Harcerskie warsztaty „Cztery pory roku” w Perkozie

W dniach od 26 lutego do 2 marca 2018 roku dh. Izabella Frątczak zorganizowała wyjazd dla ośmiorga harcerzy naszej drużyny na warsztaty „Cztery pory roku – ekologiczne zajęcia aktywizujące i rozwijające osoby niepełnosprawne”, w bazie harcerskiej „Perkoz”, położonej wśród mazurskich lasów, nad jeziorem Pluszne. 

Oprócz nas w Perkozie były drużyny z Krakowa, Strzelna, Torunia, Pilawy Górnej, Wałbrzycha i Środy Śląskiej. Dotarcie na miejsce nie było łatwą sprawą, jechaliśmy pociągami z wieloma przesiadkami, ale była to nowa, nieznana przygoda.

Przez pięć dni uczestniczyliśmy w warsztatach, w ramach których odbywały się różnorodne zajęcia: ekologiczne, artystyczno-muzyczne, sportowo-ruchowe, plastyczne, integracyjne i w terenie. Uczyliśmy się wystukiwać rytmów na bębnach, robiliśmy plakat o tematyce zimowej i ekologicznej, uczestniczyliśmy w olimpiadzie sportowej, zwiedzaliśmy okolice jeziora Pluszne. Szkoda tylko, że mróz był tak wielki, że musieliśmy szybko wracać. Wieczorami odbywały się świeczkowiska, podczas których nie zabrakło harcerskich gawęd i pląsów. Wielką niespodzianka była wycieczka do Olsztyna, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Przyrody. Uczestniczyliśmy tam w lekcji przyrodniczej oraz mogliśmy zobaczyć zwierzęta Warmii i Mazur. Prawdziwe eksponaty dzika czy żubra robiły niesamowite wrażenie. W Olsztyńskim Planetarium dowiedzieliśmy się, że to tutaj większość swojego życia spędził Mikołaj Kopernik, choć zawsze kojarzony był z Toruniem. Obejrzeliśmy też film pt. „Dwa szkiełka”, w którym bohaterowie seansu uczestniczyli w astrologicznym pokazie nieba. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Hutę Szkła w Olsztynku, gdzie zobaczyliśmy ręcznie wykonane szklane przedmioty. Na zakończenie pobytu odbyła się uroczysta kolacja i dyskoteka.

Wyjazd do Perkoza pozwolił harcerzom na poszerzenie wiedzy przyrodniczej oraz rozwinięcie umiejętności społecznych i samoobsługowych. Propagował aktywne spędzanie czasu wolnego i rozwijał zainteresowania muzyczne, ekologiczne, plastyczne i sportowe. Wspólnie spędzone chwile dostarczyły dużo powodów do uśmiechu, wzmocniły wiarę w siebie i dały możliwość na zawiązanie się nowych przyjaźni. Warsztaty były wspaniałą, zimową harcerską przygodą, utwierdzającą w przekonaniu, że jest jeszcze wiele do odkrycia, zarówno w otaczającej nas rzeczywistości, jak i w samym sobie.

Opiekę podczas pobytu sprawowały Izabella Frątczak i Katarzyna Wielkopolan – Janik.