Choinkowe ozdoby

Jedną z przyjemniejszych świątecznych tradycji, obok obdarowywania się prezentami, jest ubieranie choinki. Choinka, to tak naprawdę drzewo iglaste, na przykład świerk lub jodła, przybrane ozdobami. Obecnie możemy skorzystać zarówno z drzew naturalnych, tzw. „żywych” – przywiezionych ze szkółki w donicy lub świeżo ściętych; drugą alternatywą są sztuczne iglaki – plastik imitujący prawdziwe zielone igiełki. W każdym domu wygląda ona inaczej – różni się wielkością, dobieraną kolorystyką, rodzajem ozdób.
Sama tradycja przystrajania bożonarodzeniowego drzewka pojawiła się w Polsce nie aż tak dawno, bo około 200 lat temu. Przywędrowała z Niemiec i trafiła najpierw do miast, a później rozlała się po całym kraju. Ubieranie choinki przyjęło się w domach katolickich, jednak nie od razu zostało zaaprobowane przez Kościół. Tradycja ta istniała już u pogan i miała charakter magicznego rytuału mającego zapewnić ludziom bezpieczeństwo, dostatek, zdrowie i szczęście. Dekoracje na choinkę były swego rodzaju talizmanem dla domu i chroniły go przed złymi duchami.
Tradycyjnie ubiera się sosnę lub jodłę. Według ludowych wierzeń drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia, odradzania się, trwania i płodności. Według wierzeń kościelnych zieleń choinki świątecznej symbolizuje nadzieję. W drzewku bożonarodzeniowym kryje się zarówno świecka, jak i kościelna symbolika. Jego zielony kolor oznacza witalność i narodziny życia. Co do ozdób zaś, dawniej każdy zawieszony przedmiot niósł ze sobą jakieś znaczenie, jak na przykład orzechy miały zapewnić dobrobyt i siłę, a światełka miały chronić przed złem i ciemnością.
Obecnie wiele ozdób można zakupić w sklepie. Ja zachęcam was jednak do spróbowania swoich sił w stworzeniu własnych zawieszek na choinkę.
Potrzebne materiały: rolki po papierze toaletowym (x2), druciki kreatywne (x2), wstążeczka, zszywacz, klej (najlepiej Magik w tubce), nożyczki, farby, pędzel, cekiny lub koraliki.
OZDOBA „GWIAZDKA” – WARIANT 1
  • Przygotowaną rolkę po papierze toaletowym przetnij tak jak na zdjęciu, aby uzyskać pięć pasków.
  • Powstałe paseczki sklej lub złącz ze sobą zszywaczem.
  • Tak utworzoną gwiazdkę ozdób dokoła cekinami, smarując klejem wąskie brzegi papierowych płatków.

 

OZDOBA „GWIAZDKA” – WARIANT 2
  • Przygotowaną rolkę po papierze toaletowym przetnij tak jak na zdjęciu, aby uzyskać pięć pasków.
  • Powstałe paseczki sklej lub złącz ze sobą zszywaczem.
  • Pomaluj gwiazdkę farbami ze wszystkich stron – pamiętaj również o wąskich brzegach. Możesz dodatkowo ozdobić ją cekinami lub koralikami.

OZDOBA „BOMBKA Z DRUCIKÓW”
  • Przygotuj dwa druciki różnego koloru.
  • Złącz je ze sobą – zakręć jeden drucik o drugi.
  • Utwórz ze złączonych drucików koło i przyozdób je w miejscu łączenia tasiemką.

Mam nadzieję, że podane propozycje przypadły Wam do gustu. Tworzenie takich ozdób to doskonała okazja do wspólnych rodzinnych zabaw i spędzania czasu razem.
Życzę Wam oraz waszym rodzinom wszystkiego dobrego na nadchodzące święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok.
Przygotowała: Monika Kadrzyńska