Sprzątanie Świata 2019 „SprzątaMy Las”

W ramach tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata 2019” prezydent Andrzej Duda zainicjował akcję „SprzątaMy Las”, do której 20 września 2019r. włączyli się również uczniowie i nauczyciele naszego Ośrodka.
Celem przedsięwzięcia było wdrażanie i wzmacnianie idei nieśmiecenia, promowanie segregacji odpadów oraz sprzątanie cennych przyrodniczo – kulturowo terenów publicznych.
Akcja odbyła się na terenie Nadleśnictwa Turek, gdzie na uczniów z przygotowanymi workami na śmieci i rękawicami czekał leśniczy, pan Witold Lewandowski.
Zanim wszyscy wyruszyli na wielkie sprzątanie, pani Dagmara Dróżdż oraz pani Magdalena Marczyńska wygłosiły krótką pogadankę na temat ogromnego problemu, jakim są śmieci, które porozrzucane w nieodpowiednich miejscach, szpecą krajobraz i zniechęcają do spacerów po lesie oraz są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt.
Akcja przebiegła sprawnie, a jej uczestnicy spędzili miło czas na świeżym powietrzu. W ramach jej kontynuacji, 23 września 2019r. uczniowie zbierali śmieci wokół terenu placówki. Ponadto w szkole realizowane jest również działanie „Szanuję, nie śmiecę, daję drugie życie niepotrzebnym przedmiotom”. W związku z tym stworzone zostało miejsce, gdzie można przynosić niepotrzebne lub niechciane rzeczy: ubrania, zabawki, artykuły gospodarstwa domowego, rośliny doniczkowe, itp., aby inni mogli coś wybrać dla siebie. A to, co nie znajdzie nowego właściciela można przekazać do instytucji MOPS Turek.
Za aktywny udział w przedsięwzięciu dziękujemy uczniom oraz nauczycielom i zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w kolejnej akcji „Sprzątanie Świata”. Pamiętajmy jednak, aby „sprzątać świat” codziennie, bo tylko w ten sposób możemy przyczynić się do poprawy otaczającego nas środowiska.
Tegoroczną akcję zorganizowały: Dagmara Dróżdż i Magdalena Marczyńska.