Zajęcia warsztatowe w Muzeum Miasta Turku w ramach zajęć kształtujących kreatywność

Gliniany liść

Podczas kolejnych i ostatnich już zajęć w muzeum w bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie pracowali z ulubionym materiałem, czyli gliną. Wszyscy z dużym zaangażowaniem wyrabiali i formowali glinę, by móc wykroić z szablonu pięknego, tropikalnego liścia, który w następnej fazie prac został wypalony i pokryty szkliwem na wybrany odcień zieleni. Wykończona misa w kształcie liścia będzie z pewnością pięknie zdobiła domowy stół i przypominała o mile spędzanym czasie w muzeum podczas nadchodzących wakacji. Zajęcia odbyły się pod kierunkiem pani Marty Baranieckiej i pani Karoliny Piwowarskiej.

Spotkanie z kaligrafią

Dnia 23 maja 2019 roku udaliśmy się do Muzeum Miasta Turku na zajęcia z kaligrafii, które prowadziła pani Aleksandra Czekała. Na postarzanych kawą kartkach papieru uczniowie gęsim piórem maczanym w atramencie kreślili duże i małe litery polskiego alfabetu. Zabawa zaczęła się, gdy uczestnicy zapisywali swoje imiona w języku chińskim, arabskim i rosyjskim. Mimo brudnych rąk od atramentu uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, a wytwory swojej pracy zabrali na pamiątkę. Zajęcia zorganizowała pani Karolina Piwowarska.

Gliniany bukiet

Podczas kolejnego spotkania w muzeum uczniowie pod kierunkiem pani Marty Baranieckiej i Karoliny Piwowarskiej pracowali nad przygotowaniem bukietu wiosennych kwiatów. Wyrabianie, modelowanie i wykrawanie gliny szło bardzo sprawnie. Kwiatowe wzory pozostawione zostały do wyschnięcia i wypalenia w piecu. Po tygodniowej przerwie wróciliśmy na stanowisko pracy, by dokończyć rozpoczęty bukiet. Uczniowie wybrali odpowiednie barwy szkliwa i przystąpili ochoczo do szkliwienia glinianych kwiatów, które ponownie zostały odstawione do wyschnięcia i wypalenia w piecu. Wiosenny bukiet glinianych kwiatów odebraliśmy podczas kolejnego spotkania i przynieśliśmy do szkoły. Jest on piękną dekoracją naszej klasy.

Warsztaty wielkanocne w Muzeum Miasta Turku

Wielkanoc już niebawem, a więc najwyższa pora, aby zacząć przygotowywać wielkanocne dekoracje. Jak co roku w okresie wielkanocnym, a dokładnie 28 marca 2019 roku uczniowie klasy pierwszej szkoły przysposabiającej do pracy wybrali się do muzeum, by przygotować pisanki, które będą zdobiły wielkanocne koszyki i stoły. Jak zrobić pisanki, aby były śliczne, oryginalne i wyróżniały się spośród innych? Sposobów jest wiele, a jeden z nich to zdobienie jaj metodą quillingową, która polega na odpowiednim zwijaniu cienkich pasków z kolorowego papieru. Uczniowie pod kierunkiem pracowników muzeum, pani Katarzyny Kasprzak i pani Joanny Markiewicz skręcali, nawijali i przyklejali kolorowe oczka, łezki i spirale na styropianowe jaja. Powstałe w ten sposób arcydzieła sztuki stanowić będą ozdoby lub mogą być prezentem świątecznym dla bliskich osób. Zajęcia zorganizowała pani Karolina Piwowarska.

Liście z makramy

W ostatnich czasach popularnym rękodziełem stała się makrama, czyli sztuka wiązania sznurów włóczki w celu uzyskania pięknych dekoracji w postaci kwietników, biżuterii, serwetek, a nawet ubrań. Tak też uczniowie klasy pierwszej szkoły przysposabiającej do pracy wraz z wychowawcą, panią Karoliną Piwowarską  udali się do Muzeum Miasta Turku, by pod okiem pani Marty Baranieckiej samodzielnie wykonać różnokolorowe listki tą metodą. Pani Marta zaprezentowała uczniom, w jaki sposób należy wykonać podstawowy węzeł makramy, a następnie wszyscy przystąpili do pracy. Sprawne ręce, szczypta zaangażowania i kreatywności sprawiły, że pod koniec drugich zajęć można było podziwiać piękne listki wykonane węzłem makramy. Tak powstałe prace zostały przywiązane do bambusowego patyka, zabrane do szkoły i wyeksponowane w klasie. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały.

 
 
Uczniowie klasy I Szkoły Przysposabiającej do Pracy w bieżącym roku szkolnym w ramach zajęć kształtujących kreatywność mają możliwość sprawdzania się w pracowni ceramicznej, gdzie pod okiem pracownika muzeum z wykorzystaniem gliny i różnych narzędzi modelują prace twórcze oraz wiele okolicznościowych ozdób. Podczas warsztatów młodzież poznała także, jak dawniej, w czasach starożytności wiązano sznurki bez użycia igieł, drutów czy szydełek. Wykorzystując więc różnego rodzaju kolorowe sznurki oraz włóczki  nabywają umiejętności  własnoręcznego wiązania przepięknych makram, tworzenia amuletów szczęścia tzw. łapacze snów, które jak dawniej wierzono łapią i odganiają złe sny.
Dzięki zapisom filmowym uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią naszego regionu, a dzięki stałej ekspozycji muzealnej, która prezentuje rzemieślnicze tradycje miasta mogli zobaczyć  z bliska jak dawniej umeblowane były tkackie izby oraz jak wyglądały stare maszyny i narzędzia tkackie – krosno żakardowe, krosno kilimowe, małe krosno domowe oraz niezbędne do obróbki lnu łomki, trzepaki, kołowrotki szpule i czółenka. Wystawa stała „Turkowskie dzieło Józefa Mechoffera” wywarła spore wrażenie na uczniach, gdyż pozwoliła odkryć dzieła krakowskiego artysty od „podszewki”. W pięciu tzw. „czerwonych salach” młodzież obejrzała znajdujące się szkice oraz kartony (projekty) do polichromii i witraży, których odwzorowania mogli podziwiać podczas wizyty w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.
Uczniowie chętnie i z zaangażowaniem uczestniczą w cotygodniowych zajęciach, na których pokonują własne ograniczenia rozwojowe, kształtują swoje zainteresowania i ujawniają drzemiące w nich zdolności. Poprzez pracę twórczą za pomocą dostępnych dla uczniów środków wyrazu artystycznego mają oni możliwość wyrażania swoich przeżyć i  emocji. Budują pozytywny obraz samego siebie, umacniają wiarę we własne możliwości w zakresie kreowanego działania, a także kształtują umiejętność stawiania sobie realnych celów i planowania pracy w określonym czasie. Osoby współprowadzące zajęcia to pracownicy muzeum,  pani Marta Baraniecka, pan Bartosz Banasiak oraz wychowawczyni klasy, pani Karolina Piwowarska.