Stop marnowaniu żywności.

W wielu regionach świata dramatycznie brakuje pożywienia, a jednocześnie w krajach wysokorozwiniętych i rozwijających się rocznie na wysypiska trafia 1,3 mld ton jedzenia. W Europie jest to bardzo duży problem, a Polska znajduje się na 5. miejscu listy krajów, gdzie wyrzuca się najwięcej. Często kupione produkty nie zostają nawet otwarte. W Polsce marnuje się rocznie 9 mln ton jedzenia, z czego 2 mln ton wyrzucają indywidualni konsumenci. Miesięcznie w przeliczeniu na osobę kosztuje nas to 25-45 zł. Najczęściej kupujemy za dużo na promocjach, w czasie świątecznym, lub na długie weekendy. Łatwość dostępu do danego produktu wcale nie wpływa, że kupujemy mniej. Problem próbuje się rozwiązywać poprzez kampanie społeczne czy regulacje prawne. Tak powstają tzw. jadłodzielnie i akcje przekazywania żywności organizacjom pozarządowym, m.in. Polskim Bankom Żywności. Światowy Dzień Żywności Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ustanowiła go w 1979 r. Obchodzony jest co roku 16 października. Dzień ma służyć pogłębieniu wiedzy o globalnych problemach żywnościowych i wzmocnieniu poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem w różnych regionach Ziemi. Najlepszy efekt przynoszą inicjatywy oddolne, a w tym ruch zero waste, który oznacza styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Pionierką wspomnianego ruchu jest Bea Johnson, autorka poradnika „Zero waste Home, czyli jak pozbyć się śmieci, a w zamian zyskać szczęście, pieniądze i czas”. Sukces jej książki świadczy o tym, że wiele osób dostrzega potrzebę zlikwidowania marnotrawstwa. Zero Waste odnosi się bowiem nie tylko do zakupów spożywczych. Zasady te można stosować w każdej dziedzinie życia. Odpowiedź na pytanie, jak nie marnować jedzenia, wcale nie jest trudna, a pozwoli wykorzystać żywność do końca i ograniczyć domowe wydatki. Wyrzucamy głównie dlatego, że kupujemy za dużo i nie jesteśmy w stanie dopasować ilości kupowanego jedzenia do rzeczywistych potrzeb.
Kilka cennych porad jak nie marnować żywności:
1.Lista zakupów.
Robienie zbyt dużych zakupów to jeden z czynników, który może przyczyniać się do marnowania jedzenia. Zanim pójdziesz do sklepu, zrób listę niezbędnych produktów. 2.Właściwe przechowywanie.
Właściwe przechowywanie żywności to kolejny ważny czynnik mający wpływ na to, że jedzenie nie marnuje się. Proste rozwiązania, takie jak porządek w szafce kuchennej, mogą uchronić nasze jedzenie przed zmarnowaniem.
3.Sprawdzanie terminu przydatności.
Niektóre produkty żywnościowe mają krótka datę przydatności. Owoce i warzywa powinno się stosować zasadę „pierwsze weszło, pierwsze wyszło” czyli zużywać najpierw te owoce i warzywa, które były kupione najwcześniej.
4.Uruchom kreatywność- gotowanie z resztek.
Końcówka pietruszki lub przerośnięta cebulka po zasadzeniu w doniczce wypuści smakowitą i zdrową zieleninę Własny szczypiorek lub natka pietruszki wyrosną bardzo szybko. Podczas gotowania i pieczenia staraj się dopasować rozmiar dania do liczby jedzących, tak żeby nic nie zostawało.Gdy nie będzie to możliwe, bo np. do ciasta potrzebujesz z jajka tylko żółtka, myśl kreatywnie. Z białek ubijesz pyszne bezy lub przyrządzisz białą jajecznicę na kolację. Z wędliny, resztek sera i warzyw można zrobić sałatkę lub zapiekankę
Na portalach społecznościowych znajdziemy także sporo grup freegańskich, na których można ogłosić i oddać jedzenie, które nam zbywa (chętny przyjedzie do nas z własnym pojemnikiem), np. nadmiar ciasta po imprezie urodzinowej, zupę, której nie zdołamy zjeść, weki, które dostaliśmy od znajomych i nie za bardzo trafiają w nasz gust lub coś, co kupiliśmy bez zastanowienia i w domu zauważyliśmy, że zawiera szkodliwy dla nas alergen. Duże ilości jedzenia można także przekazać jadłodajniom wspierającym bezdomnych.
Opracowała Krystyna Soszyńska
Źródło: