Najdziwniejsze zwyczaje i tradycje wielkanocne.

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w pierwszą niedziele po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). Obchody rozpoczynają się wczesnym rankiem msza w Kościele tzw. Rezurekcja w  Kościele  katolickim, a jutrznią w  kościele prawosławnym. Jest to dzień w którym w gronie rodzinnym dzielimy się jajkiem, składamy sobie życzenia i spożywamy uroczyste śniadanie. Wielkanoc kończy okres Wielkiego Postu. Jest to czas radości i rodzinnego ciepła. Święta Wielkanocne  mają bogatą tradycje. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów takich jak: święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus. Chciałabym przybliżyć wam kilka z tradycji i zwyczajów wielkanocnych na świecie. Jak wyglądają tradycje świąteczne w innych miejscach na świecie? Czasem całkiem zaskakująco! Oto niektóre z nich w państwach europejskich:
W Finlandii występuje zwyczaj, który może przypominać amerykańskie obchody Halloween – dzieci przebierają się za wiedźmy i chodzą po domach zbierając cukierki.
W Danii wciąż żywa jest tradycja wysyłania wierszy do członków rodziny czy znajomych. Zamiast podpisu widnieje zagadka – tyle kropek, ile liter ma imię autora. Podczas wielkanocnego spotkania trzeba zgadnąć, od kogo dostało się w tym roku wiersz. Ten, kto nie jest w stanie poprawnie wskazać autora, musi mu dać w prezencie czekoladowe jajko.
W brytyjskim miasteczku Bacup w wielkanocną niedzielę można zobaczyć występ bardzo dziwnej grupy tanecznej. Mężczyźni z pomalowanymi na czarno twarzami odziani w dziwne stroje i dyrygowani z pomocą bata (ten ma odpędzać złe duchy) wykonują szereg tańców ludowych. Zwyczaj ten ma mieć korzenie górnicze lub miał zostać przywleczony w średniowieczu przez piratów z północnej Afryki, którzy przypadkiem musieli lądować na północy Wysp.
Ciekawy zwyczaj panuje również w Niemczech – niektórzy z ludzi przystrajają bowiem jajkami drzewka. Tradycja Ostereierbaum liczy wiele wieków. Najsłynniejsze drzewko tego typu zwane jest SaalfelderOstereierbaum – to jabłonka znajdująca się w ogrodzie pana Voltera Krafta, który od roku 1965 w każde święta bardzo bogato ozdabia swoje drzewko (ostatnio ponad 700 jajkami).
W wielu miejscach w Czechach i na Słowacji nadal żywa jest tradycja, młodzi mężczyźni kroczą przez swoje miejscowości dzierżąc „pomlazki”. Śpiewając głośno uderzają naturalnymi batami kobiety po nogach. Wierzy się, że dzięki temu zachowają one młodość i zdrowie. W ramach podziękowania dają mężczyzn0m  pisanki albo pieniądze.
Z ciekawym zwyczajem można spotkać się także we włoskiej Florencji. Nazywa się on Scoppio del Carro, co znaczy „wybuch wozu”. W Wielką Sobotę w centrum miasta pojawia się wyładowany fajerwerkami wóz. Pokaz sztucznych ogni ma symbolizować Święty Ogień i upamiętniać czasy pierwszej wyprawy krzyżowej, kiedy to florentczyk Pazzino de’ Pazzi miał jako pierwszy sforsować mury odbijanej przez chrześcijan Jerozolimy. W nagrodę otrzymał trzy krzesiwa z Bazyliki Grobu Pańskiego, które przywiózł do Florencji.znom pisanki albo pieniądze.
W Wielki Czwartek w katalońskim mieście Verges można z kolei być świadkiem ostatniego w Europie Dansa de la Mort, czyli tańca śmierci, który odbywa się tam nieprzerwanie od czasów średniowiecza. Równo o północy ulice tego miasteczka przemierzają pochody szkieletów wyposażonych w kosy i urny z prochami zmarłych – a całe wydarzenie trwa do wczesnych godzin rannych w Wielki Piątek.
Na Cyprze, podobnie jak w Polsce, maluje się jajka, jednak wszystkie mają jedną barwę – czerwoną, co ma symbolizować krew Chrystusa. W Niedzielę Wielkanocną, przed śniadaniem, dochodzi do „bitwy na pisanki”. Wszystkie osoby zgromadzone przy stole stukają się między sobą jajkami – biesiadnik, którego pisanka pozostanie nienaruszona, będzie miał szczęśliwy i spokojny rok.
Nieco inne, a czasem nawet dziwne, zwyczaje i tradycje wielkanocne w innych krajach to dowód na to, jak różnie może być obchodzona Wielkanoc na całym świecie. W naszej kulturze jest to bardzo ważne święto, z którym wiążą się określone symbole, ale i ludowe zwyczaje wielkanocne. Każdy kraj ma jednak swój sposób na świętowanie, który dla nas może wydać się dość nietypowy lecz każdy z nich ma swoje przesłanie a różnorodność jest piękna. Bez względu gdzie mieszkamy i jak obchodzimy święta niech będą one dla nas radosne, spokojne, szczęśliwe i rodzinne. Niech przyniosą nam dobrą energię i miłość, radość i zrozumienie czego wszystkim życzę.
Materiał opracowała Ewa Perlińska