III Ogólnopolski Zlot Drużyn Nieprzetartego Szlaku „Harcerskie spotkanie z książką”

Już po raz trzeci w dniach 23-24 marca 2018 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Turku, odbył się Ogólnopolski Zlot Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku pod hasłem „Harcerskie Spotkanie z Książką”, którego głównym celem była popularyzacja czytelnictwa poprzez zabawę, grę terenową i warsztaty.

Swoją obecność na zlocie zaznaczyły: 38 Słupecka Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Czarne Jedynki”, 36 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku im. Małoletniaków z Konina, 2 Łódzka Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku im. Jana Brzechwy, 4 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Karamba” z Łodzi, 37 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku z Rychwała, 3 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Słoneczne Promyki” z Koła, V Szczep Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Trampy” ze Stemplewa oraz gospodarze spotkania 8 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Europejczycy” z Turku. Gościnnie odwiedziły nas: 19 Drużyna Harcerska Invictus oraz 58 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Rivendell” z Turku.

W piątek uczestnicy zlotu zwiedzili Muzeum Miasta Turku i Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Podziwiali wystawę szkiców, polichromii i witraży oraz obejrzeli film „Spełnione przepowiednie”, który ukazywał dużo ciekawych faktów z historii naszego miasta. Podczas wieczornego świeczkowiska, przy dźwiękach gitary wszyscy śpiewali harcerskie piosenki, bawili się i pląsali. Wieczór ten swoją obecnością uświetnili: pan Robert Chmielewski, Komendant Hufca ZHP Turek, pan Franciszek Pyziak, Zastępca Komendanta Hufca ZHP Turek oraz Dyrekcja Zespołu.

Sobotni dzień rozpoczął się grą terenową w parku miejskim. Na uczestników gry czekało wiele atrakcji dotyczących znajomości książek, takich jak: dopasowywanie rekwizytów do tytułów książek, wcielanie się w ulubioną postać bajkową, układanie haseł i zabawa w grę planszową, podczas której spotykać można było postacie z bajek: Królewnę Śnieżkę, Czerwonego Kapturka i kapitana Hooka. Po powrocie do Ośrodka harcerze wzięli udział w teleturnieju „Kocham Cię, Książko!. Wyłonione spośród wszystkich uczestników drużyny „Moli książkowych” i „Białych kruków” przystąpiły do zmagań w pięciu kategoriach wiedzy na temat książek. Ich zadaniem było odgadywanie tytułów książek i ich bohaterów, rozpoznawanie ilustracji książkowych i cytatów. Publiczność dopingowała drużyny tematycznymi chorągiewkami i brawami. Atrakcją zlotu był występ Teatru „Makuszaki” działającego w Ośrodku w Turku. Młodzi aktorzy przenieśli harcerzy w świat niezapomnianych wrażeń muzycznych i gry aktorskiej. W godzinach wieczornych odbył się apel podsumowujący harcerski zlot, na którym każda z drużyn otrzymała dyplom, upominki oraz książki.

„III Harcerskie Spotkanie z Książką” to dowód na to, że rehabilitacja osób niepełnosprawnych może przybierać różnorakie formy. Takie spotkania integrują, rozwijają samoświadomość, inspirują do działania i wzmacniają poczucie własnej wartości osób niepełnosprawnych. Te i wiele innych zadań zawiera w sobie działalność Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku, która poprzez harcerski system wychowawczy uczy samodzielności i funkcjonowania w życiu codziennym.

Nasze harcerskie czytanie to niezapomniana przygoda, którą pomogli nam zrealizować: Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Turku, Urząd Miasta w Turku, Muzeum Miasta Turku, Komenda Hufca ZHP Turek, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Koninie Filia w Turku, Firma PSS Społem w Turku, Mleczarnia Turek, Zakład Mięsny Stanisław Paszak w Turku.

Organizatorem spotkania była 8 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Europejczycy” przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Turku, drużynowa pwd. Izabella Frątczak, dh Anna Frankowska oraz pani Marlena Graczyk i pani Aneta Lubas.

Z pomoc w organizacji zlotu dziękujemy pwd Weronice Adamiak.