Tłusty czwartek – przepisy

Tłusty czwartek jest świętem chrześcijańskim przypadającym w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Zwiastuje on, że rozpoczął się ostatni tydzień karnawału.
W Polsce pierwszy raz ten zwyczaj obchodzono w XVII wieku. Tradycją jest by każdy w tłusty czwartek zjadł cos tłustego.
Bardzo często słyszy się o tym, że kto nie zje pączka w tłusty czwartek, temu nie będzie się wiodło. Polacy przezornie  w ten dzień zjadają zazwyczaj 2-3 pączki. Karnawałowe słodkości to nie tylko pączki, ale również dobrze Wam znane faworki, które w poprzednim roku razem przygotowaliśmy w bursie, to także oponki, donaty, pączusie serowe i inne smakołyki.
Poniżej podam Wam przepisy karnawałowych słodkości, idealnych na tłusty czwartek. Mam nadzieję, że się skusicie i coś przygotujecie na ten dzień. Możecie do pomocy poprosić młodsze rodzeństwo, którym wykrawanie pączków czy oponek jak również wycinanie i przekładnie faworów na pewno się spodoba.  Z przygotowanych przez Was słodkości  bardzo zadowoleni będą Wasi rodzice i  na pewno będą z Was dumni.
Przepis na faworki ( chrusty )
Składniki:
2 ½ szklanki mąki pszennej
6 żółtek
2 pełne łyżki śmietany
¼ łyżeczka soli
1 łyżka octu lub spirytusu
Olej do smażenia , cukier puder do posypania.
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki połączyć, wyrobić ciasto. Przygotowane ciasto podzielić na kawałki. Każdy kawałek rozwałkować, pokroić na paski. Środek każdego paska naciąć i przez nacięcie przeciągnąć jeden koniec. Faworki smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor. Po upieczeniu posypujemy cukrem pudrem.
Przepis na pączki
Składniki:
1 kg mąki – najlepiej tortowej
100 g drożdży
100 g cukru
½ litra mleka
6 żółtek
1 całe jajko
szczypta soli
5 łyżek oleju
1 cukier waniliowy
1 kieliszek spirytusu
1 litr oleju do smażenia
nadzienie: marmolada, dżem
Sposób wykonania:
Do dużej miski wkruszamy drożdże, dodajemy 2 łyżki cukru, 1 łyżkę mąki i zalewamy ciepłym mlekiem – dokładnie mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 30 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Do wyrośniętej masy dodajemy jajko, szczyptę soli, olej alkohol i resztę cukru – dobrze mieszamy. Stopniowo dodajemy mąkę i żółtka – ciągle mieszając. Przygotowaną z ciasta kulę przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 30 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy ciasto wyrośnie dzielimy je na dwie części, wałkujemy placki grubości 1 cm i wycinamy krążki – szklanką lub kubkiem. W wycięte koła kładziemy dżem i formujemy pączki. Odkładamy na kilka minut do wyrośnięcia. W tym czasie w garnku rozgrzewamy olej. Gdy pączki wyrosną wkładamy delikatnie do nagrzanego oleju. Obracamy patyczkiem drewnianym na drugą stronę. Usmażone wyjmujemy na papier aby odsączyć je z tłuszczu. Pączki obsypujemy cukrem pudrem.
Przepis na oponki
Składniki:
500g sera białego
500g mąki pszennej tortowej
100 g cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego
 4 żółtka
1 łyżeczka sodki
1 łyżeczka octu
250 ml kwaśnej śmietany
Olej do smażenia, cukier puder do posypania.
Sposób wykonania:
Mąkę wysypujemy na blat, dodajemy ser, cukier i cukier waniliowy, żółtka, sodę, ocet i śmietanę. Zagniatamy ciasto. Gotowe podsypujemy mąką i wałkujemy placki o grubości  ok. 1 – 1,5cm. Z ciasta wykrawamy  szklanką kółka. Następnie na środku wykrawamy małą dziurkę kieliszkiem. Kulki powstałe po wycięciu kieliszkiem  ponownie zagniatamy i od nowa wycinamy oponki lub je po prostu smażymy. W dużym garnku rozgrzewamy olej. Oponki smażymy z obu stron, na złoty kolor. Gotowe układamy  na ręcznikach papierowych, aby ociekły z tłuszczu. Na koniec  obsypujemy cukrem pudrem.
                                                                                                                            Smacznego!
Opracowała: Małgorzata Papierkowska