VII Konferencja Szkół Promujących Zdrowie w Malanowie

W dniu 25 kwietnia 2018 roku uczestniczyliśmy w VII Konferencji Szkół Promujących Zdrowie, którą w tym roku zorganizowano w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Malanowie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice gimnazjum – Nikola Kosakowska i Klaudia Wróblewska wraz z koordynatorkami promocji zdrowia – panią Agnieszką Idzikowską i panią Iwoną Andrzejak.

Konferencja odbyła się pod hasłem „Tradycyjnie, ekologicznie i zdrowo” i rozpoczęła się występem szkolnego chóru. Po powitaniu zaproszonych gości i przemówieniach wysłuchaliśmy ciekawych prelekcji na temat zdrowego odżywiania. Pierwsza z nich pt. „Zdrowie ukryte w słoiku” została przedstawiona przez panią Annę Durkiewicz z Tureckiej Unii Rozwoju TUR, która omówiła wartość odżywczą przetworów owocowych i warzywnych. Kolejny wykład na temat „Żywieniowa sygnalizacja, czyli kolor na talerzu ma znaczenie” wygłosił dietetyk, pan  Damian Janicki, który  opowiedział o barwnikach zawartych w owocach i warzywach i ich roli na zdrowie naszego organizmu. Natomiast pani Marta Groblica w prezentacji „Słodki sekret zdrowia” opowiedziała o miodzie i jego wytworach.

Podczas konferencji obejrzeliśmy również przedstawienie teatralne pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch” oraz wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych i zdobienia potraw. Na zakończenie wszyscy świetnie bawili się podczas gier i zabaw ruchowych na hali sportowej. Konferencję zakończył występ regionalnego zespołu ludowego „Tradycja”. Nie zabrakło też zdrowego poczęstunku i słodkiego upominku w postaci słoiczka miodu.

Za rok spotkamy się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku na kolejnej, VIII Konferencji Szkół Promujących Zdrowie.