Bądź fit

ROK SZKOLNY 2020/2021

Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS (zwany także Światowym Dniem Walki z AIDS) obchodzimy od 1988 roku dzięki inicjatywie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jak co roku przypada on 1 grudnia.
W tym dniu solidaryzujemy się z osobami chorymi na AIDS i zwracamy szczególną uwagę na to, że osoby żyjące z wirusem HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku. Na świecie żyje blisko 37 mln osób zakażonych wirusem HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Zdaniem ekspertów z Krajowego Centrum AIDS dokładnie, co 6 sekund na całym świecie dochodzi do zarażenia wirusem HIV. Większość osób będących zakażonymi nie jest tego świadoma, a nie leczone prowadzi do powstania bardzo niebezpiecznej choroby AIDS. Należy pamiętać, że testowanie na HIV jest czymś naturalnym, może dotyczyć każdego z nas i stanowi oznakę troski o własne zdrowie. Do zakażenie wirusem HIV najczęściej dochodzi przez kontakt seksualny bez odpowiedniego zabezpieczenia lub przez wspólne użytkowanie igieł, np. przez narkomanów. Możliwe jest również przeniesienie zakażenia z matki na dziecko w czasie ciąży, porodu lub karmienia piersią.

Materiał przygotowały: Patrycja Danielewska i Sylwia Kałużna.

ROK SZKOLNY 2019/2020

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży

W dniu 17 grudnia  2019 roku odbyły się zajęcia warsztatowe pod kierunkiem pani Anny Lipińskiej, w których uczestniczyli uczniowie klasy czwartej i trzeciej szkoły podstawowej. Celem zajęć było utrwalenie wiedzy na temat zdrowego żywienia i wpływu aktywności fizycznej na rozwój dzieci i młodzieży. Zajęcia zostały poprzedzone pogadanką o zdrowych nawykach żywieniowych. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak ogromny wpływ ma aktywność fizyczna na rozwój dzieci, poznali czym jest piramida żywienia, nazywali produkty, które wchodzą w skład piramidy, dowiedzieli się, co należy jeść, aby być zdrowym. Poznali też konsekwencje nieprzestrzegania zasad zdrowego odżywiania się, a także  dowiedzieli się jakie witaminy zawierają w sobie produkty znajdujące się w piramidzie zdrowego żywienia. W drugiej części warsztatów dzieci wykonały piramidę żywienia z wycinków z gazet, układali hasła zachęcające do spożywania owoców i warzyw oraz brali udział w zabawach, układali puzzle i rozwiązywali zagadki. Uczniowie bardzo aktywnie włączyli się w proponowaną formę zajęć.

ROK SZKOLNY 2018/2019

Bądź Fit – podsumowanie

 Zakończyła się już druga edycja projektu Olimpiad Specjalnych „Bądź Fit”. Z tej okazji zawodnicy, którzy trenują w Naszym Ośrodku zostali zaproszeni na podsumowanie projektu. Spotkanie odbyło się 9 lutego 2019 w Centrum Rekreacji Fart w Woli Podłężnej koło Konina i było zorganizowane przez Oddział Olimpiad Specjalnych Wielkopolskie Konin.
Po przyjeździe zostaliśmy powitani przez organizatorów i koordynatorkę ogólnopolskiego projektu panią Judytę Lentz Muchę, a następnie podczas krótkiej prezentacji mogliśmy obejrzeć nasze zmagania treningowe oraz inne działania zdrowotne jakie odbyły się w trakcie trwania ośmiotygodniowego projektu.
Kolejny etap to czas na zabawę i ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanego trenera. Podzieleni na dwie grupy uczestniczyliśmy w rozgrywkach bowlingu, posilając się zdrowymi przekąskami przygotowanymi przez organizatorów. Na koniec każdy z uczestników otrzymał medal za udział w rozgrywkach sportowych. Był to aktywnie spędzony czas, podczas którego mogliśmy sprawdzić nasze siły.
Ośmiotygodniowy projekt Bądź fit wiele zmienił w naszym życiu, u niektórych było to picie większej ilości wody, a u innych pół godzinny spacer dziennie. Warto zacząć choćby od małych rzeczy, aby być FIT.
Koordynatorki projektu Izabela Walczak i Izabella Frątczak dziękują rodzicom za duże zaangażowanie i pomoc w realizacji projektu.
 

„Bądź Fit”

Ruszyła druga edycja projektu Olimpiad Specjalnych „Bądź Fit”. Podobnie jak w ubiegłym roku, w ciągu ośmiotygodniowego programu będą odbywały się zajęcia rozwijające cztery podstawowe filary życia: emocje – samopoczucie, aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz aktywność społeczna. Od 1 października 2018r. wybrani uczniowie wraz z rodzicami realizują wyznaczone przez trenerów zadania. Adam Świerk trenuje pod okiem mamy, Adam Sęk z mamą, Paulina Taborek z mamą, Bartłomiej Skonieczny z mamą, Miłosz Raczyk z mamą i Bartłomiej Marciniak z wychowawcą panią Elwirą Bukowiecką a w dni wolne od nauki szkolnej również z mamą.
Aby zostać opiekunem treningów, pani Elwira Bukowiecka 20 października 2018r. uczestniczyła w szkoleniu Olimpiad Specjalnych w Koninie „Bądź FIT” – jak być zdrowym za pomocą ćwiczeń, dobrego odżywiania i nawadniania organizmu. Miała okazję dowiedzieć się o założeniach programu. Brała również udział w sesji ruchowej i warsztatach kulinarnych – Zdrowie na talerzu.
Na początku października odbyło się spotkanie z rodzicami i zawodnikami, na którym szczegółowo przedstawiono plan treningów, uczestnikom rozdano bidony z wodą, broszurki i inne gadżety oraz koszulki z logo Olimpiad Specjalnych.
Był to mile spędzony czas, przy zdrowych przekąskach, wspólnie przez wszystkich przygotowanych.
Opiekunowie naszych wychowanków bardzo chętnie przystąpili do tego działania, wspierając tym samym trenerów. Będą dokonywać pomiaru np. ciśnienia krwi masy ciała, zapisywać wyniki, ale przede wszystkim aktywnie uczestniczyć w treningach i innych działaniach, tak aby podopieczni mieli dobre wzory do naśladowania. Z góry dziękujemy za współpracę i liczymy na doskonałe efekty.
Koordynatorkami programu są: pani Izabela Walczak i pani Izabella Frątczak.

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

Projekt Bądź fit

W roku szkolnym 2017/2018 sześcioro uczniów klas trzecich szkoły przysposabiającej do pracy uczestniczyło w projekcie Bądź fit zorganizowanym przez Olimpiady Specjalne Polska, którego ambasadorką jest Anna Lewandowska. Projekt ten miał na celu poprawę i ochronę zdrowia oraz dobrego samopoczucia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Balans każdego w czterech podstawowych filarach życia obejmował:

    • emocje – samopoczucie;

 

    • aktywność fizyczną;

 

    • zdrową dietę;

 

  • aktywność społeczną.

Projekt trwał osiem tygodni od marca do końca kwietnia, a jego realizacja odbywała się pod okiem trenerów, Izabelli Frątczak i Izabeli Walczak, które 28 października 2017 roku uczestniczyły w szkoleniu dla trenerów w siedzibie Biura Narodowego Olimpiad Specjalnych w Warszawie. Podczas jednego z treningów w tygodniu, trener organizował czas na edukację i tzw. pogadanki oparte na powyższych filarach dobrego samopoczucia. Przed przystąpieniem do projektu uczestnicy ustalali cel dla siebie w zależności od konkretnych potrzeb. Choć nie zawsze były to wielkie osiągnięcia to efekty u niektórych osób było widać nawet po trzech i czterech tygodniach. Niektórzy zamiast jednej butelki wody dziennie wypijali dwie lub w ciągu dnia zjadali trzy porcje owoców, a wcześniej tylko jedną. Trenerzy dokumentowali wyniki i wskaźniki w oparciu o cele (np. ciśnienia krwi, masy ciała lub zdrowych nawyków) oraz wspierali i motywowali  swoich zawodników. W ramach projektu Olimpiad Specjalnych Bądź Fit promującego zdrowy styl życia, aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, odpowiednie nawadnianie organizmu oraz dbanie o higienę osobistą, zawodnicy uczestniczyli w turnusie rehabilitacyjnym w Karpaczu, podczas którego, odbyły się liczne piesze wycieczki np. zwiedzanie Świątyni Wang, wyprawa pod schronisko Samotnia. Odbyły się tam też liczne turnieje piłki nożnej, a niektórzy uczestnicy pokonywali trasy biegowe z coraz lepszym czasem. Ponadto w ramach projektu odbyły się liczne pogadanki trenerów z uczestnikami projektu, wycieczki rowerowe, wizyty na krytej pływalni i siłowni plenerowej. Często były to treningi spędzone przez uczniów z ich rodzicami.  Projekt udowodnił, że aktywność fizyczna wpływa, nie tylko na poprawę naszego zdrowia i kondycji, ale też pozytywnie oddziałuje na nasze dobre samopoczucie. Jeżeli do sportu dochodzi jeszcze prawidłowe odżywianie i spożywanie dużej ilości wody – to sukces gwarantowany. Naprawdę warto Być FIT!  Koordynatorkami projektu były: Izabela Walczak i Izabella Frątczak.