Inne działania prozdrowotne i proekologiczne

ROK SZKOLNY 2020/2021

Światowy Dzień Zdrowia 2021
Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Zespole Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Turku przyłączył się do działań Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Turku będących realizacją międzynarodowej kampanii mającej na celu zbudowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata. Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony co roku 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Każdego roku WHO wybiera hasło przewodnie z zakresu zdrowia publicznego, które
w danym okresie wymaga szczególnej uwagi. Tegorocznym tematem przewodnim jest: „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata”. 

Ten dzień zwraca nam uwagę na ważne kwestie dotyczące zdrowia w skali społeczności międzynarodowej. Jest szansą na uświadomienie występujących problemów zdrowotnych we współczesnym świecie i nauczenie się czegoś nowego.

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że świat jest nierówny, a pokazał to COVID- 19. Pandemia mocno uderzyła w społeczności, które nie miały dostępu do usług zdrowotnych, przez co nie były one w stanie obronić się przed jej negatywnymi skutkami. Czynnikami, które miały na to znaczący wpływ były naturalne predyspozycje krajów,
w których rodzą się, rosną, żyją, pracują oraz starzeją ludzie. Duża część grup społecznych na całym świecie podejmuje nieustanną walkę o przetrwanie, co jest spowodowane niskimi dochodami. Istotny wpływ na obniżenie standardów życiowych mają również niskie wykształcenie i gorsze warunki mieszkaniowe. Grupy te mają także utrudnioną możliwość zatrudniania oraz ograniczony dostęp do bezpiecznego środowiska czystej wody, powietrza oraz żywności. Przekłada się to na niepotrzebne cierpienie, przedwczesną śmierć. COVID-19 doprowadził do trudnej sytuacji we wszystkich krajach. Głównie dotknął te społeczności, które były bardziej narażone na chorobę, bo miały sporadyczny dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych. Jesteśmy świadomi, że jest to bardzo niesprawiedliwe. Wiemy jednak, że poprzez odpowiednie działania możemy temu zapobiegać. Kluczem do prowadzenia odpowiednich działań profilaktycznych jest zapewnienie każdemu warunków życia i pracy sprzyjających zdrowiu.

W naszym Ośrodku systematycznie zwiększamy świadomość wychowanków na temat obecnej sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie oraz prowadzimy działania informacyjno – edukacyjne. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia zapoznaliśmy uczniów
i wychowanków z informacjami przekazanymi naszej placówce przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Turku oraz opracowanymi przez nauczycieli materiałami edukacyjnymi. Skorzystaliśmy również z bezpłatnych narzędzi informacyjnych oferowanych przez WHO. Informacje zostały przesłane drogą poczty elektronicznej do nauczycieli, którzy przekazali podczas prowadzonych zajęć edukacyjnych i wychowawczych swoim uczniom i wychowankom wiedzę na temat ,,Budowania sprawiedliwszego i zdrowszego świata” w dobie pandemii Covid – 19. Placówka zadbała również o umieszczenie tegorocznego hasła i tematyki Światowego Dnia Zdrowia na stronie internetowej Zespołu. Mamy świadomość, że poprzez liczne kampanie informacyjne propagujemy zachowania prozdrowotne i budujemy zdrowszy świat.

Materiał przygotowały: Katarzyna Czerniak, Karolina Piwowarska, Anna Lipińska, Agnieszka Krzyżanowska

 

IV edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu” – sprawozdanie za II półrocze roku szkolnego

W drugim półroczu roku szkolnego 2020/2021 przeprowadzono trzy zajęcia warsztatowe: „Śniadania na szóstkę”, „O smaku, ziołach i uważnym jedzeniu” oraz „Naleśnikowe szaleństwo”. Wszystkie zajęcia odbyły się w systemie stacjonarnym.
Pierwsze zajęcia warstwowe  o tematyce „Śniadania na szóstkę”, odbyły się 16 kwietnia 2021. Głównym celem warsztatów było rozwijanie świadomości codziennej potrzeby spożywania śniadania, utrwalenie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz rozwijanie umiejętności kulinarnych. Nauczyciele w swoich klasach przeprowadzili z dziećmi rozmowę na temat: Skąd się biorą produkty zbożowe?, pokazali próbki różnych zbóż, kasz i płatków oraz zwrócili uwagę że pełnoziarniste produkty zbożowe, które są głównym źródłem energii, dostarczają witamin z grupy B, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego, który dobrze wpływa na trawienie i działa jak „‚miotełka” – wiąże i usuwa niepotrzebne resztki z naszego organizmu. Uczniowie z przyniesionych do szkoły płatków, orzechów, rodzynek, suszonych owoców, pestek, jogurtów naturalnych i owoców komponowali musli jako jeden z elementów zdrowego śniadania. Następnie zorganizowano wspólne śniadanie, na które dzieci wraz z nauczycielami wykonały koktajl warzywno – owocowy na bazie banana, szpinaku, naturalnego jogurtu i limonki oraz pyszne kanapki i fit sałatkę na bazie pomidorków koktajlowych i sera feta.
Kolejne zajęcia warsztatowe zrealizowano 10 maja na temat „O smaku, ziołach i uważnym jedzeniu”. Głównym celem zajęć było poznanie roli poszczególnych zmysłów ze szczególnym uwzględnieniem smaku i zapachu, poznanie różnych rodzajów ziół i zrozumienie zasadności uważnego spożywania posiłków. Dzieci wysłuchały krótkiego opowiadania, a następnie wymieniały znane im zmysły (smak, wzrok, węch, słuch, dotyk) oraz wykonały kartę pracy „Pięć zmysłów”. Po jej rozwiązaniu dzieci wskazały te zmysły, które ich zdaniem są ważne podczas smakowania posiłków. Okazało się, że podczas jedzenia oprócz smaku liczy się także zapach i apetyczny wygląd potrawy. Dużą rolę odgrywa też zmysł słuchu (np. lubimy słyszeć chrupanie), a także często zmysł dotyku (wiele produktów jemy, trzymając je w dłoniach, sprawdzamy dotykiem, czy owoc jest dojrzały, pieczywo świeże itp.). Na zakończenie dzieci obejrzały film pt.: „O smaku, ziołach i… uważnym jedzeniu” , poznały wybrane, doniczkowe zioła, ich zapach i wygląd oraz wykonały pod okiem nauczycieli sałatkę z kolorowych pomidorków z dodatkiem różnych ziół.
Ostanie zajęcia pt. Naleśnikowe szaleństwo” odbyły się 17 maja 2021 roku. Głównymi celami zajęć było poznanie tradycji kulinarnych innych państw, poznanie zasad produkcji mąki, zapoznanie dzieci z budową zboża oraz zrozumienie przez dzieci charakteru pracy rolnika i młynarza. Na wstępie nauczyciel przeczytał dzieciom krótkie opowiadanie na temat pracy młynarza oraz w jaki sposób i z czego powstaje mąka. Następnie omówiono z dziećmi jedno z najpopularniejszych i najbardziej uwielbianych dań na świecie jakim są naleśniki. Choć nie do końca wiadomo, w którym kraju zjedzono pierwszego naleśnika to Włosi twierdzą, że powstały we Florencji, skąd później trafiły na stoły kuchni francuskiej. Niezależnie od tego, gdzie i przez kogo zostały pierwszy raz przygotowane jedno jest pewne, że są pyszne i chyba trudno jest znaleźć kogoś, kto ich nie lubi. Są daniem dającym duże możliwości kulinarne. Można je jeść w formie deserowej z owocami lub wytrawnej z warzywami. Omówiono naleśniki z całego świata: od tradycyjnych naleśników na bazie różnych rodzajów mąk, mleka, wody, jajek, po naleśniki z Rosji, Francji, kuchni indyjskiej i amerykańskiej. Na zakończenie uczniowie wykonali kartę pracy „Od ziarna do mąki” poznając w ten sposób poszczególne  etapy procesu powstawania mąki.  Zadaniem domowym uczniów było przygotowanie wraz z rodzicami w domu dwóch naleśników i wykończenie ich ulubionym nadzieniem w szkole. Najlepsze naleśniki zostały nagrodzone.
Zajęcia przygotowały i przeprowadziły: Agnieszka Krzyżanowska i Anna Pilimon.

IV edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu” – sprawozdanie za I półrocze roku szkolnego

 
Nasza szkoła  bierze udział w IV edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”, którego celem jest przede wszystkim edukacja w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia oraz zachęcanie najmłodszych do gotowania.
 Dnia 19 listopada 2020 r. uczniowie klas 1-3 rozpoczęli  realizację programu i razem ze swoimi wychowawcami rozmawiali na temat „Dlaczego jedzenie jest ważne?” Dzieci zostały zapoznane z zasadami komponowania posiłków, potrzebami ograniczenia spożycia cukru oraz zrozumienia roli, jaką pełnią składniki mineralne i witaminy. Na warsztatach uczniowie oglądali film edukacyjny, podczas którego, dowiedzieli się czym jest prawidłowa piramida żywienia. Bogatsi o nową wiedzę sprawdzili siebie rozwiązując zagadki tematyczne oraz układając samodzielnie piramidę zdrowego żywienia. Było nie tylko edukacyjnie, ale także smakowicie, bowiem na drugie śniadanie uczniowie przygotowali zdrowe, pyszne i pełne witamin sałatki owocowe.
Kolejne zajęcia o tematyce „Ryba na Wigilijnym stole” odbyły się w klasach 1-3 w formie zdalnej w dniu 18 grudnia 2020r. Celem zajęć było utrwalenie wiadomości na temat bożonarodzeniowych tradycji kulinarnych w Polsce oraz poznanie różnego rodzajów ryb i różnic pomiędzy hodowlą, a połowem ryb. Uczniowie otrzymali materiały drogą mailową. Zadaniem uczniów było wykonanie sałatki rybnej według własnego pomysłu lub podanych przepisów i przesłanie zdjęć przygotowanej sałatki do wychowawców.
25 stycznia 2021 roku uczniowie realizowali w formie stacjonarnej kolejny temat w ramach programu edukacyjnego i tym razem były to: „Cztery pory roku czyli o sezonowości w kuchni”. Uczniowie zapoznali się z przyczynami, dla których warto uwzględnić sezonowość warzyw i owoców podczas przygotowywania posiłków oraz poznali zalety korzystania z mrożonek i przetworów poza sezonem. Dzieci dowiedziały się, że warzywa i owoce należy jeść przez cały rok, każdego dnia. Oczywiście najlepiej jeść te, na które akurat jest sezon. Zdały sobie również sprawę z tego, że o świeże warzywa i owoce najtrudniej jest zimą. Jednak można sobie z tym poradzić, przygotowując przetwory lub mrożonki. Nie zabrakło oczywiście filmu edukacyjnego z Marchwianinem w roli głównej. W końcowej części zajęć dzieci wykonały karty pracy dotyczące owoców i warzyw, które królują w danej porze roku.
Koordynatorami programu i osobami odpowiedzialnymi za realizację zajęć w szkole są nauczycielki: Agnieszka Krzyżanowska i Anna Pilimon.

ROK SZKOLNY 2018/2019

Powiatowa Konferencja Szkół Promujących Zdrowie pod hasłem „Potrafimy udzielać pierwszej pomocy”

W dniu 28 maja 2019 roku już ósmy raz uczestniczyliśmy w Powiatowej Konferencji Szkół Promujących Zdrowie, która tym razem odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 w Tuku. Naszą szkołę reprezentowały uczennice gimnazjum – Nikola Kosakowska i Ewelina Kowalewska wraz z koordynatorkami promocji zdrowia – panią Agnieszką Idzikowską i panią Iwoną Andrzejak.
W tym roku konferencja poświęcona była tematowi udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli umiejętności szczególnie cennej w dzisiejszych czasach. O tym, jak udzielić pierwszej pomocy drugiej osobie mówił podczas swojego wystąpienia lek. med. Alfred Rajczyk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemilogicznej w Turku Część praktyczną konferencji poprowadzili ratownicy medyczni z Fundacji Złota Godzina., którzy przekonywali, że już od najmłodszych lat warto znać zasady udzielania pierwszej pomocy, gdyż o ludzkim życiu decydują często sekundy. Jakie czynności podjąć przed przystąpieniem do udzielania pierwszej pomocy oraz jak prawidłowo wykonać resuscytację zaprezentowali ratownicy Krzysztof Kołata i Michał Maniakowski oraz strażak, ratownik w OSP w Turku Błażej Błajet. Na fantomach uczestnicy konferencji mogli indywidualnie przećwiczyć podjęcie podstawowych czynności ratowniczych. Podczas spotkania wystąpił również szkolny Teatr Szpilka, który zaprezentował spektakl „Księżniczka na ziarnku grochu”. Konferencję zakończyła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Elżbieta Pokojowa dziękując wszystkim uczestnikom za udział.

 

Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem „Ekologia w zdrowiu i urodzie”
6 maja 2019 – 10 maja 2019

 W dniu 6 maja 2019 roku obchody Światowego Dnia Zdrowia pod hasłem „Powszechne ubezpieczenia zdrowotne” rozpoczęły Tydzień Promocji Zdrowia w naszym Ośrodku. Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki, której celem było zapoznanie uczniów z systemem ubezpieczeń zdrowotnych. Uczestnicy poznali klasyfikację, rodzaje i zasady, na jakich działają poszczególne rodzaje ubezpieczeń oraz podstawy prawne ubezpieczeń zdrowotnych, ich zakres i sposoby ubezpieczania się. Na zakończenie przedstawiona została prezentacja multimedialna podsumowująca zajęcia. Organizatorkami były: Karolina Piwowarska, Anna Lipińska i Magdalena Marczyńska.
„ Nie marnuj jedzenia. Myśl ekologicznie!” – pod takim hasłem przebiegał drugi dzień.  We wtorek, 7 maja odbyły się zajęcia, na których uczniowie dowiedzieli się, że należy właściwie planować zakupy, odpowiednio je przechowywać i sprawdzać termin przydatności artykułów do spożycia. Ponadto zrozumieli, iż nadmiar posiadanej żywności należy przetwarzać lub dzielić się z innymi. Utrwalono również zasady przyrządzania i przechowywania żywności oraz omówiono czym są Banki Żywności. Druga część zajęć miała charakter warsztatowy. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali zdrowe sałatki. Na zakończenie odbyła się degustacja przygotowanych potraw. Organizatorkami tego dnia były: Małgorzata Mielczarek, Anna Frątczak i Dagmara Dróżdż.
Dzień 8 maja 2019r. został zorganizowany pod hasłem „Eko – pomysł na aktywność sportową” i rozpoczął się zajęciami jogi pod okiem wykwalifikowanego instruktora pana Dariusza Walaszka, który przygotował zestaw ćwiczeń  na krzesłach do wykorzystania podczas każdej wolnej chwili oraz w czasie przerwy śródlekcyjnej. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że joga wpływa na harmonijny rozwój ciała, zwiększa jego elastyczność, wydolność układu oddechowego i układu krążenia oraz pozwala skorygować wady postawy. Dzięki ćwiczeniom  znacznie łatwiej skupić uwagę i osiągnąć świadomość własnego ciała. Powtarzanie asan dobrze wpływa na pamięć, pobudza wyobraźnię i rozwija kreatywność, a ćwiczenia końcowe wyciszają i relaksują.
Kolejnym działaniem w tym dniu, były ćwiczenia z trenerką fitness panią Anną Pawlak w klubie „Fitness Planet”, które miały na celu rozwijanie zainteresowań sportem, aktywnym i zdrowym sposobem spędzania czasu, a także umożliwienie uczniom wspaniałej zabawy. Wychowankowie pod okiem trenerów mieli możliwość skorzystania ze sprzętu sportowego oraz przyborów wzmacniających ciało. Wykonywali ćwiczenia w obwodzie stacyjnym, a więc mieli okazję aktywizować wszystkie partie ciała.  W tym samym czasie grupa młodszych dzieci przebywała na krytej pływalni pod okiem ratownika pana Jacka Lubasa. W trakcie zajęć instruktor wykorzystał różnego rodzaju sprzęt do nauki pływania. Na zakończenie uczniowie  skorzystali ze zdrowotnych walorów groty solnej, relaksując się przy dźwiękach otaczającej nas przyrody.
Organizatorkami zajęć były: Izabella Frątczak, Izabela Walczak. Opiekę nad dziećmi podczas zajęć na basenie i w grocie solnej sprawowały: Aneta Lubas i Magdalena Marczyńska.
Tego samego dnia odwiedziliśmy też Muzeum Miasta Turku, by obejrzeć wyjątkową, interaktywną wystawę pt. „Na zdrowie” i poznać zastosowanie eksponatów w życiu codziennym.
Uczniowie przyjrzeli się modelom piramidy żywieniowej, układu pokarmowego oraz budowy serca. Przypomnieli sobie, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Mogli poznać swój wskaźnik BMI, zbadać wzrok, równowagę, posłuchać pracy serca zdrowego
i chorego człowieka oraz sprawdzić, jak pod wpływem wysiłku podnosi się jego ciśnienie. Dzięki specjalnym aplikacjom mogli sprawdzić poziom swojej koncentracji, ilość dostarczanych wraz z pożywieniem kalorii, zrobić sobie zdjęcie na safari, a nawet dowiedzieć się, jak będą wyglądali w wieku 60 lat. Największym zainteresowaniem cieszyły się alkogogle i narkogogle, które pozwoliły doświadczyć jak niebezpieczne jest zażywanie substancji psychoaktywnych. Opiekunami grupy były: Karolina Piwowarska i Ewelina Pieszak.
W czwartek, 9 maja w „Eko-klinice urody” uczennice naszego Ośrodka miały okazję poczuć się jak w prawdziwym Spa, gdzie poznały zastosowanie naturalnych składników w produktach kosmetycznych i wypróbowały ich dobroczynne działanie na sobie. Wyjaśniono im, czym są maseczki do twarzy i peelingi oraz dlaczego powinny być wykonywane z naturalnych kosmetyków, bez chemii. Udzielono instruktażu, w jaki sposób przygotować skórę do zabiegu oraz jak nałożyć, a następnie zmyć kosmetyk. Uczennice tworzyły maseczki i peelingi z takich składników, jak miód, mleko, awokado, sok z cytryny, cukier brązowy, sól morska czy kawa. Dzięki spotkaniu wychowanki zrozumiały, że dbanie o wygląd może być tanie i bardzo przyjemne.
Zajęcia przygotowały: Ewelina Pieszak, Aneta Kubiak, Magdalena Kalinowska oraz Karolina Poturała.
10 maja odbył się apel podsumowujący Tydzień Promocji Zdrowia połączony z obchodami Światowego Dnia Ziemi. Tego roku hasłem obchodów Dnia Ziemi była „Ochrona zagrożonych gatunków”. Wiele roślin i zwierząt może wkrótce bezpowrotnie może zniknąć z naszej planety. Uczniowie przedstawili korzyści wynikające z zachowań proekologicznych i dbałości o środowisko naturalne. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną i filmy, które ukazały nam okrucieństwo ludzi wobec bezbronnych zwierząt. Odbył się też krótki quiz, dzięki któremu poznaliśmy zagrożone zwierzęta. Osobami odpowiedzialnymi za obchody były: Marlena Graczyk, Anna Frankowska oraz Aneta Wieczorkiewicz.
Następnie koordynatorki ds. promocji zdrowia przedstawiły prezentację multimedialną i omówiły działania zrealizowane w czasie całego tygodnia. Podsumowany został również konkurs pt. „Zrób coś z niczego”. Prace konkursowe zostały wykonane z surowców wtórnych i były bardzo pomysłowe, a wśród nich: wózek dziecięcy, laptop, liczydło matematyczne, lampa, kapelusz, strój sportowy, zegar, kompozycje kwiatowe, zabawki i inne. Wyłonione zostały trzy pierwsze miejsca: I miejsce – wózek, II miejsce – lampa, dwa miejsca III – laptop i zegar. Zwycięzcy oraz wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie zostali nagrodzeni grami dydaktycznymi o charakterze ekologicznym.
Koordynatorami Tygodnia Promocji Zdrowia była Iwona Andrzejak i Agnieszka Idzikowska.
Organizacja Tygodnia Promocji Zdrowia możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Turku, za co serdecznie dziękujemy.

 

Odebraliśmy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie

Dnia 30 listopada 2018 roku koordynatorzy promocji zdrowia: pani  Agnieszka Idzikowska i pani Iwona Andrzejak uczestniczyły w XIV Konferencji Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie i IV Konferencji Naukowej Pracowni Edukacji Zdrowotnej Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM, pt.: „O różnych drogach doskonalenia zdrowia nauczycieli i pedagogów w teorii, praktyce edukacyjnej i doświadczeniu osobistym”. Organizatorem konferencji było Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Uniwersytet  im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Konferencję otworzył prof. UAM dr hab. Waldemar Segiet. Podczas spotkania omówiono zagadnienia dotyczące: teorii i praktyki ochrony i promocji zdrowia psychicznego  nauczycieli, zdrowia nauczycieli z perspektywy wybranych modeli pomagania oraz relaksacji jako ważnego czynnika ochrony zdrowia nauczycieli. Ponadto przedstawiono filozofię i zastosowania Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach w pracy nauczycieli, a także perspektywę psychologii pozytywnej czyli „Dobre życie „ mimo wszystko”.
Podczas konferencji Wielkopolski Kurator Oświaty Elżbieta Leszczyńska wręczyła szkołom Certyfikaty Szkół Promujących Zdrowie, dzięki którym zostały one włączone do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Wśród tych placówek znalazł się również nasz Ośrodek, który po raz drugi otrzymał Certyfikat. Na zakończenie przedstawiciele szkół omówili temat ochrony i doskonalenia zdrowia nauczycieli w praktyce edukacyjnej.
 

ROK SZKOLNY 2017/2018

 Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem „ Z ekologią za Pan Brat” w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Turku 23 kwiecień 2018 – 27 kwiecień 2018

W dniu 23 kwietnia 2018 roku obchody „Światowego Dnia Ziemi” pod hasłem „Ziemia bez odpadów” rozpoczęły Tydzień Promocji Zdrowia w naszym Ośrodku. Uczniom przedstawiono inscenizację teatralną, której głównym bohaterem była Ziemia, jedna zanieczyszczona przez ludzi, a druga zdrowa i czysta. Następnie wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną, bajkę oraz film, które ukazywały degradację naturalnego ekosystemu środowiska, ale również działania ekologiczne, takie jak odnawialne źródła energii czy recykling. W dalszej części odbyły się warsztaty, podczas których dzieci i młodzież segregowały odpady, obklejały plastikowe pojemniki gazetami, malowały je farbami i sadziły cebulki roślin, nadając w ten sposób odpadom „drugie życie”. Na zakończenie zostały wykonane drzewa, których korony tworzyły pomalowane i odciśnięte na zielono dłonie. Dzień Ziemi został zorganizowany przez: Marlenę Graczyk, Anetę Wieczorkiewicz i Annę Frankowską.

Wtorek, 24 kwietnia był dniem poświęconym bezpieczeństwu. Podczas zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej, które przeprowadził pan Paweł Kołata z  Fundacji Złota Godzina uczniowie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej poczuli się jak ratownicy. Poznali zasady zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obejrzeli pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie, a następnie pod czujnym okiem instruktora mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Dla uczniów szkoły podstawowej pani Anna Lipińska i pani Teresa Jacaszek zorganizowały zajęcia, które miały na celu poznanie podstawowych zasad udzielenia pomocy w stanach oparzenia, otarcia, skaleczenia, zachłyśnięcia i krwotoku z nosa. Utrwalono również znajomość telefonów alarmowych. Bardzo dużym zainteresowanie cieszyły się zajęcia ruchowe przygotowane przez Turkowski Klub Karate Turek, których celem było wpajanie zasad bezpieczeństwa, pewności siebie, opanowania i samokontroli. Sensei Włodzimierz Rygiert zaprezentował podstawowe techniki samoobrony oraz uczył odruchów i zachowań chroniących przed niebezpiecznymi sytuacjami. Ostatnim punktem działań z zakresu bezpieczeństwa była wycieczka do Państwowej Straży Pożarny w Turku, gdzie uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką pracy strażaków, zobaczyli profesjonalny sprzęt oraz ubiór niezbędny strażakom podczas akcji ratowania życia. Pan Robert Bącała zaprezentował też sposoby udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz opowiedział jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca pożaru. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie sali edukacyjnej „Ognik” i pokaz krótkich filmików edukacyjnych przedstawiających właściwe zachowania w sytuacji zagrożenia pożarem. Organizatorami tego dnia były Karolina Piwowarska i Anna Lipińska.

Owocowo – warzywny zawrót głowy to hasło przewodnie trzeciego dnia obchodów Tygodnia Promocji Zdrowia. W środę, 25 kwietnia odbyły się zajęcia kulinarne, podczas których zostały przygotowane zdrowe i ekologiczne potrawy. Uczniowie z owoców i warzyw wykonali sałatki, surówki, koreczki, koktajle z dodatkiem bakalii i jogurtu naturalnego. Wszystkie potrawy były kolorowe, pachnące i smaczne, co spowodowało, że zostały skonsumowane z dużą przyjemnością. Podczas degustacji smakowitą przystawką okazała się  wcześniej wykonana szarlotka i kompot z agrestu. Warsztaty kulinarne miały na celu uświadomić uczniom, jak ważną rolę w codziennym żywieniu odgrywają owoce i warzywa, które są źródłem naturalnych witamin i dostarczają organizmowi niezbędnych i niezastąpionych składników odżywczych. Zajęcia odbyły się pod kierunkiem Małgorzaty Mielczarek, Anny Frątczak, Dagmary Dróżdż, Magdaleny Mielczarek i Eweliny Pieszak.

Dzień 26 kwietnia pod hasłem „Ekologicznie i zdrowo na sportowo” rozpoczął się spotkaniem z dietetykiem. Pani Anna Durkiewicz zaprezentowała produkty jakie należy wybierać robiąc zakupy oraz opowiedziała jak czytać etykiety.

Następnie uczniowie udali się pieszo i na rowerach do pobliskiego lasu. Tam każdy mógł sprawdzić swoich sił na urządzeniach plenerowej siłowni, takich jak: wahadło, wioślarz, orbitrek. Po krótkiej rozgrzewce wszyscy ochoczo wzięli udział w zabawach na torze przeszkód. Wśród konkurencji był m.in.:  rzut ringo i woreczkami do celu, slalom hulajnogą, skok przez przeszkodę, przeciąganie liny, toczenie piłki, strącanie kręgli za pomocą kuli.

Był to pełen atrakcji dzień, spędzony aktywnie na świeżym powietrzu. Organizatorkami zajęć były: Izabella Frątczak, Izabela Walczak, Aneta Kubiak i Katarzyna Czerniak.

W dniu 27 kwietnia odbył się apel podsumowujący obchody Tygodnia Promocji Zdrowia, w czasie którego koordynatorki ds. promocji zdrowia przedstawiły prezentację multimedialną i omówiły działania zrealizowane w czasie całego tygodnia. Uczniowie wszystkich klas otrzymali zdrowe soki i przekąski oraz gry dydaktyczne o charakterze ekologicznym.

Koordynatorami Tygodnia Promocji Zdrowia była Iwona Andrzejak i Agnieszka Idzikowska.

Organizacja Tygodnia Promocji Zdrowia możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Turku, za co serdecznie dziękujemy.

VII Konferencja Szkół Promujących Zdrowie w Malanowie

W dniu 25 kwietnia 2018 roku uczestniczyliśmy w VII Konferencji Szkół Promujących Zdrowie, którą w tym roku zorganizowano w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Malanowie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice gimnazjum – Nikola Kosakowska i Klaudia Wróblewska wraz z koordynatorkami promocji zdrowia – panią Agnieszką Idzikowską i panią Iwoną Andrzejak.

Konferencja odbyła się pod hasłem „Tradycyjnie, ekologicznie i zdrowo” i rozpoczęła się występem szkolnego chóru. Po powitaniu zaproszonych gości i przemówieniach wysłuchaliśmy ciekawych prelekcji na temat zdrowego odżywiania. Pierwsza z nich pt. „Zdrowie ukryte w słoiku” została przedstawiona przez panią Annę Durkiewicz z Tureckiej Unii Rozwoju TUR, która omówiła wartość odżywczą przetworów owocowych i warzywnych. Kolejny wykład na temat „Żywieniowa sygnalizacja, czyli kolor na talerzu ma znaczenie” wygłosił dietetyk, pan  Damian Janicki, który  opowiedział o barwnikach zawartych w owocach i warzywach i ich roli na zdrowie naszego organizmu. Natomiast pani Marta Groblica w prezentacji „Słodki sekret zdrowia” opowiedziała o miodzie i jego wytworach.

Podczas konferencji obejrzeliśmy również przedstawienie teatralne pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch” oraz wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych i zdobienia potraw. Na zakończenie wszyscy świetnie bawili się podczas gier i zabaw ruchowych na hali sportowej. Konferencję zakończył występ regionalnego zespołu ludowego „Tradycja”. Nie zabrakło też zdrowego poczęstunku i słodkiego upominku w postaci słoiczka miodu.

Za rok spotkamy się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku na kolejnej, VIII Konferencji Szkół Promujących Zdrowie.

 

Turnus rehabilitacyjny w Karpaczu

W miesiącu kwietniu 12-osobowa grupa uczniów naszego Ośrodka przebywała na turnusie rehabilitacyjnym w Karpaczu.

Z okien Ośrodka Rehabilitacyjno – Wypoczynkowego Duet, w którym mieszkaliśmy roztaczał się piękny widok na Śnieżkę i Obserwatorium Meteorologiczne. Jeszcze w dniu przyjazdu poszliśmy zapoznać się z Liczyrzepą – Duchem Karkonoszy. To sympatyczny górski włóczykij i psotnik, który w trudnych chwilach pomaga turystom. Dni naszego pobytu wypełnione były od rana do wieczora. Do południa czas przeznaczony był na zabiegi rehabilitacyjne, a po południu przychodziła pora na spacery i górskie wędrówki.

Odwiedziliśmy miasteczko Western City, gdzie byliśmy świadkami mrożącego w żyłach napadu na bank. Kiedy wszystko dobrze się skończyło, a dobry szeryf znów zaprowadził porządek w mieście spokojnie udaliśmy się na trening umiejętności niezbędnych do życia na Dzikim Zachodzie. Strzelaliśmy z łuku, rzucaliśmy podkową do celu, usiłowaliśmy zarzucić fachowo lasso. Na koniec wszyscy po kolei przemierzyliśmy okolicę na końskim grzbiecie, tak jak prawdziwi, dumni kowboje . Ale to nie koniec wrażeń. W kolejnym dniu wybraliśmy się do Samotni. To schronisko w drodze na sam szczyt Śnieżki. Choć u podnóża góry wydawało się, że czeka nas przyjemny spacerek, to okazało się, że była to trudna wyprawa. Nie przeszkodziła nam kamienista ścieżka, zasadzki z korzeni i śnieżne niespodzianki. Wszyscy daliśmy radę i przybiliśmy sobie piątkę w Białym Jarze – miejscu gdzie zaczynają się szlaki turystyczne. Na szczycie Księżej Góry podziwialiśmy panoramę Karkonoszy. Zobaczyliśmy również malownicze Krucze Skały i efektowną, ale budzącą respekt przed siłami natury zaporę na Łomnicy. Nie mogliśmy nie zajrzeć do Świątyni Wang – najstarszego drewnianego kościoła w Polsce, zbudowanego bez użycia gwoździ. Zawędrowaliśmy szlakiem do Kaplicy Świętej Anny, gdzie tryska źródło wody, zapewniające szczęście w miłości, dlatego każdy z nas, w trosce o swoją przyszłość poczęstował się solidnym łykiem. To tu, według podań i legend, odbywały się również spotkania czarnoksiężników i czarownic. Po kilkudniowym wysiłku przyszedł czas na chwile relaksu. Spędziliśmy miłe popołudnie w Termach Cieplickich, wygrzewając się w kompleksach basenów z wodą termalną, korzystając z leżanek wodnych, wodnych huśtawek, rwącej rzeki, tryskaczy i zjeżdżalni. Na koniec odwiedziliśmy Park Miniatur w Kowarach. To Dolny Śląsk w pigułce. Miniatury zamków, pałaców i klasztorów okraszone opowieściami przewodnika o okrutnej Kunegundzie, czy królu, który zbudował pałac w kształcie parowca zrobiły na nas duże wrażenie. Wieczory przeznaczaliśmy na towarzyskie rozgrywki piłki nożnej oraz szalone zabawy przy muzyce.

Dolny Śląsk i Karkonosze to miejsce pełne legend, tajemnic i pięknych miejsc. Kilkanaście dni to za krótki czas, żeby poznać je wszystkie, zatem kto wie, może do zobaczenia za rok?

Turnus sfinansowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Turku. Organizatorzy i opiekunowie młodzieży – Izabella Frątczak i Katarzyna Wielkopolan-Janik.

Światowy Dzień Zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia w miesiącu kwietniu ustanowiła Światowy Dzień Zdrowia, który każdego roku obchodzony jest dnia 7 kwietnia. Głównym przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczności na całym świeci. Każdego roku ogłaszane jest nowe hasło i temat przewodni, który w tym roku brzmiał: „Zdrowie dla wszystkich – powszechna opieka zdrowotna: wszędzie dla każdego”.

Dnia 9 kwietnia 2018 roku wychowawcy wszystkich klas naszego Ośrodka zostali poproszeni o przedstawienie przygotowanych przez organizatorów materiałów edukacyjnych i przeprowadzenie dyskusji na temat: praw każdego człowieka do zdrowia, diagnostyki, skutecznego leczenia i najlepszej bezpłatnej opieki zdrowotnej. Przygotowana została również gazetka informująca, iż stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu to ideał, do którego powinni dążyć wszyscy ludzie.

Organizatorami tego dnia były pani Karolina Piwowarska i pani Katarzyna Czerniak.

ROK SZKOLNY 2016/2017

Turnus w Jarosławcu

W kwietniu 2017 roku grupa 14 wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego uczestniczyła w dwutygodniowym turnusie rehabilitacyjnym w ośrodku wypoczynkowym Rafa w Jarosławcu. To miejsce gdzie wypoczynek połączony jest z rehabilitacją. Codziennie do południa uczestniczyliśmy w masażach, inhalacjach, pływaliśmy w basenie i sumiennie ćwiczyliśmy na gimnastyce, a popołudnia przeznaczane były na spacer oraz wspólną zabawę.

Podczas spacerów po Jarosławcu odwiedziliśmy jedyne na wybrzeżu Motylarium, gdzie przepiękne, egzotyczne, duże i kolorowe motyle potrafiły przysiąść na moment na naszych ubraniach. Dużo śmiechu sprawiła wszystkim wizyta w gabinecie luster. Tam wszystko było na opak.  Patrząc w lustra, w zależności jak się ustawiliśmy, nasze nogi robiły się bardzo długie lub zupełnie króciutkie, niekiedy mieliśmy brzuchy jak piłki, a czasami byliśmy chudzi jak niteczki. Robiliśmy sobie zdjęcia, na których za pomocą optycznego triku mieliśmy głowę na półmisku. Byliśmy również wysoko na latarni morskiej. Mnóstwo, bo aż 122 stromych, pokręconych schodów stawiło poważne wyzwanie dla nas wszystkich, ale widok,  jaki roztaczał się z góry wart był poświęcenia. Widzieliśmy wzburzone morze i całą panoramę Jarosławca. Wieczorami zamienialiśmy się w królów i królowe parkietu. Codzienne dyskoteki dały szansę na nowe znajomości i przyjaźnie.

 Niezapomniana była też wycieczka do Ustki. Pojechaliśmy do kina na seans 3D „Dzieciak rządzi”. Film na długo nas rozbawił i w wyśmienitych humorach, które równoważyły kiepską pogodę ruszyliśmy na krótki spacer do portu. Tam odwiedziliśmy pomnik syrenki. To taki nasz coroczny obowiązek, bo jak głosi wieść pogłaskanie pomnika wróży spełnienie wszystkich marzeń na cały przyszły rok.

Czas szybko miął i chociaż zwykle towarzyszyło nam zimno i wiatr, to spod ciepłych kurtek i kapturów zawsze wyglądały uśmiechnięte buziaki. Cześć Jarosławcu, do zobaczenia za rok. Turnus został dofinansowany z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Za organizację turnusu i opiekę nad uczestnikami wyjazdu odpowiedzialne były pani Izabella Frątczak i pani Katarzyna Wielkopolan – Janik.

Invalid Displayed Gallery

 

 Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem „ W zgodzie z naturą”

w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Turku

24 kwiecień 2017 – 28 kwiecień 2017

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. Tego dnia organizuje się manifestacje oraz akcje na rzecz środowiska naturalnego, których celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, brakiem lub niedoborem wody oraz zanieczyszczeniem i zaśmieceniem planety. Apel z okazji Światowego Dnia Ziemi zainaugurował w Ośrodku Tydzień Promocji Zdrowia, który rozpoczął się 24 kwietnia 2017 roku. Prowadząca Magdalena Mikołajczyk wprowadziła wszystkich w tematykę dnia, a uczniowie przebrani  kolejno za Ziemię, powietrze, las, rzekę oraz śmieci omówili problemy związane z każdym z tych zagadnień. Tłem do wystąpienia była prezentacja muzyczno – obrazowa. Następnie wszyscy obejrzeli film edukacyjny promujący zachowania ekologiczne na co dzień, w którym przedstawiono zagadnienia związane z segregacją śmieci, recyklingiem, jak oszczędzać wodę, światło oraz jak oszczędnie korzystać z domowych sprzętów agd i rtv. W ramach przygotowań do obchodów Dnia Ziemi przeprowadzono także sondę uliczną, podczas której uczennica Magda jako dziennikarka pytała „znanych dobrze” wszystkim przechodniów o ekologiczne zachowania. Wyniki sondy przedstawiono na apelu w krótkim filmie. Ostatnim punktem obchodów Dnia Ziemi były warsztaty poświęcone projektowaniu mody z surowców ekologicznych oraz uzyskanych z recyklingu. Uczniowie z pomocą nauczycieli stworzyli piękne stroje wykonane z szarych papierów, plastikowych worków i butelek, nakrętek oraz z płyt cd. Warsztaty zakończył ekologiczny pokaz mody na niebieskim dywanie. Suknie ślubne, tuniki, sukienki mini, kombinezony oraz dodatki tj. torebki, biżuteria, nakrycia głowy prezentowały się bardzo efektownie.

Organizatorami apelu były pani Marlena Graczyk, pani Anna Frątczak i pani Aneta Wieczorkiewicz.

Invalid Displayed Gallery

We wtorek, czyli 25 kwietnia przeprowadzone zostały zajęcia warsztatowe pod hasłem „Uprawiamy zgodnie z naturą”, których celem było kształtowanie postaw prozdrowotnych oraz pogłębianie wiedzy uczniów na temat walorów odżywczych i zdrowotnych kiełków. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia różnych rodzajów kiełków roślinnych oraz omówienia ich wartości odżywczych. Utworzono kącik przyrodniczy, w którym uczniowie na plastikowych tackach i wacie wysiali nasiona na kiełki: lucerny, rzeżuchy i rzodkiewki. Hodowla nasion lucerny przez jedną z grup została założona w  szklanym słoiku. Po wysianiu nasion uczestnicy otrzymali instrukcję, jak należy dbać o uprawy. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami przystąpili do zakładania swoich małych klasowych ogródków. Przy użyciu niezbędnych narzędzi ogrodnika, wypełniali przygotowane korytka ziemią, aby móc zasadzić w nich cebulki na szczypiorek oraz posiać koperek i natkę pietruszki. Wszystkie grupy wzorowo poradziły sobie z wykonaniem prac ogrodniczych. Zadaniem kończącym dzień „Uprawiamy zgodnie z naturą” było grupowe wykonanie prac plastycznych, przedstawiających zasiane wcześniej warzywa, z wykorzystaniem plasteliny, bibuły, włóczki oraz pasteli. Uczniowie zadowoleni z efektów swojej pracy dumnie prezentowali jej efekty, pokazując w ten sposób, iż są prawdziwymi przyjaciółmi Ziemi. Przygotowane wysiewki powędrowały na klasowe parapety, a uczniowie pod okiem wychowawców będą dbali o prawidłowy wzrost wysianych nowalijek.

Zajęcia warsztatowe zostały przygotowane i przeprowadzone pod kierunkiem pani Karoliny Piwowarskiej i pani Anny Mikołajczyk.

Invalid Displayed Gallery

„Moc śniadania w naturalnych produktach” – to myśl przewodnia, która przyświecała trzeciemu dniu obchodów Tygodnia Promocji Zdrowia. W środę, tj. 26 kwietnia uczniowie klas gimnazjalnych i przysposabiających do pracy uczestniczyli w zajęciach, podczas których obejrzeli prezentację multimedialną, poznali znaczenie słowa „bio”, a także przedstawiono im produkty naturalne, których nie powinno zabraknąć w porannym posiłku. Zwrócono także uwagę na konieczność spożywania śniadania, które daje energię na cały dzień. Następnie uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza grupa pod opieką pani Małgorzaty Mielczarek i pani Izabeli Walczak przygotowała pyszne, zdrowe kanapki z twarożkiem, szczypiorem, rzodkiewką i ogórkiem. Zostały one przygotowane na bazie naturalnego, wieloziarnistego wiejskiego chleba, sera i śmietany. Druga grupa wraz z panią Dagmarą Dróżdż sporządziła smaczne koktajle mleczno – owocowe oraz soki z grapefruitów i mandarynek. Uczniowie z trzeciej grupy wspólnie z panią Katarzyną Czerniak obierali słodkie marchewki i jabłka, z których powstał smaczny i zdrowy sok. Przygotowanie śniadania dało uczestnikom wiele radości ze wspólnej pracy, a spożycie dostarczyło zapewne energii na cały dzień.

Invalid Displayed Gallery

Dzień 27 kwiecień zorganizowano pod hasłem „Cuda natury z pasieki”. Tego dnia uczniowie mieli okazję poznać świat pszczół oraz spróbować wytworów ich pracy. Pszczelarz, pan Eugeniusz Rusek opowiadał o rodzinie pszczelej. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda „życie domowe” pszczół, kiedy śpią, kiedy pracują, jaka jest hierarchia w pszczelej rodzinie. Mieli też możliwość obejrzeć ramkę, na której przesiadują pszczoły i zobaczyć z bliska pszczoły zamknięte w ulu pokazowym. W punkcie drugim „Produkty pszczele” – mistrz pszczelarski, pan Zbigniew Ogrodowczyk opowiedział, na czym polega praca pszczół i jakie są jej efekty. Uczniowie poznali właściwości miodu i jego korzystny wpływ na organizm oraz wykorzystanie miodu, pyłku, propolisu, wosku pszczelego. Mogli także zobaczyć, jak wyglądają produkty z wosku pszczelego. Na trzecim punkcie ustawiono sprzęt pszczelarski. Tutaj uczniowie dzięki panu Jackowi Kubiakowi, naszemu nauczycielowi, który także jest pszczelarzem, zapoznali się z budową ula, a nawet sami go budowali. Rozpalali podkurzacz do odymiania pszczół, dowiedzieli się jak odymia się pszczoły oraz czemu to służy. Bardzo chętnie przymierzali strój pszczelarza oraz poznawali przeznaczenie drobnego sprzętu pszczelarskiego. Na zakończenie czekała na uczniów słodka niespodzianka. Wszyscy bardzo chętnie smakowali chleb z miodem oraz wodę z miodem, cytryną, pomarańczą i miętą.

Atrakcje tego dnia przygotowali: pani Ewelina Książka, pan Jacek Kubiak, pani Magdalena Mielczarek.

Organizatorzy serdecznie dziękują członkom Koła Pszczelarzy w Turku – panom Zbigniewowi Ogrodowczykowi i Eugeniuszowi Ruskowi za poświęcony czas i zaangażowanie w organizację imprezy.

Invalid Displayed Gallery

W dniu 28 kwietnia 2017 roku odbył się apel podsumowujący obchody Tygodnia Promocji Zdrowia, w czasie którego szkolna koordynator ds. promocji zdrowia, pani Iwona Andrzejak przedstawiła prezentację multimedialną i omówiła działania zrealizowane w czasie całego tygodnia. Ponadto został rozstrzygnięty konkurs na najciekawszą kukiełkę warzywną. Jury biorąc pod uwagę estetykę wykonania pracy oraz pomysłowość wyłoniło osiem zwycięskich kukiełek. Wszystkie klasy biorące udział w konkursie zostały nagrodzone grami edukacyjnymi, a zwycięskie kukiełki wzięły udział w teatrzyku pod tytułem „Niech żyje król ziemniak” na podstawie utworu Ewy Stadtmuller wystawionym przez uczniów klas I, II i III gimnazjum. Uroczystość zakończyła degustacja koktajli owocowych przygotowanych na bazie jogurtów naturalnych, owoców i miodu  oraz ciasteczek zbożowych upieczonych przez panie Elżbietę Kociołek i Annę Frątczak.

Koordynatorem Tygodnia Promocji Zdrowia była pani Iwona Andrzejak.

Invalid Displayed Gallery

 

Światowy Dzień Zdrowia

Dnia 7 kwietnia 2017 roku obchodziliśmy w naszej placówce Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku hasłem przewodnim była depresja.

Uczniowie Ośrodka zgromadzili się, by wysłuchać informacji dotyczących tego trudnego, aczkolwiek coraz częstszego zjawiska. Uświadomili sobie, że depresja może dotknąć każdego niezależnie od wieku, płci, pochodzenia, statusu ekonomicznego. Poznali powody, dla których młodzi ludzie zapadają na depresję, a także przybliżono im obraz zachowania osób dotkniętych chorobą. Dowiedzieli się również, czym różni się depresja u nastolatka od depresji występującej u osoby dorosłej. Poruszono także kwestię depresji sezonowej i powstałej na skutek utraty bliskiej osoby. Uczniowie poznali sposoby leczenia depresji. Jak sami zauważyli, bardzo ważna jest rozmowa z drugim człowiekiem i wsparcie emocjonalne. Na koniec podopieczni Ośrodka obejrzeli krótki film, na którym młoda dziewczyna opowiadała, w jaki sposób ujawniła się u niej depresja i jak sobie z nią poradziła.

Spotkanie odbyło się pod kierunkiem pani Katarzyny Czerniak i pani Eweliny Książka, a skierowane było głównie dla uczniów Gimnazjum, Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Invalid Displayed Gallery

VI Konferencji Szkół Promujących Zdrowie

W dniu 28 marca 2017 roku uczestniczyliśmy w VI Konferencji Szkół Promujących Zdrowie, którą w tym roku zorganizowano w Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego we Władysławowie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice gimnazjum – Nikola Sobierajska i Klaudia Wróblewska wraz z koordynatorkami promocji zdrowia – panią Agnieszką Idzikowską i panią Iwoną Andrzejak.

Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem „Błędy żywieniowe dzieci i młodzieży”. Po oficjalnym rozpoczęciu konferencji, powitaniu zaproszonych gości i przemówieniach obejrzeliśmy przedstawienie profilaktyczne w wykonaniu uczniów gimnazjum pt. „Mały Książe na Planecie Zdrowia”, które zachęcało do zmiany złych nawyków żywieniowych. Następnie wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu specjalistki dietetyki i planowania żywienia z Centrum Naturalnego Odżywiania Orkiszowe Pola z Poznania, pani Magdaleny Lubiewskiej, która opowiedziała o najczęstszych błędach żywieniowych popełnianych przez dzieci, młodzież i dorosłych. Drugim prelegentem był wyjątkowy sportowiec, lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, dziesięciokrotny mistrz Polski i olimpijczyk z Pekinu – Tomasz Szymkowiak. W swoim wystąpieniu ukazał rolę sportu w jego życiu oraz zachęcał wszystkich do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.  Podczas konferencji wszyscy integrowali się biorąc udział w zabawie o charakterze prozdrowotnym oraz wspólnym tańcu. Nie zabrakło też zdrowego poczęstunku i własnoręcznie przygotowanych przez gospodarzy upominków, którymi obdarowali wszystkich uczestników spotkania.

Na zakończenie dokonano wyboru szkoły, która będzie organizatorem kolejnej, czyli VII Konferencji Szkół Promujących Zdrowie. Już za rok spotkamy się w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Malanowie.

Invalid Displayed Gallery

Sport na wesoło

 28 marzec 2017 roku był dniem, w którym w  Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rychwale odbyły się zmagania sportowe pod nazwą ,, Sport na wesoło”. Była to już kolejna, a w tym roku wyjątkowa, bo jubileuszowa 25 edycja tego typu imprezy sportowej, stąd też pojawił się ogromny jubileuszowy tort przygotowany przez uczniów Ośrodka. W zawodach udział wzięło 6 drużyn: SP nr 15 w Koninie, ZS w Tuliszkowie, SOSW w Turku, SOSW w Stemplewie, ZS w Rychwale oraz gospodarz imprezy SOSW w Rychwale.

Zawody polegały na wykonywaniu na czas poszczególnych konkurencji sportowych, takich jak: rzuty woreczkami do celu, kozłowanie piłki koszykowej w pełnym biegu, ,,gąsiennica” czyli przechodzenie przez długi tunel na czworaka, czy jazda na deskorolce w pozycji leżącej na brzuchu itp. Wszystkie konkurencje były bardzo emocjonujące zarówno dla zawodników, jak i obecnych kibiców. Organizatorzy przygotowali również kilka ciekawych konkurencji dla opiekunów drużyn. Każda z drużyn dawała z siebie maksimum sił, aby zwyciężyć, lecz to nie było priorytetem i ideą tych zawodów. Najważniejsza była miła sportowa zabawa, integracja dzieci i młodzieży z różnych środowisk szkolnych, a także propagowanie i popularyzowanie aktywnego i zdrowego stylu życia. Po ukończonych zawodach wszyscy zjedliśmy smaczny obiad i wróciliśmy do Ośrodka. Nasza drużyna bawiła się świetnie i już dziś nie może się doczekać wyjazdu na kolejne zawody.

Zawodnicy reprezentujący SOSW Turek to: Adam Świerk, Dominik Świtaj, Łukasz Pawlak, Denis Mirga, Łukasz Kokorzycki i Michał Jesiołowski. Opiekunem drużyny był pan Mariusz Dróżdż.

Invalid Displayed Gallery

Dogoterapia na wesoło

Dnia 18 stycznia 2017 roku w ramach realizowanej w Ośrodku Innowacji Pedagogicznej pt. „ Wpływ alternatywnej metody jaką jest Dogoterapia na rozwój dziecka z autyzmem” odbyły się zajęcia dogoterapii skierowane do 30 uczniów Ośrodka, które prowadzili przewodnicy psów terapeutów z zaprzyjaźnionej Fundacji „Ama Canem” z Łodzi wraz ze swoimi psimi pupilami.

Zajęcia odbywały się na dwóch godzinach lekcyjnych, a ich celem było przełamanie oporu przed nowymi osobami prowadzącymi zajęcia, zapoznanie się z nowymi psimi terapeutami oraz integracja z uczniami innych klas. Uczestnicy spotkania zapoznali się z psami, wysłuchali podstawowych informacji o psach oraz brali udział we wspólnej zabawie polegającej na wskazywaniu różnic i podobieństw w budowie psa i człowieka.

Spotkanie zaplanowała i zrealizowała wraz z zaprzyjaźnioną fundacją nauczycielka Anna Mikołajczyk.

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

Turnus rehabilitacyjny w Sanatorium Panorama Morska w Jarosławcu.

W maju, jak co roku, piętnastoosobowa osobowa grupa uczniów przebywała na turnusie rehabilitacyjnym w Sanatorium Panorama Morska w Jarosławcu. Jest to bardzo urokliwe nadmorskie miasteczko, a Panorama Morska to miejsce, w którym zapewniona jest profesjonalna rehabilitacja.

Każdy dzień był wyjątkowy i niezwykły, wypełniony po brzegi imprezami i atrakcjami. Od samego rana wszystkich amatorów kąpieli,jak magnes przyciągała rwąca rzeka z podgrzewaną wodą, grotą wodospadową oraz zjeżdżalniami. Popołudniami nie było czasu na nudę. Konkursy i zabawy integracyjne, w które włączane były wszystkie turnusowe grupy dostarczały wiele radości i były okazją do nawiązania nowych przyjaźni. Dyskoteki i wieczorki taneczne pozwalały na zaprezentowanie swoich umiejętności choreograficznych i małego show, nierzadko głośno oklaskiwanego przez resztę gości Sanatorium.

Niezapomniana była też wycieczka do Ustki. Tam zwiedziliśmy miasto i zaszliśmy do portu, gdzie czekał na nas piracki statek. Przebrani w pirackie kapelusze wypłynęliśmy w rejs po morzu, który był wyjątkowo rozhuśtaną atrakcją. Wielu z nas po raz pierwszy doświadczyło takiej przygody.

Pewnego dnia odwiedził nas cyrk Bambino. Był taniec z hula – hoop, popisy akrobatyczne i psie sztuczki. Jednak największe wrażenie wywarł na nas taniec artystki z ogromnym wężem zbożowym. Mimo, że nas zachwycił niewielu zdobyło się na odwagę, aby zawrzeć bliższą znajomość z okazałym gadem i niewielu śmiałków go pogłaskało.

Podczas pobytu nad morzem był również czas na spacery po mieście i plaży. Zawsze towarzyszyło nam słońce, które sprezentowało wszystkim opalone buziaki i piegi. Uczestniczyliśmy też w rehabilitacji i sumiennie ćwiczyliśmy na gimnastyce korekcyjnej, regularnie korzystaliśmy z hydroterapii i inhalacji Thalasso. Świeże morskie powietrze, plaża i szeroka gama atrakcji były wspaniałą odskocznią od codzienności. Postaramy się powrócić tam za rok.

Turnus zorganizowały i sprawowały opiekę pani Izabella Frątczak i pani Katarzyna Wielkopolan – Janik.

Invalid Displayed Gallery

V Konferencja Szkół Promujących Zdrowie

W dniu 27 kwietnia 2016 roku uczestniczyliśmy w V Konferencji Szkół Promujących Zdrowie w Szkole Podstawowej nr 4 w Turku. Naszą szkołę reprezentowały uczennice gimnazjum – Nikola Sobierajska i Klaudia Wróblewska wraz z koordynatorkami promocji zdrowia – panią Agnieszką Idzikowską i panią Iwoną Andrzejak. Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem „Świat wirtualny czy realny – Twój wybór”. Po oficjalnym rozpoczęciu konferencji i powitaniu zaproszonych gości obejrzeliśmy przedstawienie w wykonaniu uczniów pt. „Gucio w Internecie”, które uświadomiło nam, że nie wszystko co tam się znajduje jest prawdą i wówczas bardzo łatwo kogoś skrzywdzić. Następnie wysłuchaliśmy pouczającego wykładu pana Władysława Szuszfalka – psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Turku, z którego dowiedzieliśmy się, jak umiejętnie korzystać z Internetu i innych technologii informacyjnych. Pan psycholog podkreślił, że świat wirtualny też jest potrzebny, ale świat realny jest mimo wszystko ciekawszy.

W drugiej części konferencji wszyscy jej uczestnicy integrowali się wspólnie rozwiązując krzyżówkę z hasłem „Wybieram real” oraz biorąc udział w zabawach „Tunel” i „Trzęsienie ziemi”. Dużym wyzwaniem dla wszystkich była nauka krótkiego układu zumby, a następnie jej zatańczenie. Na zakończenie konferencji miała miejsce degustacja zdrowych i kolorowych potraw i przekąsek, podczas której można było porozmawiać i wymienić doświadczenia.

Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali od gospodarzy własnoręcznie wykonane aniołki na szczęście.

Tydzień promocji zdrowia

25 – 29 kwietna 2016

Poniedziałek

25 kwietnia 2016 rok

„Czyste powietrze mamy, gdy o nie dbamy”.

 Zajęcia w tym dniu rozpoczęły się spotkaniem z kominiarzami ze Spółdzielni Pracy Kominiarzy w Turku. Goście w kilku słowach opowiedzieli nam o charakterze i szkodliwych warunkach swojej pracy oraz przedstawili atrybuty stroju kominiarza. Panowie wyjaśnili nam przesąd, „że widząc kominiarza należy jak najszybciej złapać się za guzik, co może przynieść szczęście”. Na zakończenie dzieci otrzymały od zaproszonych gości słodkie niespodzianki. Podsumowaniem zajęć były piękne prace wykonane węglem.

Druga część zajęć dotyczyła odpadów, które produkuje każdy z nas. Głównym celem tych zajęć było uświadomienie uczniom konieczności segregacji śmieci oraz rozwiązania problemu nadmiernej konsumpcji produktów i odpadów.  Wychowankowie mieli za zadanie wykonać z kolorowych kartonów kosze do segregacji śmieci, a następnie podzielić odpady na plastik, metal, papier i szkło oraz umieścić w odpowiednich pojemnikach.

Podsumowaniem dnia była wycieczka dla czternastu wychowanków do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych ORLI STAW w Prażuchach Nowych. Na miejscu zostaliśmy przywitani przez pana Piotra Szyszkiewicza, który oprowadził nas Ekologiczną Ścieżką Edukacyjną, zwrócił uwagę na konieczność segregowania śmieci. Wykorzystując odzyskaną makulaturę możemy chronić lasy, segregując plastik można wyprodukować nowe zabawki czy nową bluzę z ciepłego polaru.Następnie mieliśmy okazję obejrzeć proces segregacji i sortowania śmieci w zakładzie. Na zakończenie uczniowie otrzymali drobne upominki i książeczki edukacyjne dotyczące postępowania z odpadami.

Dzięki tym wszystkim działaniom uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat potrzeby ochrony środowiska.Zajęcia zorganizowały i przeprowadziły: pani Katarzyna Czerniak, pani Anna Frątczak i pani Anna Mikołajczyk.

 

Wtorek

26 kwietnia 2016 rok

„Dobre zdrowie mamy, gdy zdrowo się odżywiamy”

 W tym dniu odbyły się warsztaty kulinarne pod hasłem„Dobre zdrowie mamy, gdy zdrowo się odżywiamy”, w których wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy.Celem warsztatów było: propagowanie zdrowej żywności, zwiększenie świadomości wśród uczniów dotyczącej wpływu żywienia na zdrowie oraz kształtowanie właściwych nawyków i umiejętności prozdrowotnych.

Na początku spotkania uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialną pt. „Zdrowo jeść, zdrowo żyć”,  która przybliżyła istotę zdrowego odżywiania polegającą na regularnym dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy i wraz z opiekunami przystąpili do wykonywania zdrowych sałatek z przygotowanych produktów. Pierwsza grupa wykonała sałatkę owocową, druga, tradycyjną -jarzynową, a trzecia sałatkę z surowych warzyw. Dodatkowo organizatorki przygotowały sałatkę ryżową. Po skończonej pracy wszystkie sałatki zostały ocenione i nagrodzone. Każda grupa otrzymała nagrodę w postaci książki z przepisami kulinarnymi.

Na zakończenie warsztatów nastąpiła degustacja wykonanych sałatek, które były smaczne i kolorowe, dlatego uczniowie chętnie ustawiali się w kolejce po dokładkę. Podczas tego spotkania panowała dobra współpraca w grupie, ze szczególnym zachowaniem bezpieczeństwa i higieny pracy.

Organizatorkami warsztatów kulinarnych były: pani Dagmara Dróżdż, pani Izabella Frątczak, pani Małgorzata Mielczarek i pani Izabela Walczak.

Środa

27 kwietnia 2016 rok

„Ekologicznie – plastycznie”

 W środę odbyły się warsztaty pod hasłem „Ekologicznie – Plastycznie”, których organizatorami były: pani Karolina Piwowarska i pani Marlena Graczyk. Tego dnia gościliśmy u nas uczniów klasy VI d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku wraz z wychowawczynią, panią Wiolettą Trochą. Zaproszeni goście wykazali się ogromnym zaangażowaniem i aktywnie współpracowali z uczniami gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy z naszego Ośrodka.

            Warsztaty rozpoczęły się  krótkim występem artystycznym poruszającym problemy z jakimi boryka się nasza przyroda. Następnie uczestnicy pracując w trzech grupach mieli za zadanie stworzyć formy przestrzenne  Eko – ludka i Eko – drzewa wykorzystując plastikowe butelki. Ogromna wyobraźnia, zmysł plastyczny oraz wzajemna współpraca podczas zadania przyniosły niesamowite efekty i dostarczyły wiele radości i zadowolenia.

Kolejnym zadaniem było stworzenie Eko – torby. Uczniowie przy użyciu przygotowanych wcześniej szablonów i barwników do tkanin zdobili płócienne torby według własnego pomysłu. Wykonane Eko – torby były bardzo efektowe i z pewnością będą miały duże zastosowanie.

Podsumowaniem spotkania było zagospodarowanie roślinnością wybranego terenu przy szkole. Uczniowie bawiąc się w architektów krajobrazu sadzili iglaki upiększając tym samym otaczającą nas przyrodę. Na zakończenie wręczono dyplomy i podziękowania oraz wykonano wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

 

Czwartek

28 kwietnia 2016 rok

Las – aktywnie i ekologicznie

 Ten dzień uczniowie spędzili pod znakiem aktywności ruchowej i ekologicznej, którą była piesza wyprawa do lasu wraz z licznymi atrakcjami. Celem zajęć plenerowych było przede wszystkim kształtowanie postawy szacunku do otaczającej nas przyrody oraz integracja w grupie i praca zespołowa. Uczniowie mieli również okazję doskonalić spostrzegawczość i  orientację w terenie, jak również poznać zagadnienia związane z przyrodą i ekologią.Zajęcia plenerowe rozpoczęły się od spotkania z Leśniczym, który przypomniał uczniom o zasadach panujących w lesie, wytłumaczył jaką rolę spełnia las oraz zaprezentował krótki film pt. „Jak powstaje las?”. Prelekcja na temat lasu miała miejsce w salce edukacyjnej Nadleśnictwa Turek.

Kolejnym punktem programu były „leśne podchody”. Przed ich rozpoczęciem pielęgniarka szkolna, pani Teresa Jacaszek przypomniała o zagrożeniach płynących z ugryzienia owadami i kleszczami oraz o zasadach postępowania w przypadku ewentualnego ugryzienia. Następnie uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy. Każda z grup musiała pokonać pieszo wyznaczoną trasę i wykonać zadania dotyczące ekologii i środowiska leśnego. Należało rozwiązać krzyżówkę, rebusy oraz różne zagadki. Na mecie ostatnim zadaniem było grupowe wykonanie pracy pt. „Eko-las”, do którego uczniowie mogli używać tylko tego co ich otacza, a więc: liści, mchu, szyszek, patyków, leśnych kwiatów.W zadania wplecione były elementy języka angielskiego, z którymi uczniowie poradzili sobie doskonale.

Na zakończenie, po wyprawie pełnej wrażeń wszyscy zasiedli do ogniska w celu wspólnego pieczenia kiełbasek. Było dużo radości, śmiechu i zadowolenia,ale najważniejsza była świadomość, że żyjąc ekologicznie i w zgodzie z naturą sprzyjamy środowisku, a tym samym dbamy o nasze zdrowie.Mamy nadzieję, że poprzez takie formy aktywności fizycznej i edukacyjnej, nasi uczniowie lepiej zrozumieją piękno otaczającego ich świata oraz zasadność dbania o przyrodę.

Za organizację zajęć w plenerze odpowiedzialne były: pani Elżbieta Kociołek i pani Agata Wojciechowska.

 

Piątek

29 kwietnia 2016 rok

Apel podsumowujący Tydzień Promocji Zdrowia

 Dnia 29 kwietnia 2016 roku odbył się apel podsumowujący, na którym przedstawiono prezentację multimedialną i omówiono działania zrealizowane w czasie całego tygodnia. Ponadto przedstawiciele każdej klasy zaprezentowali przygotowany wcześniej Ekoznak w ramach konkursu plastycznego. Jury biorąc pod uwagę estetykę wykonania pracy oraz pomysłowość wyłoniło zwycięzców, którzy w nagrodę otrzymali gry ekologiczne. Pierwsze miejsce zajęła klasa I-II Gimnazjum ZET z autyzmem, drugie miejsce przypadło klasie IV-V Szkoły Podstawowej ZET, a na miejscu trzecim uplasowała się klasa I-III Gimnazjum ZET. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy. Uczniowie klasy I-II-III Gimnazjum przedstawili interpretację wiersza Danuty Dembińskiej pt. „Rzecz wydaje się wątpliwa, by sprzeczały się warzywa”. Inscenizacja została przygotowana pod kierunkiem pani Iwony Andrzejak i pani Agnieszki Idzikowskiej. Podczas trwania apelu uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia na ściance warzywnej.

Podsumowaniem wszystkich działań w ramach Tygodnia Promocji Zdrowia była degustacji koktajli owocowych i rogalików z jabłkiem. Apel przygotowały koordynatorki promocji zdrowia w naszej szkole: pani Iwona Andrzejak, pani Agnieszka Idzikowska i pani Marlena Graczyk.

 

Światowy Dzień Zdrowia

 Pokonaj cukrzycę! – to hasło obchodzonego 7 kwietnia w naszym Ośrodku Światowego Dnia Zdrowia. Celem działań było zwiększanie świadomości uczniów w zakresie problemów zdrowotnych oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia cukrzycy, a także sposoby jej wykrywania i leczenia.

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia na świetlicy szkolnej odbyła się prelekcja dla uczniów nt. „ Co wiem o cukrzycy”. Następnie wychowankowie grup wychowawczych wykonali plakaty profilaktyczne pt. „ Cukrzycy mówimy nie”, które przedstawiały sposoby walki z chorobą. Posłużyły one do stworzenia gazetki informacyjnej dla uczniów naszej szkoły, która widniała na głównym holu szkoły.

Na zakończenie obchodów przedstawiona została prezentacja multimedialna, w której zawarte były najważniejsze informacje o cukrzycy – czyli chorobie przewlekłej, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Omówiono również główne typy choroby.

Organizatorem przedsięwzięcia była pani Dagmara Dróżdż.

Szkolenie w PSSE w Turku

Dnia 2 października 2015 roku odbyło się zorganizowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Turku szkolenie dotyczące wychowania zdrowotnego w szkołach oraz najważniejszych problemów zdrowotnych występujących w populacji dzieci i młodzieży. Przedstawicielka Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Turku omówiła zasady organizacji i realizacji projektów w środowisku lokalnym w bieżącym roku szkolnym.
Na spotkaniu byli też policjanci z Komendy Powiatowej w Turku, którzy przeprowadzili szkolenie z zakresu: Nowe substancje psychoaktywne. Projekt edukacyjny „Wiem nie biorę! Jestem bezpieczny!”. Przedstawiciele szkół otrzymali materiały promocyjne niezbędne do realizacji projektów i programów.
W szkoleniu wzięła udział Elżbieta Kociołek – członek Szkolnego Zespołu do spraw Promocji Zdrowia.

 ROK SZKOLNY 2014/2015

 Udział w przedstawieniu „Królewna Śnieżka”

W dniu 24 czerwca 2015 roku uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych ze Specjalnego Ośrodka pod opieką pani Anny Frątczak, pani Katarzyny Czerniak oraz pani Wioletty Paruszewskiej uczestniczyli w przedstawieniu, pt. „Królewna Śnieżka i Krasnoludki”, które zostało wystawione przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku.

Wbrew pozorom przedstawienie nie miało charakteru baśni, lecz było związane z tematyką zdrowego odżywiania i opowiadało o Krasnoludkach, które prowadziły niezdrowy tryb życia, ponieważ jadły bardzo dużo, tłusto, słodko i niesystematycznie. Dopiero prześliczna Królewna Śnieżka zachęciła ich do zmiany obecnego trybu życia na prawidłowy styl odżywiania.

Przedstawienie było pełne humoru, ciekawostek i porad, z których zapewne wszyscy oglądający skorzystają w życiu codziennym. Po spektaklu uczniowie i nauczyciele zaprosili widzów na zdrowy poczęstunek.

Wycieczka rowerowa „Poznajemy okolice szkoły”

Celem pracy wychowawczej z naszymi uczniami jest poznawanie swojego regionu w kontekście kulturowym, społecznym, historycznym, przyrodniczym oraz dostrzeżenie jego walorów turystycznych. Jedną z metod poznawczych są wycieczki rowerowe, które organizujemy każdego roku.Wycieczka rowerowa stanowi jedno z głównych źródeł poznawania oraz zaspokajania potrzeby wysiłku fizycznego poprzez ruch na świeżym powietrzu. Po za tym wpływa na rozwój zdolności postrzegania, kształtowania wyobraźni oraz myślenia. Udział w wycieczce rowerowej uczy i doskonali korzystanie z ruchu drogowego oraz podnosi na wyższy poziom technikę jazdy na rowerze, wyrabia poczucie współodpowiedzialności za ochronę środowiska i bezpieczeństwo kolegów.
Zawsze największym problemem organizowania tego typu wycieczek był brak rowerów. W tym roku udało nam się pozyskać sześć rowerów, których naprawą i konserwacją zajął się rodzic naszego wychowanka pan Sławomir Górnicki, za co serdecznie dziękujemy.
26 maja 2015 roku dwunastu uczniów pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego pani Małgorzaty Wawrzyniuk i pana Zbigniewa Centkowskiego wyruszyło ścieżką przyrodniczą „Moczary” do miejscowości Małoszyna i Ruda. Przed wyjazdem przypomniano zasady bezpiecznej jazdy w kolumnie po drogach publicznych i utwardzonych. W trakcie jazdy uczniowie doskonalili zasady i przepisy ruchu drogowego, umiejętność czytania mapy oraz poznali miejsce(okolice szkółki leśnej Ruda), w którym mieszka i rozmnaża się żaba moczarowa.Trasa wycieczki wynosiła około 35 km, pogoda nam sprzyjała, a humory dopisywały. Każdy uczeń po powrocie z wycieczki miał wymalowane na twarzy zmęczenie, ale było ono przyćmione zadowoleniem i satysfakcją z osiągniętego celu.

 

Turnus rehabilitacyjny w Jarosławcu

W dniach od 10 do 19 maja 2015 roku wychowankowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Turku wraz z opiekunami Izabellą Frątczak i Katarzyną Wielkopolan – Janik uczestniczyli w turnusie rehabilitacyjnym w Jarosławcu.
Sanatorium „Panorama Morska” w Jarosławcu to pięknie położony kompleks budynków, blisko morza. Morskie powietrze i codzienna rehabilitacja sprzyjały dobremu samopoczuciu. Uczniowie codziennie uczestniczyli w inhalacjach, gimnastyce korekcyjnej i masażach. Bardzo chętnie spędzali czas w Aquaparku. Jest to kompleks trzech basenów z podgrzewaną wodą, dwiema zjeżdżalniami i gejzerami wodnymi. Dodatkowo basen wyposażony jest w wanny z hydromasażem.
Popołudniami codziennie czekało na uczestników turnusu wiele atrakcji. Dużym powodzeniem cieszyły się imprezy takie jak: randka w ciemno, wybory miss i mistera, konkursy tańca, zajęcia i rozgrywki sportowe, ogniska i widowiskowe pokazy sztucznych ogni. Dużą atrakcją okazał się cyrk SZOK, z licznymi zwierzętami i pięknymi strojami. Jednak bezkonkurencyjne były dyskoteki w czasie, których zawiązywały się nowe przyjaźnie. 
W turnusie wzięło udział 15 uczniów z klas I – III Gimnazjum Zespołu Edukacyjno- Terapeutycznego oraz ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Ta niezapomniana wyprawa do Jarosławca była możliwa dzięki: Centrum Pomocy Rodzinie w Turku, a koszty pobytu dzieci ponosił w całości Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Koń nasz przyjaciel

W dniu 7 maja 2015 roku sześcioro wychowanków naszego Ośrodka pod opieką pani Anny Mikołajczyk wzięło udział w spotkaniu integracyjnym „Koń nasz przyjaciel” w Stemplewie. 
Popularyzacja jazdy konnej Olimpiad Specjalnych Polska, wdrażanie do aktywnego i zdrowego spędzania czasu, integracja młodzieży z różnych środowisk, podnoszenie sprawności fizycznej i kultury osobistej to cele, które przyświecały tegorocznemu spotkaniu integracyjnemu w Stemplewie.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania przez dyrektora ośrodka pana Andrzeja Zielonkę przybyłych uczniów wraz z opiekunami. Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni do kibicowania zawodnikom biorącym udział w mitingu jazdy konnej Olimpiad Specjalnych Polska.
Kolejnym punktem spotkania było ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Po skosztowaniu przepysznych kiełbasek prowadzący spotkanie Bogumił Zielonka zaprosił zgromadzone drużyny do zawodów rekreacyjno – sportowych.
W tym roku uczestnicy mogli się sprawdzić w następujących konkurencjach: jazda konna, strzelanie z bata, jazda bryczką po padoku, magiczne kostki – układanie wyrazów i wielu innych.
Ostatnim punktem spotkania było ogłoszenie werdyktu i wręczenie naród. W tym roku wszystkie drużyny zajęły ex aequo pierwsze miejsce.

IV Powiatowa Konferencja Szkół Promujących Zdrowie

Dnia 20 maja 2015 roku wzięliśmy udział w IV Konferencji Szkół Promujących Zdrowie, która odbyła się w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Turku. Jej przewodnim hasłem było „Zdrowie psychiczne ważnym aspektem w życiu człowieka”. W uroczystości wzięli udział goście z Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej w Turku – pan Alfred Rajczyk oraz pani Lidia Baraniecka, państwo Rafalscy oraz dyrektorzy szkół, koordynatorzy, rodzice i uczniowie 9 szkół z miasta i powiatu. W czasie uroczystości obejrzeliśmy scenkę profilaktyczną w wykonaniu gimnazjalistów pt:. „Zagubieni – odrodzeni” oraz wysłuchaliśmy prelekcji na temat zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży wygłoszonej przez panią doktor Magdalenę Rafalską. Uczestnicy konferencji mieli do wykonania zadanie polegające na wymyśleniu haseł do ogólnoszkolnego „Kodeksu zdrowia psychicznego”. Miłym elementem był taniec integracyjny oraz pyszny poczęstunek. Za rok kolejna, bo już piąta konferencja szkół promujących zdrowie w Szkole Podstawowej nr 4 w Turku.

Tydzień Promocji Zdrowia

W dniach od 9 do 15 kwietnia 2015 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym im. Kornela Makuszyńskiego w Turku obchodzony był Tydzień Promocji Zdrowia.

W dniu 9 kwietnia 2015 roku odbyły się zajęcia w ramach Światowego Dnia Zdrowia. W zajęciach wzięli wszyscy uczniowie naszej placówki. Rozpoczęły się one od prezentacji multimedialnej, którą przedstawiła pani Karolina Piwowarska pt.: „Zasady bezpiecznego odżywiania się”. Dzięki tym zajęciom uczniowie mieli możliwość poznania tajemniczego „E” występującego w produktach oraz analizy składu chemicznego niektórych produktów spożywczych. Wiedza zdobyta podczas zajęć przybliżyła uczniom, co możemy znaleźć w produktach, co to są barwniki, konserwanty, antyutleniacze, emulgatory, jakie mają symbole i gdzie możemy je znaleźć. Pod koniec prezentacji multimedialnej zostały przybliżone choroby wywoływane przez chemiczne dodatki zawarte w żywności: tj. pokrzywka, obrzęki naczynioruchowe, nowotwory, zakłócenia prawidłowego funkcjonowania następujących układów: pokarmowego, krążeniowego i oddechowego.
Następnym działaniem w ramach zajęć było przedstawienie przez panią Małgorzatę Mielczarek „Pięciu kroków do bezpiecznej żywności”, tj. utrzymywanie czystości, oddzielanie żywności surowej od ugotowanej, dokładne gotowanie, utrzymywanie żywności w odpowiedniej temperaturze, używanie bezpiecznej wody i żywności. Informacje te uświadomiły uczniom dlaczego m.in. należy myć ręce, chronić kuchnię i żywność przed owadami i innymi zwierzętami, oddzielać surowe mięso od ugotowanego oraz drób, owoce morza od innej żywności, nie pozostawiać ugotowanej żywności w temperaturze pokojowej przez okres nie dłuższy niż dwie godziny, używać bezpiecznej wody lub poddawać ją takim działaniom, aby stała się ona bezpieczna.
Trzecim zadaniem podczas zajęć warsztatowych było poznanie różnorakich gatunków owoców i warzyw oraz określenie ich wartości odżywczych. W kolejnej części uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Zadaniem ich było posegregowanie owoców i warzyw do wcześniej przygotowanych koszyków i podanie ich właściwej nazwy. 
Kolejne działanie w ramach warsztatów to zajęcia pt.; „Kuchnia czerwienią się mieni” podczas których pani Anna Frątczak i pani Anna Lipińska przeprowadziły z uczniami rozmowę na temat właściwości smakowych i zdrowotnych czerwonych warzyw i owoców. Następnym krokiem było przygotowanie przez uczniów strojów przedstawiających owoce i warzywa.
„Zdrowie na talerzu” to ostatnie zadanie, podczas którego uczniowie z przygotowanych wcześniej owoców i warzyw mieli za zadanie przygotować sałatkę owocowo-warzywną. W dalszej części zaproszono wszystkich uczestników do wspólnej degustacji.
Dnia 10 kwietnia 2015 roku odbyły się ciekawe zajęcia z zaproszonymi gośćmi.Pierwszym zaproszonym gościem była pani Justyna Ślusarek- fryzjerka. Pani Justyna na samym początku wyjaśniła uczestnikom spotkania, jak należy myć włosy, strzyc, modelować oraz jakie stosować środki pielęgnacyjne. Zaprezentowała również sprzęt oraz kosmetyki fryzjerskie wykorzystywane w swojej pracy. Podczas zajęć warsztatowych wykonała na uczniach bardzo ciekawe i różnorodne fryzury.
Następnie odbyło się spotkanie z wizażystką panią Joanną Pyster– Okupną, które rozpoczęło się prezentacją multimedialną, w czasie której pani Joanna bardzo dokładnie przedstawiła, jak należy dbać o higienę cery różnego rodzaju, jakie stosować kosmetyki oraz w jaki sposób zatuszować drobne mankamenty za pomocą kosmetyków. Na zakończenie spotkania szczegółowo odpowiadała na zadawane przez uczniów pytania. Spotkanie przebiegało w ciepłej i miłej atmosferze.
Spotkanie z ratownikiem medycznym w osobie Pana Krzysztofa Kołaty było ostatnim punktem Dnia Zdrowia i Urody. Pan Krzysztof uświadomił uczniom na czym polega jego praca, jak należy zachować się w nagłych przypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca. Po omówieniu zasad wykonywania masażu uczniowie w sposób praktyczny mogli poćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową. Zajęcia pozwoliły uczniom zrozumieć, jak ważne jest szybkie i skuteczne działanie, aby uratować poszkodowanego.Za organizację Dnia Zdrowia i Urody odpowiedzialne były nauczycielki:Anna Frątczak i Anna Mikołajczyk.Poniedziałek 13 kwietnia 2015 roku był Dniem Sportowym. Tego dnia uczniowie klas przysposabiających do pracy uczestniczyli w zajęciach sportowych na siłowni Fitness Planet prowadzonej przez Monikę Łechtańską. Instruktor Anna Pawlak oprowadziła naszych wychowanków po siłowni oraz pokazała i omówiła obsługę każdego sprzętu. Ponadto każdy z uczestników mógł sprawdzić jak działa dane urządzenie oraz jakie partie mięśniowe można na nim ćwiczyć. Na sali fitness uczniowie wzięli udział w krótkich zajęciach „Fitball”- jest to forma ruchu wykorzystująca dużą gumową piłkę.Uczniowie klas gimnazjalnych i zawodowych na naszym boisku szkolnym wzięli udział w zajęciach rekreacyjno-sportowych – jazda na rolkach. Wychowankowie zapoznali się z podstawami jazdy na rolkach.Ponadto dowiedzieli się o pozytywnych zaletach jazdy na rolkach jakimi jest:efektywne spalanie kalorii, zgrabna sylwetka, dobra kondycja, zdrowy wygląd, wzmocnione mięśnie nóg. Podczas zajęć doświadczyli wspaniałej rozrywki i relaksu. Zajęcia oferowane w dniu sportowym cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów, którzy wykazali się niezwykle dużą aktywnością podczas ich trwania. Osobami odpowiedzialnymi za zorganizowanie tego dnia byli Izabella Frątczak, Małgorzata Wawrzyniuk, Zbigniew Centkowski. W kolejnym dniu Tygodnia Promocji Zdrowia gościliśmy w naszej placówce pana Alfreda Rajczyka – Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno – Epiodemiologicznej w Turku, który wygłosił prelekcję na temat: „Choroby układu pokarmowego i zapobieganie im”. Po prelekcji uczniowie wzięli udział w warsztatach zdrowotnych, w czasie których rozwiązywali testy, quizy, krzyżówki. Wszyscy z dużym zaangażowaniem rozwiązywali przydzielone im zadania. Dnia 15 kwietnia 2015 roku odbył się apel podsumowujący, w czasie którego społeczność szkolna obejrzała prezentację z całego tygodnia, film Pascala Brodnickiego pt: „Zachowaj równowagę” oraz zostały rozstrzygnięte konkursy: wiedzy o zdrowiu i na najładniejszy bukiet owocowo – warzywny. Zwycięzcy otrzymali drobne nagrody, a wszyscy uczniowie zostali poczęstowani zdrową i bezpieczną żywnością w postaci owocowych jogurtów, soczków i jabłek.Organizatorami Tygodnia Promocji Zdrowia byli nauczyciele: Agnieszka Idzikowska, Iwona Andrzejak, Marlena Graczyk, Anna Mikołajczyk, Karolina Piwowarska, Anna Frątczak, Anna Lipińska, Małgorzata Mielczarek, Małgorzata Wawrzyniuk, Zbigniew Centkowski, Izabella Frątczak.

Szkolenie Młodzieżowych Liderów Zdrowia

Dnia 23 października 2014 roku w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Turku uczennice Gimnazjum Specjalnego z naszego Ośrodka: Roksana Nerka i Paulina Bystra uczestniczyły w szkoleniu Młodzieżowych Liderów Zdrowia dla uczniów szkół gimnazjalnych w ramach realizacji Projektu „Bądźmy zdrowi – wiemy, więc działamy”, Programu Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu oraz profilaktyki zażywania „dopalaczy”. Uczestnicy szkolenia wzięli udział w konkursie wiedzy pod hasłem „Bądźmy zdrowi”.Rozwiązując test wiedzy nt. zdrowego stylu życia mieli możliwość wykazania się wiedzą wynikającą z podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie edukacji zdrowotnej.Tematyka szkolenia spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników, a młodzież została przygotowana pod względem praktycznym i merytorycznym do prowadzenia edukacji prozdrowotnej w grupie rówieśniczej.

Szkolenie w PSSE

            Dnia 16 września 2014 roku odbyło się zorganizowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Turku szkolenie dotyczące wychowania zdrowotnego w szkołach oraz najważniejszych problemów zdrowotnych występujących w populacji dzieci i młodzieży. Przedstawicielki Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Turku omówiły zasady organizacji i realizacji projektów w środowisku lokalnym oraz w bieżącym roku szkolnym.

Na zakończenie szkolenia dla każdej ze szkół zostały przydzielone materiały promocyjne niezbędne do realizacji projektów i programów. W szkoleniu wzięła udział Iwona Andrzejak – koordynator Szkolnego Zespołu do spraw Promocji Zdrowia.