XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Katowice, Chorzów, Mikołów

W dniach 9-12 czerwca 2018 roku odbyły się XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie pod Patronatem Honorowym Małżonki Prezydenta RP – Agaty Kornhauser – Dudy.

Celem Igrzysk była: popularyzacja sportu wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną, rozpowszechnienie idei Olimpiad Specjalnych w kraju oraz wytypowanie reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na  XV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi w 2019 roku.

Podczas igrzysk swoje zmagania sportowe reprezentowało ponad 1000 Specjalnych Sportowców z 18 regionalnych oddziałów w dyscyplinach: bocce, lekkoatletyka, trójbój siłowy, kolarstwo, piłka nożna (odbywające się na Stadionie Śląskim w Chorzowie), badminton, pływanie, tenis stołowy (odbywające się na AWF w Katowicach), tenis ziemny (odbywający się w Sport Park Budowlani w Chorzowie), bowling (odbywający się w kręgielni Galaktyka w Katowicach) oraz golf (odbywających się w Golf Park Mikołów).

Na Igrzyska wyjechało 49 zawodników i 11 trenerów z Regionalnego Oddziału Olimpiad Specjalnych Polska Wielkopolskie – Konin, a wśród nich pięcioro naszych wychowanków: Adam Świerk – reprezentant bowlingu, zdobył złoty medal w deblu, Bartosz Skonieczny -reprezentant lekkiej atletyki, zdobył srebrny medal w sztafecie 4×100 m. oraz brązowy medal w pchnięciu kulą, Bartłomiej Sadkowski – reprezentant kolarstwa, zdobył srebrny medal na dystansie 500 m. oraz złoty medal na dystansie 1000 m, Agnieszka Przybylak i Sylwester Szajrych – reprezentanci tenisa stołowego, zdobyli srebrny medal w mikst, brązowy medal w grach indywidualnych. Zwycięzcom Gratulujemy!!!

Poza rozgrywkami sportowymi na stadionie realizowany był Program „Zdrowi Sportowcy”, w którym każdy zawodnik został przebadany przez 150 osobowy zespół lekarzy: stomatologów, okulistów, ortopedów, dietetyków, fizjoterapeutów, laryngologów, audiologów, dermatologów oraz psychologów.

Piękna słoneczna pogoda sprzyjała wszystkim zawodnikom, którzy oczekując na swoje starty mogli wypocząć, nabywać nowe umiejętności oraz nawiązywać nowe przyjaźnie w Wiosce Olimpiad Specjalnych. W wiosce uczestniczyli w warsztatach plastycznych, tanecznych, muzycznych oraz obejrzeli pokazy judo, tańca nowoczesnego i zapasów.

Ponadto organizatorzy dla zawodników i ich trenerów przygotowali wiele innych atrakcji, miedzy innymi: przejazd kolejką linową „Elka” nad Parkiem Śląskim, koncert w Filharmonii Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, gdzie wysłuchaliśmy koncertu Orkiestry Dętej Katowice oraz koncert zespołów rokowych i dyskoteka.

Z naszego Ośrodka podczas igrzysk opiekunem i trenerem była pani Małgorzata Wawrzyniuk.