„Harcerskie Spotkania z Książką”

W dniach 11-13 marca 2016 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Turku odbył się Ogólnopolski Zlot Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku pod hasłem „Harcerskie Spotkanie z Książką”. Zlot rozpoczął się w piątek uroczystym apelem otwierającym naszą weekendową przygodę. Swoją obecność zameldowało blisko 80 harcerzy reprezentujących drużyny z całej Polski: 38 Słupecka Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Czarne Jedynki”, 20 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku im. Ireny Sendlerowej „Silne Dziki” z Dęblina, 36 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku im. Małoletniaków z Konina, 10 Drużyna Wędrownicza Nieprzetartego Szlaku „Dreptaki” z Rokitna, 20 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Łaziki” z Grójca, 2 Łódzka Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku im. Jana Brzechwy, 4 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Karamba” z Łodzi oraz gospodarze spotkania 8 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Europejczycy” z Turku. Podczas świeczkowiska zaprezentowała się każda z drużyn. Przy dźwiękach gitar śpiewaliśmy harcerskie piosenki, bawiąc się i pląsając. Wieczór ten swoją obecnością uświetniła Dyrekcja Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku oraz Komendant Hufca ZHP Turek.
Sobotni dzień rozpoczął się od gry terenowej w lesie, opartej na fabule bajki o Królewnie Śnieżce. Chodząc po lesie, każda z drużyn napotykała na swej drodze postacie z książki. Należało stoczyć pojedynek z Rycerzem, dowiedzieć się od Mapnika, gdzie znajduje się Zielarka i za złote dukaty kupić od niej zatrute wino, aby otruć Złą Królową. Przekupka sprzedawała jabłko, które zabiło Śnieżkę, a Pijak, poczęstowany wodą z solą, wskazywał drogę do Cyganki, która ofiarowała każdej z drużyn kawałek duszy. Na drodze, na swym tronie, zasiadała Zła Królowa, która wypijała zatrute wino. Wszystkim harcerzom udało się uratować Śnieżkę. Po leśnej wędrówce harcerze ogrzewali się przy ognisku, piekąc kiełbaski i jedząc ciepłą harcerską grochówkę. Po powrocie do Ośrodka i krótkiej chwili odpoczynku, rozpoczęliśmy dwugodzinny blok programowy „Spotkanie z książką”. Zapoczątkował go występ Teatru Makuszaki w przedstawieniu „Rzepka”. Następnie każdy patrol otrzymał kartę drużyny i rozpoczął swoją książkową przygodę. Na terenie Ośrodka rozstawione było 8 stanowisk. Drużyny miały za zadanie wystawić teatrzyk „Na straganie”, rozkodować szyfr „GaderyPoluki”, który stanowiły aforyzmy o książkach, ułożyć puzzle z okładek książek, wcielić się w postacie z bajek podczas kalamburów. Słuchając fragmentu „Hobbita” odgadywali nazwy ptaków, w bibliotece poszukiwali tytułów książek określających ludzi, a na stanowisku „Jaka to melodia” odgadywali utwory powstałe z ekranizacji książek. Wiele śmiechu i zabawy wywołało stanowisko wyglądające jak garderoba w teatrze. Zadaniem każdej drużyny było wyłonienie jednej osoby, która przebierała się za bibliotekarkę. Nagrodą była sesja zdjęciowa. Po kolacji spotkaliśmy się na apelu podsumowującym nasz sobotni dzień. Każda z drużyn otrzymała dyplomy, upominki oraz książki. Obejrzeliśmy prezentację z sesji zdjęciowej, podczas której powstały niesamowite kreacje bibliotekarki. Wieczorem tańczyliśmy i bawiliśmy się w rytmach niekoniecznie poetyckich.
Niedziela przyniosła uczestnikom jeszcze jedną niespodziankę – poezję na chodniku. Za pomocą szablonów i farby każda z drużyn zostawiła trwały ślad swojego pobytu. Cytaty pochodzące z wierszy polskich poetów zdobią teraz wejście do Ośrodka.
Spotkania takie jak to, integrują i pokazują, że rehabilitacja osób niepełnosprawnych może przybierać różnorakie formy. Jedną z nich jest działalność Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku, która poprzez harcerski system wartości uczy samodzielności i funkcjonowania w życiu codziennym. Inspirując do aktywnych, twórczych działań podnosimy poczucie własnej wartości i rozwijania samoświadomości osób niepełnosprawnych. Dzięki formom, takim jak gra harcerska czy zabawa, przemycamy informacje w sposób atrakcyjny dla odbiorców.
Jednym z celów tego spotkania była popularyzacja czytelnictwa. Większość osób niepełnosprawnych intelektualnie nie potrafi czytać, dlatego warto wymyślać inne formy sięgania po książkę. Bawmy się książką i z książką, przekazując bogactwo literackie i edukacyjne ukryte w każdej z nich. Przygody harcerzy na Nieprzetartym Szlaku w połączeniu z przygodami ukrytymi w książkach sprawiły, że spotkanie to było jedną, wielką, niezapomnianą przygodą, która nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie ludzi dobrej woli. Bardzo dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Turku, Urzędowi Miasta w Turku, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku, Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku, Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Koninie Filia w Turku, Nadleśnictwu Turek, Firmie PSS Społem w Turku, Pani Katarzynie Paszak, Panu Ireneuszowi Lamentowi, Zespołowi Placówek Edukacyjno-Wychowawczych, 58 WDH „Rivendell” oraz wszystkim tym, którzy pomogli w organizacji zlotu.
Pomysłodawczynią i organizatorem spotkania była pwd. Marta Bakalarz. Podziękowania dla pwd. Izabelli Frątczak za pomoc w organizacji, przygotowaniach i uczestnictwie podczas trwania zlotu.