100 DOBRYCH UCZYNKÓW NA 100 – LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Kotyliony na niepodległość

Radosne fale patriotyzmu, które wędrują do nas zewsząd są świetną okazją do pokazania własnych uczuć związanych z krajem. Tak też z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości 9 listopada 2018 roku uczniowie z naszej placówki udali się na ulice miasta Turku, aby rozdać mieszkańcom własnoręcznie wykonane biało – czerwone kotyliony. Celem było kreowanie w obywatelach poczucia patriotyzmu oraz upamiętnienia setnej rocznicy niepodległości naszej Ojczyzny. Był to zarazem ostatni uczynek w ramach akcji „100 uczynków na 100 – lecie niepodległości”.
Wyjście zorganizowały: pani Małgorzata Mielczarek i pani Anna Frątczak.

 

Niepodległościowe muffinki i wizyta w przedszkolu

Dnia 7 listopada 2018r. w ramach zajęć kulinarnych uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy piekli babeczki. Zaczęło się od przygotowań: mycie rąk, zakładanie fartuszków, zapoznanie z produktami, przepisem, odmierzaniem składników, a potem wielkiego pieczenia babeczek. Upieczone i wystudzone babeczki zostały fantazyjnie udekorowane małymi biało-czerwonymi flagami. Taka zabawa w pieczenie jest świetną okazją do wszelkich działań edukacyjnych, dzięki którym dzieci zdobywają nową wiedzę i umiejętności. Niepodległościowe muffinki były słodkim prezentem dla przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego nr 6 w Turku „Kubusia Puchatka”, do którego w dniu 8 listopada 2018 r. wybrali się uczniowie klas Szkoły Podstawowej i Przysposabiającej do Pracy wraz z wychowawcami. Dzieci pięknie nas przywitały i z radością częstowały się przygotowaną przez nas niespodzianką.
Koordynatorkami akcji były pani: Katarzyna Czerniak, pani Karolina Piwowarska i pani Anna Lipińska.

Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę

Czy zima to łatwa pora roku? Jak można pomóc zwierzętom w tym trudnym okresie dla nich? Tak też 7 listopada 2018 roku nasi uczniowie z klas pierwszych Szkoły Przysposabiającej do Pracy wybrali się do Nadleśnictwa Grzymiszew. Celem wycieczki było poznanie sposobów pomocy mieszkańcom lasu oraz poraz kolejny włączenie się do akcji 100 uczynków na 100 – lecie niepodległości. Leśniczy Pan Lech Janczak pokazał nam miejsce, w którym to uczniowie mogli rozsypać przyniesione przysmaki. Opowiedział nam również o zwierzętach, które zamieszkują teren naszego powiatu, pokazał piękne poroża jeleni i łosi, które można znaleźć w lasach w okresie zimowym. Serdecznie dziękujemy rodzicom i uczniom, którzy dobrowolnie przekazali pokarm dla zwierząt.
Koordynatorkami akcji były: pani Katarzyna Czerniak, pani Anna Lipińska i pani Karolina Piwowarska.

Schronisko dla zwierząt

W piątek 26 października 2018 roku, uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej i pierwszej Przysposabiającej do Pracy, w ramach akcji „100 uczynków na 100 – lecie niepodległości” odwiedzili schronisko dla zwierząt w Turku. Wycieczkę poprzedziła szkolna zbiórka karmy dla zwierząt, które dzieci przekazały podczas odwiedzin w przytulisku. W trakcie wizyty uczniowie mieli możliwość obejrzenia przebywających w schronisku psów i kotów. Opiekunowie opowiedzieli dzieciom, w jaki sposób dostają się do nich zwierzęta oraz, w jaki sposób można przygarnąć futrzaki. Wizyta w schronisku była kolejnym dobrym uczynkiem w ramach ogólnopolskiej akcji.
Koordynatorkami akcji były: pani Katarzyna Czerniak, pani Anna Lipińska i pani Karolina Piwowarska.
 

Pomnik Marszałka Piłsudskiego

Dnia 18 października 2018 roku uczniowie klasy Przysposabiającej do Pracy i Szkoły Podstawowej wybrali się do parku miejskiego pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Celem było uczczenie pamięci Marszałka Piłsudskiego, który przyczynił się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie porządkowali pomnik i miejsce wokół niego. W podziękowaniu złożyliśmy list do Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz zapaliliśmy znicz. Tym sposobem dokonaliśmy kolejnego dobrego uczynku w ramach akcji „100 dobrych uczynków na 100 lecie niepodległości”.
Koordynatorkami akcji były: pani Katarzyna Czerniak, pani Karolina Piwowarska i pani Anna Lipińska.
 

 

Pamiętamy nie tylko o naszych najbliższych

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, w związku z tym kolejnym dobrym uczynkiem, jaki postanowiliśmy wykonać było posprzątanie opuszczonych grobów na miejscowym cmentarzu. W tym celu 17 października 2018 roku uczniowie klas Przysposabiających do Pracy wraz ze swoimi wychowawcami udali się na cmentarz, by uprzątnąć zaniedbane groby. Uczniowie z chęcią przystąpili do działania i oczyścili kilka grobów. Podczas pracy chłopcy i dziewczęta wzajemnie sobie pomagali, grabili i wyrywali chwasty. Na koniec zapaliliśmy znicz i odmówiliśmy modlitwę za dusze zmarłych.
Koordynatorkami akcji były: pani Katarzyna Czerniak, pani Karolina Piwowarska i pani Anna Lipińska.
 

 

Jesienne porządki czas zacząć …

W tym roku świętujemy 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcąc uczcić to wydarzenie Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Turku przyłączył się do ogólnopolskiej akcji pt. „100 dobrych uczynków na 100 – lecie niepodległości”. Jednym z pierwszych dobrych uczynków, jaki podjęliśmy było sprzątanie terenu wokół szkoły, które odbyło się 16 października 2018 roku. Nasi uczniowie wraz z nauczycielami spotkali się na boisku szkolnym, by wykonać jesienne porządki. Cała społeczność szkolna ochoczo ruszyła do zaplanowanych prac. Uczniowie grabili i zamiatali liście, obrywali uschnięte gałęzie i zbierali śmieci. Piękna pogoda sprzyjała wspólnej pracy i dobrej zabawie.
Koordynatorkami akcji były: pani Katarzyna Czerniak, pani Karolina Piwowarska i pani Anna Lipińska.