Święto pieczonego ziemniaka – inaczej

Święto Pieczonego Ziemniaka ma w naszej szkole długą tradycję. Obchodzimy je corocznie we wrześniu lub październiku. W tym roku odbyło się również, choć trochę inaczej.
Od 5 do 9 października uczniowie naszego Ośrodka poznawali na zajęciach w swoich klasach historię ziemniaka. Dowiedzieli się, jak i kiedy został sprowadzony do Europy, w tym do Polski oraz zdobyli wiele ciekawych informacji o produkcji i spożyciu tego warzywa. Posiedli też wiedzę na temat tego, jak ziemniak wykorzystywany jest w kuchni regionalnej oraz że warto go jeść, bo jest źródłem cennych witamin. Zajęcia były też urozmaicone o ciekawostki związane z ziemniaczanymi wykopkami czyli żniwami.
Ponadto uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy otrzymali przepisy na dania
z ziemniaków, które mogą wykorzystać w swojej kuchni, doskonaląc umiejętności kulinarne.
W ramach obchodów Święta Pieczonego Ziemniaka organizatorzy imprezy ogłosili również konkurs na najładniejszą rzeźbę z ziemniaków. Uczniowie świetnie się bawili, rzeźbiąc ziemniaki i tworząc z nich niezwykłe formy przestrzenne. Wyobraźnia naszych wychowanków nie znała granic. Powstały postacie z bajek, zwierzęta, czy nawet całe scenki rodzajowe, które tak zachwyciły jury, że postanowiło ono nagrodzić wszystkich uczestników, nikogo nie wyróżniając. A za te cudne ziemniaczane wytwory dzieci otrzymały nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Turek, za które serdecznie dziękujemy.
Choć sytuacja na świecie wymusiła na nas inną formę obchodzenia tego święta, to i tak był to wspaniale spędzony czas.
Organizatorami imprezy były: Elżbieta Kociołek i Izabella Frątczak.