Międzynarodowy Projekt edukacyjny pt.: „Kreatywne prace plastyczne”

Od września 2020 roku klasa V szkoły podstawowej specjalnej bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym pt.: „Kreatywne prace plastyczne”, którego koordynatorem jest pani Anna Lipińska. Projekt realizowany będzie od X 2020 do V 2021 roku. Przebieg projektu polegać będzie na realizacji minimum raz w miesiącu zajęć plastycznych inspirowanych blogiem Kreatywne Prace Plastyczne.
Podczas realizacji projektu nauczyciel skupiał się będzie głównie na zapewnieniu dzieciom atmosfery spokoju, bezpieczeństwa i akceptacji, wolnego dostępu do różnorodnych materiałów i narzędzi plastycznych, zabawie, eksperymentowaniu z materiałami i twórczym procesie, nie zaś wyłącznie na końcowych efektach, a także zachęcał do stosowania w praktyce recyklingu plastycznego i kształtowania postaw proekologicznych. Podczas zajęć nie będą stosowane żadne szablony, kolorowanki, ani plastikowe materiały. Prace będą wykonywane samodzielnie przez uczniów, nie akceptowane są żadne wory, zarysy, odrysowywane przez nauczyciela. Udział w projekcie to przede wszystkim wspieranie harmonijnego rozwoju dzieci poprzez twórcze działania plastyczne oraz inicjowanie i popularyzowanie kreatywnych zabaw i dziecięcej twórczości plastycznej.
Cele projektu to: prowadzenie prawdziwie twórczych działań plastycznych wspierających rozwój dziecka, a szczególnie małej motoryki, koordynacji wzrokowo-ruchowej, integracji sensorycznej, spostrzegania, pamięci, wyobraźni, uwagi. Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki i aktywności dziecka w zakresie eksperymentowania z różnymi materiałami, narzędziami i technikami plastycznymi, nabywania doświadczeń i polisensorycznego poznawania stymulującego rozwój, a także wyzwalanie ekspresji twórczej i naturalnej kreatywności oraz tworzenie prac plastycznych inspirowanych przyrodą za pomocą różnych technik rysunkowych, malarskich, graficznych, papierowych i mieszanych.
Udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Kreatywne Prace Plastyczne” zainicjuje wiele twórczych działań plastycznych z dziećmi, wesprze ich harmonijny rozwój, uwolni ekspresję i kreatywność, a także dostarczy nowych doświadczeń, radości tworzenia i pobudzi zainteresowanie dzieci plastyką.

 

Malowanie na firanie

Malowanie na firanie to kolejna niezwykle zabawowa technika plastyczna dla dzieci. To jeszcze jeden dowód na to, że naprawdę niewiele potrzeba do eksperymentowania  i  kreatywnej zabawy. Wystarczą farby i kawałek firany, a będzie kolorowo!

 

Malowanie na miętym papierze

Malowanie miętego papieru to niezwykła i wartościowa zabawa plastyczna dla dzieci. Takie malowanie łączy w sobie coś zabawnego i coś magicznego. Ta technika plastyczna pozwala uzyskać niesamowite efekty. Mięcie papieru to bardzo lubiana przez dzieci zabawa, a ćwiczenia sensoryczne i małej motoryki robią się same. Do tego działanie posiada także walor terapeutyczny – relaksuje i obniża poziom stresu. Jest zabawa, kolor i nie do końca przewidywalny wynik – takie małe „czary mary” na papierze.

Kolaż ze ścinków papieru

Kolaż ze ścinków papieru to dobry sposób na wprowadzenie w życie recyklingu plastycznego, Można pokazać dzieciom w jaki sposób ekonomicznie i kreatywnie korzystać z dostępnych materiałów plastycznych. 

 

Batik świecowy lub rysowanie świecą

Kolejne zajęcia to rysowanie świecą – inaczej batik świecowy – jest  to  niezwykle atrakcyjna dla dzieci technika plastyczna i kolejny sposób własnoręcznego tworzenia papieru artystycznego. Technika ta polega na bezpośrednim rysowaniu świecą po papierze. Farba „chwyta” papier w miejscach nie dotkniętych świecą, a zarysowane pola pozostają białe, gdzieniegdzie farba przedostaje się przez cienką warstwę świecy, co dodaje rysunkom przebarwień i łagodzi ostrość kreski. Zobaczcie jak łatwo zamienić białą kartkę w kolorowe cudo. Jest super zabawa z efektem niespodzianki, bo ślad świecy podczas rysowania jest prawie niewidoczny na papierze.

 Międzynarodowy Dzień Kropki

Pierwsze zajęcia zaczęliśmy od zabaw związanych z  Międzynarodowym Dniem Kropki.  Na początku uczniowie zostali zapoznani z historią Vashti, bohaterką książki „Kropka” Petera H. Reynoldsa. Następnie stworzyły galerię prac inspirowaną twórczością  Vahanti. Prace wykonane zostały plasteliną, wacikami do uszu, kolorowymi kulkami z plasteliny. Prace plastyczne  dały dzieciom wiele radości, wyzwoliły twórczą zabawę i kreatywność. Kreatywne prace plastyczne to nie tylko rozwój, twórczość, ale także zabawa i terapia.