Warsztaty sensoryczne

15 listopada w naszym Ośrodku odbyły się warsztaty sensoryczne dedykowane głównie najmłodszym uczniom oraz dzieciom ze spektrum autyzmu. Integracja Sensoryczna ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, jego zdolność do nauki oraz samoocenę.
Celem zajęć była stymulacja układu nerwowego oraz dostarczenie w sposób kontrolowany odpowiedniej ilości bodźców zmysłowych, zwłaszcza przedsionkowych, proprioceptywnych i dotykowych tak, aby dziecko tworząc reakcję adaptacyjną poprawiło ich integrację.
W czasie warsztatów na dzieci czekały różne zadania i atrakcje. Na początku miały okazję własnoręcznie zrobić masę porcelanową i piankolinę. Następnie było „szukanie skarbów” (małych zabawek) ukrytych w piasku. Poza tym uczniowie segregowali różne makarony i malowali dłońmi folię, którą oklejona była ławka. Dużą atrakcją dla nich były piłki sensoryczne, którymi mogli się pobawić. Ostatnim punktem zajęć była ścieżka sensoryczna. Uczniowie mieli za zadania przejść po przeszkodach o różnych fakturach np. po poszewce z ziarnem, płycie z kawałkami rur, płycie z gąbkami, czy poszewce ze słomą.
Dzieci chętnie i bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach.
Warsztaty zorganizowały: Sylwia Kałużna i Anna Pawlak.