Współczesne problemy na świecie-Problemy z wodą

Witajcie
Dzisiejsza pochmurna pogoda sprzyja refleksji. Czy pomyśleliście kiedyś jak wiele mamy? Jesteśmy otoczeni licznymi dobrami, z których codziennie korzystamy, traktując je jako coś oczywistego. Już od samego rana włączamy światło w toalecie, przemywamy twarz wodą. Potem konsumujemy śniadanie, pyszny obiad i kolację, a w międzyczasie podjadamy różne przekąski. Jeszcze jak trzeba było wyjść na zewnątrz, to pojawiał się problem: co na siebie włożyć (przynajmniej w przypadku kobietek). Mamy książki, przedmioty, które sprawiają nam radość lub pozwalają się rozwijać. Za oknem nie toczą się walki. Prowadzimy spokojne życie. Czy doceniamy to? A przecież nie wszyscy mają tyle szczęścia. Zobaczcie z jakimi problemami inni ludzie muszą się borykać i zacznijcie doceniać to, co macie. Również sama sobie muszę od czasu do czasu przypominać te fakty. Chciała bym uświadomić wam współczesne problemy Świata i ludzi, którzy borykają się  problemami decydującymi o ich życiu. Oto one:
Brak wody
Od kilku dekad kurczą się światowe zasoby wody zdatnej do picia, podczas gdy popyt na nią szybko rośnie, m.in. w związku z urbanizacją i wzrostem populacji. Globalnie oczyszczamy jedynie 20 proc. wszystkich ścieków. Zdaniem Światowego Forum Ekonomicznego najbardziej prawdopodobnym kryzysem, z którym będziemy się borykać za 10–15 lat, będzie właśnie niedobór czystej wody, który pociągnie za sobą problemy z produkcją żywności i energii. Technologie i inteligentne systemy wodne mogą pomóc w zażegnaniu kryzysu i ograniczyć marnotrawstwo.
Wyobraźcie sobie że woda, którą pijemy, pochodzi z tego, co dzisiaj spłukaliśmy w toalecie. Nazywamy to sekretną siłą spłuczki. Jestem pewna, że łatwo zaakceptować informację o pozyskiwanej w ten sposób energii, ale picie wody pochodzącej z toalet pewnie niewielu się spodoba. Faktem jest jednak, że pijemy taką wodę od wielu lat, ponieważ natura ponownie wykorzystuje wodę obecną na tej planecie. Więc czy się to nam podoba, czy nie, prawdopodobnie pijemy wodę, która 100 lat temu wydostała się ze ścieków. To jest fakt.
Ilość wody na planecie jest od początku taka sama, co oznacza, że pijemy dzisiaj tą samą wodę, z której ludzie korzystali 100 czy 200 lat temu. Woda pokrywa ponad 70 proc. powierzchni planety, ale problemem jest fakt, że zaledwie 0,6 proc. to woda zdatna do picia, która może być wykorzystywana w gospodarstwach domowych albo do produkcji żywności. Co więcej, światowe zasoby wody są rozmieszczone nierównomiernie. W niektórych miejscach jest jej za dużo, w innych – niewystarczająco. Na świecie jest też coraz więcej rejonów, gdzie woda jest poważnie zanieczyszczona.
 Niestety, w tej chwili w wielu miejscach na Ziemi wody zaczyna brakować, na przykład w Australii i Kalifornii. Natura nie nadąża z uzdatnianiem wody, więc musimy sobie radzić w inny sposób – mianowicie odprowadzać wodę z oczyszczalni ścieków i zamieniać ją z powrotem w wodę pitną. To jest możliwe, technologia na to pozwala i zapewniam, że jest to bezpieczne. Ludność z miejsc zlokalizowanych wzdłuż rzek pije wodę pochodzącą ze ścieków, nie zdając sobie z tego sprawy. Na przykład woda z rzeki Ren w Niemczech jest wykorzystywana 14-krotnie, zanim spłynie dalej. Woda z Tamizy wykorzystywana jest 12-krotnie, Missisipi – nawet 28 razy. Eksperci prognozują, że to kryzys wodny może się stać najpoważniejszym zagrożeniem dla świata. 
Wody nie wystarczy, jeżeli nie nauczymy się korzystać z niej rozważniej, niż robimy to dzisiaj. Zabraknie nie tylko wody w kranach, nie będzie również jedzenia ani elektryczności. W wielu miejscach na Ziemi to już teraźniejszość. Kryzys nadchodzi i to w szybkim tempie – podkreślił Mads Warming- jeden z ekspertów w tej dziedzinie.
Obecnie z powodu braku dostępu do czystej wody cierpi już ponad miliard ludzi na świecie. Według naukowców do 2030 roku problem niedostatku wody pitnej może dotyczyć już 40 proc. populacji, o ile model gospodarowania tym zasobem nie zmieni się na bardziej racjonalny. Jeśli chcecie obejrzeć ciekawy filmik zapraszam na stronie https://www.youtube.com/watch?v=vr50TnkGv 
To zaledwie jeden z problemów  którymi boryka się ludzkość. Miejmy nadzieje, ze ciągłe badania i poszukiwania rozwiązań doprowadzą do rozwiązania tego nękającego ludzkość problemu. Innym problemem z jakim boryka się Świat, a Właściwie niektóre jego regiony to problem głodu, ale o tym napiszę następnym razem.
W oparciu o informacje internetowe i literaturę fachową
Ewa Perlińska