Zbiór najpiękniejszych ptaków występujących w Polsce.

Witam serdecznie. Za oknami zima w pełni więc postanowiłem przedstawić Wam ptaki, które teraz możecie zobaczyć przez okno, szukające pokarmu, jak i te ptaki które przylatują do kraju po okresie zimowym. Ptaki polskie, a  naszym kraju występuje ich ponad 400 różnych gatunków ptaków, są przepiękne. Każde innej urody, wydające różne dźwięki. W tym artykule chciałbym  skupić się jednak na tych najbardziej kolorowych i robiących wrażenie. Zapraszam więc do obejrzenia tych moim zdaniem najpiękniejszych.
  • ŻOŁNA ZWYCZAJNA
Ten gatunek można znaleźć głównie w południowo-wschodniej części naszego kraju. Żołna zwyczajna ma piękne kolory, a jej długość ciała wynosi około 24 cm. W naszym kraju ptaki te są objęte ochroną.
  • ZIMORODEK ZWYCZAJNY
Piękne ptaki polskie o wspaniałych kolorach. Można spotkać go na nizinnym obszarze kraju nad rzekami oraz strumieniami. Jego długość ciała wynosi około 16 cm. W naszym kraju jest objęty ochroną.
  • KRASKA ZWYCZAJNA
Kraski zwyczajne to kolejne piękne ptaki w Polsce. Ich ubarwienie ma kolor niebieski, a na grzbiecie i skrzydłach znajduje się jasnobrązowa plama. Kraskę zwyczajną można spotkać we wschodniej części kraju przede wszystkim na suchych obszarach przy łąkach oraz skrajach lasów. Niestety jej liczebność stale spada. W naszym kraju jest objęta ochroną.
  • WILGA ZWYCZAJNA
W naszym kraju ptak ten występuje na nizinach. Unika wyższych terenów górskich. Można spotkać go jedynie od maja do września. Samiec wilgi zwyczajnej ma ubarwienie jaskrawożółte, a skrzydła są czarne. Samica natomiast posiada znacznie mniej intensywny odcień. Długość ciała wynosi około 23 cm. Obecność skrytej wilgi zwyczajnej można rozpoznać przede wszystkim po śpiewie.
  • GIL ZWYCZAJNY
Mały ptak niewiele większy od wróbla. Znakiem rozpoznawczym gila zwyczajnego jest pomarańczowo-czerwony brzuszek. Długość ciała wynosi około 17 cm. Najczęściej zamieszkuje lasy iglaste, mieszane, sady oraz parki. Unika terenów bezdrzewnych. W Polsce gatunek ten jest objęty ochroną.
  • PLISZKA ŻÓŁTA
Pliszkę żółtą można rozpoznać po soczysto żółtym brzuszku. Licznie występuje w Wielkopolsce, na Podlasiu oraz Mazowszu. Lubi otwarte przestrzenie.
  • MODRASZKA ZWYCZAJNA
Modraszkę zwyczajną można spotkać na całym terenie Polski. Charakteryzuje się niebiesko-żółtym ubarwieniem z białymi plamami na skrzydłach oraz głowie. Długość ciała wynosi około 11,5 cm. Ptak ten jest bardzo ruchliwy i nie kryje się przed człowiekiem. Jego śpiew ma dzwoniące brzmienie.
  • DZIĘCIOŁ ZIELONY
Piękne ptaki Polski to z pewnością dzięcioł zielony. Można go spotkać na terenie całego kraju oprócz wysokich obszarów górskich. Jego długość ciała wynosi około 32 cm.
  • DUDEK
Ptak ten robi wrażenie, mimo że jego upierzenie nie występuje w jaskrawych kolorach. Dudek jest wyjątkowy przez swój czub z piór oraz długi dziób. Można spotkać go na terenie całego kraju pomiędzy kwietniem a wrześniem.
  • BOGATKA ZWYCZAJNA
Popularny ptaki polskie, które można spotkać również w centrach dużych miast. Bogatka zwyczajna nie boi się ludzi i jest częstym gościem w naszych karmnikach. Jej długość ciała wynosi około 15 cm.
Opracował Mariusz Dróżdż