Podsumowanie programu edukacyjnego„Akademia Bezpiecznego Puchatka”

 

W roku szkolnym 2020/21 uczniowie klasy S5B realizowali w naszym Ośrodku XII edycję programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Jest to największy w Polsce program o tematyce bezpieczeństwa, skierowany do uczniów szkół podstawowych. Głównym celem projektu było pokazanie dzieciom, jak unikać zagrożeń podczas codziennych aktywności – na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Pogram uczył odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych.
Od września dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o starannie opracowane materiały edukacyjne. Uczniowie wypełniali karty pracy otrzymane od organizatorów. Kubuś Puchatek uczył dzieci, jak zgodnie z prawem poruszać się po drodze, jak przechodzić przez jezdnię, jeździć na rowerze oraz jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Przypomniał o konieczności noszenia odblasków, by być widocznym na drodze. Poruszył też zagadnienia dotyczące rozsądnego i bezpiecznego korzystania z Internetu oraz jak bezpiecznie spędzać czas w domu. Kształcił postawy odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich trudnych, uczył adekwatnej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia.
Po zakończeniu zajęć uczniowie przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa, który był podsumowaniem zajęć „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. Test miał multimedialną formę.
Udział w programie edukacyjnym „Akademia Bezpiecznego Puchatka” zwiększył świadomość uczniów w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa i dowiódł, że najskuteczniej uczy się poprzez zabawę.
Potwierdzeniem uczestnictwa w programie jest zdobycie certyfikatu dla naszej szkoły oraz dyplomów dla dzieci.
Koordynatorem programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka” była Anna Lipińska.