Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem „Ekologia w zdrowiu i urodzie”

Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem „Ekologia w zdrowiu i urodzie”
6 maja 2019 – 10 maja 2019
 W dniu 6 maja 2019 roku obchody Światowego Dnia Zdrowia pod hasłem „Powszechne ubezpieczenia zdrowotne” rozpoczęły Tydzień Promocji Zdrowia w naszym Ośrodku. Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki, której celem było zapoznanie uczniów z systemem ubezpieczeń zdrowotnych. Uczestnicy poznali klasyfikację, rodzaje i zasady, na jakich działają poszczególne rodzaje ubezpieczeń oraz podstawy prawne ubezpieczeń zdrowotnych, ich zakres i sposoby ubezpieczania się. Na zakończenie przedstawiona została prezentacja multimedialna podsumowująca zajęcia. Organizatorkami były: Karolina Piwowarska, Anna Lipińska i Magdalena Marczyńska.
„ Nie marnuj jedzenia. Myśl ekologicznie!” – pod takim hasłem przebiegał drugi dzień.  We wtorek, 7 maja odbyły się zajęcia, na których uczniowie dowiedzieli się, że należy właściwie planować zakupy, odpowiednio je przechowywać i sprawdzać termin przydatności artykułów do spożycia. Ponadto zrozumieli, iż nadmiar posiadanej żywności należy przetwarzać lub dzielić się z innymi. Utrwalono również zasady przyrządzania i przechowywania żywności oraz omówiono czym są Banki Żywności. Druga część zajęć miała charakter warsztatowy. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali zdrowe sałatki. Na zakończenie odbyła się degustacja przygotowanych potraw. Organizatorkami tego dnia były: Małgorzata Mielczarek, Anna Frątczak i Dagmara Dróżdż. 
Dzień 8 maja 2019r. został zorganizowany pod hasłem „Eko – pomysł na aktywność sportową” i rozpoczął się zajęciami jogi pod okiem wykwalifikowanego instruktora pana Dariusza Walaszka, który przygotował zestaw ćwiczeń  na krzesłach do wykorzystania podczas każdej wolnej chwili oraz w czasie przerwy śródlekcyjnej. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że joga wpływa na harmonijny rozwój ciała, zwiększa jego elastyczność, wydolność układu oddechowego i układu krążenia oraz pozwala skorygować wady postawy. Dzięki ćwiczeniom  znacznie łatwiej skupić uwagę i osiągnąć świadomość własnego ciała. Powtarzanie asan dobrze wpływa na pamięć, pobudza wyobraźnię i rozwija kreatywność, a ćwiczenia końcowe wyciszają i relaksują.
Kolejnym działaniem w tym dniu, były ćwiczenia z trenerką fitness panią Anną Pawlak w klubie „Fitness Planet”, które miały na celu rozwijanie zainteresowań sportem, aktywnym i zdrowym sposobem spędzania czasu, a także umożliwienie uczniom wspaniałej zabawy. Wychowankowie pod okiem trenerów mieli możliwość skorzystania ze sprzętu sportowego oraz przyborów wzmacniających ciało. Wykonywali ćwiczenia w obwodzie stacyjnym, a więc mieli okazję aktywizować wszystkie partie ciała.  W tym samym czasie grupa młodszych dzieci przebywała na krytej pływalni pod okiem ratownika pana Jacka Lubasa. W trakcie zajęć instruktor wykorzystał różnego rodzaju sprzęt do nauki pływania. Na zakończenie uczniowie  skorzystali ze zdrowotnych walorów groty solnej, relaksując się przy dźwiękach otaczającej nas przyrody.
Organizatorkami zajęć były: Izabella Frątczak, Izabela Walczak. Opiekę nad dziećmi podczas zajęć na basenie i w grocie solnej sprawowały: Aneta Lubas i Magdalena Marczyńska.
Tego samego dnia odwiedziliśmy też Muzeum Miasta Turku, by obejrzeć wyjątkową, interaktywną wystawę pt. „Na zdrowie” i poznać zastosowanie eksponatów w życiu codziennym.
Uczniowie przyjrzeli się modelom piramidy żywieniowej, układu pokarmowego oraz budowy serca. Przypomnieli sobie, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Mogli poznać swój wskaźnik BMI, zbadać wzrok, równowagę, posłuchać pracy serca zdrowego
i chorego człowieka oraz sprawdzić, jak pod wpływem wysiłku podnosi się jego ciśnienie. Dzięki specjalnym aplikacjom mogli sprawdzić poziom swojej koncentracji, ilość dostarczanych wraz z pożywieniem kalorii, zrobić sobie zdjęcie na safari, a nawet dowiedzieć się, jak będą wyglądali w wieku 60 lat. Największym zainteresowaniem cieszyły się alkogogle i narkogogle, które pozwoliły doświadczyć jak niebezpieczne jest zażywanie substancji psychoaktywnych. Opiekunami grupy były: Karolina Piwowarska i Ewelina Pieszak.
W czwartek, 9 maja w „Eko-klinice urody” uczennice naszego Ośrodka miały okazję poczuć się jak w prawdziwym Spa, gdzie poznały zastosowanie naturalnych składników w produktach kosmetycznych i wypróbowały ich dobroczynne działanie na sobie. Wyjaśniono im, czym są maseczki do twarzy i peelingi oraz dlaczego powinny być wykonywane z naturalnych kosmetyków, bez chemii. Udzielono instruktażu, w jaki sposób przygotować skórę do zabiegu oraz jak nałożyć, a następnie zmyć kosmetyk. Uczennice tworzyły maseczki i peelingi z takich składników, jak miód, mleko, awokado, sok z cytryny, cukier brązowy, sól morska czy kawa. Dzięki spotkaniu wychowanki zrozumiały, że dbanie o wygląd może być tanie i bardzo przyjemne.
Zajęcia przygotowały: Ewelina Pieszak, Aneta Kubiak, Magdalena Kalinowska oraz Karolina Poturała.
10 maja odbył się apel podsumowujący Tydzień Promocji Zdrowia połączony z obchodami Światowego Dnia Ziemi. Tego roku hasłem obchodów Dnia Ziemi była „Ochrona zagrożonych gatunków”. Wiele roślin i zwierząt może wkrótce bezpowrotnie może zniknąć z naszej planety. Uczniowie przedstawili korzyści wynikające z zachowań proekologicznych i dbałości o środowisko naturalne. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną i filmy, które ukazały nam okrucieństwo ludzi wobec bezbronnych zwierząt. Odbył się też krótki quiz, dzięki któremu poznaliśmy zagrożone zwierzęta. Osobami odpowiedzialnymi za obchody były: Marlena Graczyk, Anna Frankowska oraz Aneta Wieczorkiewicz.
Następnie koordynatorki ds. promocji zdrowia przedstawiły prezentację multimedialną i omówiły działania zrealizowane w czasie całego tygodnia. Podsumowany został również konkurs pt. „Zrób coś z niczego”. Prace konkursowe zostały wykonane z surowców wtórnych i były bardzo pomysłowe, a wśród nich: wózek dziecięcy, laptop, liczydło matematyczne, lampa, kapelusz, strój sportowy, zegar, kompozycje kwiatowe, zabawki i inne. Wyłonione zostały trzy pierwsze miejsca: I miejsce – wózek, II miejsce – lampa, dwa miejsca III – laptop i zegar. Zwycięzcy oraz wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie zostali nagrodzeni grami dydaktycznymi o charakterze ekologicznym.
Koordynatorami Tygodnia Promocji Zdrowia była Iwona Andrzejak i Agnieszka Idzikowska.
Organizacja Tygodnia Promocji Zdrowia możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Turku, za co serdecznie dziękujemy.