Warsztaty „Odkrywam siebie”

W dniach od 10. do 14. października 2016r. ośmioro harcerzy z naszej drużyny uczestniczyło w warsztatach „Odkrywam siebie”, organizowanych przez Wydział Nieprzetartego Szlaku Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego. Uczniowie pod opieką drużynowych: Marty Bakalarz i Izabelli Frątczak przebywali w przepięknej bazie harcerskiej „Perkoz”, położonej wśród mazurskich lasów. Z okien obiektu roztaczał się uroczy widok na jezioro Pluszne. Dotarcie na miejsce nie było łatwą sprawą, ale pierwsze w życiu przejazdy pociągami  wynagrodziły trudy podróży.

 Celem warsztatów było zwiększenie samodzielności i kompetencji społecznych, wzmocnienie wiary we własne możliwości, podniesienie samooceny niepełnosprawnych dzieci i młodzieży niezbędnych w czynnościach dnia codziennego.

Przez pięć dni uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, które trwały od rana do samego wieczora. W ramach spotkań przeprowadzone były warsztaty z etiud filmowych, prowadzone przez pana Pawła z TVP Wrocław. Uczestnicy uczyli się kręcić teledyski oraz odwiedzili oddział telewizji regionalnej w Olsztynie. Mieli okazję zajrzeć do pokoi dziennikarzy, zasiąść w fotelu prowadzącego wiadomości i zobaczyć prawdziwy profesjonalny sprzęt do nagrań. Odwiedzili również rozgłośnie Polskiego Radia w Olsztynie. Zza szyby oglądali wiadomości nadawane na żywo, poznali dziennikarzy i tajniki pracy w radio. Podczas wycieczki w Olsztynie uczestnicy projektu obejrzeli przedstawienie w Teatrze Lalek pt. „Niebieski piesek”. W drodze powrotnej zwiedzili Hutę Szkła w Olsztynku, gdzie na ich oczach powstawały piękne szklane przedmioty. Podczas warsztatów komunikacyjnych uczniowie zapoznali się z różnymi sposobami porozumiewania się oraz sygnalizowania stanów emocjonalnych. Przeprowadzali wywiady z gwiazdami, w które wcielały się drużynowe. Codziennie tworzyli gazetę zwaną „Migawką”.Na zajęciach z choreoterapii rozwijali sprawność ogólną. Poprzez taniec wyrażali swoje uczucia i emocje. Uczyli się układów tanecznych do największych przebojów dzisiejszej sceny muzycznej. Wszystko po to, by na wieczornych dyskotekach zaprezentować swoje umiejętności. Największe emocje wywołały warsztaty wizażu z druhem Adrianem, wizażystą takich gwiazd jak Margaret czy Robert Lewandowski. Harcerze poznali kształt idealnej twarzy oraz dowiedzieli się jaką są porą roku. Uczyli się sztuki makijażu dziennego i wieczorowego, malując się nawzajem w parach. Poznali nowinki kosmetyczne i triki makijażowe, a kolory i ich znaczenie nie są już dla nich tajemnicą.

Na zajęciach z autoprezentacji tworzyli swój profil sensoryczny, rozwijali mocne strony i odkrywali własną tożsamość. Florystyka to kolejne zajęcia, podczas których harcerze odkrywali swoje talenty. Na dwóch spotkaniach z florystą tworzyli od podstaw bukiety z kwiatów żywych i suszonych. Efekty zaskakiwały nawet samych autorów. Wszyscy razem spotykali się wieczorami na świecowiskach, podczas których nie zabrakło harcerskich gawęd i pląsów.

 

Warsztaty były wspaniałą harcerską przygodą, utwierdzającą w przekonaniu, że jest jeszcze wiele do odkrycia, zarówno w otaczającej nas rzeczywistości , jak i w samym sobie