Festiwal Talentów „Na góralską nutę”

Dnia 27 listopada 2019 roku odbył się Festiwal Talentów wpisany w tradycję Ośrodka od ponad 20 lat. Celem imprezy jest integracja międzyośrodkowa oraz upowszechnianie działalności artystycznej osób niepełnosprawnych. Impreza odbywa się w Miejskim Domu Kultury w Turku i każdego roku przybiera inną tematykę. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Na góralską nutę” i przeniosła wszystkich w góralski świat muzyki i tańca.
W festiwalu uczestniczyły Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze z Koła, Słupcy, Stemplewa, Rychwała, Turku oraz uczestnicy Stowarzyszenia na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej Sintur. Swoją obecnością zaszczycili nas goście w osobach: pan Sławomir Kosobudzki,  Naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Turku i pan Paweł Siwiński,  Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Turku.
Młodzież prezentowała swoje talenty wokalno-taneczne, obrzędy i zwyczaje góralskie „spod samiuśkich Tater”.  Wśród wykonywanych utworów znalazły się takie tytuły jak: „Za górami za lasami”, „W murowanej piwnicy”, „Hej szalała, szalała”, „Takiego Janicka”, „Pójdę boso”, „Góralu czy ci nie żal”.
Przepiękna scenografia i barwne stroje przybliżały kulturę i życie mieszkańców z Podhala. Nie zabrakło gwary góralskiej i tańca zbójnickiego z Janosikiem. Duży entuzjazm wśród publiczności wzbudziły konkursy na StrongCepra oraz obieranie gruli (ziemniaków) na czas. Sporej dawki humoru dostarczył wywiad przeprowadzony przez dziennikarkę TVP 1 z bacą i jego gaździną. Młodzi artyści po raz kolejny potwierdzili, że potrafią się bawić, a ich występy dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń.
Festiwal przygotowały i prowadziły: Marta Bakalarz, Marlena Graczyk i Aneta Lubas.
Występ artystyczny uczniów Ośrodka przygotowała pani Beata Szczesiak. Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali nagrody, pamiątkowy dyplom i poczęstunek.
Sponsorem festiwalu było Stowarzyszenie Przyjaźni Dzieciom działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Turku. Szczególne podziękowania kierujemy pani Małgorzacie Izydorkiewicz – właścicielce zakładu krawieckiego „Szpileczka” za uszycie kostiumów estradowych.