Bezpieczni na drodze

Jesienią, gdy uczniowie wracają do szkół, można na ulicach miast zaobserwować wzmożony ruch pieszych i pojazdów. Zmieniają się w szybkim tempie warunki atmosferyczne, wcześniej zapada zmrok i każdy uczestnik ruchu drogowego musi zachować szczególną ostrożność.
5 października 2021 roku w naszej bursie zostało zorganizowane spotkanie z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Turku asp. Marzeną Kwaśną i mł.asp. Karolem Frytem.
Głównym celem pogadanki było przypomnienie młodzieży zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, dotyczących zarówno pieszych jak i kierowców. Funkcjonariusze zwrócili uwagę młodym ludziom, aby zachowywali rozsądek i przewidywali skutki wszystkich podejmowanych przez siebie działań. Wskazali najbardziej niebezpieczne miejsca w Turku, zwracając szczególną uwagę na te, które znajdują się w pobliżu szkół i bursy. Uświadomili również, jakie zagrożenie na przejściu dla pieszych stwarza użytkownik smartfona oraz jak ważną rolę odgrywają różne akcesoria odblaskowe, w które wyposażony powinien być pieszy, poruszający się po zmroku. Przypomnieli młodzieży, że zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, dotyczy to także przejść dla pieszych. Niezależnie od tego, kto jest sprawcą wypadku czy kolizji na drodze, to właśnie pieszy lub rowerzysta są tymi, którzy są najbardziej poszkodowani.
Policjanci poruszyli również ważny problem, który dotyczy młodzieży. Nasiliła się w ostatnich czasach fala przesyłania za pomocą mediów społecznościowych zdjęć wykonanych bez uzyskania zgody, ośmieszających filmów, obraźliwych treści i hejtu. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na odpowiedzialność karną za rozsyłanie, laikowanie lub udostępnianie krzywdzących kogoś komentarzy.
Bezpiecznym być, to pojęcie ogólne. Można mówić o bezpieczeństwie w Internecie, na drodze czy też podczas powrotu do domu.
Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo!
Spotkanie zorganizowały: Katarzyna Nitecka i Justyna Górska- Fryt.