Zdrowa dieta

Program dla szkół promujący wśród dzieci zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz produkty mleczne.

ROK SZKOLNY 2018/2019

„Śniadanie daje moc”- dzień zdrowego śniadania

W dniu 17 czerwca 2019 roku odbyły się zajęcia, na których uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej i szkoły podstawowej zespołu edukacyjno-terapeutycznego wraz z wychowawcami zorganizowali wspólne przygotowanie pełnowartościowego, zdrowego i pożywnego śniadania.
Celem spotkania było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie każdego dziecka. Zajęcia zostały poprzedzone pogadanką o zdrowych nawykach żywieniowych, o tym jak komponować posiłki, jak łączyć smaki i jakie produkty należy jeść, aby być zdrowym. Ponadto dzieci miały okazję dowiedzieć się, czym jest kultura spożywania posiłków oraz rozwinęły swoją kreatywność i wyobraźnię kulinarną. Przygotowane śniadanie wszystkim bardzo smakowało, a wspólnie spędzony czas sprzyjał integracji i dostarczył wiele przyjemności.
Zajęcia zorganizowała pani Anna Lipińska.

Ogródek na parapecie

W dniu 29 marca 2019 roku uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego uczestniczyli w zajęciach pt. „Ogródek na parapecie”, których celem było promowanie zdrowego stylu życia wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły.
Zajęcia zostały poprzedzone pogadanką o potrzebach roślin, takich jak: odpowiednim nasłonecznieniu i podlewaniu. Następnie dzieci przygotowały talerzyki z watą i pojemniki z ziemią, aby własnoręcznie posadzić rzeżuchę, szczypiorek, owies, cebulkę, groch i fasolę.
Na koniec solidnie podlały wodą i ustawiły sadzonki w dobrze nasłonecznionym miejscu. Przy okazji zajęć uczniowie mogli nauczyć się jak pielęgnować rośliny oraz zapoznać się z etapami ich wzrostu. Było dużo działania, zabawy i uśmiechów, a teraz wszyscy z niecierpliwością obserwujemy nasz mały ogródek i czekamy na plony do bieżącego spożycia podczas śniadania w szkole.
Zajęcia przeprowadziła pani Anna Lipińska.
 

Tęcza witamin- czyli gdzie mieszkają witaminy

Dnia 28 lutego 2019 roku odbyły się zajęcia warsztatowe pt.: „Tęcza witamin- czyli gdzie mieszkają witaminy” W zajęciach wzięli udział uczniowie klas szkoły podstawowej. Celem zajęć było zapoznanie z rolą witamin oraz innych składników odżywczych potrzebnych do życia i wzrostu ludzkiego organizmu.
Podczas zajęć dzieci odgadywały zagadki, których rozwiązaniem były nazwy owoców i warzyw, a także bliżej zostali zapoznani z pojęciem „witamina” oraz gdzie występuje i jakie funkcje spełnia dla organizmu człowieka. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się również, że należy spożywać pięć porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. W następnej części zajęć uczniowie grupowali owoce i warzywa pod względem koloru, wielkości i smaku. Na zakończenie wszyscy uczestnicy kolorowali ilustracje ze swoim ulubionym owocem lub warzywem.
Zajęcia przebiegały w miłej i przyjemnej atmosferze, a przeprowadziła je koordynator programu, pani Anna Lipińska.

Zajęcia warsztatowe „Sposoby na przechowywanie – czyli jak można przedłużyć życie produktów”

W dniu 11 grudnia 2018 roku w naszej placówce odbyły się zajęcia warsztatowe pt. „Sposoby na przechowywanie – czyli jak można przedłużyć życie produktów” dla uczniów szkoły podstawowej. Celem zajęć było upowszechnienie wiedzy na temat jak przeciwdziałać marnotrawieniu żywności, jak przechowywać i przygotowywać żywność oraz jak postępować z odpadami spożywczymi i kuchennymi. Zajęcia rozpoczęły się pogadanką na temat, jak należy przechowywać produkty spożywcze oraz w jaki sposób wykorzystać odpady spożywcze. Uczniowie poznali cztery sposoby na niemarnowanie żywności oraz dowiedzieli się, w jaki sposób można przedłużyć życie produktów. W dalszej kolejności wszyscy otrzymali ilustracje, które przedstawiały poszczególne półki w lodówce. Ich zadaniem było dopasowanie produktów spożywczych do miejsca, gdzie powinny się znajdować. Podczas zajęć uczniowie wymieniali się swoimi spostrzeżeniami oraz chętnie w nich uczestniczyli. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze pod kierunkiem pani Anny Lipińskiej.

 

„Zdrowie w kolorach tęczy” – konkurs plastyczny

W miesiącu listopadzie w ramach „Programu dla szkół” ogłoszony został konkurs plastyczny pt.: „Zdrowie w kolorach tęczy”. Celem konkursu było utrwalenie wiedzy na temat zdrowych nawyków żywieniowych. Zadaniem uczniów było wykonanie prac plastycznych o tematyce prozdrowotnej. Prace wykonywane były różnymi technikami plastycznymi, bardzo estetycznie i pomysłowo. W konkursie udział wzięli uczniowie z klas I-II-III-IV szkoły podstawowej. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 6 grudnia 2018 roku. Wszystkie prace zostały nagrodzone i wywieszone na korytarzu szkolnym. Konkurs zorganizowała pani Anna Lipińska.

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

Śniadanie daje moc

W dniu 30 maja 2018 roku odbyły się zajęcia pt. „Śniadanie daje moc” dla najmłodszych uczniów szkoły podstawowej, których celem było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Wszyscy uczniowie z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie pełnowartościowego, zdrowego i pożywnego śniadania w formie kanapek. Każdy mógł według własnego pomysłu udekorować kanapkę.

Wspólne spożycie zdrowych kanapek sprawiło dzieciom wiele przyjemności, a przede wszystkim dobrze smakowało. Dzieci nauczyły się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu.

Wierzymy, że udział w zajęciach przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania. Zajęcia przeprowadziła pani Anna Lipińska.

 

Co należy jeść, aby zdrowym być

Dnia 27 lutego 2018 roku odbyły się zajęcia warsztatowe pt. „Co należy jeść, aby zdrowym być”, których celem było wdrażanie do wspólnej zabawy, kształtowanie wiedzy na temat zdrowych nawyków żywieniowych oraz korzystnego wpływu spożywania owoców i warzyw na zdrowie człowieka. W zajęciach wzięli udział uczniowie z klasy I, II i III Szkoły Podstawowej Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego.

Zajęcia rozpoczęły się krótką pogadanką dotyczącą owoców, warzyw i zdrowego odżywiania oraz zabawy pt. „Powitanie”. Następnie dzieci wykonały „kosz pełen witamin” poprzez przyklejenie szablonu ulubionego owocu lub warzywa na makietę przedstawiającą kosz. Kolejne zadanie to „zagadkowy zawrót głowy”, który polegał na czytaniu przez nauczyciela zagadek dotyczących owoców i warzyw, a zadaniem uczniów było jak najszybsze udzielenie prawidłowej odpowiedzi poprzez podniesienie szablonu z danym owocem lub warzywem. Na zakończenie dzieci stworzyły „Przepis na zdrową sałatkę”, a następnie kolorowały ilustracje wymienionych wcześniej owoców i warzyw.

Podczas zajęć uczniowie utrwalili wiadomości na temat zdrowego odżywiania oraz wartości odżywczych owoców i warzyw.

Zajęcia przeprowadziła pani Anna Lipińska.

Prelekcja na temat zdrowotnych zalet spożywania owoców, warzyw oraz nabiału

Dnia 14 grudnia 2017 roku odbyła się prelekcja dla uczniów klasy I – III szkoły podstawowej, którą przeprowadziła pielęgniarka szkolna, pani Teresa Jacaszek.

Głównymi celami spotkania było: propagowanie urozmaiconej w warzywa, owoce, nabiał i inne cenne składniki codziennej diety, zrozumienie pozytywnego wpływu diety na zdrowie człowieka oraz rozwój świadomości zdrowotnej wśród uczniów.

Uczestnicy wysłuchali prelekcji na temat konieczności spożywania owoców i warzyw w codziennej diecie, a także przedstawione i omówione zostały najbardziej powszechne błędy żywieniowe u dzieci, których należy unikać oraz negatywny wpływ braku witamin na organizm człowieka. Szczególną uwagę pani pielęgniarka zwróciła na zdrowotny aspekt spożywania produktów mlecznych, owoców i warzyw w naszym jedzeniu. Następnie na podstawie Piramidy Zdrowego Żywienia omówione zostały poszczególne grupy produktów oraz rola jaką pełnią w organizmie człowieka.

Zajęcia zorganizowała pani Anna Lipińska.