Materiały dla wychowanków Ośrodka

Bezpieczne wakacje

Wakacje to okres, w którym znajdziecie czas na zabawę, relaks i drobne szaleństwa. Każdy z Was ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Nie macie obowiązków związanych ze szkołą i nauką, więc możecie bez ograniczeń planować najróżniejsze przygody, w których będziecie brać udział. Niektórzy spotkają się z przyjaciółmi i wspólnie będą świetnie się bawić, inni wybiorą się na rodzinne wyjazdy. Nikt nie będzie siedział w domu, kiedy za oknem będzie słoneczna, piękna, zachęcająca do wyjścia pogoda. Jednak wszyscy musicie pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia Was z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo. Jak powinniście postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły Wam się z samymi przyjemnościami? Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o kluczowych  zasadach bezpieczeństwa.
Oto najważniejsze zasady, którymi powinniście się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:
 1. Zawsze informujcie rodziców, gdzie i z kim przebywacie. Przekażcie im także, o której godzinie zamierzacie wrócić.
 2. Noście ze sobą numer telefonu do rodziców.
 3. Pamiętajcie o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodźcie na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
 4. Do zabawy wybierajcie zawsze miejsca oddalone od jezdni.
 5. Zawsze zapinajcie pasy w samochodzie.
 6. Nie rozmawiajcie z obcymi.
 7. Poinformujcie rodziców, gdyby ktoś Was zaczepiał.
 8. Nie oddalajcie się z nieznajomymi, nie wsiadajcie z nimi do samochodu.
 9. Nie bierzcie słodyczy ani innych prezentów od obcych.
 10. Pamiętajcie o numerach alarmowych w razie potrzeby dzwońcie i wezwijcie pomoc: numer alarmowy – 112, policja – 997, straż pożarna – 998, pogotowie ratunkowe – 997.
 11. Kąpcie się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
 12. Nie wchodźcie do wody bez opieki osoby dorosłej.
 13. Nie pływajcie w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
 14. Pamiętajcie o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pijcie dużo wody i zawsze noście nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmarujcie się kremem z filtrem.
 15. Zadbajcie o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
 16. W górach nie wyruszajcie w trasę, jeśli widzicie, że nadchodzi burza.
 17. Szukajcie bezpiecznego schronienia podczas burzy.
 18. Podczas górskich wycieczek nie schodźcie ze szlaku.
 19. Nie oddalajcie się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
 20. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdźcie skórę na obecność kleszczy.
 21. Uważajcie na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
 22. Podczas spacerów po lesie stosujcie preparaty odpędzające owady i kleszcze.
 23. Nie rozpalajcie ogniska w lesie.
 24. Nie bawcie się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Was ugryźć, gdy spróbujecie go pogłaskać.
 25. Bądźcie rozsądni i zachowujcie umiar we wszystkim, co robicie.
Życzę Wam radosnych, beztroskich, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji . Wiele słonecznych dni spędzonych w towarzystwie przyjaciół.
 
Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.

Z wirtualną wizytą wśród wychowanków.

 Zagrożenie epidemiologiczne w naszym kraju nie pozwoliło nam na wspólne spotkanie, dlatego postanowiłam odwiedzić Was „wirtualnie”. Dziękuję Wam kochani za wszystkie przesłane do mnie zdjęcia – miło jest widzieć wasze uśmiechnięte buzie.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich wychowanków, a wirtualną wizytę uwieczniam na poniższych  fotografiach.
          

 

Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.

Noc Świętojańska, czyli jak znaleźć magiczny kwiat paproci.

Już niedługo, bo z 23 na 24 czerwca będziemy obchodzić Noc Świętojańską. Obchody świętojańskie zaczynają się w dzień poprzedzający święto upamiętniające św. Jana, czyli innymi słowy w wigilię dnia św. Jana. Większość z nas pewnie kojarzy ten czas z puszczaniem wianków na wodzie, ale wiąże się nim również niezwykła legenda o mitycznym kwiecie paproci, który zakwita tylko w tę jedną, najdłuższą noc w roku-Noc Świętojańską. Według legend kwiat ten posiada niezwykłą umiejętność. Gdy tylko zapada zmrok od owej paproci zaczyna bić wyjątkowe, nigdy wcześniej niespotykane światło. Wskazuje ono drogę do bardzo cennego miejsca, w którym pod ziemią ukryte są skarby. Ponadto kwiat paproci obdarza szczęściem, majątkiem oraz wszelkimi mądrościami swojego znalazcę. Na prośbę osoby, która znajdzie się w jego posiadaniu, kwiat ten zapewni jej niewidzialność. Jednak odnalezienie tego kwiatu nie należy do zadań łatwych, niewielu udało się go zobaczyć.
Poniżej umieszczam legendę o kwiecie paproci i zachęcam do jej przeczytania.
 
„Kwiat paproci”
Wiele lat temu w jednej z polskich wiosek żył mały Jacuś.  Pewnego dnia chłopiec usłyszał opowieść o cudownym kwiecie paproci. Ludzie często snuli o nim piękne i niesamowite opowieści. Dziecko gdy słuchało tą historie zatracało się bez pamięci w świecie wyobraźni, przed jego oczami pojawiały się niezwykłe obrazy. Chłopiec widział prawie wszystko to, o czym mówili bajarze – bogactwo, skarby, jakie przynosi znalazcy kwiat paproci, nie mógł jednak wyobrazić sobie mądrości i wiedzy której nikt inny nie posiada. W swoich marzeniach Jacuś nie widział też samego kwiatu, ale to nie było dla niego problemem, wyobrażał sobie jego niezwykłe kształty drobnych listków, delikatnie mieniących się kolorami. Jednak kwiatu paproci miały strzec różne moce, które go chroniły przed oczami ciekawych ludzi.
Chłopiec postanowił odszukać kwiat. W Świętojańską Noc gdy wszyscy mieszkańcy jego rodzinnej wioski świętowali przy ogniskach i śpiewali wesołe piosenki, Jacuś niepostrzeżenie oddalił się od wioski i ruszył w stronę lasu. Szukał długo pięknego kwiatu wśród setek paproci, niczego jednak nie znalazł. Gdy już miał się poddać, jego oczom ukazało się malutkie światełko, które okazało się malutkimi płatkami kwiatu paproci. Kwiat był tak jaśniutki, że nawet na tle czarnej, nieprzeniknionej nocy świeciły jak brylant. Chłopiec przyglądał się temu cudownemu zjawisku, kwiatuszek zaczął rosnąć i mienić się różnymi kolorami, tak jak sobie wyobrażał wcześniej. Jacuś już miał zerwać kwiat, gdy nagle jakieś ciemne postacie zaczęły wynurzać się ciemności lasu, zerwał się mocny wiatr. Chłopiec gdy rano obudził się w swoim łóżku, nie mógł sobie przypomnieć czy to wszystko zdarzyło się naprawdę, czy był to tylko jego sen.
Jacuś nie mógł przestać o tym myśleć, przez cały rok rozmyślał o tym pięknym kwiatuszku. Nikomu nie powiedział o swojej nocnej wyprawie i z wielkim podekscytowaniem wyczekiwał kolejnej Nocy Świętojańskiej, dni dłużyły się chłopcu. Mijały miesiące, nastała jesień, później sroga zima, w końcu zielona wiosna, dni stawały się coraz dłuższe i cieplejsze, drzewa okryły się zielenią liści, ptaki radośnie ćwierkały, cała natura oznajmiała, że zbliża się kolejne lato. Nadeszła wreszcie oczekiwana, najdłuższa noc w roku i Jacuś, tak jak planował od roku, znów wyruszył na poszukiwanie kwiatu paproci. Wszystko dokładnie się powtórzyło jak rok wcześniej, chłopiec znalazł kwiat i już niemal zrywał go, gdy tajemne moce znów go osłoniły i marzenie chłopca nie spełniło się.
Jacuś był jednak uparty, Postanowił spróbować jeszcze raz za rok „do trzech razy sztuka”. Jego upór i determinacja sprawiły, że kolejnego lata udało się! Zerwał kwiat i już wiedział, że to nie sen. Od tej pory już nic nie było jak dawniej, teraz miał wszystko czego zapragnął, piękny pałac, bogactwa, skarby, niczego mu nie brakowało. Jednak gdy tak mijały dni i tygodnie, chłopca przestały bawić skarby, pyszne potrawy. Jacuś czuł się bardzo osamotniony, nie miał z kim porozmawiać, z nikim nie mógł się podzielić radością, był coraz smutniejszy.
Chłopiec wrócił więc do swojej rodzinnej wioski, znalazł swój rodzinny dom, jednak rodzice go nie poznali. Zrozpaczony zamknął się w swoim pałacu. Gdy rok później znów przyszedł do domu jego ojciec już nie żył,  a chora matka znów nie poznała syna. Chłopiec zmarniał, nigdy się już nie uśmiechał, nie chciał widzieć już ani swojego pięknego pałacu, ani kosztowności. Gdy jeszcze raz odwiedził rodzinny dom, okazało się, że jego matka również  nie żyje. Ogromna pustka zawitała w jego sercu, tak wielka, że nie mógł jej znieść, zapragnął nie widzieć już tego świata. W chwili gdy to pomyślał ziemia się pod nim zapadła i powędrował Jacuś szukać swoich rodziców, tak jak kiedyś kwiatu paproci.
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

Dzień Ojca – 23 czerwca

23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca.  Święto to przypomina o znaczeniu ojcostwa i wartościach, które ze sobą niesie. W tym dniu macie okazję uroczyście okazać wdzięczności ojcom. W Polsce tatusiowie obchodzą swoje święto od 1965 roku. Warto zatem nie tylko złożyć życzenia, ale i sprawić tacie niespodziankę. Myślę, że własnoręcznie wykonane laurki będzie dla nich świetnym prezentem. Dzięki poniższej prostej instrukcji z łatwością wykonacie niepowtarzalną i oryginalną kartkę dla swojego taty.
Do przygotowania laurki koszuli potrzebujecie: 2 kolorowe kartki (kwadratową i prostokątną), nożyczki, klej lub taśmę klejącą dwustronną.
Większą kartkę składacie  na pół i nacinacie na długości jednej połowy, około 3 cm od brzegu.
Nacięcia na większej kartce składacie w kołnierzyk. Mniejszą kwadratową zginacie po przekątnej.
Kwadratową żółtą kartkę składacie w trójkąt przypominający krawat.
Odwracacie powstały trójkąt i zaginacie górę.
Znowu odwracacie trójkąt na drugą stronę i zaginacie dłuższe boki.
Przyklejacie krawat do koszuli i gotowe!
Pamiętajcie o życzeniach  warto dopisać je w centralnej części laurki, poproście o to mamę lub starsze rodzeństwo.
Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.
 

Koktajl truskawkowy na upalne dni

Truskawki są zapowiedzią lata. Pojawiają się na początku czerwca i towarzyszą nam do połowy lipca. Są cennym źródłem witaminy C, zawierają praktycznie wszystkie ważne mikroelementy, tj. żelazo, wapń, fosfor, magnez i mangan. Działają odkwaszająco, krwiotwórczo, wzmacniająco.
W tym artykule chciałabym, podzielić się z Wami przepisem na orzeźwiający i nieziemsko apetyczny koktajl z kilku znanych Wam składników. To pyszny napój truskawkowy na lato! Zrobienie go zajmie Wam tylko kilka minut. Potrzebować będziecie:
– 500 g truskawek
– sok z połówki cytryny
– pół szklanka jogurtu naturalnego
– pół szklanki mleka
Do zrobienia koktajlu z truskawek potrzebujecie użyć blendera, koniecznie poproście o pomoc kogoś starszego. Owoce umieśćcie w naczyniu, zmiksujcie i dodajcie sok z cytryny,  następnie wlejcie do owoców pół szklanki mleka oraz pół szklanki jogurtu naturalnego. 
 
Smacznego
Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.
 

Droga książki od autora do czytelnika

Czy wiecie, że zanim nowa książka trafi na waszą półkę, musi przejść całkiem długą drogę.
Najpierw autor książki, czyli pisarz musi wpaść na pomysł jakiejś ciekawej historii i ją napisać. Teraz najczęściej książki pisze się na komputerze, ale są też osoby, które używają do tego maszyny do pisania lub nawet piszą je ręcznie. Nad książką pracuje też ilustrator, który tworzy do niej piękne ilustracje oraz grafik, który projektuje okładkę, dobiera czcionkę, rozmieszcza napisy i ilustracje. Zanim jednak rozpocznie się praca nad tzw. szatą graficzną książki, autor musi znaleźć wydawnictwo, które zdecyduje się wydać, czyli opracować i wydrukować daną książkę. Następnie książka drukowana jest w drukarni, a ostatecznego kształtu nabiera w introligatorni. W końcu można ją kupić w księgarni, skąd trafia do naszych domów bądź bibliotek. Poniżej podaje link do ciekawego filmiku na temat tego, jak wygląda droga książki, zanim do nas trafi oraz linki do ciekawych prezentacji na ten temat.
 
https://www.youtube.com/watch?v=gX2GUEQ64Uc
https://slideplayer.pl/slide/408543/
https://www.slideshare.net/jszypryt/2droga-ksiazki-od-pisarza-do-czytelnika
Artykuł przygotowała Karolina Poturała.

Budowa książki

Każdy wie, jak wygląda książka, ale czy potraficie powiedzieć, z czego tak naprawdę jest zbudowana ? Na obrazkach poniżej możecie zobaczyć z ilu i z jakich elementów się składa. Jest ich całkiem dużo. Dla miłośników książek podaję też link do ciekawej prezentacji o budowie książki:
https://www.slideshare.net/jszypryt/1budowa-ksiazki
 
Artykuł przygotowała Karolina Poturała.

Bajkowe audiobooki

Czy wiesz, czym jest audiobook? Jest to niezwykła książka, bo elektroniczna, cyfrowa. Można też powiedzieć, że jest to książka mówiona. To znaczy, że jest przeznaczona do słuchania. Treść książki jest czytana przez profesjonalnego lektora. Zastanawiasz się pewnie, czy warto sięgnąć po taką książkę? Otóż warto. Czasami, kiedy jesteśmy czymś zajęci i nie możemy w tym czasie czytać, możemy włączyć sobie właśnie audiobooka. To też dobre wyjście dla dzieci, które jeszcze dobrze nie czytają, lub osób które mają na przykład problem ze wzrokiem. Słuchając audiobooka możemy się wygodnie położyć, odprężyć, zamknąć oczy i po prostu zanurzyć się w jakiejś ciekawej opowieści. Audiobooki występują w formie dźwiękowej, którą możemy odtworzyć zarówno z płyty CD, jak i bezpośrednio z pliku dźwiękowego mp3 (na telefonie, tablecie, komputerze lub odtwarzaczu mp3). Te cyfrowe książki cieszą się coraz większą popularnością. Możemy wyróżnić trzy rodzaje książek mówionych:
1.Podstawowy model audiobooka, czyli tekst książki przeczytany przez lektorów lub/i aktorów.
2.Słuchowisko – audiobook uzupełniony o efekty dźwiękowe. Często też tekst książki jest czytany przez kilku lektorów z podziałem na role, co pozwala nam lepiej wczuć się w klimat książki.
3.Serial audio – przygotowana z rozmachem produkcja, do której napisany jest scenariusz. Oprócz muzyki i różnych dźwięków, w serialu audio aktorzy odgrywają swoje role, a treść jest podzielona na odcinki.
Przygotowałam dla Was kilka linków do stron internetowych, gdzie znajdziecie ciekawe bajkowe audiobooki do posłuchania. Myślę, że Wam się spodobają. Miłego słuchania!
 1. „Opowieści niezwykłe” :
https://www.youtube.com/watch?v=QyDBLj3P2Y8
2.”Leśne opowieści” :
https://www.youtube.com/watch?v=cs706BU_7wU
3.”Jutrzenka” :
https://www.youtube.com/watch?v=WLejhbha7u4
4.”Grześ niedorajda” :
https://www.youtube.com/watch?v=gdp20xHH8zk&t=220s
 1. „Bajki pytajki, czyli zabawne opowiadania z polskiej grządki” :
https://www.youtube.com/watch?v=8eNxzwX4TOc
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

Malownicze krajobrazy górskie

Różnorodność polskich krajobrazów zachwyca, w tym artykule chciałabym przedstawić Wam malownicze krajobrazy górskie. Tatry, Bieszczady, Beskidy i wiele innych masywów górskich to naturalne bogactwa naszego kraju.  Wśród polskich gór najczęściej opisuje się Tatry, Bieszczady czy masyw Śnieżnika. Na terenie naszego kraju znajdują się trzy główne grupy gór, z których każde dzielą się na kilkanaście różnorodnych pasm. Odmienność jest związana  z położeniem czy wysokością poszczególnych szczytów, ale też konkretnymi cechami krajobrazu. Rozciągające się wzdłuż południowej granicy Karpaty stanowią najwyższy masyw górski na terenie naszego kraju. Góry te wchodzą w skład większego systemu, obejmującego łańcuch alpejsko – himalajski. Karpaty składają się z kilku pasm odmiennych zarówno w wymiarze geologicznym jak i orograficznym, w Polsce znajduje się jedynie niewielka część Karpat.  Łańcuch karpacki przyjmuje różne szerokości – od 100 do nawet 500 kilometrów. W Polsce najwyższe pasmo Karpat to oczywiście Tatry, biegnące na granicy ze Słowacją. Drugim najwyższym pasmem jest Beskid Żywiecki. Sudety stanowią łańcuch górski rozciągający się na terenie Polski (obszar południowo – zachodni), Czech oraz Niemiec. Ogólny podział Sudetów obejmuje: Sudety Zachodnie, gdzie wyróżnia się m.in. takie regiony, jak: Karkonosze, Podgórze Karkonoskie, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie, Podgórze Izerskie, Góry Łużyckie, Podgórze Łużyckie, Kotlinę Żytawską, Góry Kaczawskie, Pogórze Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie, Sudety Środkowe (umiejscowione na obszarze granicznym między Polską a Czechami), a w nich: Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry Bolkowsko – Wałbrzyskie, Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne, Kotlinę Kamiennogórska, Góry Bardzkie, Pogórze Orlickie, Kotlinę Kłodzką, Góry Kaczawskie, Rów Górnej Nysy, Góry Bystrzyckie i Orlickie;Sudety Wschodnie (także będące pasmem granicznym), gdzie wyszczególniamy m.in. : Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote; Przedgórze Sudeckie z Masywem Ślęży, Obniżeniem Otmuchowskim, Wzgórzami Strzegomskimi, Równiną Świdnicką, Kotliną Dzierżoniowską:  Góry Świętokrzyskie nie imponują może tak jak Karpaty i Sudety swoim obszarem, niemniej ich wyróżnikiem pozostaje wyjątkowa budowa geologiczna a także wiek szacowany na setki milionów lat. Góry te są położone w centralnym obszarze Wyżyny Kielecko – Sandomierskiej, graniczą z Niziną Mazowiecką, Niecką Nidziańską, Jurą Krakowsko – Częstochowską, a także Wyżyną Lubelską. Najwyższe wzniesienia Gór Świętokrzyskich to Łysica (612 m.n.p.m.) oraz Święty Krzyż (595 m.n.p.m.) – oba szczyty znajdują się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.  Polskie góry są atrakcyjnym miejscem niezależnie od pory roku, dlatego myślę, że warto je poznać, zachęcam Was również do obejrzenia poniższych linków przedstawiające piękno polskich gór.
Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.

Malownicze krajobrazy nadmorskie

 Krajobrazy nadmorskie w Polsce znajdziemy w północnej jej części u wybrzeża Morza Bałtyckiego.                                                                                                                           Bałtyk jest niewątpliwie jedyny w swoim rodzaju, nie ma na Ziemi drugiego takiego zbiornika wodnego. Morze Bałtyckie łączy ze sobą linią brzegową aż 9 krajów. Polskę, Niemcy, Rosję, Łotwę, Litwę, Danię, Finlandię, Szwecję i Estonię. Bałtyk ze wszystkich stron otoczony jest lądem. Bałtyk nazywany jest morzem śródlądowym północnej Europy. Bałtyk jest średnich rozmiarów morzem, jego przybliżona powierzchnia wynosi około 415 266 km kwadratowych. Ciekawie przebiegająca i bardzo rozbudowana, a co za tym idzie także i urozmaicona, linia brzegowa Morza Bałtyckiego szacowana jest na około 8100 km. Największymi zatokami Morza Bałtyckiego są: Zatoka Botnicka, Zatoka Fińska oraz Zatoka Ryska. W porównaniu z innymi naturalnymi dużymi zbiornikami wodnymi, nie jest bardzo głęboki. Średnią głębokość Morza Bałtyckiego szacuje się na około 53 metry, natomiast w najgłębszym miejscu – na ok. 459 m. W Polsce Bałtyk w najgłębszym miejscu ma niemal 120 m głębokości (Głębia Gdańska). Nie jest tajemnicą, że woda w Bałtyku jest słona – to fakt. Bałtyk zaliczany jest do mórz półsłonych  średnie zasolenie wody w Morzu Bałtyckim wynosi około 7 promili. Wbrew pozorom Bałtyk wcale nie jest niebieski, a… zielony! Dzieje się tak dlatego, że w wodach Bałtyckich znajduje się bardzo dużo mikroorganizmów i planktonu, dzięki czemu woda w morzu jest zielonkawa. Z pewnością nieobojętny jest również fakt, że w Bałtyku panują niskie temperatury i stosunkowo niewielkie zasolenie.
Polskie wybrzeże może poszczycić się wieloma zakątkami, które zapierają dech w piersiach, kilka z nich załączam Wam w poniższych linkach.
Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.

Historia książki od pisma klinowego do e-booka.

 Zastanawialiście się kiedyś skąd się wzięła książka? Chciałabym opowiedzieć Wam jej historię, która jest bardzo długa. Książka bowiem przechodziła ewolucję, która trwała wiele tysięcy lat, zanim stała się taka, jaką ją dziś znamy.
Historię książki można podzielić na dwa okresy: książki rękopiśmiennej oraz książki drukowanej. Zanim w ogóle ludzie stworzyli pismo, za pomocą którego mogli zapisywać różne historie, najpierw pojawiły się proste znaki obrazkowe i rysunki. Pierwsze rysunki w skale (petroglify) pojawiły się ok.10-9 tys. lat p.n.e. Z nich później wykształciły się piktogramy, czyli obrazy przedstawiające przedmioty będące symbolami różnych zjawisk. Około 3400 r. p. n.e. wykształciło sie pismo ideograficzne, do którego należało pismo klinowe,  posługiwali się nim starożytni Sumerowie zamieszkujący Mezopotamię. Od 3400 r. p.n.e. w Egipcie wykształciło się pismo hieroglificzne. Następnym etapem rozwoju pisma było przejście od znaków oznaczających wyrazy do znaków oznaczających sylaby (pismo sylabowe). Kolejny etap – to podział poszczególnych słów czy sylab na najmniejsze elementy, czyli głoski. Pismo takie, gdzie każdy znak oznacza jedną głoskę, nazywamy pismem alfabetycznym. Taki pismem my się posługujemy.
Na początku książka miała formę glinianej tabliczki, na której zapisywano różne informacje pismem klinowym. Tabliczki te suszono w słońcu lub przy ogniu.
 
Później Egipcjanie i Grecy zaczęli pisać na papirusie. Łodyga tej rośliny po grecku zwie się byblos , stąd wyraz ten oznacza także książkę. Rzymianie używali też łyka lipowego (łyko po łacinie to liber , a także książka).Tak więc nazwa książki pierwotnie wzięła się od nazwy materiału pisarskiego.
 
Wadą papirusu było kruszenie się materiału po kilkakrotnym użyciu. Bardziej trwałym, ale droższym materiałem był pergamin. Wytwarzano go z wyprawionych skór cielęcych, koźlich czy owczych. Był on stosowany do początków ery druku. Chińczycy w II w. n. e. wynaleźli natomiast papier, jego nazwa pochodzi z języka greckiego – papyros. Nowe materiały piśmienne pergamin i papier wyparły z biegiem czasu niewygodny w użyciu zwój, doprowadzając do powstania nowej formy książki – kodeksu.
Aż do czasu wynalezienia druku kodeksy pisano i kopiowano ręcznie. Zajmowali się tym głównie duchowni. Przepisanie jednej książki często trwało wiele lat. Dlatego książki były bardzo drogie i niedostępne dla większości ludzi. Dopiero wynalezienie druku w 1440 r. sprawiło, że książki stały się tanie i bardziej dostępne.
Współczesna książka to książka drukowana, gdzie czcionki składane są komputerowo, ilustracja również przygotowana jest elektronicznie.
Obecnie coraz częściej spotykamy książki w zupełnie innej postaci, nieprzypominające kształtem książki, np. dyskietka czy płyta CD. Coraz popularniejsze staja stają się e-booki, czyli e-książki, których treść zapisana jest w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym (np. komputer osobisty, specjalne urządzenie do czytania książek, telefon komórkowy czy palmtop).
 

Nieważne czy dzisiaj sięgniemy po tradycyjną książkę, czy tę w formie elektronicznej, ważne by w ogóle po nią sięgnąć, bo jak powiedział Cyceron:
Książka, to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.”
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

Toruń – miasto piernika.

Toruń jest jednym z piękniejszych miejsc w Polsce, najsłynniejszym produktem wytwarzanym w Toruniu są pierniki toruńskie. Do wyrobu toruńskich pierników używana jest najwyższej jakości mąka i wyjątkowy w smaku miód, w które obfitują jedynie nadwiślańskie lasy i pola wokół Torunia, oraz orientalne przyprawy korzenne. Toruńscy mistrzowie piernikarstwa zazdrośnie strzegli tajemnicy receptur wypiekanych przez siebie pierników. Przepisów strzeżono nie tylko przed konkurencją z Norymbergii czy Królewca, gdzie podjęto próby odtworzenia doskonałego smaku pierników z Torunia, lecz także przed piernikarzami z samego Torunia. W dawnych wiekach toruńskie pierniki wypiekane były między innymi w kształcie karet, herbów, rycerzy, mieszczan i mieszczek w trakcie zajęć, serc, a przede wszystkim Katarzynek, które są jednymi z najsłynniejszych toruńskich pierników. Historia milczy, kto wymyślił piernik o tym kształcie i dlaczego ma on tę nazwę, ale istnieje kilka pięknych legend. W jednej z nich, piernik o charakterystycznym kształcie i nazwie wymyślił młody, skromny czeladnik, który był zakochany w pięknej Katarzynie – córce swojego mistrza piernikarskiego – po to, by zdobyć tak serce ukochanej, jak i uznanie przyszłego teścia. Obecnie jedynym bezpośrednim spadkobiercą i kontynuatorem wielkiej toruńskiej tradycji piernikarskiej jest Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A., która założona została w 1760 roku przez Jana Weese. Współczesne technologie wyrobu pierników opierają się na starych recepturach i metodach, których bezpośrednia tradycja sięga doświadczeń mistrzów piernikarskich z wieku XVI. Pierniki z Torunia, jako jedyne prawdziwe, sprzedawane są między innymi we wszystkich krajach Unii Europejskiej, Kanadzie, USA, Kuwejcie, Izraelu i Japonii. Do historii przeszedł piernik wypieczony w 1778 roku dla carycy Katarzyny, który miał ok. 2 metrów długości i był gruby na 30 cm. Zachęcam Was również, do obejrzenia poniższych linków zawierających legendy toruńskich pierników, w których dowiecie się w czym tkwi sedno polskich smaków pierników toruńskich, znajdziecie też tam przepis na te pyszne smakołyki.                          
                                                            Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka
 

Wrocław – miasto krasnali!

Czy wiedzieliście o tym, że spacerując po całym Wrocławiu raz po raz możecie napotkać… krasnala! W dowolnej ilości oraz pozycji występują niemal na całym turystycznym obszarze miasta. Rzeźby Krasnali we Wrocławiu nie pojawiły się przypadkiem. Istnieją trzy wersje zdarzeń, które mówią o początkach skrzatów we Wrocławiu. Dwie są bardziej bajkowe i romantyczne, a trzecia opowiada o realnych wydarzeniach, które miały miejsce w latach 80. ubiegłego wieku.
Pierwsza z teorii opowiada historię o tym, jak do brzegów Odry na swojej tratwie dopłynął kiedyś nieznośny chochlik. Psotnik obrał sobie Wrocław za cel swoich żartów, a wrocławianie, z racji tego, że przypłynął do miasta rzeką, nazwali go Chochlikiem Odrzańskim. Psikusom nie było końca, a Chochlik przeszkadzał wrocławianom na każdym kroku. Mieszkańcy miasta mieli już dość psotnika. Nie mogli jednak nic poradzić, ponieważ Chochlik był sprytny, szybki i bardzo mały i niezwykle ciężko było go złapać. Po pewnym czasie ktoś wpadł na pomysł, by poprosić o pomoc krasnale. Skrzaty na początku też nie miały lekko. Psotnik straszył je i robił im kawały. W końcu jednak, podstępem udało się krasnalom złapać Chochlika i zmusić go do opuszczenia miasta. Złośnik wrócił więc na swoją tratwę i odpłynął na zawsze, a przynajmniej od tamtej pory go już nie widziano. W podziękowaniu, a także w razie gdyby psotnik miał wrócić, mieszkańcy pozwolili krasnalom na stałe osiedlić się we Wrocławiu.
Druga historia jest zdecydowanie najstarsza. Według niej krasnale żyją we Wrocławiu od kiedy tylko pamięć sięga, a ich historia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Pierwszym skrzatem który pojawił się w osadzie był wszystkim dobrze znany Papa Krasnal. On wraz ze swoimi pobratymcami pomagał pierwszym mieszkańcom osady w codziennych czynnościach. Krasnale pracowały w polu, naprawiały przedmioty codziennego użytku, łatały dziury w ubraniach osadników, a także pomagały w wychowaniu dzieci. Otrzymywały w zamian bezpieczeństwo, a także dach nad głową. Od tamtej pory krasnala zalicza się do dobrych opiekuńczych duchów. W podaniach mówi się o tym, że tam gdzie żyją krasnale panuje dobrobyt i porządek.
Trzecia teoria mówi o wydarzeniach z wczesnych lat 80. dwudziestego wieku. Wszystko zaczęło się od niezadowolenia związanego z panującym ówcześnie ustrojem politycznym. Mieszkańcy Wrocławia postanowili w pokojowy i ciekawy sposób zamanifestować swoje poglądy. Ruch przybrał nazwę Pomarańczowej Alternatywy. Kolor miał być odpowiedzią na czerwień kojarzącą się z ustrojem komunistycznym. Powstało wiele happeningów podczas których uczestnicy nosili pomarańczowe szpiczaste czapki. Podczas tych wydarzeń w nocy z 30 na 31 sierpnia 1982 roku na transformatorze w dzielnicy Sępolno, oraz na jednym z budynków na Biskupinie powstały dwa krasnale. Ich autorem był Waldemar “Major” Frydrych. Od tego czasu skrzat w pomarańczowej czapce stał się symbolem wrocławskich protestów i walki z ustrojem komunistycznym. Pierwszym pomnikiem postawionym we Wrocławiu jest Papa Krasnal Kolejne krasnale powstały w 2005 roku. Było ich pięć: Pracz Odrzański, Szermierz, Rzeźnik, a także Syzyfki. Następne statuetki są do dziś tworzone na ich podobieństwo. Dzisiaj we Wrocławiu mieszka już 349 krasnali, a liczba ta ciągle rośnie. Poniżej załączam Wam linki z wrocławskimi krasnalami.
                                                              Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.
 

Dzień Dziecka w internacie – kliknij

 

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM (1-8 CZERWCA)

Od 1 do 8 czerwca obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Święto powstało w 2002 r. z inicjatywy Fundacji „ABCXXI –Cała Polska czyta dzieciom”. Ma na celu uświadomienie wszystkim ogromnego znaczenia głośnego, codziennego 20-minutowego czytania dziecku dla jego zdrowego i wszechstronnego rozwoju. Niestety na razie nie mogę Wam poczytać w naszej szkolnej bibliotece, ale poniżej zamieszczam opowiadanie autorstwa Eweliny Sierockiej. Poproście rodziców, aby je Wam w tym tygodniu przeczytali. Potem możecie wspólnie o nim porozmawiać. Jak wrócimy do szkoły opowiecie mi, czy podobały Wam się opowiadania i bajki, które co jakiś czas dla Was wyszukuję i zamieszczam na naszej stronie internetowej. Miłej lektury!
 
” List do wirusa”
Zuzia chodziła dzisiaj po domu z burzową chmurą nad głową. Nie była to oczywiście prawdziwa burzowa chmura, ale dziewczynka była tak zdenerwowana, że wyglądała, jakby miała zaraz zacząć strzelać piorunami. Jej tata przypatrywał się jej uważnie przy obiedzie. Zuzia grzebała w ziemniakach z zaciśniętymi ustami i dźgała kotleta widelcem tak mocno, że aż zrobił się z niego pasztet.
– O, zbiera się chyba na burzę – powiedział tata, a dziewczynka prychnęła tylko pod nosem.
– Mała burzowa chmurka lata ci nad głową, nie widziałaś?
Zuzia odepchnęła od siebie talerz i pobiegła do swojego pokoju. Rzuciła się na łóżko i zaczęła płakać. Po chwili poczuła, jak tata siada obok niej i głaszcze ją po ręce.
– Przepraszam, Zuziu, nie chciałem jeszcze bardziej cię zdenerwować. Nie wytrzymujesz już, co?
Dziewczynka pociągnęła nosem i pokiwała głową. Podniosła się i otarła łzy rękawem bluzki.
– Mam dość tego głupiego wirusa. Jakbym go spotkała, to… to… to dopiero bym mu powiedziała, co o nim myślę! Tata uśmiechnął się.
– Masz prawo być zła, a ja nie powinienem śmiać się z twojej chmurki. Jeszcze raz cię przepraszam. Słuchaj, a może napiszesz wirusowi w liście, co o nim myślisz, co?
– Jak to? Przecież nie mogę mu go wysłać.
– Może i nie. Ale pamiętasz, kiedy ktoś u nas w bloku ciągle brudził klatkę schodową i nikt nie wiedział, kto to?
– No, tak… Napisałeś wtedy list i przykleiłeś go na ścianie przy wejściu.
– I co się później stało?
– Ten ktoś przestał brudzić klatkę…Tata mrugnął do Zuzi i wyszedł z pokoju. Dziewczynka usiadła przy biurku i zaczęła pisać, przyciskając mocno długopis do kartki.
Paskudny Wirusie,
przez Ciebie nie mogę chodzić do szkoły i bawić się z przyjaciółmi i bardzo mi ich brakuje.
Z ciocią Ewą mogę tylko rozmawiać przez kamerę na komputerze, a babcia Janka nie ma komputera i tylko słyszę ją przez telefon. Chcę się do niej przytulić, a przez Ciebie nie mogę. Brakuje mi parku i jazdy na rowerze i wycieczek w niedzielę z tatą. Dlaczego nam tak dokuczasz? Przestań już albo zobaczysz! Wyślemy Cię, gdzie pieprz rośnie!
Zuzia
Dziewczynka wstała i pobiegła do taty ze swoim listem.
– Trzymaj, powieś go na ścianie na klatce, dobra? Tak, żeby wszyscy widzieli! Tata skinął głową i popatrzył, jak Zuzia biegnie bawić się do swojego pokoju. Jej burzowa chmurka trochę chyba zmalała.
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

Czy znasz te bajki?

Pisałam już Wam, że w tym tygodniu obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom ( od 1 do 8 czerwca). Myślę, że rodzice często Wam czytają i na pewno znacie wiele bajek i wierszy. Jeśli lubicie zagadki to zapraszam Was do rozwiązania zagadek związanych z tytułami i bohaterami  różnych bajek oraz wierszy dla dzieci.
Powodzenia.
 
1.Idzie przez las w czerwonym płaszczyku i niesie dla babci jedzenie w koszyku.
2.Na pewno znasz tego koziołka, nosi imię „Koziołka…”
3.Stoi na stacji, ciężka, ogromna i pot z niej spływa.
4.Zuch z niego niebywały: „ja niczego się nie boję, choćby niedźwiedź to dostoję, lew, cóż lew jest, kociak duży”.
5.Posadził ją dziadek, wyrosła duża, duża…ciągnął ją dziadek, babcia, wnuczek i…Mruczek. 
6.W kącie stała i tam też się przechwalała.
7.Jaka to dziewczynka ma roboty wiele, a na pięknym balu gubi pantofelek.
8.Śmieszna to była kaczka, mieszkała nad rzeczką opodal krzaczka (listy chciała pisać drobnym maczkiem i po to kupiła raz maczku paczkę).
9.Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotkali chatkę zrobioną z pierniczka.
10.Łatwo mnie poznacie, gdy wspomnicie bajkę, chodziłem tam w butach i paliłem fajkę.
 1. Kto mieszkał w jamie tuż nad Wisłą i zionął ogniem jak ognisko.
12.Jaka osoba z dawnych bajek z miotłą się wcale nie rozstaje.
13.Każda królewna, a tym bardziej ona, winna uważać na wrzeciona.
14.W chatce krasnoludków mieszka prześliczna królewna.
15.Bajkowe panienki, nie lubią sukienki, wolą rybi ogon i z nim pływać mogą.
16.Na podwórku nielubiany, przeganiany wszędzie. Kiedy urósł do rodziny wzięły go łabędzie.
17.Do domu niedźwiadków weszła niespodzianie i bez zapytania zjadła im śniadanie.
18.Z płatka róży kołderka, a kołyska z orzecha. Taka mała drobinka, tyle przygód ją czeka.
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

 

Dzień Bociana Białego

Bocian dla Polaków jest szczególnym ptakiem. Stanowi nieodłączny element wiejskiego krajobrazu, ma swoje zaszczytne miejsce także w naszej kulturze. Ponadto kojarzy się go z przyjemnymi chwilami, takimi jak narodziny dziecka czy nadejście wiosny. Nic dziwnego, że w kalendarzu świat nietypowych znalazło się miejsce na Dzień Bociana Białego 31 maja.    
To święto, które jest narzędziem do popularyzacji wiedzy na temat życia bocianów, ich szczególnego miejsca w polskiej kulturze i krajobrazie i przede wszystkim uświadamiania na temat zagrożeń dla tego gatunku.
Bocian nie bez powodu jest jednym z symboli Polski. Jesteśmy europejską ostoją bociana białego. Szacuje się, że gniazduje u nas około 50 000 par bocianów, więc co czwarty przedstawiciel tego gatunku jest naszym rodakiem.
Co ciekawe, popularny przesąd, że te ptaki zajadają się żabami jest wyolbrzymiony. Owszem nie pogardzą ropuchą, ale zdecydowanie bardziej wolą pasikoniki, szarańczę i chrząszcze.  
Jako dodatek i urozmaicenie proponuje Wam link: sokolka.tv/index.php/kamery-online/gniazdo-bocianie, w którym możecie podglądać życie bocianów przez kamerę internetową oraz instrukcję wykonania bociana do którego potrzebujecie: 4 sztuki wacików kosmetycznych, patyczek do szaszłyków, dwa małe czerwone trójkąty, czarne kółko wycięte z bloku technicznego wielkości wacika kosmetycznego, czerwoną wstążkę, czerwony drucik kreatywny, plastikowe oczy, klej.
Owińcie dolną część wykałaczki czerwonym drucikiem kreatywnym.

Przyklejcie waciki kosmetyczne z jednej i drugiej strony patyka nad drucikiem kreatywnym.
 
W górnej części patyczka do szaszłyka przyklejcie wacik kosmetyczny, przyklejcie czerwony trójkąt wycięty z czerwonej kartki papieru – dziób bociana, a następnie przyklejcie na to drugi wacik. Kółko z czarnego papieru złóżcie na pół i przyklejcie do dolnego wacika kosmetycznego.
Przyklejcie bocianowi oczy, zawiążcie wstążkę na szyi i bocian będzie gotowy.
Gratulacje!!!

Ciekawostki o bibliotekach

Minęło już dużo czasu odkąd widzieliśmy się w naszej szkolnej bibliotece. Myślę, że tak jak ja czekacie na te nasze spotkania z niecierpliwością. Dla wszystkich wielbicieli bibliotek przygotowałam 9 ciekawostek o bibliotekach na całym świecie.
Zapraszam do czytania:
 1. W Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż McDonalds’ów. Pracuje w nich 126,300 bibliotekarzy.
 2. Największą biblioteką na świcie jest Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie. Półki z materiałami bibliotecznymi zajmują łącznie 850 km, a księgozbiór liczy 29 mln egzemplarzy.
3.Biblioteka Załuskich była pierwszą polską biblioteką publiczną, która pełniła funkcje biblioteki narodowej. Jej założycielami byli dwaj bracia biskupi Andrzej Stanisław i Józef Andrzej Załuscy. W drugiej połowie XVIII wieku, była to jedna z największych bibliotek świata.
 1. Niektóre niemieckie miasta mają u siebie „Biblioteki Sztuki”, gdzie za kilka euro można wypożyczyć obrazy i rzeźby.
 2. W bibliotece w Anchorage na Alasce można wypożyczać wypchane zwierzęta, kości, futra.
6.W Norwegii możesz oddać książkę w dowolnej bibliotece w kraju, niezależnie od tego, gdzie została wypożyczona.
 1. W Bibliotece Joanina na Uniwersytecie w Coimbrze w Portugalii mieszka sporo nietoperzy. Nikt nie zamierza ich stamtąd wyganiać, ponieważ zjadają insekty, które mogłyby zagrażać książkom.
8.Najstarszy katalog biblioteczny wykuto na ścianie świętej biblioteki w Edfu (Egipt), zwanej przed naszą erą „lecznicą duszy”. Istniała ona prawdopodobnie za czasów Ramzesa II (1348-1281 r. p.n.e.), a stworzony na jej murach katalog zawierał opisy 37 tytułów.
9.Na ulicach Pekinu ustawiono kilkadziesiąt samoobsługowych bibliotek. Są to automaty, podobne do tych z napojami, czy jedzeniem. Ich działanie jest identyczne – należy wcisnąć numer książki (każdą z około 300 książek widać przez szybę) oraz uiścić zwrotną kaucją o wysokości 100 juanów (12 euro).
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

Quizy

Jeżeli trochę się nudzicie w domu, to dobrym pomysłem na nudę, który chciałabym Wam zaproponować są różnego rodzaju quizy. Dzięki nim można nie tylko świetnie się bawić ale i sprawdzić swoją wiedzę z różnych dziedzin oraz dowiedzieć się czegoś o sobie.
Poniżej podaję linki do quizów, które warto zrobić.
Miłej zabawy!
1.Jeżeli chcecie sprawdzić swoja wiedzę z przyrody, wejdźcie na podane linki:
https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,8873b7-domy_domki_gdzie.html
https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,883efe-na_lace_zwierzeta.html
https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,899f6-ptaki_cz_ii.html
 1. A może lubicie bajki? Oto linki do quizów dla ich wielbicieli:
htts://czasdzieci.pl/quizy/quiz,885ef0-czy_znasz_te.html
https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,278990-psi_patrol.html
https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,38dc8-basnie_braci_grimm.html
 1. Znacie swój kraj? Sprawdźcie to.
https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,8847e2-czy_znasz_swoj.html
 1. Czy znacie tajniki kuchni? Oto quiz dla małych smakoszy:
https://szaloneliczby.pl/quiz-dla-dzieci-gotowanie/
 1. Jeśli interesujecie się muzyką, to sprawdźcie swoją wiedzę na temat instrumentów muzycznych:
https://szaloneliczby.pl/quiz-dla-dzieci-instrumenty-muzyczne/
 
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

Dzień Matki – 26 maj

Święto to przypomina nam, jak ważne są nasze Mamy, oraz że każdej Mamie należy się moc uścisków, buziaków i milion bukietów kwiatów za jej bezwarunkową miłość. Warto pomyśleć jak sprawić by jej święto stało się dniem wyjątkowym. Miłą niespodzianką będzie oczywiście upominek. Mama jak każda kobieta uwielbia kwiaty, więc otrzymanie pięknego kwiatka w słoiku na pewno przyniesie jej wiele radości. Prezent nie musi być drogi.  Ważne jest to, aby zrobić miłą niespodziankę Waszym Mamom, dlatego też w razie jakichkolwiek kłopotów z jego wykonaniem poproście o pomoc tatę,  bądź starsze rodzeństwo. Do jego wykonania potrzebujecie: słoik, białą i żółtą kartkę bloku technicznego, plastelinę, drucik kreatywny,  papierową trawę oraz sznurek bądź wstążkę.   
Wytnijcie szablon kwiatka, a następnie przyklejcie wcześniej wycięte dwa żółte kółka na środek kwiatka z jednej i drugiej strony.
Z drucika kreatywnego zróbcie łodygę i przyklejcie do kwiatka.
Przyklejcie na nakrętkę od słoika plastelinę, a następnie umocujcie w niej kwiatek. Nakrętkę przykryjcie papierową trawą, bądź zieloną bibułą pocięta w paski.
 
Ostrożnie zakręćcie słoik i postawcie do góry dnem. Owińcie wstążką wokół krawędzi nakrętki. Tak powstał piękny upominek dla mamy.
Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.

Eksperymenty-nauka i zabawa – część III

Zegar słoneczny.
Przygotuj:
– tekturę
– nożyczki
– cyrkiel
– gwóźdź
– ołówek
– patyk długości 25 cm
– zegarek
Wykonanie:
1.cyrklem narysuj koło (średnica 20 cm),wytnij je i zrób w środku otwór
2.do otworu włóż patyk i wyjdź do ogrodu
3.patyk tak wetknij do ziemi, aby tekturowa płytka leżała płasko. PAMIĘTAJ, BY UKŁADAĆ KONSTRUKCJĘ W MIEJSCU MOCNO NASŁONECZNIONYM.
4.o każdej pełnej godzinie(np.11,12,itd.) zaznacz cień, który rzuca patyk i zapisz godzinę na planszy
Co się stanie?
Cień wędruje po planszy w ciągu dnia. Dzięki zaznaczonym na kartonie promieniom widzisz jak zmienia się  miejsca cienia wraz z padaniem promieni słonecznych.
Tak, to było najtrudniejsze zadanie, ale mamy nadzieję, że z pomocą rodziców udało się Wam „zbudować” zegar.
Materiał przygotowały Elwira Bukowiecka i Ewa Wichrowska.

Opowieści czas…

Drodzy Uczniowie, dzisiaj mam dla Was krótkie opowiadanie o dziewczynce, która tak jak Wy siedzi w domu i nie może pójść do szkoły i spotkać się z przyjaciółmi. Jeżeli jesteście ciekawi, jak sobie z tym radzi, zapraszam do czytania. Po lekturze czeka na Was kreatywne zadanie. Miłej zabawy!
Ewelina Sierocka „Gosia i tęcza w oknie”
Gosia bardzo się dzisiaj nudzi. Już od kilku tygodni nie chodzi do szkoły. Zawsze lubiła wakacje, ale tym razem to zupełnie co innego. Nie można wyjść do parku ani na plac zabaw. Wujka też nie można odwiedzić, ani zaprosić do domu kolegów z klasy. A do tego trzeba codziennie odrabiać lekcje. No i rodzice stale jacyś nerwowi, zapracowani, chociaż oni też z domu nie wychodzą, tylko cały dzień siedzą przed komputerem.
Gosia wzdycha i patrzy przez okno na puste podwórko. Ale by się teraz przejechała na rowerze przed blokiem. Nagle zauważa coś kolorowego w oknie bloku po drugiej stronie podwórka. To dziwne, bo jeszcze niedawno nikt tam nie mieszkał, a teraz w oknie wyraźnie widać dużą kartkę papieru, a na niej piękną tęczę. Gosia wpada na świetny pomysł: bierze kartkę papieru, wyciąga farby i pędzelki z tornistra i biegnie do kuchni. Rozkłada wszystko na stole i zaczyna malować. Czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy: zrobione! Jeszcze tylko białe chmury i na kartce Gosi pojawia się tęcza prawie identyczna jak ta z okna po drugiej stronie podwórza. Jeszcze tylko kilka minut, żeby wyschła. Gosia przygotowała już taśmę klejącą i kiedy tylko jej dzieło jest gotowe, przykleja je do szyby.
Później staje przy oknie i czeka. I kiedy już chce się poddać, widzi, że firanka w bloku naprzeciwko wyraźnie się rusza. Po chwili w oknie pojawia się okrągła buzia chłopca, może trochę młodszego od Gosi, który patrzy w jej stronę.
Gosia macha do niego. Chłopiec odpowiada na jej gest. Później znika na chwilę i wraca do okna z kartką papieru. „Jestem Marcin. A ty?”, napisał na kartce koślawymi literami.
Gosia uśmiecha się i biegnie po kartki i mazaki. Chyba właśnie znalazła nowego przyjaciela. Może jednak te dziwne wakacje nie będą takie złe.
CZAS NA CIEBIE!
 1. Weź kartkę papieru, kredki, flamastry lub farby i namaluj swoją tęczę. Zawieś ją w widocznym miejscu.
 2. Możesz także wykorzystać farby do malowania palcami. Pomaluj wewnętrzną cześć dłoni i odbij ją na papierze, tworząc kolorową tęczę.
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

Ptaki na wsi i na polu

Zabudowa wiejska z sadami i ogrodami, otoczona polami uprawnymi i łąkami stanowi bardzo urozmaiconą mozaikę siedlisk zamieszkiwaną przez bogaty zespół ptaków. Ptaki krajobrazu rolnego na dobre wpisały się w wiejski pejzaż. Są zabawne, ciekawe i inteligentne, a ich obserwowanie daje dużo satysfakcji. Jednak rozpoznawanie ptaków to nie lada sztuka, dlatego w kolejnym artykule poświęconym ptakom na wsi i na polu, chciałabym Wam przybliżyć ich sylwetkę. Kto wie być może będąc na rodzinnym spacerze spotkacie któregoś  z nich:
Bocian – to ptak powszechnie znany i lubiany. Utożsamiany jest ze szczęściem i narodzinami. Dorosły bocian biały waży średnio 4 kg, a długość jego ciała wynosi 80 cm. Rozpiętość skrzydeł sięga około 2 m, zaś dziób mierzy do 20 cm. Czy wiecie , że bociany posiadając 4 pisklęta muszą dostarczyć im ok. 3 kg pożywienia dziennie? …
Żuraw – dawniej żuraw pospolity, elegancja i gracja to chyba dwa najtrafniej określające żurawie słowa. Ich donośne nawoływanie zwane klangorem oraz taniec godowy oczarowują ludzi od wieków. Podziwiajmy Żurawie i cieszmy się Życiem wokół nas – Bioróżnorodnością. W Polsce żyje dzisiaj około 10-12 tysięcy par Żurawi. Jeśli tylko będą dostatecznie ostrożne i dopisze im szczęście, w tych parach spędzą nawet 20–30 lat.
Kuropatwa – przede wszystkim skromna. I lekceważona. Kuropatwa będąc do niedawna pospolitym ptakiem stała się ostatnio w wielu rejonach kraju bardzo nieliczna. Kuropatwa jest skryta i bardzo płochliwa. Kiedy dostrzeże człowieka, nieruchomieje lub szybko się oddala. 
Myszołów – to najpospolitszy i najbardziej rozprzestrzeniony ptak szponiasty Europy, w Polsce jest najliczniejszym ptakiem drapieżnym. Barwa upierzenia myszołowa jest bardzo zmienna, od ciemnobrązowej i rdzawej do bardzo jasnej.
Dudek – kolejny ptak legenda. Bo któż nie słyszał o Dudku – i jego czubku? A ten kto go zobaczył – po prostu nie mógł go nie pokochać. Bo jak oprzeć się wrażliwcowi, który na każde zdarzenie lub najmniejsze emocje reaguje rozkładając lub składając swój kolorowy czubek. W Polsce każdej wiosny i lata nawołuje się 10-15 tysięcy par Dudków.
Derkacz – zamieszkują różnego rodzaju tereny trawiaste, o niezbyt gęstej roślinności.  Jest to o tyle ważne, że ptaki poruszają się głównie „na piechotę” przeciskając się pomiędzy roślinnością, a tylko bardzo sporadycznie i niechętnie latają. Derkaczom działo się najlepiej, kiedy ludzie prowadzili umiarkowanie intensywną gospodarkę rolną. Szczęśliwy okres dla tych ptaków skończył się wraz z postępem mechanizacji w rolnictwie.
Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.

Wiersze o mamie

W przyszłym tygodniu obchodzimy bardzo piękne i ważne święto – Dzień Matki. Dlatego przygotowałam dla Was wiersze, których bohaterką jest właśnie mama. Może nauczycie się któregoś na pamięć i wyrecytujecie go swojej mamie w dniu jej święta? Na pewno byłaby zachwycona. Powodzenia!
 
„Mamo!” – Gellnerowa Danuta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Mamo!
 Dam Ci dziś piękny kwiatek
 i wstążkę na dodatek.
 Dam Ci złoty pierścionek,
 na górce mały domek,
 ogródek malowany,
 ławkę pod wielkim kasztanem.
 Dam Ci słońce nad domem,
 słońce jak złotą koronę.
 I dam Ci księżyc, wiesz?
 I jeszcze… co tylko chcesz.
 Bo jestem bardzo bogaty,
 dostałem kredki od taty.
 
„Mamusiu” – Landau Irena

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Dzisiaj jest Twoje święto
 i chciałbym Ci powiedzieć
 że bardzo kocham,
 że bardzo kocham Ciebie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Gdy Cię nie ma
 patrzę na zegar.
 Smutno mi gdy wychodzisz…
 Liczę ile do Twego powrotu
 zostało jeszcze godzin…

 Kiedy wracasz?
 To Twoje kroki
 słyszę na schodach
 choćbyś mamusiu
 cicho wchodziła,
 najciszej…

 Dziś jest Twój dzień –
 lecz kocham Cię codziennie!
 Mamusiu przyjmij
 całusów 100 ode mnie!

„Dlaczego mamy Dzień Mamy” – M. Bartkowicz

 
Czy wiecie dlaczego
w maju mamy
dnia dwudziestego szóstego
Dzień Mamy?
Jak to? Nie wiecie?
Nie wiecie??? Przecież
to takie proste
i zrozumiałe,
najprostsze z wszystkich
rzeczy na świecie:
Bo nasze Mamy są wspaniałe.
A tak poza tym, niech mi wierzy
każdy syneczek i córeczka,
że Mamom dzień ten się należy,
jak nam należy się Dzień Dziecka!
 
„Kochana Mamo”- M. Szypowska
 
Kochana Mamo, gdy będę duży,
to Ci przywiozę małpeczkę z podróży.
Długim ogonkiem to zwinne zwierzę
będzie za Ciebie zmywać talerze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kochana Mamo, gdy będę duży,
to Ci przywiozę wielbłąda z podróży.
Na jego grzbiecie wygodnie siądziesz,
aby do pracy mknąć na wielbłądzie

Kochana Mamo, gdy będę duży,
to Ci przywiozę tłum zwierząt z podróży.
Niech wszystkie ze mną mówią to samo,
że bardzo Ciebie kochamy, Mamo.

Mamy Mamę – J. Kulmowa
Abyś zawsze przy nas była
Najpiękniejsza i jedyna,
Mądra, dobra, ukochana
Taka bliska – nasza Mama!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kłaniamy się, nisko kłaniamy,
A przed Mamami na placki padamy!
Mamy kwiaty i całusy,
Ale tylko dla Mamusi!

Mamo, Mamo,
Coś Ci dam!
Małe serce, które mam!
A w tym sercu róży kwiat.
Mamo, Mamo
Żyj 100 lat!!

 
„Mama ma zmartwienie” – Wawiłow Danuta   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Mama usiadła przy oknie.
 Mama ma oczy mokre.
 Mama milczy i patrzy w ziemię.
 Pewnie ma jakieś zmartwienie…
 Zrobiłam dla niej teatrzyk –
 a ona wcale nie patrzy.
 Przyniosłam w złotku orzecha –
 a ona się nie uśmiecha.
 Usiądę sobie przy mamie,
 obejmę mamę rękami
 i tak jej powiem na uszko:
 „Mamusiu, moje jabłuszko!
 Mamusiu, moje słoneczko !…”
 Mama uśmiechnie się do mnie
 i powie: „Moja córeczko…”
 Materiał przygotowała Karolina Poturała.

Eksperymenty – nauka i zabaw – część II

Bańki mydlane.
Przygotuj:
– łyżkę środka do mycia naczyń
– pół szklanki wody
– szczyptę cukru
– słomkę
Wykonanie:
1.środek do mycia naczyń wlej do szklanki i dobrze wymieszaj z wodą
2.dodaj cukier
3.zanurzaj koniec słomki i dmuchaj w rurkę
Czy wiesz, że…?
Dzięki dmuchaniu mieszanina otacza powietrze i tworzy się pęcherzyk. Cukier powoduje, że bańka jest trwalsza, ponieważ zapobiega on szybkiemu wyparowaniu wody i zbyt szybkiemu pękaniu bąbelków.
 
A może uda się komuś z Was zrobić bańkę w bańce? Instrukcję jak je wykonać załączamy                      w poniższym linku:
Pozdrawiamy.
Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka i Ewa Wichrowska.

Ciekawostki o książkach

W Tygodniu Bibliotek ( przypominam, że obchodzimy go co roku od 8 do 15 maja) mam dla Was trochę ciekawostek o książkach. Jesteście ciekawi ile kosztuje najdroższa książka świata, a może ile waży ta największa? Jeśli tak to zapraszam do czytania.
Książkowe rekordy
 • Najdroższą książką na świecie  jest Kodeks Leicester Leonarda da Vinci. Jej cena przekracza 30 mln dolarów.
 • Najdroższa polska książka to drugie wydanie O obrotach sfer niebieskich – kosztowało 103 tysiące złotych.
 • Najmniejsza książka świata powstała w Polsce, jest to Alfabet łaciński z 1976 roku o wymiarach 1 x 0,8 mm.
 • Największa książka świata powstała w Denver w Stanach Zjednoczonych. Jej wymiary to 2,74 x 3,07 m i waży 252,6 kilograma.
 • Największy zbiór książek posiada Biblioteka Kongresu w Stanach Zjednoczonych – ponad 113 mln egzemplarzy.
 • Najbardziej płodny pisarz na świecie to Polak. Józef Ignacy Kraszewski napisał ponad 600 powieści.
 • Książka sprzedana w największej liczbie egzemplarzy to Biblia. Ponad 2 miliardy i 500 milionów sztuk.
 • Najdłuższa książka świata to pewien chiński słownik wydany w 5020 tomach.
Książkowe hity i ciekawe historie z nimi związane
 • Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carolla została zakazana w Chinach, ze względu na występujące w niej mówiące zwierzęta.
 • Kubuś Puchatek natomiast był czasowo zakazany w Turcji, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.
 • Autor Kodu da Vinci – Dan Brown – zanim odniósł karierę jako pisarz, próbował być piosenkarzem.
 • Władca Pierścienzostał napisany przez J.R.R. Tolkiena na maszynie przy użyciu tylko dwóch palców.
 • Pierwotny tytuł książki Harry Potter i kamień filozoficzny brzmiał Harry Potter i kamień Czarodziejów i został zmieniony przez wydawcę.
 • Franz Kafka nakazał w testamencie spalić wszystkie swoje dzieła. Wola nie została wykonana i dziś możemy się cieszyć dziełami takimi jak Zamek czy Proces.
 • Najczęściej tłumaczonym autorem na świecie jest Agatha Christie. Jej książki przetłumaczono na co najmniej 103 języki.
 • Charles Dickens napisał Opowieść wigilijną w sześć tygodni. Jego książka Opowieść o dwóch miastach  jest najlepiej sprzedającą się powieścią jednotomową (ponad 200 mln egzemplarzy).
 • Najchętniej filmowaną postacią literacką jest oczywiście Sherlock Holmes.
Czytanie i czytelnicy
 • Statystyczny czytelnik najczęściej traci zainteresowanie książką na 18 stronie.
 • W Polsce najpopularniejszym źródłem pozyskania książki jest pożyczenie od znajomych (34%).
 • 57 procent Polaków zakończyła przygodę z literaturą po ukończeniu swojej edukacji.
 • Najbardziej zagorzali czytelnicy mieszkają w Indiach i spędzają z książką ponad 10 godzin tygodniowo.
 • 28 procent Polaków przyznaje, że nie ma w domu żadnej książki.
 • 68 procent wszystkich sprzedawanych książek jest kupowane przez kobiety.
 • Najwyższy próg czytelnictwa w Europie mają Czechy. Regularnie czyta tam 86 procent ludności.
 • Najdłużej przetrzymana książka została oddana po 47 latach do biblioteki w Michigan. (Źródło: Vip Magazyn)
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

Dzień Polskiej Niezapominajki – 15 maja

Na zaczarowanej polanie, w jaśminowym cieniu,
Kwitną niezapominajki w pobliżu strumienia…
Zasiał je kiedyś wiatr szalony, pijany wiosną,
Zakręcił młynka, cisnął, nie patrząc, czy urosną…
A one przycupnęły nieśmiało milczały,
W  maju pierwsze cichutko listki pokazały…
Rozglądały się wokół ,drżąc z trwożnej bojaźni,
Czy będą mogły tutaj z kimś się zaprzyjaźnić…
Pierwszy je wypatrzył psotny deszcz czerwcowy,
Pokropić świeżą zieleń, jak zawsze gotowy…
Jaśminy obsypane kwieciem, gałązki skłoniły,
Muśnięciem delikatnym siewki utuliły…
Poziomki zarumienione, do zabawy skore,
Cieszą się, że będą miały z kim zagrać w kolory,
Dostojne, smukłe sosny, jałowce kosmate,
Szumem powitały nowy, na polanie, kwiatek…
I zostały niezabudki w pobliżu strumienia,
Co roku późną wiosną błękitem się mieniąc…
Wieczorami przywiązania urok roztaczają,
Pierwsze chwile na polanie dobrze pamiętając…
 
Czy wiedzieliście o tym, że 15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki?
Pomysłodawcą święta był, nieżyjący już, redaktor Andrzej Zalewski. Tego dnia ma być promowana polska przyroda i akcentowana potrzeba jej ochrony. Niezapominajka ma także oznaczać ocalenie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, a także lokalnych tradycji. Powinna więc zachęcać do pamiętania o bliskich, miłości, życzliwości na co dzień, otwarcia się na drugiego człowieka. Bowiem w zamyśle  miało to być polskie święto miłości. Ten romantyczny kwiatek powinni więc dawać sobie również zakochani.
Chętnie pamiętamy o walentynkach, a przecież niezapominajka daje nam okazję do naszych własnych, rodzimych obchodów. Warto zatem ocalić ten dzień od zapomnienia, poszukać w czasie spaceru niebieściutkich, a czasem białych lub różowych, kwiatków i podarować je wybranej osobie. W razie jakichkolwiek problemów z ich odnalezieniem zachęcamy Was do wykonania niezapominajek do których potrzebna Wam będzie:  niebieska, żółta, zielona bibuła oraz patyczki kosmetyczne. Poniżej załączamy instrukcję wykonania niezapominajki krok po kroku. Powodzenia.
 
Z całej długości bibuły odcinamy kawałek około 9 – 10 cm.
 
Odręcznie na całej długości bibuły wycinamy zaokrąglone płatki.
Wykonujemy pręcik z patyczka do uszów- owijamy jedną końcówkę patyczka żółtą bibułą i układamy go na brzegu odciętych wcześniej pięciu płatkach. Następnie zawijamy.
 
 
Łodygę powstałego kwiatka owijamy zieloną bibułą.
Gotowe 🙂
Materiał przygotowała Ewa Wichrowska i Elwira Bukowiecka.

 

XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Od 8 do 15 maja w Polsce obchodzony jest Tydzień Bibliotek. W tym roku przyświeca mu hasło: „Zasmakuj w bibliotece”. Biblioteki nie byłoby bez książek, dlatego dzisiaj mam dla Was kilka sentencji i cytatów o bibliotece i książkach.
Miłej lektury!
 
… biblioteka, […] otwarta jest dla publiczności
i podaje młodzieży szczęśliwą przynętę,
starcom – źródło przyjemności życia,
bezczynnym – widowisko,
tym, co kochają pracę – odpoczynek,
uczniom – obfite zbiory wiadomości,
a wszystkim – wystawia pamiątkę,
która unieśmiertelni Założyciela.
   (fragment napisu z 1747 r. na Bibliotece Załuskich w Warszawie)
 
„Prawdziwy uniwersytet tworzy biblioteka.”
Thomas Carlyle
 
„Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana albo do ozdoby służąca, jest po to by była powszechnie użytkowana”
.Joachim Lelewel
 
„Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i prawa do rozwoju dobra wspólnego”.
Jan Paweł
 
„Biblioteka to nie tylko zbiór książek, to także centrum życia, podstawowe ogniwo społeczeństwa. Biblioteka zawsze stanowiła jądro cywilizacji. To była przestrzeń, która formowała całą resztę -tradycję i pamięć, rozum i postęp.”
Pracownicy Biblioteki Raczyńskich i Członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
„Książki –okręty myśli żeglujące po oceanach czasu o troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie”
Francis Bacon
 
„Książka jest przyjacielem, który nigdy nie oszukuje.”
Tristan Bernard
 
„Książka nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez uprzykrzenia.”
Ignacy Krasic
 
„Tworzyć księgozbiór to uprawiać w cichy i skromny sposób sztukę krytyki.”
Jorge Luis Borges
 
„Kto czyta żyje wielokrotnie. Kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany”
J.Czechowicz
 
„Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy.”
Cyceron
 
„Dom, w którym jest książka, jest przybytkiem słońca”
.Kornel Makuszyński
 
„Są książki piękne jak kwiaty i książki pełne dojrzałości jak owoce. Są książki, które wzruszają i są książki, które wstrząsnęły światem, te największe.”
Mieczysław Jastrun
 
„Dobre księgi za najlepszą szkołę staną”
.Franciszek Zabłocki
 
„Książki, to są najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele”
Jan Rak
 
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

Oszczędzajmy wodę

Witam wszystkich wychowanków bardzo ciepło w nowym tygodniu. Dziś pomyślałem aby poruszyć w moim artykule bardzo istotny temat dotyczący wody a dokładniej jego deficytu oraz tego w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie wody. Mam nadzieje ze spodoba wam się artykuł i że spróbujecie zastanowić się i wdrożyć w swoje codzienne życie choć kilka sposobów aby nie marnować wody.
Myjąc zęby czy podlewając trawnik rzadko myślimy o tym, że woda pitna jest cennym surowcem. Tymczasem w XXI wieku jej deficyt może być najpoważniejszym problemem świata. Zasoby bezpiecznej do picia wody kurczą się błyskawicznie, podczas gdy na Ziemi jest coraz więcej ludzi, którzy mają coraz większe potrzeby.
Ziemia jest nazywana błękitną planetą. To z powodu mórz i oceanów, które pokrywają prawie 3/4 powierzchni naszego globu. Ale ogromna większość wody na Ziemi jest słona. Tylko 3%  zasobów stanowi woda słodka, której 70% uwięzione jest w lodowcach. Oznacza to, że woda dostępna do picia to zaledwie 1% światowych zasobów wodnych.
Ponad miliard ludzi nie ma dostępu do wody zdatnej do picia, a 2,6 miliarda ludzi żyje w złych warunkach sanitarnych. Cierpią głównie mieszkańcy Afryki i Azji. Co roku ponad milion dzieci umiera na biegunkę i inne choroby wywołane spożyciem skażonej wody lub brakiem dostępu do sanitariatów. Każdego dnia miliony kobiet i dzieci poświęcają godziny na wędrówkę po wodę, która często jest bardzo złej jakości, jednak nie mają wyboru.
Zapotrzebowanie na wodę rośnie w ogromnym tempie, jest nas bowiem coraz więcej. Ziemię zamieszkuje już prawie 7 miliardów ludzi, a w 2050 roku liczba ta przekroczy 9 miliardów. Wzrost zapotrzebowania wynika też ze wzrostu standardu życia, zmiany rodzaju konsumowanej żywności i zwiększenia produkcji energii. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego ile wody jest potrzebne do wyprodukowania np. naszego obiadu. Do produkcji 1 kg wołowiny potrzeba ok 15 000 l wody, dla porównania 1 kg drobiu to ok. 4 000 l. Jedna filiżanka kawy oznacza zużycie 140 l wody, dla porównania filiżanka herbaty tylko 30 l wody. Nasze codzienne wybory mają więc realny wpływ na wykorzystanie zasobów wody.
Tymczasem  wody nie przybywa. Wśród efektów globalnego ocieplenia są powodzie i susze, które sprawiają, że kolejne społeczności nie będą miały dostępu do wody.
Amerykanin zużywa dziennie średnio 500 litrów wody, a Polak – 190. Przeciętny Afrykanin ma do swojej dyspozycji jedynie 47 litrów wody dziennie, a najbiedniejsi mieszkańcy krajów rozwijających się często jedynie 5-10 litrów. To tyle, ile zużywamy przy jednym pociągnięciu za spłuczkę. Pamiętaj, że możesz skutecznie ograniczyć zużycie wody zwracając uwagę na tak prozaiczne czynności jak np. zmywanie naczyń czy kąpiel. Pomożesz nie tylko Planecie, ale i zaoszczędzisz pieniądze.
Wybierz zobowiązania, które pomogą w rozwiązaniu tego problemu.
 • Zadbam o szczelność kranów
 • Wybiorę wodo oszczędną pralkę
 • Myjąc zęby zakręcę kran
 • Zwrócę uwagę na to co wylewam
 • Wezmę prysznic zamiast kąpieli
 • Użyję perlatora
 • Zainstaluję podwójną spłuczkę
 • Zbiorę deszczówkę
 • Zużyję resztki wody
 • Ograniczę wodochłonne produkty
 • Użyję eko-detergentów
 • Będę kupować produkty lokalne
 • Skorzystam z eko-myjni
 • Podleję ogród, gdy będzie chłodniej
 • Zmyję naczynia w zmywarce

Materiał przygotwał Mariusz Dróżdż.

Ptaki w mieście, parku i w ogrodzie

Być może wyda się Wam to bardzo dziwne, ale wbrew pozorom miasto ma do zaoferowania ptakom całkiem wiele. Dla dużej grupy ptaków osiedla ludzkie przypominają ich naturalne środowisko. Z ptasiej perspektywy wysokie bloki i luki między nimi to nic innego jak skalne urwiska. Ogrody, to w ptasich oczach nic innego jak zarastająca krzewami łąka, park to las liściasty, a chodniki i asfaltowe ulice to płaskie skały. Ostatecznie miasto, choć wydać się to może Wam śmieszne, jest dla ptaków atrakcyjnym miejscem na wychów piskląt. Wokół domów, w parkach, ogrodach i alejach drzew można znaleźć mnogość zakamarków, idealnie nadających się na gniazdo. Są to miejsca stosunkowo bezpieczne,  w przeciwieństwie do środowiska naturalnego, gdzie na jaja i pisklęta czatuje rzesza głodnych drapieżców i choć w miastach są one również obecne, jest ich znacznie mniej. Poniżej przedstawiam Wam krótki opis oraz zdjęcia ptaków żyjących w miastach, parkach i ogrodach.
Mazurek – niewielki sympatyczny ptak łudząco podobny do wróbla, różni go ubarwienie – brązowa „czapeczka” na głowie i białe plamki na policzkach, często zamieszkuje też zadrzewione obszary miejskie, np. parki. 
Ten czarny jak sadza ptak z żółtym dziobem, to kos. Największym darem jaki mu świat zawdzięcza jest jego wiosenna pieśń – aksamitne flety i melancholijne gwizdy. Piękne! Najstarszy dziki Kos przeżył 21 lat i 10 miesięcy!.. Oczywiście śpiewająco!
 
Jaskółka dymówka – ten mały ptak ma wyjątkową moc. Niesie radość i nadzieję na odległość wielu tysięcy kilometrów…Ciekawostką dla Was może być fakt, iż samczykom z atrakcyjnie wydłużonym ogonkiem znalezienie partnerki zajmowało najwyżej trzy dni. Tym ze skróconym – cztery razy więcej.
Szpak zwyczajny –  to ptak z jednej strony pożyteczny, bowiem zjada owady i ich larwy, będące szkodnikami roślin, z drugiej zmora sadowników, ponieważ uwielbia owoce (np. czereśnie). Wiosną jego pióra mienią się wszystkimi barwami tęczy. Lśniące, elegancko zmierzwione, ozdobione złoto-brązowymi lamówkami.
Sierpówka … albo Synogarlica Turecka – zawsze widywane w parach, pełne wdzięku i subtelnej urody ptaki popularnie nazywano Cukrówkami. Są mało wybredne jeśli chodzi o lokalizację gniazda. Synogarlice łączą się w pary na całe życie. Są bardzo troskliwymi rodzicami, którzy zapewniają pisklętom dobry start w życie. Mają też mało konfliktowy charakter.
Jerzyk – Niedościgniony mistrz niebiańskich przestworzy,  dla Jerzyka niebo jest prawdziwym domem – w niebie żyje, je, kocha się i śpi. Na niebie pije wodę, chwytając krople deszczu. I nikt mu nie dorówna w lotniczych umiejętnościach.
Rudzik – pomimo niewielkich rozmiarów, to zaradne, przedsiębiorcze i bardzo odważny ptaszek. Do życia wystarczy mu jeden przydomowy ogród lub zakątek miejskiego parku z kępą gęstych krzewów.
Jemiołuszka – kolorowy i hałaśliwy gość północy, który swoją obecnością umili nam niejeden zimowy dzień. Charakteryzuje się pięknym kolorowym upierzeniem i zwracającym uwagę czubem. W zimowych warunkach żywi się jagodami pozostającymi na drzewach jemioły, jarzębiny, głogu.
Sroka –  to ptak inteligentny i towarzyski. Bywa agresywna w stosunku do innych ptaków, ma awanturnicze usposobienie, a jej głos jest wyjątkowo nieprzyjemny.
Wróbel –  skradł serca mieszczuchów na całym świecie i stał się ważną częścią miejskiego krajobrazu. Żywą wizytówką wielu placów i skwerów. Ważnym elementem tła. Informacją, że w mieście wszystko jest OK.  Najstarszy znany, dziki wróbel był Duńczykiem. Doczekał się sędziwego wieku 19 lat i 9 miesięcy.
Gołąb miejski –  zapewne zna go każdy, to nasz codzienny towarzysz w trakcie drogi do szkoły, podczas spacerów i zabawy. Jest największym w Polsce przedstawicielem gołębiowatych, waży ok. 0,5 kg. 
Sikora bogatka – to największa z europejskich sikor. Ma charakterystyczne żółte upierzenie  z czarnym pasem przebiegającym od głowy przez cały brzuch. Żywi się owadami i nasionami roślin oleistych (np. słonecznika). W zimie bywa karmiona słoniną.
Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.

Spotkanie z Franklinem

Na pewno pamiętacie nasze wspólne chwile w bibliotece, gdy czytaliśmy Franklina. Myślę, że tak jak mi, Wam również brakuje tych naszych spotkań. Książeczki o tym sympatycznym żółwiu były często przez Was wypożyczane. Nie wiem czy wiecie, ale Franklin pochodzi z Kanady, gdzie powstał w 1986 r. Do tej pory ukazało się kilkadziesiąt książeczek o Franklinie i jego przyjaciołach, które przetłumaczono aż na 17 języków. Jeżeli ktoś nie zna jednak tego bohatera, to serdecznie zachęcam do sięgnięcia po którąś z nich. Zawierają bowiem wiele ciekawych historii o przyjaźni, odwadze, pokonywaniu trudności, jakie każdy z nas napotyka w swoim życiu. Pełne są niezwykłych przygód tego małego żółwia i jego gromadki przyjaciół: misia, ślimaka, gąski, lisa, skunksa, królika i bobra. Dla wszystkich, którzy chcieliby teraz spędzić trochę czasu z Franklinem, a nie mają w domu książeczek z jego przygodami, podaję link do strony, gdzie obejrzycie trwający ponad godzinę film animowany pt. „Franklin i zielony rycerz”:

https://www.youtube.com/watch?v=ufp3XFBtXIc

Zachęcam również do odwiedzenia strony miastodzieci.pl, gdzie możecie pobrać bardzo fajną zabawę z żółwiem Franklinem, którą można wydrukować. Oto link:

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/zabawa-do-druku-z-zolwiem-franklinem/

W Internecie znajdziecie również wiele kolorowanek z naszym sympatycznym bohaterem. Link do nich poniżej:

http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/kreskowki/franklin

Życzę miłej zabawy!

Materiał przygotowała Karolina Poturała.

Uczyć bawiąc, czyli Krasicki dzieciom

Jest taki pisarz, który tworzył w XVIII wieku, a mimo to jego teksty są do dziś bardzo aktualne. To Ignacy Krasicki. Nazywany za życia „księciem poetów polskich”, najwybitniejszy pisarz polskiego oświecenia do dziś zadziwia przenikliwością z jaką obserwował rzeczywistość. Znamy go również jako twórcę licznych bajek, które mogą nas wiele nauczyć. Dlatego chciałabym zachęcić Was do poczytania bajek Ignacego Krasickiego, które potrafią nie tylko rozbawić, ale i przekazują wiele cennych nauk, które warto zapamiętać. Poniżej podaję kilka bajek tego autora i życzę miłej lektury!
Dzieci i żaby
Koło jeziora
Z wieczora
Chłopcy wkoło biegali
I na żaby czuwali;
Skoro która wypływała,
Kamieniem w łeb dostawała.
Jedna z nich, śmielszej natury,
Wystawiwszy łeb do góry,
Rzekła: „Chłopcy, przestańcie, bo się źle bawicie!
Dla was to jest igraszką, nam idzie o życie”.
Lis i osieł
Lis stary, wielki oszust, sławny swym rzemiosłem,
Że nie miał przyjaciela, narzekał przed osłem.
„Sameś sobie w tym winien – rzekł mu osieł na to –
Jakąś sobie zgotował, obchodź się zapłatą”.
Głupi ten, co wnijść w przyjaźń z łotrem się ośmiela:
Umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela.
Żółw i mysz
Że zamknięty w skorupie niewygodnie siedział,
Żałowała mysz żółwia; żółw jej odpowiedział:
„Miej ty sobie pałace, ja mój domek ciasny;
Prawda, nie jest wspaniały – szczupły, ale własny”.
Kruk i lis
Bywa często zwiedzionym,
Kto lubi być chwalonym.
Kruk miał w pysku ser ogromny;
Lis, niby skromny,
Przyszedł do niego i rzekł: „Miły bracie,
Nie mogę się nacieszyć, kiedy patrzę na cię!
Cóż to za oczy!
Ich blask aż mroczy!
Czyż można dostać
Takową postać?
A pióra jakie!
Lśniące, jednakie.
A jeśli nie jestem w błędzie,
Pewnie i głos śliczny będzie”.
Więc kruk w kantaty; skoro pysk rozdziawił,
Ser wypadł, lis go porwał i kruka zostawił.
Jeżeli spodobały Wam się bajki Ignacego  Krasickiego, to więcej ich znajdziecie tutaj: https://pl.wikisource.org/wiki/Bajki_i_przypowie%C5%9Bci
Materiał przygotowała Karolina Poturała

Eksperymenty-nauka i zabaw -część I

Czas wolny sprzyja zabawie. Często jednak brak nam pomysłów na to jak sobie ten czas umilić.
Proponujemy Wam połączenie rozrywki z nauką. Przy pomocy dostępnych w każdym domu drobiazgów możecie wykonać ciekawe eksperymenty. Pomogą one poznawać różnorodne zjawiska, a jednocześnie będziecie mogli włączyć do wspólnych działań członków rodziny.
Życzymy Wam udanej zabawy.
 
Jak zrobić jajeczny roentgen?
Przygotuj:
-małą latarkę
-pudełko po butach z przykrywką
-świeże jajko kurze
Wykonanie:
1.w przykrywce wytnij otwór w kształcie małego jajka(musi on być mniejszy niż jajko, które użyjecie do eksperymentu)
2.latarkę połóż lub postaw (zależnie od wielkości) w kartonie, tak aby światło padało na otwór w przykrywce
3.włącz latarkę
4.połóż jajko na otworze tak, aby od dołu było podświetlone
Pamiętaj, by eksperyment się udał, musisz pracować w zaciemnionym pomieszczeniu.
Co się stanie?
Będzie można zobaczyć żółtko. W niektórych jajkach widać również ciemną plamę, a to znaczy, że jajko jest zapłodnione.
Materiał do obejrzenia:
 
Miłej zabawy w rodzinnym gronie.
 
Materiał przygotowała Ewa Wichrowska i Elwira Bukowiecka.

KONSTYTUCJA 3 MAJA

HISTORIA I NAJPIĘKNIEJSZE PIEŚNI PATRIOTYCZNE

Witam bardzo serdecznie. Zbliżamy się do bardzo ważnego święta państwowego jakim jest uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Postanowiłem wiec przybliżyć Wam krótka historie a także zachęcić do śpiewania najpiękniejszych pieśni patriotycznych związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Poniżej możecie skorzystać z linków oraz tekstów do wybranych pieśni. Miłego śpiewania.
Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas obrad w trakcie których uchwalono Konstytucję. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny. Uchwalona w 1791 r. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie nowoczesną konstytucją, a drugą w świecie po amerykańskiej. Pamięć o niej w ciągu ostatnich ponad 200 lat naszej historii dodawała nam skrzydeł, a także zapewniała otuchę w ciężkich chwilach.
Edmund Burke, irlandzki XVIII-wieczny konserwatywny myśliciel i mąż stanu, naszą Konstytucję nazywał „najszlachetniejszym dobrem, otrzymanym kiedykolwiek przez jakikolwiek naród”. Wielu artystów uwieczniło Konstytucję 3 Maja w swoich utworach. Adam Mickiewicz w opisie koncertu Jankiela w „Panu Tadeuszu” wprowadził charakterystyczne słowa: „Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany!”.
 
W muzyce najpopularniejszy utwór to oczywiście pieśń „Witaj, majowa jutrzenko” znana także jako „Mazurek Trzeciego Maja” oraz „Trzeci Maj”.
„ WITAJ MAJOWA JUTRZENKO ”
      Witaj majowa jutrzenko,
      Świeć naszej polskiej krainie,
      Uczcimy ciebie piosenką,
      Która w całej Polsce słynie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REF: Witaj maj, trzeci maj,
         Dla Polaków błogi raj.

      Nierząd braci naszych cisnął,
      Gnuśność w ręku króla spała,
      A wtem trzeci maj zabłysnął –
      I cała Polska powstała.

Krótko po uchwaleniu konstytucji powstała pieśń „Polonez Trzeciego Maja”, tutaj również autorstwo nie jest pewne, przypuszczalnie muzykę stworzył Aleksander Rodowski, a tekst napisał Franciszek Dionizy Kniaźnin.
 
„ POLONEZ TRZECIEGO MAJA”
Zgoda Sejmu to sprawiła
Że nam wolność przywróciła
Wiwat! Krzyczcie wszystkie stany Niechaj żyje Król kochany!
Taka jest narodu wola
Za swych braci i za Króla
Obywatel każdy wszędzie
Życie swoje łożyć będzie
Wiwat Sejm i naród cały!
Dziś nam Nieba żywot dały
Wiwat! Krzyczcie wszystkie stany
Niechaj żyje Król kochany

Materiał przygotował Mariusz Dróżdż.

Majowe święta narodowe

Moi drodzy przed Wami majowe święta narodowe, pewnie kojarzą Wam się z długim weekendem i piękną pogodą, musimy jednak pamiętać, że w kalendarzu pierwsze trzy dni maja to daty ważne dla każdego Polaka, o których nie możemy zapominać. Warto zatem wiedzieć, dlaczego dni te są takie ważne.
1 maj to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy wprowadzony w 1899 roku, dla upamiętnienia i uczczenia pamięci licznych ofiar strajku majowego robotników Chicago w 1886 roku. W Polsce pierwsze obchody odbyły się w 1890 roku. W tym dniu organizowane są pochody pierwszomajowe, na które uczęszczają całe rodziny.
2 maj to podwójne święto, ponieważ jest to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzień Flagi został wprowadzony w 2004 roku. Święto to czci polskie barwy narodowe: biel oznacza czystość, niewinność i dobro, czerwień ogień, waleczność i odwagę. Z tej okazji organizowane są różnorodne manifestacje patriotyczne, a na naszych domach powiewa biało-czerwona flaga. Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest od 2002 roku, a jego celem jest uznanie dorobku i wkładu Polaków za granicą w odzyskanie przez państwo niepodległości oraz wierności i przywiązania do polskości. Święto to ma przypominać jak ważna jest Polska, język ojczysty, nauka i wiedza o kraju z którego się pochodzi.
3 maj narodowe święto upamiętnia przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu  jakim była Konstytucja 3 Maja z 1791 roku. Ta ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w roku 1791 była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Reformy Sejmu i Konstytucja miały na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju i przywrócenie jego dawnej świetności. Głównymi autorami tego ważnego dokumentu byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Naruszewicz.
Pamiętajcie o wyżej wymienionych dniach majowych, to szczególnie ważne dni dla Polski i Polaków ze względu na historię oraz tradycję, które każdy rodak powinien znać! Święta majowe to idealny moment aby wraz z rodziną upamiętniać ważne wydarzenia, które miały miejsce w Ojczyźnie, chociażby poprzez wsłuchanie się w polskie pieśni patriotyczne, skarby naszej kultury narodowej, świadectwa historii i zapis losów naszego narodu. Każda z poniższych  pieśni załączonych w linku przedstawia treści o ogromnym znaczeniu,  ma swoje bogate dzieje tworzone po wpływem wielkich emocji i uczuć towarzyszących Polakom w najtrudniejszych momentach historii. Bądźcie dumni z naszej historii i dokonań naszych przodków.
Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.

PSZCZOŁY – ICH ŻYCIE I CIEKAWOSTKI

 Witam bardzo serdecznie wszystkich wychowanków. Dziś chciałbym przedstawić artykuł dotyczący naszych małych ale za to bardzo pracowitych pszczółek, bez których ciężko byłoby funkcjonować. Przedstawię Wam jak wygląda życie i praca pszczół oraz wiele ciekawostek dotyczących bohaterek artykułu. Życzę pozytywnego odbioru.
            Wszystkie pszczoły żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Pyłkiem karmią też swoje larwy. Jednocześnie zapylają, czyli przenoszą pyłek i umożliwiają roślinom zapłodnienie, a w rezultacie powstanie owocu. To właśnie pszczołom i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Dzięki temu, że jest ich tak dużo i są tak różnorodne, mogą zapylać całą masę roślin i działać w różnych warunkach.
Wczesną wiosną cała armia pszczół rusza do pracy – zapyla kwitnące sady, łany rzepaku i większość roślin będących surowcem do produkcji żywności. Według szacunków w naszej szerokości geograficznej rośliny owadopylne stanowią około 78 proc. gatunków. Bez udziału pszczół wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozwijać lub ich uprawy dawałyby niewielkie plony.
 
 
Skład rodziny pszczelej
W skład rodziny pszczelej wchodzą trzy odmienne postacie pszczół: robotnica, matka i truteń. Ogromną większość stanowią robotnice-samice o niedorozwiniętych narządach rozrodczych. Jedyną samicą zdolną do rozrodu jest matka pszczela.
 
MATKA PSZCZELA jest największa. Charakterystyczną cechą jej budowy jest silnie wydłużony odwłok i stosunkowo krótkie skrzydła. Przebywa ona niemal stale w ulu, nie przejawia troski o swoje potomstwo i nie wykonuje żadnych prac związanych z budową gniazda i gromadzeniem zapasu pokarmu. W okresie od marca do września nieprzerwanie czerwi, tzn. składa jaja do komórek plastrów; w czerwcu ich liczba dobowa może wynosić 1,5-2 tys. i więcej. Czerwiąca matka jest intensywnie karmiona przez pszczoły mleczkiem. Przeciętna długość życia matki wynosi 3 lata.
 
PSZCZOŁA ROBOTNICA najmniejsza z trzech postaci pszczół, jest wyposażona w gruczoły woskowe oraz w gruczoły produkujące mleczko, w tzw. koszyczki na trzeciej parze nóg oraz w inne narządy umożliwiające zbiór pyłku kwiatowego. Języczek, znacznie dłuższy niż u matki i trutnia, ułatwia robotnicy pobieranie nektaru z kwiatów. W okresie wiosenno- letnim pszczoły robotnice żyją nie dłużej niż 6-7 tyg., natomiast wygryzające się z komórek pod koniec lata przeżywają do wiosny, a więc 6-8 miesięcy.
TRUTEŃ – nieco mniejszy od matki, ma krępą budowę ciała, bardzo duże oczy złożone i silnie rozwinięte skrzydła. Jest pozbawiony żądła, w które wyposażone są żeńskie postacie pszczół. Tak jak matka nie wykonuje on żadnych prac w ulu ani poza nim; jego funkcja ogranicza się do jej unasienienia. Przeciętna długość życia trutnia wynosi 2–3 miesiące.Rodzina pszczela nie jest luźnym zbiorowiskiem razem żyjących osobników; ścisłe powiązania między nimi oraz podział funkcji powodują, że ani matka, truteń czy robotnica nie są zdolne do samodzielnego życia poza rodziną i jej gniazdem.
 
Co otrzymujemy dzięki pszczołom?
Wiele owoców, warzyw, ale i produktów z nich wytwarzanych, stosowanych na co dzień, jak chociażby bawełna czy oleje, jest efektem zapylania. Nasiona roślin ozdobnych, które sadzimy w ogrodach i na balkonach, a także warzyw, takich jak marchew i kapusta również pochodzą z zapylania.
Dzięki pszczołom możemy korzystać z wielu produktów będących efektem zapylania (lub przetwarzania jego owoców), a także z produktów prosto z ula.
Owoce i warzywa – porzeczki, jabłka, gruszki, pomidory, wiśnie, agrest, śliwki, dynie, fasola, morele, brzoskwinie, maliny, żurawina. Dzięki zapylaniu fasoli czy owoców kiwi, powstaje więcej nasion, większe są strąki i owoce. Również wiele
Produkty stosowane w kosmetyce – olej z orzechów makadamia, olej arganowy czy lawendowy, to znane składniki. Zawdzięczamy je właśnie zapylaczom.
Zboża i uprawy – gorczyca, rzepak, uprawa migdałów, kawy czy bawełny – wszystkie są zależne od zapylania.
Produkty pszczele – najlepiej znany jest oczywiście miód. Ale człowiek korzysta również z wosku, pyłku, pierzgi (zakonserwowanego przez pszczoły pyłku) czy mleczka pszczelego. Produkty te mają wiele właściwości korzystnych dla zdrowia.

Materiał przygotował Mariusz Dróżdż

Pobaw się w pisarza lub ilustratora

Na pewno wielu z Was zastanawiało się nad tym, jak to jest być pisarzem. Może nawet chcielibyście nim zostać i to jest wasze marzenie. A może oglądając ilustracje w różnych książkach myśleliście czasami o tym, że fajnie byłoby zostać ilustratorem.
Mam dzisiaj dla Was świetną wiadomość, dzięki twórcom projektu Teraz Czytamy możecie wcielić się w rolę pisarza bądź ilustratora. Wystarczy tylko wejść na stronę internetową  www.terazczytamy.pl i zacząć działać. Znajdziecie tam kilkadziesiąt wierszy i opowiadań, które tylko czekają na ilustracje. Czekają też ilustracje, które ktoś uzupełni o wiersz lub opowiadanie.
Najciekawsze prace pojawią się na stronie Projektu.
Powodzenia!
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

A może by tak pograć w planszówki.

 Na pewno wiecie, że świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu są różnego rodzaju gry. Nie chodzi mi jednak o gry komputerowe, które tak bardzo lubicie. Chciałabym Was zachęcić do zagrania w stare, dobre planszówki. Dlaczego warto w nie grać? Powodów jest całe mnóstwo. Po pierwsze jest ich tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Takie gry wymagają kilku osób, więc są świetnym pretekstem do spotkań towarzyskich. Oczywiście teraz, gdy nie za bardzo można się spotkać z przyjaciółmi, można pograć z rodzicami i świetnie się razem bawić. Kolejną zaletą gier planszowych jest fakt, że grając w nie, można się wiele nauczyć . Czego zapytacie? To zależy od gry , może to być liczenie, czytanie, planowanie, czy logiczne myślenie. Grając bawicie się, nie wiedząc nawet, że w tym czasie pogłębiacie swoją wiedzę, czy rozwijacie różne umiejętności. Planszówki niesamowicie rozwijają też wyobraźnię i przede wszystkim dostarczają nam naprawdę świetnej rozrywki. Nie wierzycie? Sami sprawdźcie. Jeżeli nie macie żadnej gry planszowej w domu, to podaję linki do stron, gdzie można je pobrać za darmo:
http://www.etnowarsztaty.pl/category/planszowka-do-pobrania/
https://prawdziwyskarb.pl/online/
https://strefakultury.pl/news/zostan-w-domu-i-zagraj-w-gre/
 
Życzę miłej zabawy!
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

Bezpieczeństwo w sieci

 Kiedy Internet dotarł do wszystkich państw świata, a łącza internetowe oplotły miliony domów, osób korzystających z sieci przybyło. Pragnę poinformować Was, że rolę Internetu należy postrzegać nie tylko w aspekcie wielorakich możliwości i wielkich szans, ale także w aspekcie licznych zagrożeń, szczególnie wychowawczych i społecznych. Wykorzystujecie technologię cyfrową  do komunikacji, rozrywki i nauki z tego względu bardzo ważne jest kształtowanie u Was umiejętności bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. Wraz z rozpowszechnieniem Internetu wzrosła liczba osób, które napotykają się na różne niebezpieczeństwa w sieci, dlatego warto zapoznać się z następującymi zasadami bezpieczeństwa w formie opisowej, jak i również obejrzeć je klikając na załączony obok każdej z  nich w link.   
Chrońcie swoją prywatność! – Nie podawajcie swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy. Zadbajcie o swój wizerunek. Jeśli publikujecie w sieci swoje zdjęcia, zadbajcie o to, by widzieli je tylko Wasi znajomi. youtube.com/watch?v=-1rkVflmsKA
Mówcie jeśli cos jest nie tak! – W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Was w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedzcie o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. youtube.com/watch?v=imLz4TTZ3iw
Nie ufajcie osobom poznanym w sieci! – Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykajcie się z osobami poznanymi w Internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych zawsze informujcie rodziców. youtube.com/watch?v=jXPJgcbc1zQ
Szanujcie innych w sieci! – Swoje zdanie wyrażajcie, nie obrażając nikogo. Nie reagujcie agresją na agresję. Pamiętajcie, by traktować innych z szacunkiem. youtube.com/watch?v=OSb4xcjeF0s
Korzystajcie z Internetu z umiarem! – Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Waszemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi. youtube.com/watch?v=vZA1Ik78sbk
Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.

22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi

Ziemia to błękitna planeta Układu Słonecznego, to nasze miejsce do życia, a żyje nas wcale niemało bo ponad 7,8 mld ludzi. Musimy o nią dbać, bo to nasz dom. Z roku na rok stan naszej planety ulega pogorszeniu wystarczy sekunda by zmieniło się na niej życie jakie znamy, wystarczą godziny by zmienić bieg historii, ale potrzeba wielu lat by naprawić błędy jakie Jej wyrządziliśmy, dlatego też wspólnie musimy zawalczyć o przyszłość naszej planety. Jeśli jest dla niej jakaś nadzieja to właśnie Wy najmłodsi członkowie społeczeństwa. Celem Światowego Dnia Ziemi jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię, celebrujmy je nie tylko 22 kwietnia, ale przez cały rok. Jako dodatek i urozmaicenie przygotowałam dla Was kilka linków z filmami dotyczącymi dziejów Ziemi, eko – zadania na cały rok oraz dla chętnych wychowanków instrukcję wykonania kwiatka – Ziemia.

 

 
Instrukcja wykonania kwiatka – Ziemia:
Aby wykonać kwiatek – Ziemia potrzebujecie: słomki papierowe, klej, zielony i niebieski flamaster, papierowe foremki do babek, kartę zielone papieru oraz szablon ziemi, który Wam załączam poniżej.

Pomalujcie szablon Ziemi    

                    

Z zielonej kartki papieru wytnijcie liście

Papierową foremkę złóżcie na 5 części, a następnie zaokrąglicie nożyczkami brzegi foremki, aby powstał płatek.

Rozłóżcie foremki

Sklejcie dwie papierowe foremki ze sobą, na środek przyklejcie pomalowany szablon Ziemi, do słomki przyklejcie dwa liście, a następnie przyklejcie słomkę do płatków kwiatka i gotowe.

Materiały przygotowała Elwira Bukowiecka.

22 KWIETNIA 2020 – ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Święto naszej planety obchodzone jest w kwietniu. Najczęściej upamiętniają je uczniowie z różnych szkół. Sadzą oni wtedy symboliczne drzewka lub zbierają śmieci z zielonych terenów. W tym roku Światowy Dzień Ziemi przypada 22 kwietnia. Tegorocznym hasłem jest: Działanie na rzecz klimatu, niestety będzie obchodzony bardzo skromnie, a w zasadzie tylko za pomocą Internetu. Poniżej chciałbym Wam przedstawić troszkę historii tego święta i kilka ciekawostek. To wyjątkowe święto znane jest również pod nazwą Międzynarodowy Dzień Ziemi lub Światowy Dzień Ziemi. Obchodzenie go ma na celu dbanie o środowisko, a także głoszenie postaw ekologicznych i wdrażanie ich w życie społeczeństwa. Zdecydowanie jest to najbardziej ekologiczne święto całego świata. Ludzie jednoczą się ze sobą i chcą ratować naszą planetę. Ten dzień szczególnie obchodzony jest w szkołach. Pedagodzy przygotowują specjalny materiał związany z tym tematem. W niektórych szkołach organizowane są wtedy olimpiady przyrodnicze, konkursy z okazji Dnia Ziemi lub część klas wybiera się ze swoim wychowawcą na spacer. Może być to spacer rekreacyjny lub taki, podczas którego uczniowie dbając o planetę zbierają śmieci, które porozrzucane są po terenach zielonych lub chodnikach. Jest to bardzo ładny gest, który z pewnością wiele pokazuje i daje do myślenia. W niektórych miejscach ludzie chcąc zrobić coś dla naszej planety sadzą drzewka. Dodatkowo w czasie obchodów wiele stowarzyszeń ekologicznych organizuje również konferencje czy manifestacje. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić wszystkich ludzi jak bardzo ważne jest dbanie o planetę, a także chcą pokazać jak wiele zagrożeń i zanieczyszczeń źle na nią wpływa. Początki obchodów Święta Ziemi obchodzone były w Stanach Zjednoczonych. W późniejszym czasie przykład z Amerykanów wzięły również inne kraje, dlatego jest tak popularnym i ważnym świętem, nawet w Polsce. Na koniec mamy dla Was kilka ciekawostek ze świata, które związane są z Dniem Ziemi:
 • w 2012 roku w Chinach, podczas Dnia Ziemi ponad 100 tys. osób aby zaoszczędzić paliwo i zadbać o środowisko jeździli rowerami;
 • w 2020 roku będziemy obchodzić Święto Ziemi po raz pięćdziesiąty;
 • w 30. rocznicę obchodów Międzynarodowego Święta Ziemi ambasadorem akcji został aktor Leonardo DiCaprio;
 • w 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi, a jego pierwsze obchody miały miejsce w 2010 roku.
National Geographic porównuje prognozy na przyszłość dla poszczególnych miast do warunków, jakie obecnie występują w innych częściach świata.
Przyglądając się mapie, może okazać się, że każdy, kto kiedykolwiek rozważał zamieszkanie „na stare lata” w Palermo, prawdopodobnie powinien przemyśleć swój plan ponownie. Bowiem za 50 lat w sycylijskim miasteczku może zastać nas pogoda, panująca obecnie w oddalonym o tysiące kilometrów Jinjing w Chinach! Włoski klimat odnaleźć będzie można natomiast w Londynie, ponieważ tam w 2070 r. mogą zapanować warunki, jakimi dziś raczy nas toskańska miejscowość Sovicille.
Z przewidywań ukazanych na mapie wynika też, że Abu Dhabi również lepiej odwiedzić zawczasu. Przy dalszym wzroście emisji gazów cieplarnianych pustynny klimat obezwładni to miasto z przyszłości – liczba dni w roku, w których temperatura wzrośnie powyżej 35˚C podskoczy z 173 do 233 dni! Co oznacza dwa dodatkowe miesiące upałów w ciągu roku.  Tymczasem w Hanoi, największym mieście i stolicy Wietnamu, klimat zmieni się tak bardzo, że obecnie wśród miast świata nie znajdzie się odpowiednika warunków, jakie będą panować tam w przyszłości. Na mapie odnajdziemy również polskie miasta m.in. Warszawę, Wrocław, Łódź, Kraków czy Gdańsk. Choć to ostatnie może nie zmienić się w znaczny sposób, susza zagrażająca Warszawie z pewnością wpłynie na miasto i jego mieszkańców w znacznym stopniu.
Na szczęście mapa prezentowana przez National Geographic przedstawia tylko jeden ze scenariuszy przyszłości naszej planety – ten najgorszy, choć prawdopodobny. Warto pamiętać, że istnieje parę innych dróg, które możemy obrać już teraz, by nie doprowadzić do urealnienia tej katastroficznej wizji przyszłości. Jednak to wszystko zależy od nas. Od tego, czy zdążymy okazać Ziemi szacunek i miłość na czas.
Materiał przygotował Mariusz Dróżdż.

Wirtualna wycieczka

Obecna sytuacja nie pozwala nam podróżować. Siedzimy w domu i niestety nie wiemy , kiedy będziemy mogli udać się na jakąś wycieczkę. Ale nie martwcie się , mam dzisiaj dla Was propozycję podróży , podróży niezwykłej , bo wirtualnej.
 Zaczynamy od wirtualnego spaceru  po posiadłości i ogrodach Cloude’a Moneta, oto link:
Kolejny przystanek w naszej wirtualnej wycieczce to Musee d’Orsay, Paryż. Zobaczycie tu imponującą kolekcję impresjonistów, link do wystaw i kolekcji poniżej:
Teraz coś dla wielbicieli mody: Kioto Costume Institute. Możemy podziwiać tu rozwój mody od XVIII wieku. Link poniżej:
Kolejne ciekawe miejsce, które odwiedzimy to National Gallery of Art, Waszyngton. Wśród wystaw dostępnych online możemy podziwiać: Historię amerykańskiej mody oraz wystawę malarstwa Vermera. Link do muzeum poniżej:
Może chcieliście kiedyś zobaczyć Luwr? Zapraszam i podaję link do tego muzeum:
https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne
Teraz nasza wycieczka przenosi się do Polski. Zapraszam do muzeum w Czarnolesie. Oto link: https://www.cyfrowyczarnolas.pl/spacer/muzeum_czarnolas.html
A teraz przenieśmy się do Muzeum Pana Tadeusza. Link poniżej:
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/do-zobaczenia/
 
 Na zakończenie polecam odwiedzić niezwykłą stronę, gdzie będziecie mogli udać się w podróż dookoła świata, zobaczyć najpiękniejsze miejsca na naszej planecie. Link do strony:
https://www.airpano.com/
Życzę miłej podróży i niezapomnianych wrażeń!
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

Robimy własną książeczkę

Mam dzisiaj dla Was dwie propozycje na spędzenie wolnego czasu. Starszych czytelników zachęcam do rozwiązania quizu : Jakim typem czytelnika jesteś? Znajdziecie go w Internecie pod linkiem : https://samequizy.pl/jakim-typem-czytelnika-jestes/
Dla młodszych mam inną ciekawą propozycję. Co byście powiedzieli na zrobienie własnej książeczki? To bardzo proste. Jest taka strona , gdzie możecie to zrobić. Musicie wejść na podany link: https://www.culturestreet.org.uk/activities/picturebookmaker/? i rozpocząć zabawę. Gdy wybierzecie zakładkę new book otworzy Wam się czysta książeczka, którą sami dalej tworzycie. Wybieracie tło, różne przedmioty, zwierzątka, które można powiększać , umieszczać w dowolny sposób i oczywiście dodajecie też napisy. Na koniec możecie zapisać swoją pracę. Zachęcam do tej kreatywnej zabawy. Jestem bardzo ciekawa, jakie macie pomysły i o czym będą wasze książeczki.
 
Materiał przygotowała Karolina Poturała

Wspomnienia z życia w internacie.

Witamy serdecznie wychowanków internatu.
Wiosna coraz bardziej okrywa świat zielenią, a wszyscy muszą niestety pozostać w domu.
Nie martwcie się, wrócą jeszcze wspólne spacery, gotowanie, rozmowy, dekorowanie i inne plastyczne działania. Musimy tylko być cierpliwi.
Nie wiemy, jak Wy, ale my bardzo za Wami tęsknimy i dlatego przesyłamy Wam trochę wspomnień, zatrzymanych na fotografiach.
Gdy tylko zaczniemy znów spędzać czas wspólnie, uzupełnimy nasz album zdjęć o nowe przeżycia zatrzymane w kadrze.
Pozdrawiamy Was serdecznie. Do zobaczenia.
Materiał przygotowały Ewa Wichrowska i Elwira Bukowiecka.

Jak sobie radzić ze stresem?

Ludzie w XXI wieku  narażeni są na życie w ciągłym biegu, choć dziś czujemy się tak naprawdę jakby Świat stanął w miejscu, to i tak wszyscy bez względu na sytuację jesteśmy narażeni na  STRES.   Każdy z nas na pewno go zna i miał bądź ma z nim do czynienia, może nawet w tym momencie, gdy znaleźliśmy się w wyjątkowej dla nas wszystkich sytuacji wystąpienia realnego zagrożenia zdrowotnego. Nagle w naszym życiu zaistniał nowy bodziec stresowy, o którym wcześniej nawet nie myśleliśmy, a który obecnie nałożył się na nasze dotychczasowe zmartwienia i problemy, dodatkowo zaburzając codzienny rytm życia każdego z nas. Mamy różną zdolność przystosowania się do tej nowej rzeczywistości i wielu z nas ma trudności, by sobie z nią poradzić. Zawsze, gdy jesteśmy poddawani przewlekłemu stresowi psychicznemu, ryzyko wystąpienia między innymi zaburzeń nastroju i zaburzeń lękowych, lecz także innych dolegliwości, znacząco rośnie. Dlatego też, w tym artykule chciałabym Wam przedstawić kilka wskazówek jak sobie radzić ze stresem.
 1. Usiądźcie i zastanówcie się co wpływa na Wasze stresujące myśli. Tylko spokój jest Was  w stanie uchronić od popadania w paranoje. Pamiętajcie, aby regulować swój oddech.
 2. Posłuchajcie muzyki.To ona pozytywnie wpływa na Wasz cały układ nerwowy. Włączenie swojej ulubionej piosenki może przynieść Wam ukojenie.
 3. Bądźcie aktywni! Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na cały Wasz organizm. Wiadomo to nie od dziś. Ruch ma pozytywny wpływ nie tylko na sferę fizyczną, ale i na psychikę. Dzięki niemu możecie zapomnieć chociaż na chwilę o problemach.
 4. Skorzystajcie z pomocy – rozmowa z bliską osobą jest w stanie zmienić Wasze nastawienie i podnieść Was na duchu. 
 5. Wysypiajcie się! Brzmi dziwnie, ale jednak działa.  Sen jest jedną z najbardziej potrzebnych rzeczy w Waszym życiu i nie możecie tego zaniedbywać! 
 6. Zróbcie coś co Was uszczęśliwia.Dajcie się porwać chwili. Czasami takie proste i banalne rzeczy, o których zapomnicie na co dzień, są w stanie diametralnie poprawić humor, sprawić, że przestaniecie się zamartwiać i przejmować.
 7. Pijcie dużo wody oraz odpowiednio się odżywiajcie.  To jak się odżywiacie ma wpływ na całe Wasze życie.
 8. Uśmiechajcie się. Jeden duży uśmiech może Wam dać niesamowicie dużo energii oraz kopa motywacji!
 
Filmy przedstawiające czym jest stres i jak sobie z nim radzić.
Materiał przygotowała  Elwira Bukowiecka

Maseczka ochronna – własnoręczne wykonanie

Witam serdecznie wszystkich wychowanków. W kolejnym materiale chciałbym zachęcić Was do tego abyście spróbowali własnoręcznie zrobić sobie maseczkę ochronną. W związku z zaleceniami ministra takie maseczki praktycznie musimy używać wszędzie i to pewnie przez jeszcze długi czas wiec fajnie będzie posiadać umiejętność zrobienia sobie takich maseczek w domu, według własnego kroju czy materiału. Takowe maseczki można zrobić według niżej podanego schematu dodając oczywiście dużo własnej inwencji twórczej. Poproście starszą siostrę lub kogoś dorosłego i zabieramy się do działania. Mam nadzieję że miło wypełnicie sobie wolny czas i przy okazji będziecie mieć mega satysfakcje z własnoręcznie wykonanej maseczki ochronnej.  
 
 1. Wytnij dwa prostokąty z bawełny o wymiarach 25×15 cm. Użyj ciasno tkanej bawełny, np. z prześcieradła lub T-shirta. Ułóż dwa prostokąty na sobie.
 2. Odmierz 60 mm z wysokości dłuższego boku i załóż do środka – z góry i z dołu. Przeszyj obie krawędzie. Z wysokości krótszego boku odmierz po 1,3 cm i zagnij do środka. Przeszyj tak, by zostało miejsce na gumkę.
 3. Przewlecz gumkę przez wolną przestrzeń powstałą po zszyciu krótszych boków. Zawiąż końce gumki.
 4. Umieść wiązanie gumki wewnątrz materiału. Dopasuj maseczkę do twarzy lekko zbierając krawędzie. Zszyj rogi maseczki z gumką tak, by materiał utworzył delikatną harmonijkę. Gotowe!

Materiał przygotował Mariusz Dróżdż.

Bajka zachodniosłowiańska

Niestety nadal nie możemy spotkać się w naszej szkolnej bibliotece. Brakuje mi naszych rozmów i wspólnego czytania. Żeby uprzyjemnić Wam tę rozłąkę przygotowałam do poczytania bajkę starosłowiańską. Życzę miłej lektury!
 
Bajka o zaczarowanym szczupaku
Żyła pewna macocha, która miała córkę i pasierbicę, Kachnę. I, jak to zwykle bywa, swojej córce dogadzała, a pasierbicy nie lubiła. Ta zaś za panią matką również Kachnie dokuczała. Pewnego razu mówi macocha do tej sieroty:
– Weź zaraz kosze, idź do rzeki, nałap ryb, a pamiętaj, żebyś wrócił nim słonko zajdzie, bo jak nie, to mnie popamiętasz!
A tam niedaleko za wsią płynęła rzeka. Poszła dziewczyna nad rzekę, płacze, bo nie wiem, jak tych ryb nałapać, aż tu z wody wygląda szczupak. Łuska na nim błyszczy, ludzkim głosem pyta:
– Czemu płaczesz?
Kachna wszystko opowiedziała o macosze i płacze dalej. On na to:
– Przestań płakać, połóż się i zaśnij. Pomogę ci w kłopocie, bo wiem o tobie, że jesteś dobra dla wszystkiego stworzenia. Nie wolno ci tylko nikomu mówić o tej pomocy.
Kachna położyła się pod lipą i usnęła, a jak się obudziła, widzi, że jej kosze są już pełne ryb. Sama sobie nie wierząc, podeszła do pierwszego kosza, dotknęła go, a kosz zaraz sam poszedł w stronę Kasinej chałupy. Dotknęła drugiego i trzeciego – to samo. Macocha akurat wyglądała oknem; jak zobaczyła, co się dzieje, wpadła w złość i woła:
– Toś ty taka mądra?! A kto ci ryb nałapał?
Ale Kachna nic na to.
Macocha znów dała jej robotę:
– Włóż teraz w te kosze brudną bieliznę, idź do wody, upierz, wysusz i wymagluj! Masz na to czas do wieczora, nim słonko zajdzie, żebyś mi tu była z powrotem!
Dziewczyna zabrała kosze nad rzekę i płacze, a tu znów wychodzi z wody ten sam szczupak i pyta:
– Czemu płaczesz?
Kachna opowiedziała mu wszystko i płacze dalej. Szczupak mówi:
– Przestań płakać, połóż się pod lipą i śpij!
Kachna położyła się pod lipą na trawie i zasnęła, a kiedy się obudziła, patrzy – bielizna czysta, równo poskładana i wymaglowana leży już w koszach. Dotknęła ręką jednego kosza, drugiego i zaraz wszystkie same powędrowały do chałupy.
Macocha stała na progu; jak zobaczyła upraną bieliznę, zakipiała od złości i tak powiada:
– Masz tu dziurawą łyżkę, idź do rzeki i nie wracaj prędzej do domu, dopóki tą łyżką nie nabierzesz pełnej konewki wody.
Co było robić? Wzięła łyżkę i konewkę, idzie nad rzekę i płacze. Ale macocha była ciekawa, kto tam Kachnie pomaga, wybiegła z chałupy i po cichu skrada się za dziewczyną, żeby na własne oczy zobaczyć, co też się tam będzie działo.
Jak dziewczyna zaczęła dziurawą łyżką nabierać wody do tej konewki i nisko się schyliła, wtedy macocha podeszła do niej z tyłu i chciała strącić ją do rzeki. W tej chwili szczupak jednym susem wyskoczył z wody i popchnął babę, że sama wpadła do głębi. Szczupak strząsnął z siebie łuskę i przemienił się w ślicznego królewicza.
Potem ożenił się z Kachną, wyprawili wspaniałe wesele i żyli długo i szczęśliwie.
 
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

Garść dowcipów na poprawę humoru.

Wasza rozłąka ze szkołą trwa już dosyć długo. Na pewno bardzo tęsknicie i może czasami jest Wam smutno. Dlatego na poprawę humoru przygotowałam dziś kilka dowcipów. Może wywołają one na Waszej twarzy chociaż malutki uśmiech. Zachęcam do czytania.
– Dlaczego ciągle spóźniasz się do szkoły? – pyta nauczycielka Jasia. – Bo nie mogę się obudzić na czas… – Nie masz budzika? – Mam, ale on dzwoni wtedy gdy śpię.    
 
– Jeden przedszkolak mówi do drugiego: – U mnie modlimy się przed każdym posiłkiem. – U mnie nie. Moja mama bardzo dobrze gotuje…    
 
– Mamo… kup mi małpkę. Proszę!
– A czym Ty ją będziesz karmił synku?
– Kup mi taką z Zoo, ich nie wolno karmić…
 
– Małgosiu – pyta mama córeczkę – dlaczego nie myjesz ząbków?
– Bo mi się mydełko w buzi nie mieści!
 
– Nauczyciel na lekcji polskiego pyta się Stasia: – Jaki to czas? Ja się kąpię, ty się kąpiesz, on się kąpie… – Sobota wieczór, panie profesorze.  
 
Na lekcji przyrody nauczycielka pyta: – Jasiu, co wiesz o jaskółkach? – To bardzo mądre ptaki. Odlatują, gdy tylko rozpoczyna się rok szkolny!    
Mama tłumaczy Jasiowi: – Trzeba być grzecznym, żeby pójść do nieba! – A co trzeba zrobić, żeby pójść do kina?    
Przychodzi Jasiu do domu ze szkoły i krzyczy: – Mamo, mamo dzisiaj zrobiłem dobry uczynek. – No to mów. – Koledzy podłożyli pineskę szpicem do góry na krześle nauczyciela… już miał… siadać kiedy ja odsunąłem krzesło…
 
– Nauczyciel polecił uczniom napisać wypracowanie na temat: „Jak trzeba się uczyć?”.
Jasio napisał:
– „Im więcej się człowiek uczy, tym więcej umie.
– Im więcej umie, tym więcej zapomina.
– Im więcej zapomina, tym mniej umie.
– Im mniej umie, tym mniej zapomina. Więc po co się uczyć?!”.
 
Mamo, choinka się pali! – woła Jasio z pokoju do matki zajętej w kuchni.
– Choinka się świeci, a nie pali – poprawia matka.
Za chwile chłopiec krzyczy: – Mamo, mamo, firanki się święcą!
 
 Ojciec z córką zwiedzają muzeum. Przed posagiem Wenus z Milo ojciec zauważa: – No i widzisz, córeczko, do czego doprowadza obgryzanie paznokci?
 
Mama pyta się Jasia:
– Jasiu, jaki przedmiot w szkole najbardziej lubisz?
– Dzwonek, mamo.
 
 Mama pyta synka:
– Jasiu, jak się czujesz w szkole?
– Jak na komisariacie: ciągle mnie wypytują, a ja o niczym nie wiem.
 
Mała dziewczynka właśnie skończyła mówić wierszyk.
– Czy lubisz recytować wierszyki? – pyta jeden z gości .
– Nie, ale mama zawsze mnie do tego zmusza, kiedy chce, żeby goście wreszcie poszli do domu…
 
 Pani na lekcji biologii pyta:
– Jasiu, powiedz mi ile pies ma zębów.
– Pies – odpowiada Jaś – ma cały pysk zębów.
 
– Zabraniam ci używania brzydkich słów. – strofuje ojciec syna. – Ależ tato, tych słów używał Mikołaj Rej! – Już więcej się z nim nie baw!
 
 Dumny ojciec do synka: – Bocian przyniósł ci siostrzyczkę, chcesz ja zobaczyć?
– Później – pokaż mi najpierw bociana.
Materiał przygotował Karolina Poturała.

 

Wielkanocne  dekoracje

Wielkanoc zbliża się do Was wielkimi krokami, nie mogę pozwolić na to aby w Waszych domach zabrakło wielkanocnych dekoracji, dlatego też przedstawiam Wam dwa pomysły na wykonanie wielkanocnego zająca i kurczaka z plastikowej łyżki.
Potrzebne materiały: plastikowe łyżki, czerwona  kartka bloku technicznego, czarny, żółty flamaster, waciki kosmetyczne, patyczki do uszu, żółte piórka, farba plakatowa, plastikowe oczka, bądź oczka wykonane samodzielnie z białej kartki papieru i czarnego flamastra, malutkie kolorowe pomponiki na noski, klej uniwersalny.
Wykonanie tych ozdób wielkanocnych  jest niezwykle oryginalne , a jednocześnie bardzo łatwe w przygotowaniu. Zaczynamy więc od wielkanocnego królika: na białą plastikową łyżeczkę naklejamy nos z pomponika i  oczy, czarnym flamastrem dorysowujemy wąsy i buzię. Uszy wycinamy z wacika kosmetycznego i przyklejamy je z tyłu łyżki. Do wykonania brzuszka zająca również wykorzystujemy wacik kosmetyczny. Zająca przystrajamy kokardą. Przedstawiam Wam również kilka innych propozycji wielkanocnych zajączków.
 
A teraz zabieramy się za wielkanocnego kurczaczka: plastikową łyżeczkę malujemy żółtą farbą plakatową, bądź żółtym flamastrem czekamy aż wyschnie,  a następnie doklejamy oczy i dziób wycięty z czerwonej kartki papieru.  Z tyłu łyżeczki przyklejamy żółte piórk i gotowe. Drugą propozycję wykonania kurczaka wielkanocnego z białej łyżeczki robimy jak wyżej. Tak wykonane zające i kurczaki z łyżki możecie wykorzystać na kilka sposobów: wbić w doniczkę, postawić na półce, bądź udekorować stół wielkanocny.
Oprócz miłej zabawy, życzę Wam również zdrowych i mimo wszystko pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych nadziei, wiary i miłości.
Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.

 

7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest co roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 r. daje nam unikalną możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie. W 2020 roku hasłem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest wsparcie pielęgniarek i położnych. Jest to dzień, w którym obchodzimy pracę pielęgniarek i położnych, podkreślamy aktualny status pielęgniarstwa na całym świecie oraz przypominamy światowym liderom o kluczowej roli, jaką odgrywają w utrzymaniu zdrowia na świecie podczas wybuchu epidemii lub zagrożenia. Praca pielęgniarek i położnych jest służbą życiu i zdrowiu ludzkiemu, każdego dnia są gotowi do poświęceń niosąc pomoc każdemu człowiekowi bez względu na rasę, wyznanie religijne, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne różnice.  Stoją na pierwszej linii walki z COVID – 19 zapewniając wysokiej jakości, pełne szacunku leczenie i opiekę prowadząc dialog społeczności oparty na zaufaniu. W tym Międzynarodowym Roku Pielęgniarki i Położnej Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla aktualny status pielęgniarstwa na całym świecie i wzywa do wsparcia, aby zapewnić każdemu potrzebną opiekę zdrowotną.
Dlatego też nie bądźmy obojętni wykażmy pielęgniarkom i położnym wdzięczność za ich pracę,  podziękujmy im za to, co robią, aby zachować zdrowie, wezwijmy lokalnych liderów, aby zrobili więcej, aby wesprzeć ich oraz dokonać inwestycji, które pozwolą im w pełni wykorzystać swój potencjał. Zróbmy wszystko, aby powszechna opieka zdrowotna stała się rzeczywistością wszędzie. Okażmy szacunek pielęgniarką, położnym i innym pracownikom służby zdrowia podziękujmy im za ogromny wkład pracy w tym trudnym dla nas wszystkich czasie walki z COVID – 19 dają z siebie wszystko, aby zapewnić pomoc medyczną wszystkim potrzebującym. DZIĘKUJEMY!!!
Materiał Przygotowała Elwira Bukowiecka.
 

Książki o Wielkanocy i wielkanocne historie dla dzieci.

Przygotowałam dzisiaj piękne opowiadanie wielkanocne autorstwa br. Tadeusza Rucińskiego pt. Gdzie jest baranek? Zachęcam do czytania. Poniżej podaję propozycje książek o tematyce wielkanocnej oraz linki do stron z innymi ciekawymi wielkanocnymi historiami do poczytania.
https://bibleforchildren.org/languages/polish/stories.php
http://naszebajki.pl/pl/listaBajekTematycznych.aspx?kid=32&lnk=Bajki_na_Wielkanoc&lnk2=Bajki+na+Wielkanoc&kid2=32
 
GDZIE JEST BARANEK?!
 
 Od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Wielkanocnej ministranci mają mnóstwo pracy w kościele. Ileż się wtedy trzeba natrudzić, ilu nowych rzeczy trzeba się nauczyć? W Wielką Sobotę Marek od rana był już w kościele. Biegali z Kajtkiem tak przejęci, że całkiem zapomnieli przyklękać przed Hostią w monstrancji. Jakby tam Pana Jezusa już nie było i jakby została tylko Jego zimna gipsowa figura. Potem stali ze strażakami na warcie przy Bożym grobie, zapatrzeni w hełmy i halabardy. W końcu weszli zmęczeni do pokoju nazwanego ciemnicą, usiedli i zasnęli. Dziwne, ale mieli taki sam sen: że spotkali na łące małego białego baranka, na którego rzuciły się jakieś psy, kruki, gawrony Chcieli go ratować, lecz zlękli się gromady drapieżników. Te w końcu go zostawiły, ale baranek umierał cały we krwi. Podeszli do niego i obaj zaczęli płakać tak bardzo, jakby nie tylko baranek, ale cały świat umarł na amen. Chcieli go zanieść do kościoła, ale on im nagle gdzieś zniknął. I wtedy obaj się przebudzili, obaj z tym samym pytaniem: Gdzie jest baranek?! Lecz wszędzie było ciemno jak w grobie.
Zlękli się, że naprawdę wszystko umarło wraz z barankiem i rozpłakali się w głos. Zaczęli  szukać po omacku, pytając: Gdzie jest baranek? I nagle w kącie ich oczom ukazało się światło tak jasne, że nie mogli patrzeć. Tuż przed sobą zobaczyli świetlistą monstrancję z Hostią, a pod nią figurkę Baranka – takiego samego jak ten ze snu. I wtedy obaj uklękli tak pięknie i nisko, jak nigdy.
Klęczeli tak i klęczeli, aż ksiądz wziął monstrancję z Panem Jezusem, a w kościele zabrzmiało głośne i radosne Alleluja. Chłopcy podnieśli umorusane twarze, a w ich oczach błysnęło coś złotego i radosnego jak czerwona chorągiewka Baranka z krzyżykiem. Wstali i śpiewali ze wszystkimi najgłośniej, jak umieli. Potem, gdy wracali do domu, Marek powiedział do Kajtka:
– Wiesz, ten sen, ten baranek, ta ciemność… to Pan Jezus dał nam znak, że On tu jest NAPRAWDĘ ŻYWY, tylko myśmy to przegapili.
 1. Tadeusz Ruciński FSC – redaktor naczelny miesięcznika dla dzieci „Anioł Stróż”, autor licznych artykułów i książek, brat szkolny, wychowawca, katecheta, rekolekcjonista, podśpiewujący gawędziarz i bajarz.
 Książki o tematyce wielkanocnej, które polecam:
Jezus zmartwychwstał. Dzieci Świętują Wielkanoc Barbary Gallizioto historia Mateusza i Racheli, dwójki hebrajskich dzieci, które są świadkami ostatnich dni życia Jezusa.
Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści Renaty Piątkowskiej – to zbiór opowieści o tym, skąd się biorą niektóre zwyczaje wielkanocne.
Opowieść o zbawieniu świata Beaty Andrzejczuk -to opowieść o tym, jak mały Jaś uczestniczy w niezwykłej drodze krzyżowej.
Opowiedz mi mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne Anny Jankowskiej -w tej książce znajdziemy rozmowy mamy z córką o znanych i tych zapomnianych tradycjach wielkanocnych.
Na koniec znany wszystkim i bardzo lubiany Franklin. Tym razem trochę zabawy z naklejkami i zgadywankami o tematyce wielkanocnej.
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

 

JAK UCZYĆ SIĘ SZYBKO I EFEKTYWNIE…

 EFEKTYWNA NAUKA – czyli skuteczne uczenie się z wykorzystaniem optymalnych środków, nakładów czasu oraz stosunkowo małym wysiłkiem. Aby poprawić swoją efektywność w tym obszarze, można stosować różne techniki wspierające zapamiętywanie i przyswajanie wiadomości. Warto również zadbać o odpowiednie otoczenie, optymalny dla nas czas nauki oraz właściwe nastawienie.
JAKIE TECHNIKI EFEKTYWNEGO UCZENIA SIĘ WARTO WDROŻYĆ W ŻYCIE?
 1. Przygotowanie przed rozpoczęciem nauki– czyli zapewnienie komfortowych warunków otoczenia; warto uwzględnić tutaj ergonomiczne stanowisko nauki (najlepiej stolik lub biurko z wygodnym krzesłem, nigdy nie miejsce, kojarzone przez mózg z relaksem np. łózko) oraz odpowiednie oświetlenie. Miejsce, w którym się uczymy powinno być „wolne od rozpraszaczy”, w szczególności urządzeń elektronicznych, które odciągają naszą uwagę i pochłaniają czas. Należy również zadbać o dostęp świeżego powietrza, które dotleni nasz umysł. W etapie przygotowywań warto również przyszykować wszystkie potrzebne materiały i narzędzia do nauki, tak by bez problemu były pod ręką i można było wygodnie z nich korzystać.
 2. Aby nauka była rzeczywiście efektywna, musimy mieć odpowiednie do niej nastawienie– trudno będzie nam się skupić na danym zagadnieniu, jeśli nie będziemy w ogóle mieli chęci do nauki. Powinniśmy być zmotywowani i mieć dobre samopoczucie, co przełoży się na naszą efektywność.
 3. Znalezienie własnego stylu nauki, w którym najlepiej się czujemy– każdy może mieć swój sposób przyswajania wiedzy, który działa dla niego najlepiej. Może to być zapisywanie wszystkich informacji w formie litego tekstu, nagrywanie treści, których musimy się nauczyć, czy podkreślanie kolorem istotnych wiadomości. Musimy określić, co usprawnia proces uczenia się w naszym przypadku i stosować ten czynnik za każdym razem, gdy pogłębiamy naszą wiedzę.
 4. Robienie przerw– efektywne są krótkie 5 minutowe, które pomagają „odetchnąć” i usystematyzować nową wiedzę oraz drzemki energetyczne (maksymalnie 40 minut; nie należy jednak stosować ich zbyt często w ciągu dnia). W przerwach można również pójść na krótki spacer lub wykonać lekkie ćwiczenia. Ważny jest również dłuższy sen w nocy, podczas którego wszystkie nowe informacje zostają uporządkowane.
 JAKIE METODY UCZENIA SIĘ WARTO STOSOWAĆ?

a) Mapa myśli– popularna technika, opierająca się na kreatywnym notowaniu i szukaniu powiązań i skojarzeń między danymi hasłami.

b) Powtarzanie– najprostszy sposób na zapamiętywanie; aby informacje na stałe pozostały w naszym umyśle, musimy przejść przez proces powtarzania – zaraz po zakończeniu nauki, po kilku godzinach, na drugi dzień, trzy dni później, tydzień później, dwa tygodnie później, miesiąc później, trzy miesiące później, pół roku później. Cykliczne odświeżanie informacji pozwoli je utrwalić.

c) Szybkie czytanie– usprawnia pracę mózgu, poprawia jego wydajność oraz pozwala na przyswajanie wiadomości w szybkim tempie.

d) Tworzenie historii– czyli szukanie skojarzeń pomiędzy przyswajaną wiedzą, a wiedzą, którą już posiadamy lub informacjami sformułowanym w bardziej przystępny dla nas sposób.

g) Metoda pierwszych liter– tutaj z kolei tworzymy logiczne zdanie, w którym każdy wyraz zaczyna się na literę odpowiedniego kolejnego wyrazu, jaki chcemy zapamiętać. Przydatna przy zapamiętywaniu kolejności np. planet w układzie słonecznym.

h) Rymowanki, wierszyki, piosenki– popularna i przyjemna metoda zapamiętywania, opierająca się na zmyśle słuchu.

Mam nadzieje ze poznane techniki przydadzą się i sprawią, że uczenie stanie się bardziej przyjemne i przede wszystkim skuteczne a także będzie Wam zajmować znacznie mnie czasu niż dotąd. Miłej i przyjemnej nauki więc życzę.
Materiał przygotował Mariusz Dróżdż

 

Co czytać ? Polecane książki dla dzieci i młodzieży.

Kiedy mamy trochę wolnego czasu lub nudzimy się siedząc w domu, warto sięgnąć po dobrą książkę. Co poczytać? To pytanie nurtuje niejednego.
W związku z tym, że  nie możecie teraz przyjść po poradę do biblioteki szkolnej, postanowiłam zaprezentować dwie naprawdę świetne książki dla dzieci i młodzieży, które warto przeczytać. Obie zebrały bardzo dobre recenzje. Znajdziecie w nich świetne historie i ciekawych bohaterów. Polecam!
 
    Piraci Oceanu Lodowego
   autor: Frida Nilsson
                                                Trzymająca w napięciu, pełna
                                                przygód i wzruszeń powieść o
                                                strachu i odwadze.
 
                                                                            Dziesięcioletnia Siri wyrusza w
                                                                             niebezpieczną , niezwykłą i magiczną
                                                                             podróż w poszukiwaniu młodszej siostry.
 
Chłopiec, dziewczynka i mur
autor: Ulf Stark
ilustracje: Anna Höglund
Poruszająca opowieść o pomysłowości Adhama, wierszach Sulafy i tęsknocie.
Adham widzi mur każdego ranka,
kiedy wygląda przez okno.
I codziennie ma nadzieję, że muru nie będzie.
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

 

Domowe laboratorium

Obecna sytuacja zapewne jest dla Was wszystkich niewątpliwie trudna, dlatego też dla  urozmaicenia Wam tego czasu przesyłamy kilka pomysłów na domowe eksperymenty, które wykonacie w kilka chwil. W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy też trudności w wykonaniu doświadczenia możecie wspomóc się filmikiem, przedstawiającym  wykonanie doświadczenia krok po korku. Pamiętajcie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Powodzenia  !!!
 1. Cukierkowa tęcza
Potrzebujesz: biały talerz, opakowanie kolorowych cukierków i odrobina wody.  Układamy cukierki na talerzu tak, aby utworzyły koło następnie polewamy wodą , czekamy chwilkę i …. gotowe.
 1. Kolorowa mieszanka
Ten eksperyment pokaże Wam w jaki sposób  mieszając podstawowe kolory  stworzycie inne. Potrzebujesz: słoik, wodę, oliwę oraz barwniki do żywności. Do słoika wlewasz wodę, tak aby zajmowała ½  słoika. Następnie barwisz ją . Pozostałą część słoika uzupełniasz oliwą i dodajesz drugi kolor. Zakręcasz słoik. Wstrząsasz z całych sił sam widzisz, że kolory się mieszają , a następnie wracają na swoje miejsce. 
 1. Malowanie na mleku
Potrzebujesz: głęboki talerz, mleko, barwniki spożywcze, troszkę płynu do naczyń i patyczek kosmetyczny. Nalewasz mleko na talerz , następnie robisz w nim plamki z dowolnych kolorów barwników spożywczych. Patyczek kosmetyczny zwilżasz w płynie do naczyń i wkładasz go do mleka.
 1. Dmuchanie balonu octem i sodą
Potrzebujesz: balon, butelkę plastikową, ocet winny , barwnik spożywczy oraz sodę oczyszczoną. Do balona wsypujesz odrobinę sody oczyszczonej ( za pomocą lejka, bądź uciętej butelki). Do pustej butelki wlewasz ocet winny i odrobine barwnika, następnie nakładasz balon na butelkę i obserwujesz jak się napełnia.
 1. Nurek Kartezjusza w butelce
Potrzebujesz: butelkę, barwnik do żywności najlepiej koloru niebieskiego, wodę i folię spożywczą.  Tniesz folię na kawałki formułując z niej coś na kształt meduzy. Do butelki wlewasz wodę i odrobinę barwnika . Umieszczasz meduzę w butelce , zakręcasz i gotowe.
Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.

 

Wielkanoc w poezji

Zbliża się Wielkanoc , jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt w roku. Aby wprowadzić się w świąteczny nastrój, warto sięgnąć po wielkanocną poezję. Napisano mnóstwo wierszy związanych tematycznie z Wielkanocą. Oto niektóre z nich:
Dzielenie się święconym jajkiem
Zadzwoniły już dzwony,
dzień nastał wesoły.
Pod święconym pieczywem
uginają się stoły.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leży jajko święcone
malowane farbami –
kto też dzisiaj tym jajkiem
będzie dzielił się z nami?

A więc ojciec i matka –
oni pierwsi najpewniej,
potem bracia i siostry,
i sąsiedzi i krewni,

Potem … nie wiem kto dalej,
a odgadnąć to sztuka
może jakiś gość z drogi
do drzwi chaty zapuka.

Może dziadziuś zgrzybiały,
co się modli w kościele?
To się także tym jajkiem
z biednym dziadkiem podzielę.

                                                                          Maria Konopnicka
Dzieci na Wielkanoc
Dzieci na Wielkanoc są inne niż zazwyczaj,
W dzieciach na Wielkanoc jest moc tajemnicza,
Dzieci na Wielkanoc
Wstają bardzo rano
I pytają: – Dlaczego dzwony tak głośno krzyczą?
Dzieci na Wielkanoc mają czerwone usta,
Czerwonymi ustami plotą różne głupstwa:
Czy strażak śpi na wieży,
Czy słońce to jest księżyc
I dlaczego hiacynty zaglądają w lustra.
Ty dzieciom na Wielkanoc odpuść wszystkie winy:
Że rozlały atrament, że zbiły słoiki –
Gdy tak smacznie śpią nocą,
Nie dziw, że we dnie psocą,
Że wciąż w ruchu są, jak małe listeczki brzeziny.
Ty także byłeś mały. To historia dawna,
Powiadasz. Ja rozumiem – dzisiaj nosisz krawat,
Parasol i notesik,
Ale gdyś jest wśród dzieci,
Czy nie jesteś znów dzieckiem, powiedz, czy nieprawda?
Widzisz, ten świat jest wciąż niedoskonały:
Jednym ciągle zbyt groźny, innym wciąż zbyt mały –
Ale wiedz: ciemne drogi,
Troski, trudy i trwogi –
Że dzieci, zawsze dzieci w nim opromieniały.
I jeszcze jedno cierpkie słówko jegomości
Podrzucę na odchodnym, z sympatii, z miłości:
Że gdy dzieciom, mój panie,
Zechcesz kropnąć kazanie,
Zaczynaj od kazania do własnych słabości.
Konstanty Ildefons Gałczyński
Wielkanocny pacierz
Nie umiem być srebrnym aniołem –
Ni gorejącym krzakiem –
Tyle Zmartwychwstań już przeszło-
A serce mam byle jakie.
Tyle procesji z dzwonami –
Tyle już alleluja –
A moja świętość dziurawa
Na ćwiartce włoska się buja.
Wiatr gra mi na kościach mych psalmy –
Jak na koślawej fujarce –
Żeby choć papież spojrzał
Na mnie – przez białe swe palce.
Żeby choć Matka Boska
Przez chmur zabite wciąż deski –
Uśmiech mi Swój zesłała
Jak ptaszka we mgle niebieskiej.
I wiem, gdy łzę swoją trzymam
Jak złoty kamyk z procy –
Zrozumie mnie mały Baranek
Z najcichszej Wielkiej Nocy.
Pyszczek położy na ręku –
Sumienia wywróci podszewkę –
Serca mojego ocali
ks. Jan Twardowski

Materiał przygotowała Karolina Poturała.

 

2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

 Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchody tego dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.
Słowo autyzm wywodzi się z języka greckiego: autos – znaczy „sam”. Autyzm to złożone zaburzenie związane z upośledzeniem zdolności odczytywania motywów innych ludzi, posługiwania się językiem i uczestniczenia w interakcjach społecznych. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych autyzm jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS.  
Do wczesnych objawów  autyzmu zalicza się: brak wspólnego pola uwagi, oglądania książeczek, brak kontaktu wzrokowego, nieharmonijny proces dominacji strony (oburęczność), brak umiejętności naśladowania ruchów i dźwięków np. kosi, kosi, pa, pa, zaburzenia snu, nadwrażliwość bądź niedowrażliwość słuchowa, nadwrażliwość bądź niedowrażliwość dotykowa, zaburzenia układu pokarmowego, ruchy stereotypowe,  brak reakcji na polecenia i na swoje imię.
W Polsce zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są u jednego dziecka na około 150 – liczba ta stale rośnie z uwagi tego, że autyzm należy do tzw. chorób cywilizacyjnych. Tempo rozwoju tej choroby jest zatrważające i mimo iż, wraz ze wzrostem ilości diagnozowanych osób, wzrasta również wiedza na temat przyczyn, objawów i metod terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu, świadomość społeczna na jego temat jest wciąż niewystarczająca. Dlatego też poznajmy, zrozummy i pomóżmy osobom z autyzmem, by mogły coraz lepiej funkcjonować w świecie, okażmy również wsparcie i jedność ich rodzinom. Gorąco polecam Wam niezwykle ciepły i poruszający film wart obejrzenia pt. „Życie animowane” oraz kilka linków przedstawiających ich codzienne życie.
 
Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.

 

Pisanki – kraszanki

Witajcie .Po raz kolejny podsunę Wam pomysł na wspólną, rodzinną zabawę.
Święta tuż, tuż. Czas przygotować kolorowe jajka.
Tylko nie używajcie gotowych farb, bo wtedy zabawa się nie uda.
Ugotujcie jajka tak:
 1. dwa pokrojone buraki zalej litrem wody i gotuj jajka , aż się zabarwią na czerwono
 1. posiekaną czerwoną kapustę zalej wodą i gotuj 40 minut. Do wywaru dodaj ocet, sól i zostaw w nim na noc ugotowane jaja. Rano będą fioletowe.

 2. posiekaj liście pokrzyw, młodego żyta, szpinaku i ugotuj z nich wywar. Włóż do niego jajka by nabrały koloru. Będą zielone.

 3. wsyp 2 łyżki kurkumy do litra wody,włóż jajka ugotowane na twardo i zostaw na 2 godziny. Będą żółte.

 Miłej zabawy.
Materiał przygotowała Ewa Wichrowska.

 

Aktywność fizyczna bez wychodzenia z domu

Ruch jest naturalną potrzebą każdego z nas, a odpowiednia aktywność ruchowa jest niezbędna dla zapewnienia prawidłowego rozwoju fizycznego, umysłowego, motorycznego i  społecznego. Najważniejszym powodem, dla którego warto uprawiać sport jest fakt, że pozytywnie wpływa na ogólny stan całego organizmu. Musimy pamiętać, że brak ruchu w codziennym życiu znacznie utrudnia nam jego funkcjonowanie. Dlatego warto pamiętać o sporcie na co dzień. Codzienna aktywność fizyczna to szereg korzyści zalicza się do nich między innymi poprawę ogólnego stan zdrowia – więcej energii, lepsze samopoczucie, zgrabniejsza sylwetka, sprawniejsze i silniejsze ciało, lepszy nastrój, lepszy sen; wpływa na utrzymanie prawidłowej wagi ciała – szybsze spalanie kalorii, wpływ na redukcję tłuszczu i poprawę sylwetki, poprawia nastrój – wzrost wydzielania się endorfin oraz serotoniny. Endorfiny to substancje, które uśmierzają odczuwanie bólu, serotonina natomiast odpowiada za poczucie zadowolenia, poprawia wydajność umysłową– zwiększa  zdolność zapamiętywania, lepsza koncentracja, zapobiega wielu chorobom – wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi,  reguluję przemianę materii,  obniża ryzyko powstania zaburzeń sercowo-naczyniowych,  obniża ciśnienie krwi,  zapobiega osteoporozie,  wzmacnia system  immunologiczny.
Zanim jednak przystąpimy do ćwiczeń, musimy pamiętać o prawidłowej rozgrzewce, aby nie nabawić się żadnej kontuzji, dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, znajdujących się w załączonych linkach.
Powodzenia!!!
 
Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.

 

Grzeczność na każdy dzień !!!

Dobre maniery – to nic innego, jak zachowanie społeczne właściwe według powszechnie przyjętych zasad, to grzeczność, kultura w kontaktach międzyludzkich.
Maniery są po prostu sposobem zachowania i traktowania innych. Dobre maniery świadczą o szacunku i wrażliwości na potrzeby innych, a o tym, że nasi przodkowie także doceniali ich ważność, świadczy fakt, że pierwszy polski podręcznik dotyczący dobrego wychowania ukazał się pod koniec XIV wieku, czyli około sześćset lat temu.
Istnieją w naszym języku słowa, które powinny być ciągle używane. Słowa te stanowią klucz do ludzi, otwierają – można by rzec – pierwsze drzwi. Używanie ich powoduje, że jesteśmy także grzecznie traktowani. Mowa służy człowiekowi do porozumiewania się, natomiast mowa grzeczna pozwala porozumieć się szybciej. Te słowa to: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam, przykro mi.
 
„Dzień dobry” mówimy do sąsiadów, znajomych, rodziców naszych kolegów, nauczycieli, sprzedawców, wszędzie, gdzie wchodzimy i zastajemy ludzi. Wątpliwości – mówić czy nie – rozstrzygamy zawsze na korzyść „Dzień dobry”. Nigdy nie zaszkodzi, nic nie kosztuje.
„Do widzenia” stanowi ciąg dalszy „dzień dobry”. Skoro przywitaliśmy się, trzeba się pożegnać.
„Proszę” jest to słowo o wielu znaczeniach. Oznacza nie tylko prośbę: proszę o to lub tamto. Używa się też „proszę” w sensie „słucham”, w sensie „zapraszam”. „Proszę” mówimy przepuszczając w drzwiach lub na schodach, podając coś, pomagając w czymś, ustępując miejsca.
Kolejne czarodziejskie słowo brzmi: „dziękuję”. Dziękuję wyraża fakt, że doceniamy, rozumiemy, że ktoś się dla nas wysilił, włożył wiele serca, starał się. Wszelkie dziękuję, że zrobiłaś, pamiętałaś, wyszukałaś. „Dziękuję” jest też w stałym użyciu w kontaktach z nieznajomymi, „dziękuję” kończy rozmowy urzędowe.
Uwaga: odpowiedzią na „dziękuję” wcale nie jest „proszę”. Odpowiedzią na „dziękuję” jest najczęściej także „dziękuję” lub: „ależ to drobiazg”, „nie ma o czym mówić”, „cieszę się, że się podoba”, „dobrze, że się przydało”, „o, to żaden kłopot”.
„Przepraszam” nie jest tylko słowem dla tych, którzy czują się winni. „Przepraszam” nic nie kosztuje, a dowodzi, że zauważamy tych, którym mimo woli, niechcący lub z konieczności sprawiliśmy kłopot, przykrość, niewygodę. „Przepraszam” jest wstępem do pytań, które zadajemy, gdy przerywamy komuś pracę, zadumę, lekturę.
 
Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.
 

Dzień wróbelka

Wróbelek jest mała ptaszyna,
wróbelek istota niewielka,
on brzydką stonogę pochłania,
lecz nikt nie kocha wróbelka.
Czy wiecie, że 20 marca obchodzimy dzień wróbelka?
Tak, te małe, szare ptaszki mają swoje święto.
Wróble są niedoceniane, a przecież tyle radości  daje ich świergot, gonitwy, kąpiele w piasku lub kałuży. Warto im się przyglądać .Nie trzeba wychodzić z domu, wystarczy popatrzeć przez okno.
Wróbelki odżywiają się owadami, a to znaczy, że chronią nas przed ich nadmiarem. Szkoda, że ludzie nie dbają o te radosne ptaki.
Wycinamy drzewa, sadzimy mało krzewów, nie zostawiamy dla nich szpar lub okienek na strychach. Dlatego wróbli jest coraz mniej.
Pomóżmy im!
Trochę okruszyn z chleba wysypanych za okno, pilnowanie podwórzowych kotów, które na nie polują, dbanie o żywopłot. Tak mało  pracy, a z pewnością ochronimy w ten sposób wiele wróbli.
Materiał przygotowała Ewa Wichrowska.

 

Bajki i baśnie lekarstwem na nudę

Nie od dziś wiadomo, że sprawdzonym sposobem na nudę jest czytanie, a także oglądanie bajek i baśni. Przenoszą nas one w inny, magiczny świat, gdzie czas płynie szybko i przyjemnie. Wybór jest przeogromny, od klasycznych historii do tych bardzo współczesnych.
Szczególnie polecam znane wszystkim baśnie braci Grimm, baśnie Andersena czy polskie legendy takie jak: „ O smoku wawelskim”, „Złota kaczka”, „Bazyliszek”, „Warszawska syrenka” itp.
Podaję linki do stron, gdzie znajdziecie wiele bajek i baśni do poczytania i oglądania.
 
A teraz baśń ode mnie.
Miłego czytania!
Hans Christian Andersen-Imbryk
 
Był sobie pewnego razu imbryk do herbaty, dumny z porcelany, z której był zrobiony, dumny ze swej wysmukłej szyi i z dużego ucha. Miał on szyję z przodu, ucho z tyłu i o tym wciąż mówił; nie mówił zaś nigdy o swej pokrywce, która była stłuczona i sklejona, co było wielkim brakiem, a niechętnie mówi się o swych brakach, inni to przecież robią za nas. Filiżanki, garnuszek do śmietanki i cukiernica, cały serwis do herbaty – całe to towarzystwo zwracało uwagę na pęknięcie pokrywki i rozmawiali o tym więcej niż o pięknym uchu i niezwykłej szyi; imbryk do herbaty wiedział o tym dobrze.
– Znam ich! – mówił sam do siebie. – Znam także dobrze moje wady i uznaję je, na tym właśnie polega moja pokora i skromność; wszyscy mamy wady, ale posiadamy także i zalety.
Filiżanki mają uszka, cukiernica ma pokrywkę, a ja mam jedno i drugie, i jeszcze w dodatku coś z przodu, czego oni nie posiadają – szyję, która sprawia, że jestem królem stołu. Cukiernicy i garnuszkowi do śmietanki przypadło w udziale być służebnymi dobrego smaku, ale ja jestem tym szczodrym władcą, rozdaję błogosławieństwo łaknącej ludzkości; w moich wnętrznościach chińskie listeczki rozpuszczają się w gotowanej, pozbawionej smaku wodzie.
Wszystko to mówił imbryk, kiedy był beztroski i młody. Stał na nakrytym stole, podnosiła go w górę delikatna rączka; ale delikatna rączka okazała się niezręczna, imbryk upadł na ziemię, szyjka się stłukła, stłukło się ucho, o pokrywce nie ma co gadać, dość się już o niej mówiło. Imbryk leżał zemdlony na podłodze, wrzątek wyciekał z niego. Spotkał go ciężki cios, ale najsmutniejsze było to, że śmieli się z niego, a nie z niezręcznej dłoni, która go upuściła na ziemię.
– Nigdy nie będę się mógł pozbyć tego wspomnienia! – mówił imbryk później, opowiadając dzieje swego życia. – Nazwali mnie inwalidą, postawili w kącie, a na drugi dzień podarowali kobiecie, która żebrała o łyżkę skromnej strawy; zszedłem do rzędu nędzarzy, stałem bez użytku w kącie; ale kiedy tak stałem, zaczęło się dla mnie lepsze życie; jest się czymś jednym, a nagle staje się zupełnie czymś innym. Napełniono mnie ziemią; dla imbryka znaczy to samo co pogrzeb, lecz do ziemi włożono cebulkę kwiatu, kto ją tam włożył, kto mi ją podarował – nie wiem; ale był to dla mnie dar, wynagrodzenie za chińskie listeczki i wrzątek, za stłuczone ucho i szyję. Cebulka leżała w ziemi, leżała we mnie, stała się moim sercem, moim żywym sercem, a przecież nigdy przedtem nie miałem takiego serca. Wstąpiło we mnie życie i siły; puls bił, cebulka wypuściła pędy; można było pęknąć od rozsadzających uczuć i myśli; wyrósł z niej kwiat, patrzałem na niego, dźwigałem go; patrząc na jego piękno, sam zapomniałem o sobie; to prawdziwe błogosławieństwo zapomnieć przez innych o sobie. Kwiat nie dziękował mi za to, nie myślał o mnie; podziwiali go i chwalili. Byłem taki szczęśliwy, że jemu jest dobrze. Pewnego dnia usłyszałem, jak mówiono, że kwiat zasługuje na lepszą doniczkę. Rozbito mnie na dwoje; bolało to okropnie, ale kwiat dostał lepszą doniczkę, a mnie wyrzucono na podwórze, gdzie leżę jako stara skorupa – zostało mi jednak wspomnienie, którego nikt mi nie może wydrzeć.
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

 

ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE…

W wychowaniu muzycznym, śpiewanie piosenek uważa się za podstawową formę muzykowania. Dzięki tekstowi słownemu, piosenka jest najbardziej komunikatywnym rodzajem muzyki, podstawą, na której oparty jest cały proces umuzykalnienia – szczególnie u dzieci najmłodszych.
Tekst słowny piosenki opowiadający o przyrodzie, świętach, zawodach, rozszerza postrzeganie i znajomość świata.
Literacka strona piosenki rozwija dziecięce słownictwo. Nauka słów piosenki, poprzez wielokrotne powtarzanie, stwarza możliwość wprowadzenia ćwiczeń kształtujących prawidłową wymowę oraz ćwiczenie pamięci.
Śpiewanie piosenki jest dla dzieci znakomitym ćwiczeniem fizycznym: poprawne wykonanie piosenki z prawidłowymi oddechami – jest idealnym ćwiczeniem dotleniającym organizm. Wpływa również na rozwój aparatu głosowego.
Witam bardzo serdecznie wszystkich wychowanków. Przed nami kolejny tydzień zajęć prowadzonych w formie online. Jeśli uzupełniliście swoje lekcje na dzień dzisiejszy, możemy się wiec zrelaksować troszkę, a co jest najlepsze do tego aby poprawić sobie nastrój nie wychodząc z domu?. Oczywiście ze wspólne śpiewanie piosenek. Za oknem mamy coraz bardziej wiosenne widoki, temperatura wreszcie wiosenna wiec dziś chciałbym zaproponować wszystkim wspólne zaśpiewanie piosenki pod tytułem  ,,WIOSNA” z repertuaru grupy ,,Skaldowie”. Poniżej można znaleźć tekst do utworu a także podaje linki  oryginalnego wykonania oraz wersji karaoke. Jak najbardziej możecie zaprosić swoje rodzeństwo lub rodziców do wspólnego śpiewania. Życzę wszystkim  miłego spędzenia czasu podczas śpiewania. Do usłyszenia…
Wiosna – cieplejszy wieje wiatr,
Wiosna – znów nam ubyło lat,
Wiosna, wiosna w koło, rozkwitły bzy.
Śpiewa skowronek nad nami,
Drzewa strzeliły pąkami,
Wszystko kwitnie w koło, i ja, i Ty.
     Ktoś na niebie owce wypasa, hej
     Popatrz zakwitł już Twój parasol, hej
     Nawet w bramie pan Walenty stróż,
     puszcza wiosną pierwsze pędy , już.
Portret dziadzia rankiem wyszedł z ram,
I na spacer poszedł sobie sam.
Nie przeszkadza tytuł, wiek i płeć,
By zieloną wiosnę w głowie mieć.
 
Materiał przygotował Mariusz Dróżdż.

 

Przebywanie w domu nigdy nie jest nudne.(część II)

Pamiętajcie!
Jeśli cierpliwie i grzecznie spędzamy czas w domu, to zwiększa się   szansa na szybszy  koniec choroby i wspólne spotkanie.
A ponieważ zbliżają się Święta możecie przygotować kruche ciasteczka.
Ja robię je tak:
1 kostka margaryny
2-3 jajka
cukier (kto lubi słodsze więcej,np.30 dkg)
2 łyżki gęstej śmietany
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Całość miksuję na puszystą masę. Następnie wyrabiam ją z mąką (potrzeba jej tyle by powstało zwarte, gładkie ciasto).
Wkładam je na 1 godzinę do lodówki.
Rozwałkowuję po kawałku ciasto, wycinam ciasteczka, np. szklanką i piekę na złoty kolor w temperaturze 180 stopni.
 
Proste?
Bardzo!
Pamiętajcie, że z przepisu powstaną 2-3 blachy ciastek.
Chcecie zrobić więcej? Przepis należy powiększyć 2-3 razy.
Smacznego.
Materiał przygotowała Ewa Wichrowska.

 

Przebywanie w domu nigdy nie jest nudne.(część  I)

Witajcie. Nie możemy się spotkać i wyjść na spacer, porozmawiać lub coś wspólnie ugotować. Uważam jednak, że nie należy narzekać. Przebywanie w domu z bliskimi nie jest przecież nudne. Zawsze jest coś ciekawego do zrobienia.
Oooo, na przykład wspólne gotowanie. Sami dobrze wiecie, że dostarcza mnóstwo radości.
Żeby jeszcze bardziej Was zachęcić, podpowiem co można zrobić z łatwością. Tym, którzy gotują ze mną w kuchni internatu przypomnę nasze przepisy. Tym zaś, którzy nie wiedzą o co chodzi dokładnie wyjaśnię.
A zatem do dzieła-knedle, kopytka, placki .
My w internacie robimy to tak:
1. gotujemy w osolonej wodzie ziemniaki
2. następnie przeciskamy je przez praskę i studzimy
3. dodajemy 1-2 jajka(w zależności od ilości ziemniaków) i tyle mąki, by wyrobione ciasto było gładkie, zwarte, ale miękkie.
Proste, prawda?
Dla nas jest to ciasto -baza, robimy z niego:
1.placki-ciasto kroimy na małe cząstki, nadajemy im formę niewielkich placuszków, smażymy na oleju i podajemy z cukrem lub  dżemem
2.kopytka-formujemy z ciasta wałeczek, kroimy i gotujemy w osolone wodzie. Jemy polane tłuszczem.
3.knedle(nasza ulubiona potraw)-niezbyt duże kawałki ciasta formujemy tak by powstał mały placek, wkładamy śliwkę lub truskawkę (może być z kompotu), wsypujemy niewielką ilość cukru z odrobiną cynamonu i starannie zlepiamy, formując kulę. Gotujemy w osolonej wodzie.
Proste? Bardzo!
Smacznego.
Materiał przygotowała Ewa Wichrowska.

 

22 marca – Światowy Dzień Wody

Prawie dwie trzecie naszej planety zajmuje woda. Z tych zasobów aż 97% to morza i oceany, czyli woda słona. Jedynie 2,5% to woda słodka, a mniej niż 1% to woda zdatna do picia. Woda to skarb – musimy o niego dbać – nie tylko 22 marca, kiedy obchodzimy, ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Wody.
Okazuje się, że cała woda, która jest obecnie na Ziemi, dotarła do nas z kosmosu w czasie tzw. wielkiego bombardowania. Stało się to jakieś cztery mld lat temu, a wodę niosły w sobie komety i planetoidy gęsto trafiające w naszą planetę. Obecnie o jakość wody dbają Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. W tych zakładach każdego dnia uzdatniane jest ponad 350 milionów litrów wody! Zanim jednak uzdatniona woda trafi do mieszkańców przechodzi przez zaawansowane procesy technologiczne, a jednym z etapów jest ozonowanie pośrednie i filtracja na węglu aktywnym.
Woda to podstawa życia. Zapotrzebowanie ludzkiego organizmu wynosi ok. dwóch litrów wody dzienne. Bez niej nie byłoby roślin i zwierząt, praktycznie cały rozwój cywilizacji nie mógł by być możliwy. Jeżeli nie ma wody, ludzie cierpią nie tylko z powodu pragnienia, dokucza im także głód, brud i wszelkie choroby. Woda jest również nie zbędna w rolnictwie i przemyśle.
Pamiętajmy aby chronić wodę,
oszczędzać ją i szanować,
póki nie jest jeszcze za późno
.
Filmy przedstawiające skąd wzięła się woda na Ziemi oraz w naszych kranach.
 
Zabawy badawcze wody w domu:
 • „Jaka jest woda?” – badanie i opisywanie właściwości wody: wygląd, zapach, smak.
 • „Co się rozpuści?”. Badanie rozpuszczalności cukru, soli, mąki i kaszy w wodzie. Próba odpowiedzi na pytanie: co przyspiesza rozpuszczanie substancji w wodzie? (np. wysoka temperatura wody, mieszanie).
 • „Mieszanie płynów”. Do szklanki z wodą wlewamy łyżką: czerwony sok, następnie olej. Nie mieszamy. Widzimy, że syrop opada na dno, a olej pływa na powierzchni.(Możemy zauważyć który z nich jest cięższy, a który lżejszy od wody).
 • „Magiczny palec”. Do talerzyka z wodą sypiemy pieprz, następnie moczymy w nim czubek palca – nic się nie dzieje. Następnie czubek palca moczymy w płynie do naczyń i ponownie zanurzamy na środku talerza. Drobinki pieprzu zaczną „uciekać” od palca w kierunku brzegu talerza.

Materiał przygotowała Elwira Bukowiecka.

 

21 marca – Pierwszy dzień wiosny!

Oczekujemy na nią z utęsknieniem, wypatrujemy pierwszych cieplejszych dni, słońca i śpiewu ptaków i choć tegoroczna zima nie była mroźna i śnieżna, większość z nas chętnie ją pożegna. Nic więc dziwnego, że pierwszy dzień wiosny jest przez wszystkich tak entuzjastycznie świętowany. 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna –  Pierwszy Dzień Wiosny, a astronomiczna ma swój początek w momencie gdy Słońce przekracza równik. Jest to moment zwany przez astronomów równonocą wiosenną i przeważnie ma  miejsce około 20 marca. To wyjątkowy okres, podczas którego dzień i noc trwają dokładnie po 12 godzin. Ten dzień ma swoje zwyczaje. Staropolskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie Marzanny.
Marzanna to kukła wykonana głównie ze słomy, słoma to symbol urodzaju i starych ubrań. Sama kukła jest symbolem zimy, śmierci, wszelkich chorób i zła. Ceremonia jej utopienia według zwyczaju ma spowodować jej odejście, przebudzenie przyrody do życia, przywoływaniem wiosny i powodzenie w uprawie roślin i hodowli zwierząt. Dziś Marzannę się tylko topi – dawniej przed jej utopieniem należało ją jeszcze podpalić. Obecnie tradycja topienia Marzanny ma charakter zabawy i nadal jest praktykowana w wielu szkołach. Dzieci samodzielnie przygotowują kukłę i pod nadzorem nauczycieli udają się nad najbliższą rzekę, żeby tam ją utopić w wodzie i w ten sposób pożegnać zimę i powitać wiosnę. Pierwszy dzień wiosny jest również okazją do tego, żeby nie pójść do szkoły na lekcje. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy rodzice i nauczyciele przymykają oko na wagarowanie. Wiele szkół rezygnuje tego dnia z normalnych zajęć i organizuje bale przebierańców, topienie Marzanny, zabawy i konkursy. Zwyczaje codzienne pierwszego dnia wiosny to pójście na spacer na łono natury: na podwórko, łąkę czy do lasu. Możemy wtedy zaobserwować piękno natury budzącej się do życia, wypatrywać pierwszych kwiatów, pączków na drzewach i czekać na bociany, które są oznaką nadejścia wiosny. Jest to najlepszy sposób na spędzenie tego dnia i uczczenie przyjścia tej przepięknej pory roku jaką jest wiosna.
Filmy przedstawiające zmiany zachodzące w przyrodzie wraz z nadejściem wiosny.
Materiał przygotowała  Elwira  Bukowiecka.

 

Kołysanki i bajki zasypianki

Wszyscy wiemy, jak ważne jest codzienne czytanie. Szczególną rolę odgrywa czytanie na dobranoc. Gdy mamy problem z zaśnięciem, warto sięgnąć po jakąś ciekawą opowieść lub bajkę. Wieczorami, przy włączonej lampce nocnej tworzy się niezwykły, magiczny klimat. Zarówno dorośli jaki dzieci są wtedy zmęczeni po trudach dnia i taka wieczorna opowieść pozwala im się wyciszyć i odprężyć, co na pewno wpływa pozytywnie na sen. Niezwykle ważny jest wówczas wybór odpowiedniej lektury. Z pomocą przychodzą liczne strony internetowe , na których autorzy zamieszczają naprawdę niezwykłe historie do poczytania dzieciom przed snem.
Podaję linki do takich stron:
http://nasze-bajki.pl/pl/bajki.aspx
A gdy naprawdę trudno zasnąć, warto śpiewać kołysanki. W polskiej literaturze znajdziemy ich bez liku. Któż nie zna przynajmniej jednej. Oto moje propozycje:
Ta Dorotka, ta malusia
Ta Dorotka ta malusia, ta malusia,
Tańcowała dokolusia, dokolusia,
Tańcowała ranną rosą, ranną rosą
I tupała nóżką bosą, nóżką bosą.
Ta Dorotka ta malusia, ta malusia,
Tańcowała dokolusia, dokolusia,
Tańcowała i w południe, i w południe
Kiedy słońce grzało cudnie, grzało cudnie.
Ta Dorotka ta malusia, ta malusia,
Tańcowała dokolusia, dokolusia,
Tańcowała i z wieczora, i z wieczora,
Gdy szło słonko do jeziora, do jeziora.
A teraz śpi w kolebusi, w kolebusi,
Na różowej na podusi,na podusi,
Chodzi senek koło płotka, koło płotka:
Cicho, bo już śpi Dorotka, śpi Dorotka.
Cicho, bo już śpi Dorotka, śpi Dorotka…śpi …
 
Z popielnika na Wojtusia
Z popielnika na Wojtusia
Iskiereczka mruga
Chodź opowiem Ci bajeczkę
bajka będzie długa.
Była sobie raz królewna
pokochała grajka
Król wyprawił im wesele
I skończona bajka.
Była sobie Baba-Jaga
Miała chatkę z masła,
A w tej chatce same dziwy
Psst, iskierka zgasła.
Z popielnika na Wojtusia
Iskiereczka mruga
Chodź opowiem Ci bajeczkę,
bajka będzie długa.
Już ci Wojtuś nie uwierzy
Iskiereczko mała. 
Chwilę błyśniesz, potem gaśniesz, 
Oto bajka cała.
Uśnijże mi,uśnij
Uśnijże mi, uśnij, siwe oczka stuśnij
siwe, siwiuteńkie, moje malusieńkie
siwe, siwiuteńkie, moje malusieńkie
Uśnijże mi, uśnij, choć na gołej ziemi
bo ci cyganeczki poduszeczki wzięli
bo ci cyganeczki poduszeczki wzięli
Uśnijże mi, uśnij, albo mi urośnij
Możesz mi się przydać
W pole gąski wygnać
W pole gąski wygnać
Uśnijże mi, uśnij, tata ciebie uśpi
Tata cię utuli, malowanej luli
Tata cię utuli, malowanej luli
Oto link do strony, gdzie możemy posłuchać kołysanek:
Materiał przygotowała Karolina Poturała.

 

Dlaczego warto czytać wiersze?

Czytanie poezji już od najmłodszych lat jest niezwykle ważne, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. W dzisiejszym świecie niestety dla wielu poezja równa się nuda. Wcale nie musi tak być. Zwłaszcza jeżeli chodzi o poezję dla dzieci, która ma niezwykle walory edukacyjne i może znacząco przyczynić się do rozwoju młodych ludzi. Wiersze uświadamiają nam, że słowa to dźwięki i mogą tworzyć melodię. Ich czytanie rozwija koncentrację i pamięć, jednocześnie wpływając na rozwój mowy. Czytanie poezji to również świetny pomysł na spędzenie czasu, można przecież czytać wiersze z podziałem na role całą rodziną i świetnie się przy tym bawić. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się klasyka dziecięcej poezji, która wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Warte polecenia są więc wiersze Konopnickiej, Jachowicza, a przede wszystkim twórczość takich pisarzy jak: Jan Brzechwa i Julian Tuwim. Oczywiście jest wielu współczesnych autorów poezji dziecięcej np. Janusz Kowalkowski, Renata Lisik czy Weronika Madryas, po których wiersze również  warto sięgnąć.
Oto moje propozycje do poczytania, a może nawet recytacji:
 
Jan Brzechwa
Staś Pytalski
Na ulicy Trybunalskiej
Mieszka sobie Staś Pytalski,
Co gdy tylko się obudzi,
Pytaniami dręczy ludzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W którym miejscu zaczyna się kula?
Co na deser gotują dla króla?
Ile kroków jest stąd do Powiśla?
O czym myślałby stół, gdyby myślał?
Czy lenistwo na łokcie się mierzy?
Skąd wiadomo, że Jurek to Jerzy?
Kto powiedział, że kury są głupie?
Ile much może zmieścić się w zupie?
Na co łysym potrzebna łysina?
Kto indykom guziki zapina?
Skąd się biorą bruneci na świecie?
Ile ważą dwa kleksy w kajecie?
Czy się wierzy niemowie na słowo?
Czy jaskółka potrafi być krową?

Dziadek już od roku siedzi
I obmyśla odpowiedzi,
Babka jakiś czas myślała,
Ale wkrótce osiwiała.
Matka wpadła w stan nerwowy
I musiała zażyć bromu,
Ojciec zaś poszedł po rozum do głowy
I kiedy powróci – nie wiadomo.

 
Julian Tuwim
Spóźniony słowik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Płacze pani Słowikowa w gniazdku na akacji,
Bo pan Słowik przed dziewiątą miał być na kolacji,
Tak się godzin wyznaczonych pilnie zawsze trzyma,
A już jest po jedenastej – i Słowika nie ma!

Wszystko stygnie: zupka z muszek na wieczornej rosie,
Sześć komarów nadziewanych w konwaliowym sosie,
Motyl z rożna, przyprawiony gęstym cieniem z lasku,
A na deser – tort z wietrzyka w księżycowym blasku.

Może mu się co zdarzyło? może go napadli?
Szare piórka oskubali, srebry głosik skradli?
To przez zazdrość! To skowronek z bandą skowroniątek!
Piórka – głupstwo, bo odrosną, ale głos – majątek!

Nagle zjawia się pan Słowik, poświstuje, skacze…
Gdzieś ty latał? Gdzieś ty fruwał? Przecież ja tu płaczę!
A pan Słowik słodko ćwierka: „Wybacz, moje złoto,
Ale wieczór taki piękny, ze szedłem piechotą!”

 
Jeżeli ktoś  ma ochotę na więcej, oto linki do odpowiednich stron:
http://wiersze.juniora.pl/
Materiał przygotowała Karolina Poturała.