Zajęcia otwarte „Krosno, wątek i osnowa – kształtowanie umiejętności twórczego wykorzystania wiedzy w praktyce”

Chcąc w praktyczny sposób przybliżyć ginący zawód tkacza, w dniu 11 marca 2020 roku w naszym Ośrodku w ramach Innowacji Pedagogicznej „Od niteczki do krajeczki – nowoczesne oblicze krajki” odbyła się lekcja otwarta dla zainteresowanych tą nietuzinkową dziedziną sztuki nauczycieli. Warsztaty odbyły się pod hasłem „Krosno, wątek i osnowa – kształtowanie umiejętności twórczego wykorzystania wiedzy w praktyce”.
Celem spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej oraz uczniowie realizujący innowację było przybliżenie rzemiosła artystycznego, zapoznanie z techniką ręcznego tkania poprzez naukę prostych splotów tkackich, jak również zachęcenie do indywidualnej działalności twórczej. Dzieci, które po raz pierwszy miały kontakt z tkactwem poznały materiał tkacki jakim jest krosno, wełna i osnowa, a także wprowadzone zostały w tajniki tworzenia tkaniny na krosnach poziomych. W dalszej części uczestnicy warsztatów mogli w praktyce zastosować podstawowe techniki tkania wykonując samodzielnie wąską, kolorową krajkę, przeplatając przy pomocy plastikowej igły kolorową włóczkę przez osnowę naciągniętą na mini ramę tkacką. Część grupy ruchów tkackich uczyła się na małej, plastikowej kratce, przez którą przeplatała kolorowy, materiałowy sznurek. Choć wykonane prace były niewielkie, wymagały od dzieci sporej uwagi, sumienności oraz sprawności manualnych. Zdobywając wiedzę i podstawowe umiejętności z zakresu tkactwa artystycznego, dzieci dowiedziały się także jak z większego kawałka zrobionej własnoręcznie tkaniny można wykonać rzecz codziennego użytku np. torbę, którą obecnie w muzeum podczas zajęć z Innowacji Pedagogicznej tkają uczniowie z klasy I-II szkoły przysposabiającej do pracy.
Spotkanie warsztatowe okazało się być bardzo ciekawą i inspirującą zabawą i niezapomnianą przygodą, szczególnie dla tych, którzy nigdy wcześniej nie trzymali w rękach ramy tkackiej i nie spotkali się z tego rodzaju wytworami. Chęć pracy i doskonalenia poznanych umiejętności pochłonęła wszystkich bez reszty, co niezmiernie ucieszyło panie prowadzące, a także przedłużyło zajęcia o kilka dłuższych chwil.
Zajęcia przeprowadzone zostały przez panią Karolinę Piwowarską oraz zaproszonego gościa, który od wielu lat zajmuje się tkactwem artystycznym w Muzeum Miasta Turku – panią Ewę Ogrodowczyk, której dziękujemy za poświęcony czas.