Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W tym tygodniu obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto nie jest dniem wolnym od pracy.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.
Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Choć święto już minęło przez cały marzec w Polsce będą organizowane liczne wydarzenia upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego. Zachęcam do włączenia się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który w tym roku obchodziliśmy już po raz dziesiąty.  Ze względu na sytuację epidemiczną wiele z nich zmieniło swoją formułę i będzie dostępna online. Bez wychodzenia z domu można skorzystać z materiałów edukacyjnych, wysłuchać audycji radiowych czy obejrzeć koncerty. Poniżej przedstawię wybrane inicjatywy.
Koncert „Młodzi Niezłomnym” jedna z form uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz oddania hołdu tym, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Polskim Radiem. Oprawę artystyczną widowiska zapewnił zespół SOUL Sanok. Koncert miał oficjalną premierę 26 lutego. Widowisko będzie można obejrzeć w serwisie You Tube, link:  https://www.youtube.com/watch?v=qOYQlsjb3P0.
Polecam materiały edukacyjne przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej dostępne na stronie https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/wirtualna-paczka-edukac/zolnierze-wykleci. Można w niej znaleźć liczne artykuły, teki edukacyjne, filmy i materiały wideo oraz portale edukacyjne. To wartościowe źródło informacji. 
W ramach obchodów tego wydarzenia Fundacja Wolność i Demokracja każdego roku organizowała bieg Tropem Wilczym. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, wydarzenie odbędzie się w nieco zmienionej formie. Sam bieg wystartuje 16 maja br., a dziś w ramach IX edycji przedsięwzięcia „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” zachęcam do włączenia się w ogólnopolską akcję zbierania osocza i krwi. 
Polecam również serwis Polskiego Radia „Żołnierze Wyklęci”. Są w nim dostępne  unikalne nagrania i relacje świadków historii. W serwisie można znaleźć także relacje „Niezłomnych”, ich sylwetki, a także opisy procesów i represji, jakie ich spotkały. Serwis jest dostępny na stronie https://www.polskieradio.pl/339,Zolnierze-wykleci.
Opracowanie: Justyna Górska-Fryt