Zdrowa dieta – program dla szkół promujący wśród dzieci zdrową dietę

Program dla szkół promujący wśród dzieci zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz produkty mleczne.

ROK SZKOLNY 2020/2021

Kolorowe warzywa i owoce na zdrowie i dobry humor

Dnia 26 listopada 2020 roku w ramach zajęć z „Programu dla szkół promujących wśród dzieci zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz przetwory mleczne” zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe pt. „Kolorowe warzywa i owoce na zdrowie i dobry humor”. Głównym celem zajęć było przekazanie wiedzy o zdrowym stylu życia i znaczeniu witamin dla zdrowia oraz kształtowanie nawyku jedzenia owoców i warzyw ze względu na ich walory zdrowotne.
Zajęcia rozpoczęły się od nauki piosenki pt. „Alfabet warzywno – owocowy”. W dalszej części uczniowie segregowali owoce i warzywa oraz poznali piramidę żywienia i nazywali produkty, które wchodzą w jej skład. Prowadząca zajęcia omówiła poszczególne grupy produktów piramidy żywienia oraz rolę jaką pełnią w organizmie człowieka. Następnie uczestnicy zajęć brali aktywny udział w zabawie „zgaduj zgadula – zagadki tematyczne”, a na zakończenie obejrzeli film edukacyjny z serii „Poznajemy najzdrowsze na świecie warzywa i owoce z Ubu”.
Zajęcia przeprowadziła koordynator programu, Anna Lipińska.

Kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych

Z uwagi na pandemię Covid 19 dalsze lekcje tematyczne z programu „Program dla szkół promujący wśród dzieci zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz przetwory mleczne” realizowane były drogą online. Głównym celem programu było skuteczne promowanie wśród uczniów zdrowej diety, bogatej w owoce i warzywa oraz mleko korzystając z najlepszych doświadczeń zebranych podczas dotychczasowej realizacji programu Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole. Zajęcia miały charakter informacyjny oraz instruktażowy.

Zrealizowano następujące działania:

  • Wiem co jem- etykieta prawdę ci powie- Celem było utrwalenie wiedzy na temat zdrowych nawyków żywieniowych oraz czego możemy dowiedzieć się o produkcie z opakowania?
  • Zakładanie i prowadzenie ogródków na parapecie w formie grządek -założenie hodowli szczypiorku i rzeżuchy do bieżącego spożywania podczas śniadania. Celem było zakładanie ogródka, wdrażanie do wspólnej zabawy.
  • Śniadanie daje moc”- dzień zdrowego śniadania. Wspólne wykonanie i spożycie pełnowartościowego, zdrowego i pożywnego śniadania.

Zajęcia dostarczyły uczniom wiadomości na temat kształtowania dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych oraz zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie dzieci.

Produkty ekologiczne – czyli jakie?

„Produkty ekologiczne – czyli jakie?” to temat zajęć o charakterze informacyjnym
i instruktażowym w ramach „Programu dla szkół promującego wśród dzieci zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz przetwory mleczne”, który został zrealizowany w formie online z uwagi na pandemię Covid 19 w dniu 17 marca 2021.Celem głównym zajęć było zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego, rozwijanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat oraz kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych i propagowanie zdrowego stylu życia. Uczniowie otrzymali drogą mailową link do obejrzenia filmu edukacyjnego pt.: „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, który pozwolił dzieciom nabyć wiadomości, jakie produkty nazywamy ekologicznymi, w jaki sposób jest produkowana żywność ekologiczna oraz gdzie możemy ją kupić. Uczniowie poznali jak wygląda charakterystyczne logo, wykorzystywane w Unii Europejskiej, którym oznaczone są produkty ekologiczne. Na zakończenie dzieci samodzielnie zaprojektowały własne logo oznaczające produkt ekologiczny, a także pomalowały obrazki i kolorowanki tematyczne, które zostały zamieszczone w przesłanym linku. Zajęcia przeprowadziła Anna Lipińska.

ROK SZKOLNY 2019/2020

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży

W dniu 17 grudnia  2019 roku odbyły się zajęcia warsztatowe pod kierunkiem pani Anny Lipińskiej, w których uczestniczyli uczniowie klasy czwartej i trzeciej szkoły podstawowej. Celem zajęć było utrwalenie wiedzy na temat zdrowego żywienia i wpływu aktywności fizycznej na rozwój dzieci i młodzieży. Zajęcia zostały poprzedzone pogadanką o zdrowych nawykach żywieniowych. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak ogromny wpływ ma aktywność fizyczna na rozwój dzieci, poznali czym jest piramida żywienia, nazywali produkty, które wchodzą w skład piramidy, dowiedzieli się, co należy jeść, aby być zdrowym. Poznali też konsekwencje nieprzestrzegania zasad zdrowego odżywiania się, a także  dowiedzieli się jakie witaminy zawierają w sobie produkty znajdujące się w piramidzie zdrowego żywienia. W drugiej części warsztatów dzieci wykonały piramidę żywienia z wycinków z gazet, układali hasła zachęcające do spożywania owoców i warzyw oraz brali udział w zabawach, układali puzzle i rozwiązywali zagadki. Uczniowie bardzo aktywnie włączyli się w proponowaną formę zajęć.

ROK SZKOLNY 2018/2019

„Śniadanie daje moc”- dzień zdrowego śniadania

W dniu 17 czerwca 2019 roku odbyły się zajęcia, na których uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej i szkoły podstawowej zespołu edukacyjno-terapeutycznego wraz z wychowawcami zorganizowali wspólne przygotowanie pełnowartościowego, zdrowego i pożywnego śniadania.
Celem spotkania było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie każdego dziecka. Zajęcia zostały poprzedzone pogadanką o zdrowych nawykach żywieniowych, o tym jak komponować posiłki, jak łączyć smaki i jakie produkty należy jeść, aby być zdrowym. Ponadto dzieci miały okazję dowiedzieć się, czym jest kultura spożywania posiłków oraz rozwinęły swoją kreatywność i wyobraźnię kulinarną. Przygotowane śniadanie wszystkim bardzo smakowało, a wspólnie spędzony czas sprzyjał integracji i dostarczył wiele przyjemności.
Zajęcia zorganizowała pani Anna Lipińska.

Ogródek na parapecie

W dniu 29 marca 2019 roku uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego uczestniczyli w zajęciach pt. „Ogródek na parapecie”, których celem było promowanie zdrowego stylu życia wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły.
Zajęcia zostały poprzedzone pogadanką o potrzebach roślin, takich jak: odpowiednim nasłonecznieniu i podlewaniu. Następnie dzieci przygotowały talerzyki z watą i pojemniki z ziemią, aby własnoręcznie posadzić rzeżuchę, szczypiorek, owies, cebulkę, groch i fasolę.
Na koniec solidnie podlały wodą i ustawiły sadzonki w dobrze nasłonecznionym miejscu. Przy okazji zajęć uczniowie mogli nauczyć się jak pielęgnować rośliny oraz zapoznać się z etapami ich wzrostu. Było dużo działania, zabawy i uśmiechów, a teraz wszyscy z niecierpliwością obserwujemy nasz mały ogródek i czekamy na plony do bieżącego spożycia podczas śniadania w szkole.
Zajęcia przeprowadziła pani Anna Lipińska.
 

Tęcza witamin- czyli gdzie mieszkają witaminy

Dnia 28 lutego 2019 roku odbyły się zajęcia warsztatowe pt.: „Tęcza witamin- czyli gdzie mieszkają witaminy” W zajęciach wzięli udział uczniowie klas szkoły podstawowej. Celem zajęć było zapoznanie z rolą witamin oraz innych składników odżywczych potrzebnych do życia i wzrostu ludzkiego organizmu.
Podczas zajęć dzieci odgadywały zagadki, których rozwiązaniem były nazwy owoców i warzyw, a także bliżej zostali zapoznani z pojęciem „witamina” oraz gdzie występuje i jakie funkcje spełnia dla organizmu człowieka. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się również, że należy spożywać pięć porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. W następnej części zajęć uczniowie grupowali owoce i warzywa pod względem koloru, wielkości i smaku. Na zakończenie wszyscy uczestnicy kolorowali ilustracje ze swoim ulubionym owocem lub warzywem.
Zajęcia przebiegały w miłej i przyjemnej atmosferze, a przeprowadziła je koordynator programu, pani Anna Lipińska.

Zajęcia warsztatowe „Sposoby na przechowywanie – czyli jak można przedłużyć życie produktów”

W dniu 11 grudnia 2018 roku w naszej placówce odbyły się zajęcia warsztatowe pt. „Sposoby na przechowywanie – czyli jak można przedłużyć życie produktów” dla uczniów szkoły podstawowej. Celem zajęć było upowszechnienie wiedzy na temat jak przeciwdziałać marnotrawieniu żywności, jak przechowywać i przygotowywać żywność oraz jak postępować z odpadami spożywczymi i kuchennymi. Zajęcia rozpoczęły się pogadanką na temat, jak należy przechowywać produkty spożywcze oraz w jaki sposób wykorzystać odpady spożywcze. Uczniowie poznali cztery sposoby na niemarnowanie żywności oraz dowiedzieli się, w jaki sposób można przedłużyć życie produktów. W dalszej kolejności wszyscy otrzymali ilustracje, które przedstawiały poszczególne półki w lodówce. Ich zadaniem było dopasowanie produktów spożywczych do miejsca, gdzie powinny się znajdować. Podczas zajęć uczniowie wymieniali się swoimi spostrzeżeniami oraz chętnie w nich uczestniczyli. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze pod kierunkiem pani Anny Lipińskiej.

 

„Zdrowie w kolorach tęczy” – konkurs plastyczny

W miesiącu listopadzie w ramach „Programu dla szkół” ogłoszony został konkurs plastyczny pt.: „Zdrowie w kolorach tęczy”. Celem konkursu było utrwalenie wiedzy na temat zdrowych nawyków żywieniowych. Zadaniem uczniów było wykonanie prac plastycznych o tematyce prozdrowotnej. Prace wykonywane były różnymi technikami plastycznymi, bardzo estetycznie i pomysłowo. W konkursie udział wzięli uczniowie z klas I-II-III-IV szkoły podstawowej. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 6 grudnia 2018 roku. Wszystkie prace zostały nagrodzone i wywieszone na korytarzu szkolnym. Konkurs zorganizowała pani Anna Lipińska.

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

Śniadanie daje moc

W dniu 30 maja 2018 roku odbyły się zajęcia pt. „Śniadanie daje moc” dla najmłodszych uczniów szkoły podstawowej, których celem było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Wszyscy uczniowie z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie pełnowartościowego, zdrowego i pożywnego śniadania w formie kanapek. Każdy mógł według własnego pomysłu udekorować kanapkę.

Wspólne spożycie zdrowych kanapek sprawiło dzieciom wiele przyjemności, a przede wszystkim dobrze smakowało. Dzieci nauczyły się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu.

Wierzymy, że udział w zajęciach przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania. Zajęcia przeprowadziła pani Anna Lipińska.

 

Co należy jeść, aby zdrowym być

Dnia 27 lutego 2018 roku odbyły się zajęcia warsztatowe pt. „Co należy jeść, aby zdrowym być”, których celem było wdrażanie do wspólnej zabawy, kształtowanie wiedzy na temat zdrowych nawyków żywieniowych oraz korzystnego wpływu spożywania owoców i warzyw na zdrowie człowieka. W zajęciach wzięli udział uczniowie z klasy I, II i III Szkoły Podstawowej Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego.

Zajęcia rozpoczęły się krótką pogadanką dotyczącą owoców, warzyw i zdrowego odżywiania oraz zabawy pt. „Powitanie”. Następnie dzieci wykonały „kosz pełen witamin” poprzez przyklejenie szablonu ulubionego owocu lub warzywa na makietę przedstawiającą kosz. Kolejne zadanie to „zagadkowy zawrót głowy”, który polegał na czytaniu przez nauczyciela zagadek dotyczących owoców i warzyw, a zadaniem uczniów było jak najszybsze udzielenie prawidłowej odpowiedzi poprzez podniesienie szablonu z danym owocem lub warzywem. Na zakończenie dzieci stworzyły „Przepis na zdrową sałatkę”, a następnie kolorowały ilustracje wymienionych wcześniej owoców i warzyw.

Podczas zajęć uczniowie utrwalili wiadomości na temat zdrowego odżywiania oraz wartości odżywczych owoców i warzyw.

Zajęcia przeprowadziła pani Anna Lipińska.

Prelekcja na temat zdrowotnych zalet spożywania owoców, warzyw oraz nabiału

Dnia 14 grudnia 2017 roku odbyła się prelekcja dla uczniów klasy I – III szkoły podstawowej, którą przeprowadziła pielęgniarka szkolna, pani Teresa Jacaszek.

Głównymi celami spotkania było: propagowanie urozmaiconej w warzywa, owoce, nabiał i inne cenne składniki codziennej diety, zrozumienie pozytywnego wpływu diety na zdrowie człowieka oraz rozwój świadomości zdrowotnej wśród uczniów.

Uczestnicy wysłuchali prelekcji na temat konieczności spożywania owoców i warzyw w codziennej diecie, a także przedstawione i omówione zostały najbardziej powszechne błędy żywieniowe u dzieci, których należy unikać oraz negatywny wpływ braku witamin na organizm człowieka. Szczególną uwagę pani pielęgniarka zwróciła na zdrowotny aspekt spożywania produktów mlecznych, owoców i warzyw w naszym jedzeniu. Następnie na podstawie Piramidy Zdrowego Żywienia omówione zostały poszczególne grupy produktów oraz rola jaką pełnią w organizmie człowieka.

Zajęcia zorganizowała pani Anna Lipińska.