Wybór świątecznej choinki

Świąteczne drzewko to jedna z wielu tradycji, która wiąże się z tym magicznym okresem – niektórzy nie wyobrażają sobie świąt bez udekorowanej choinki. Jak powstał zwyczaj przynoszenia jej na Boże Narodzenie do domu i przybierania w ozdoby?
Tradycja przywędrowała do nas z protestanckich Niemiec, a dokładniej z Alzacji, na przełomie XVIII i XIX wieku. Propagowali ją żołnierze na terenach zaboru pruskiego. Początkowo zwyczaj zdobienia iglastego drzewka przyjęła arystokracja. W wiejskich chatach częściej można było spotkać ozdobioną gałąź świerkową lub jodłową, którą zawieszano pod sufitem. Kościół początkowo sprzeciwiał się zwyczajowi dekorowania choinki, bowiem przynoszenie zielonego drzewka do domu to rytuał zakorzeniony w wierzeniach pogańskich. W nich drzewko iglaste jest symbolem życia, odradzania się, płodności. Jednak, jak wszyscy wiemy, z czasem choinka bożonarodzeniowa rozgościła się w polskich domach i dziś chyba nikt nie wyobraża sobie Wigilii bez choćby małego drzewka, obwieszonego lampkami i ozdobami, które dawniej również miały swoją symbolikę.
Polacy uwielbiają strojenie choinek i przywiązują dużą wagę do ozdabiania świątecznego drzewka. W miastach pojawiają się okazałe choinki bożonarodzeniowe udekorowane tysiącami światełek, bombek i łańcuchów. Choinki świąteczne pojawiają się także w urzędach oraz w galeriach handlowych. Co roku odbywają się nawet konkursy na najładniejsze drzewko lub najbardziej pomysłową dekorację, w których miasta walczą o najwyższe miejsce na podium. U nas w bursie też odbywał się zawsze konkurs na najładniejszą dekorację świąteczną pokoju, w tym roku z racji pandemii, zapraszamy do wzięcia udziału w zdalnej akcji „Święta w naszym domu”. Prosimy o przesyłanie zdjęć z dekoracjami waszych domów bezpośrednio do wychowawców.
Zazwyczaj przed świętami Bożego Narodzenia pojawia się dylemat – wybrać żywą czy sztuczną choinkę? Obie mają swoje wady i zalety, które bierzemy pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Żywa choinka wymaga więcej uwagi. Trzeba co roku kupić nową, zadbać o jej odpowiednie i stabilne ustawienie w domu, regularnie sprzątać igły, a po świętach pozbyć się drzewka. Wiele osób decyduje się na nią jednak ze względu na tradycję, wyjątkowy klimat i zapach. Naturalna choinka to niewątpliwie uroczy symbol Bożego Narodzenia. Wielu osobom kojarzy się z dzieciństwem i z całym rytuałem wyruszania po drzewko i przynoszenia go do domu. Wiąże się z tym nawet przesąd – ten, kto ściął świąteczną choinkę, mógł liczyć na dobrobyt i szczęście w nadchodzącym roku.
Sztuczne choinki świąteczne są bardzo wygodnym rozwiązaniem, dlatego polecane są szczególnie osobom starszym lub dysponującym niewielką ilością czasu – a także każdemu, kto lubi wygodne i proste rozwiązania. Chociaż nie pachną, to mogą być używane przez wiele lat, mają stabilną podstawę i nie gubią igieł, dzięki czemu tworzą w domu świąteczną atmosferę, nie tworząc bałaganu. Nam pozostaje cieszyć oczy widokiem świątecznego drzewka. Sztuczne choinki są również często ustawiane w miejscach publicznych jako bardziej odporne i stabilne.
Współcześnie jednak coraz częściej rezygnujemy z naturalnych choinek. Część osób wybiera sztuczne drzewko świąteczne ze względu na niewystarczającą ilość miejsca w domu, inni z powodów ekologicznych, jeszcze inni po prostu cenią wygodę i oszczędność czasu. Dzięki współczesnej technologii sztuczne drzewko wygląda jak żywe, ale nie traci igieł i może służyć przez wiele lat. Nie ma wątpliwości, że dla wielu z nas choinka bożonarodzeniowa w domu to nieodzowny element – warto w związku z tym zadbać, żeby nie sprawiała domownikom problemu.
A Wy drodzy wychowankowie jaką będzie mieć choinkę, żywą czy sztuczną? Zanim dokonacie zakupu, zastanówcie się, czego oczekujecie od bożonarodzeniowej ozdoby oraz jakie macie możliwości.
Opracowanie: Justyna Górska-Fryt