XX Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana 2020.

 24 lutego 2020r. w Teatrze Impart we Wrocławiu odbyły się regionalne eliminacje XX Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana 2020. Impreza ta odbywa się rokrocznie od 2001 roku, a jej organizatorem jest Fundacja im. Brata Alberta (stąd nazwa Albertiana) w Radwanowicach oraz Fundacja Anny Dymnej ,, Mimo Wszystko” w Krakowie. Jej uczestnicy udowadniają, że niepełnosprawność nie ogranicza i że mogą realizować swoje marzenia w wielu dziedzinach, między innymi w sztuce.
W rywalizacji regionalnej we Wrocławiu wzięło udział 6 zespołów teatralnych i 3 solistów, wyłonionych w pierwszym etapie festiwalu z trzech województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Występy były ciekawe i pokazywały różnorodne formy teatralne. Jednocześnie udowadniały, że osoby niepełnosprawne doskonale radzą sobie na scenie, która odgrywa bardzo ważną rolę w ich życiu.
Na deskach teatru nie mogło zabraknąć naszego teatru ,, Makuszaki”. Nasi uczniowie wystąpili w przedstawieniu pt. ,,Kartki z pamiętnika”, opowiadającym o spotkaniu dwóch chłopców, z których jeden jest niewidomy. Dzięki wspaniałej grze aktorskiej oraz plastycznej oprawie sztuki, publiczność mogła poznać różne sposoby postrzegania świata, ponadto uświadomić sobie potrzebę obcowania z drugim człowiekiem oraz znaczenie przyjaźni w życiu każdego z nas. Teatrowi ,,Makuszaki” w składzie: Wiktoria Paczkowska, Paulina Taborek, Michał Buczyński, Szymon Janiak, Michał Jesiołowski, Dominik Świtaj, Mateusz Kosakowski, Wiktor Robaszek, Łukasz Kokorzycki, Bartosz Sadkowski oraz Adam Sęk jury przyznało za to przedstawienie wyróżnienie.
Festiwal odbywał się w miłej i przyjaznej atmosferze. Po jego zakończeniu był czas na wspólne zdjęcia na scenie oraz wymianę wrażeń.
Na widowni naszych aktorów wspierały mamy- pani Anna Taborek i pani Elżbieta Buczyńska.
Po festiwalu udaliśmy się do restauracji McDonald’s, gdzie zjadając ciepły posiłek, rozkoszowaliśmy się naszym sukcesem. W doskonałych humorach, z pieśnią na ustach, wracaliśmy do Turku.
Grupę teatralną przygotowały Elżbieta Kociołek, Beata Szczesiak i Beata Biała.