ROK SZKOLNY 2020/2021
Światowy Dzień AIDS
Światowy Dzień AIDS (zwany także Światowym Dniem Walki z AIDS) obchodzimy od 1988 roku dzięki inicjatywie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jak co roku przypada on 1 grudnia.
W tym dniu solidaryzujemy się z osobami chorymi na AIDS i zwracamy szczególną uwagę na to, że osoby żyjące z wirusem HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku. Na świecie żyje blisko 37 mln osób zakażonych wirusem HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Zdaniem ekspertów z Krajowego Centrum AIDS dokładnie, co 6 sekund na całym świecie dochodzi do zarażenia wirusem HIV. Większość osób będących zakażonymi nie jest tego świadoma, a nie leczone prowadzi do powstania bardzo niebezpiecznej choroby AIDS. Należy pamiętać, że testowanie na HIV jest czymś naturalnym, może dotyczyć każdego z nas i stanowi oznakę troski o własne zdrowie. Do zakażenie wirusem HIV najczęściej dochodzi przez kontakt seksualny bez odpowiedniego zabezpieczenia lub przez wspólne użytkowanie igieł, np. przez narkomanów. Możliwe jest również przeniesienie zakażenia z matki na dziecko w czasie ciąży, porodu lub karmienia piersią.
Materiał przygotowały: Patrycja Danielewska i Sylwia Kałużna.
ROK SZKOLNY 2019/2020
Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży
W dniu 17 grudnia 2019 roku odbyły się zajęcia warsztatowe pod kierunkiem pani Anny Lipińskiej, w których uczestniczyli uczniowie klasy czwartej i trzeciej szkoły podstawowej. Celem zajęć było utrwalenie wiedzy na temat zdrowego żywienia i wpływu aktywności fizycznej na rozwój dzieci i młodzieży. Zajęcia zostały poprzedzone pogadanką o zdrowych nawykach żywieniowych. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak ogromny wpływ ma aktywność fizyczna na rozwój dzieci, poznali czym jest piramida żywienia, nazywali produkty, które wchodzą w skład piramidy, dowiedzieli się, co należy jeść, aby być zdrowym. Poznali też konsekwencje nieprzestrzegania zasad zdrowego odżywiania się, a także dowiedzieli się jakie witaminy zawierają w sobie produkty znajdujące się w piramidzie zdrowego żywienia. W drugiej części warsztatów dzieci wykonały piramidę żywienia z wycinków z gazet, układali hasła zachęcające do spożywania owoców i warzyw oraz brali udział w zabawach, układali puzzle i rozwiązywali zagadki. Uczniowie bardzo aktywnie włączyli się w proponowaną formę zajęć.
ROK SZKOLNY 2018/2019
Bądź Fit – podsumowanie
„Bądź Fit”
ROK SZKOLNY 2017/2018
Projekt Bądź fit
W roku szkolnym 2017/2018 sześcioro uczniów klas trzecich szkoły przysposabiającej do pracy uczestniczyło w projekcie Bądź fit zorganizowanym przez Olimpiady Specjalne Polska, którego ambasadorką jest Anna Lewandowska. Projekt ten miał na celu poprawę i ochronę zdrowia oraz dobrego samopoczucia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Balans każdego w czterech podstawowych filarach życia obejmował:
-
- emocje – samopoczucie;
-
- aktywność fizyczną;
-
- zdrową dietę;
- aktywność społeczną.
Projekt trwał osiem tygodni od marca do końca kwietnia, a jego realizacja odbywała się pod okiem trenerów, Izabelli Frątczak i Izabeli Walczak, które 28 października 2017 roku uczestniczyły w szkoleniu dla trenerów w siedzibie Biura Narodowego Olimpiad Specjalnych w Warszawie. Podczas jednego z treningów w tygodniu, trener organizował czas na edukację i tzw. pogadanki oparte na powyższych filarach dobrego samopoczucia. Przed przystąpieniem do projektu uczestnicy ustalali cel dla siebie w zależności od konkretnych potrzeb. Choć nie zawsze były to wielkie osiągnięcia to efekty u niektórych osób było widać nawet po trzech i czterech tygodniach. Niektórzy zamiast jednej butelki wody dziennie wypijali dwie lub w ciągu dnia zjadali trzy porcje owoców, a wcześniej tylko jedną. Trenerzy dokumentowali wyniki i wskaźniki w oparciu o cele (np. ciśnienia krwi, masy ciała lub zdrowych nawyków) oraz wspierali i motywowali swoich zawodników. W ramach projektu Olimpiad Specjalnych Bądź Fit promującego zdrowy styl życia, aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, odpowiednie nawadnianie organizmu oraz dbanie o higienę osobistą, zawodnicy uczestniczyli w turnusie rehabilitacyjnym w Karpaczu, podczas którego, odbyły się liczne piesze wycieczki np. zwiedzanie Świątyni Wang, wyprawa pod schronisko Samotnia. Odbyły się tam też liczne turnieje piłki nożnej, a niektórzy uczestnicy pokonywali trasy biegowe z coraz lepszym czasem. Ponadto w ramach projektu odbyły się liczne pogadanki trenerów z uczestnikami projektu, wycieczki rowerowe, wizyty na krytej pływalni i siłowni plenerowej. Często były to treningi spędzone przez uczniów z ich rodzicami. Projekt udowodnił, że aktywność fizyczna wpływa, nie tylko na poprawę naszego zdrowia i kondycji, ale też pozytywnie oddziałuje na nasze dobre samopoczucie. Jeżeli do sportu dochodzi jeszcze prawidłowe odżywianie i spożywanie dużej ilości wody – to sukces gwarantowany. Naprawdę warto Być FIT! Koordynatorkami projektu były: Izabela Walczak i Izabella Frątczak.