Projekt Bądź fit

 W roku szkolnym 2017/2018 sześcioro uczniów klas trzecich szkoły przysposabiającej do pracy uczestniczyło w projekcie Bądź fit zorganizowanym przez Olimpiady Specjalne Polska, którego ambasadorką jest Anna Lewandowska. Projekt ten miał na celu poprawę i ochronę zdrowia oraz dobrego samopoczucia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Balans każdego w czterech podstawowych filarach życia obejmował:

  • emocje – samopoczucie;
  • aktywność fizyczną;
  • zdrową dietę;
  • aktywność społeczną

Projekt trwał osiem tygodni od marca do końca kwietnia, a jego realizacja odbywała się pod okiem trenerów, Izabelli Frątczak i Izabeli Walczak, które 28 października 2017 roku uczestniczyły w szkoleniu dla trenerów w siedzibie Biura Narodowego Olimpiad Specjalnych w Warszawie. Podczas jednego z treningów w tygodniu, trener organizował czas na edukację i tzw. pogadanki oparte na powyższych filarach dobrego samopoczucia. Przed przystąpieniem do projektu uczestnicy ustalali cel dla siebie w zależności od konkretnych potrzeb. Choć nie zawsze były to wielkie osiągnięcia to efekty u niektórych osób było widać nawet po trzech i czterech tygodniach. Niektórzy zamiast jednej butelki wody dziennie wypijali dwie lub w ciągu dnia zjadali trzy porcje owoców, a wcześniej tylko jedną. Trenerzy dokumentowali wyniki i wskaźniki w oparciu o cele (np. ciśnienia krwi, masy ciała lub zdrowych nawyków) oraz wspierali i motywowali  swoich zawodników. W ramach projektu Olimpiad Specjalnych Bądź Fit promującego zdrowy styl życia, aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, odpowiednie nawadnianie organizmu oraz dbanie o higienę osobistą, zawodnicy uczestniczyli w turnusie rehabilitacyjnym w Karpaczu, podczas którego, odbyły się liczne piesze wycieczki np. zwiedzanie Świątyni Wang, wyprawa pod schronisko Samotnia. Odbyły się tam też liczne turnieje piłki nożnej, a niektórzy uczestnicy pokonywali trasy biegowe z coraz lepszym czasem. Ponadto w ramach projektu odbyły się liczne pogadanki trenerów z uczestnikami projektu, wycieczki rowerowe, wizyty na krytej pływalni i siłowni plenerowej. Często były to treningi spędzone przez uczniów z ich rodzicami.  

Projekt udowodnił, że aktywność fizyczna wpływa, nie tylko na poprawę naszego zdrowia i kondycji, ale też pozytywnie oddziałuje na nasze dobre samopoczucie. Jeżeli do sportu dochodzi jeszcze prawidłowe odżywianie i spożywanie dużej ilości wody – to sukces gwarantowany. Naprawdę warto Być FIT!

Koordynatorkami projektu były: Izabela Walczak i Izabella Frątczak.