nie przechodź w miejscach niedozwolonych. Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż reakcja kierowcy może spowodować wypadek drogowy. Postaraj się być zawsze widoczny na drodze i doczep do swojej odzieży elementy odblaskowe.
Podczas zabaw zimowych nie rzucaj w inne osoby śnieżkami z ubitego śniegu, kawałkami lodu lub śnieżkami z kamieniami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.
Unikaj zabaw oraz przebywania w miejscach, z których zwisają sople lodu, np. z balkonów i dachów, ponieważ stanowią one duże zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia.
Kiedy chcesz pojeździć na łyżwach korzystaj tylko z wyznaczonych to tego celu miejsc. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli wydają się pokryte grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać! Służby co roku ostrzegają, że nigdy nie możemy mówić o bezpiecznym lodzie. Warto wiedzieć, że lód nie wszędzie jest tej samej grubości – na środku jeziora jest cieńszy niż przy brzegach. Dlatego do jazdy na łyżwach nadają się wyłącznie sztuczne zbiorniki.
Jeżeli byłbyś świadkiem załamania się lodu pod nieostrożną osobą, w pierwszej kolejności wezwij ratowników ze straży pożarnej. Nie wchodź na lód! Staraj się znaleźć jakąś gałąź, by podać ją człowiekowi znajdującemu się w wodzie, pozwalającej utrzymać się na powierzchni do czasu przybycia pomocy.
Każdy uprawiający sporty zimowe ma obowiązek nieść pomoc każdemu poszkodowanemu. W szczególności powinna ona polegać na udzieleniu tzw. pierwszej pomocy, na zawiadomieniu właściwych służb oraz natychmiastowym zabezpieczeniu miejsca wypadku tak aby nie zagrażało ono innym.
Pamiętaj! Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić zimowe dni bezpiecznie.
 
Telefony alarmowe:
112 –telefon ratunkowy
997 –policja
998 –straż pożarna
999 –pogotowie ratunkowe
986 –straż miejska
601100300 –numer ratunkowy w górach
Materiał opracowała: Katarzyna Nitecka