Śladami dawnej Łęczycy

23 września br. uczniowie naszego Ośrodka uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Łęczycy.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od powstałej w XII wieku Archikolegiaty w Tumie – perełki kultury romańskiej. Największą atrakcją było poszukiwanie na murach kościoła odcisku łapy diabła Boruty, którego postać przybliżyła pani Marta, opowiadając lokalne legendy związane z tym miejscem. W Muzeum Dziedzictwa Kościelnego, znajdującego się obok kolegiaty, uczniowie obejrzeli cenne eksponaty.
Kolejnym punktem wycieczki był skansen w Kwiatkówku, który przeniósł nas w dawne czasy łęczyckiej zagrody chłopskiej. Zobaczyliśmy tam kilkanaście obiektów, wśród nich chałupy, budynki gospodarcze, wiatrak kozłowy, olejarnię, piec chlebowy, garncarski i kuźnię. Tę przepiękną historię, życia ludzi sprzed stu lat, przybliżył nam pan przewodnik.
Następnie dotarliśmy do Zamku Królewskiego w Łęczycy. Zwiedziliśmy osiem sal wystawowych, przedstawiających  kulturę i obyczaje życia w średniowiecznym zamku. Mogliśmy podziwiać rzeźby, figury, obrazy i uzbrojenie tamtych czasów.
Niewątpliwie najbardziej oryginalną z prezentowanych na zamku ekspozycji była wystawa diabłów. W liczącej ponad 400 eksponatów kolekcji rzeźb demonicznych większość to różne wcielenia diabła Boruty.
Na zakończenie, wąskie korytarze i przejścia, poprowadziły nas na sam szczyt wieży zamkowej, z tarasu której podziwialiśmy widok rozpościerający się na panoramę miasta i okolicę. Pełni pozytywnych wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do domu.
Wycieczkę zorganizowały: Marta Bakalarz, Marlena Graczyk i Aneta Lubas.