Pokonując Granice…

W dniach 13-17 września 2017 roku harcerze z naszej drużyny pod opieką druhny Marty Bakalarz już po raz drugi uczestniczyli w Ogólnopolskim Rajdzie Drużyn Harcerskich „Granica” w Szklarskiej Porębie.

Przygoda zaczęła się od samego startu. W daleką podróż harcerze udali się autobusem z Turku do Wrocławia, a następnie pociągiem z Wrocławia do Szklarskiej Poręby. Dla niektórych była to pierwsza podróż pociągiem. Zakwaterowani byliśmy w przepięknym ośrodku „Królowa Karkonoszy” w pobliżu centrum Szklarskiej Poręby.

Pierwsza wędrówka rozpoczęła się w czwartek rano ze Świeradowa Zdroju. Wjechaliśmy gondolą na Stóg Izerski i ruszyliśmy w stronę Polany Jakuszyckiej. Po drodze mijaliśmy Halę Izerską, schronisko Chatka Górzystów oraz schronisko Orle.

Kolejnego dnia udaliśmy się do Janowic Wielkich. Odwiedziliśmy przepiękne ruiny zamku Bolczów. Z jego wieży podziwialiśmy rozległy widok na Karkonosze. Następnie ruszyliśmy w kierunku Szwajcarki. Wieczorem harcerze znaleźli jeszcze siły by bawić się na dyskotece.

Trzeciego dnia czekało na nas wyzwanie – wejście na Śnieżkę. Ta całodzienna wędrówka zakończyła się wielkim sukcesem. Ponad 20-kilometrowa trasa z samego Karpacza przy Białym Jarze czarnym szlakiem poprowadziła nas na sam szczyt. 

Uczestnictwo w rajdzie „Granica” to niezapomniana przygoda, która wymagała wielkiego hartu ducha oraz wiary we własne możliwości. Każdego dnia pokonywaliśmy wiele kilometrów w silnym wietrze i deszczu. Każdego dnia przekraczaliśmy granice własnej wytrzymałości…, ale było warto.