Turnus w Krynicy Morskiej

Na przełomie września i października 2018 roku 11- osobowa grupa wychowanków z  naszej placówki przebywała na turnusie rehabilitacyjnym w Krynicy Morskiej w Ośrodku Rehabilitacyjnym Bałtyk. Krynica Morska to urokliwa miejscowość położona na mierzei Wiślanej między Zatoką Gdańską, a Zalewem Wiślanym, porośnięta wiecznie zielonymi sosnowymi lasami.
Pierwszego dnia po przyjeździe odwiedziliśmy latarnię morską, gdzie musieliśmy przemierzyć 100 krętych schodków, aby dotrzeć do celu. Warto było ponieść trochę trudu, gdyż widok jaki roztaczał się z samej góry  był piękny. Stamtąd można było zobaczyć całą panoramę Mierzei Wiślanej, a nawet granice polsko-rosyjską. Kolejny dzień to piesza wyprawa brzegiem  morza i malowniczą leśną trasą  na najwyższą stałą wydmę w Europie – Wielbłądzi Garb o wysokości blisko 50 metrów.
Następny dzień to wycieczka do przepięknego Gdańska. Tam zobaczyliśmy urokliwe uliczki Starego Miasta, oglądaliśmy Dwór Artusa niegdyś miejsce spotkań rycerstwa i partycjatu, a także znajdujący się przed nim pomnik Neptuna. Byliśmy zauroczeni pięknymi, bogato zdobionymi gdańskimi kamienicami. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP .Jest to dzieło architektury gotyckiej, największa ceglana budowla sakralna na świecie licząca 105,5 m wysokości, która w swoim wnętrzu mieści 25 000 osób .Ponadto  spacerowaliśmy jedną z najbardziej znanych ulic Gdańska – Długim Pobrzeżem, który  ciągnie się wzdłuż Motławy .Tutaj dominującym akcentem panoramy był Żuraw. Meleksem dotarliśmy pod Stocznie Gdańską, Muzeum Wojska Polskiego, budynek Poczty Polskiej oraz do wielu interesujących  zabytków tego miasta.
Kilka razy  podczas pobytu korzystaliśmy z Parku Wodnego, gdzie czekało na nas wiele atrakcji: nowoczesne spiralne zjeżdżalnie, wodny plac zabaw, rwąca rzeka, a także sztuczna fala.
Byliśmy w muzeum przyrodniczo- myśliwskim w Krynicy Morskiej, które w swojej ekspozycji posiada 300 gatunków spreparowanych zwierząt z Polski i całego świata.
Dni były zapełnione od rana do wieczora. Do południa mieliśmy zabiegi rehabilitacyjne, po południu był czas na spacery nad samym morzem i wspólną zabawę, a wieczory na dyskoteki.
W drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się w Malborku, aby zwiedzić trzynastowieczny Zamek gotycki, zamieszkały dawno przez Zakon Krzyżacki. Tam mogliśmy podziwiać  piękne dziedzińce, wystawy i zabytkowe zbroje, jakie zachowały się i przetrwały do dziś.
Był to niewątpliwie bardzo udany wyjazd, po którym nasi wychowankowie stają się bardziej samodzielni, zaradni i bogatsi o kolejne życiowe doświadczenie. Pobyt nad morzem wpływa na wzmocnienie układu oddechowego, odporności, jak również poprawia krążenie. Oferowane zabiegi rehabilitacyjne działają  przeciwbólowo i przeciwzapalnie, wpływają na lepsze samopoczucie naszych uczniów.
Wyjazd na turnus został sfinansowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Turku.
Organizatorkami turnusu i opiekunkami uczestników była: pani Katarzyna Wielkopolan – Janik i pani Izabella Frątczak.