Święto wszystkich kobiet

8 marca obchodzimy Dzień Kobiet, czyli święto wszystkich Pań. Tego dnia, mężczyźni niemalże na całym świecie wręczają kobietom kwiaty, czekoladki i inne podarunki.
Oto kilka ciekawostek o Dniu Kobiet:
Za pierwowzór Dnia Kobiet można uważać Matronalia, obchodzone w starożytnym Rzymie. Było to święto obchodzone przez zamężne kobiety 1 marca. W tym dniu mężowie obdarowywali swoje żony licznymi prezentami, musieli także spełniać ich zachcianki.
Pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych.
W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na cały świecie Dzień Kobiet. Służyło to idei krzewienia praw kobiet.
W Polsce po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono 24 marca 1924 roku.
W Rumunii dzień ten jest równoważny z Dniem Matki i 8 marca dzieci ofiarują drobne upominki swoim mamom i babciom.
Z kolei w Rosji jest to dzień wolny od pracy, panie tradycyjnie otrzymują w tym dniu kwiaty i upominki. Popularne są różnokolorowe tulipany i gałązki mimozy.
Dzień Kobiet w Wietnamie obchodzony jest dwa razy w roku 8 marca oraz 20 października, z kolei w Tunezji 13 sierpnia.
We Włoszech popularny jest zwyczaj obdarowywania kobiet gałązkami mimozy. To bardzo delikatny rodzaj kwiatów, dlatego stały się symboliką kobiet jako delikatność i niewinność.
Drodzy Panowie, pamiętajcie, żeby w tym szczególnym dniu złożyć życzenia swoim kobietom. Warto zadbać o to, by kobiety poczuły się w tym dniu wyjątkowo.
Materiał przygotowała: Beata Biała