Święto Pieczonego Ziemniaka

Dnia 20 września 2018 roku w pobliskim lesie odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka, w którym uczestniczyli nasi uczniowie. W tym roku przebiegało w klimacie aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Jak wiadomo aktywność fizyczna wpływa na poprawę naszego zdrowia, kondycji oraz pozytywnie oddziałuje na dobre samopoczucie. Tak też o godzinie 9.00 wszyscy wyruszyli w trasę, a kiedy dotarli na miejsce zostali podzieleni na trzy grupy.
Pierwsza z grup wyruszyła w stronę leśnej ścieżki edukacyjnej. Uczniowie przemierzali leśne knieje żółtym szlakiem, który najpierw musieli odnaleźć. Następnie wykonywali różne zadania, które sprawdzały ich umiejętności fizyczne oraz wiadomości przyrodnicze. I tak np.: dzieci „chodziły po linie” z wysoko uniesioną głową, na której położone było ringo, rzucały do celu pozbieranymi wcześniej szyszkami, wchodziły do szarfy, którą następnie musiały przełożyć przez całe ciało, omijały przygotowane „pułapki”, przechodziły przez powalone drzewo no i „zdobywały” Górę Grebera. Należy podkreślić, że powyższe zadania dla niektórych były nie lada wyczynem. Na żółtym szlaku, którym poruszali się uczniowie znajdowały się cztery mrowiska ,uczniowie mieli możliwość dokładnie je obejrzeć i dowiedzieć się  ciekawych rzeczy o tych leśnych owadach. Ponadto widzieli szkółkę leśną i zdobyli wiedzę  o potrzebie sadzenia nowych drzew oraz ich wykorzystaniu.
Druga grupa – najmłodszych uczestników pokonywała  tor przeszkód. Konkurencje, które należało zaliczyć to między innymi: rzut ziemniakiem do celu, toczenie piłki, przejście po linie i wiele innych. Po trudnych zmaganiach sportowych uczniowie wraz z panią leśnik udali się do salki edukacyjnej, gdzie obejrzeli film na temat flory i fauny leśnej.
Ostatnia grupa uczestniczyła w zajęciach sportowych na siłowni plenerowej. Po krótkiej rozgrzewce każdy z uczestników mógł sprawdzić, jak działa dane urządzenie oraz jakie partie mięśniowe można na nim ćwiczyć. Tutaj uczniowie wykazali się niezwykle dużą aktywnością i sprawnością fizyczną. Na koniec każdy uczeń otrzymał butelkę wody, aby uzupełnić płyny w organizmie.
Następnie wszyscy uczestnicy imprezy udali się na parking leśny , gdzie czekały same pyszności: gorące ziemniaki i pieczone w ognisku kiełbaski, które można było zjeść z pysznymi sosami. Należy podkreślić, iż podczas zabawy dopisywała piękna pogoda. Niestety czas szybko mijał i trzeba było wrócić do szkoły.
Święto Pieczonego Ziemniaka było możliwe dzięki pomocy: Nadleśnictwa Turek, Stowarzyszenia Przyjaźni Dzieciom działającego przy naszym Ośrodku oraz PSS Społem w Turku.
Organizatorkami imprezy były: pani Elżbieta Kociołek, pani Izabela Walczak, pani Izabella Frątczak.