Wycieczka do Łodzi

W dniu 5 czerwca 2018 roku 35 uczniów Ośrodka wraz z opiekunami wyjechało na jednodniową wycieczkę do Łodzi.  Pobyt w Łodzi rozpoczął się od zwiedzania Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego przy ulicy Pomorskiej, gdzie uczniowie wzięli udział w seansie astronomicznym, podczas którego wysłuchali historii podziału sfery niebieskiej i poznali tajemnice nieba z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi wyznaczania kierunków świata. Ponadto komputerowa prezentacja aktualnego nieba przybliżyła pojęcie gwiazdozbiorów oraz elementów nieba i podstawowych zagadnień związanych z obserwacjami. Podczas zajęć uczestnicy mieli możliwość poznania budowy i samodzielnego ustawiania teleskopu na wybrany obiekt na tarasie widokowym oraz wzięli udział w zajęciach z fizyki, w czasie których odpowiadali sobie na pytanie: „Czy to magia, czy nauka?” Uczestnicy obejrzeli doświadczenia z nurkiem Kartezjusza, maszyną elektrostatyczną, czy lewitującym krążkiem. Przeprowadzone eksperymenty pozwoliły kreatywnie spędzić czas i wzbudzić zainteresowania podstawami fizyki.
Kolejnym punktem programu wycieczki był Teatr Powszechny, w którym wychowankowie obejrzeli spektakl pt. „Szalone nożyczki”. Wszyscy oglądali przedstawienie z ogromnym zainteresowaniem oraz aktywnie w nim uczestniczyli. Przedstawienie wzbudziło wiele pozytywnych emocji, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończeniu.
Po spektaklu udaliśmy się do Pałacu Poznańskich, który jest wyjątkowym zabytkiem na mapie województwa łódzkiego i jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieście. Podczas zwiedzania mieliśmy okazję przenieść się do przeszłości i spędzić bardzo przyjemnie czas zachwycając się kolejnymi pomieszczeniami oraz poznać historię życia Izraela Poznańskiego – jednego z największych przedsiębiorców bawełnianych w Europie Środkowo-Wschodniej, który stworzył ogromne imperium włókiennicze.
Wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem Muzeum Kanału „Dętka”- dawnego zbiornika na wodę znajdującego się pod Placem Wolności, który ze względu na postęp techniczny, stracił swoje walory użytkowe, stając się pierwszym tunelem wodociągowym w Polsce, otwartym dla zwiedzających. We wnętrzu kanału obejrzeliśmy wystawę przedmiotów, dokumentów i archiwalnych zdjęć, związanych z powstawaniem łódzkiej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.
Wycieczkę zorganizowały nauczycielki: pani Izabela Piotrowska, pani Agnieszka Idzikowska oraz pani Iwona Andrzejak. Opiekę sprawowała również pani Karolina Piwowarska.